Открытый урок в 8 классе

Раздел Украинский язык
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Відкритий урок у 8 класі

Тема Відокремлені члени речення. Відокремлені додатки

Мета: пригадати відомості про другорядні члени речення, зокрема додаток, повторити відомості про відокремлені означення, прикладки, навчати дітей розрізняти відокремлені члени в реченні, застосовувати отримані знання на практиці; виховувати інтерес до лікарських рослин, їхніх властивостей, способів використання; розвивати мислення, зорову і слухову пам'ять, уміння чітко висловлювати свої думки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Методи, прийоми, форми роботи: фронтальне, індивідуальне опитування, дослідження-міркування, дослідження-спостереження, робота в парі, тестування.

Дидактичне забезпечення: ілюстрації лікарських рослин, картки, тестові завдання, таблиця «Умови відокремлення додатків»

Учні повинні знати: поняття відокремлення, випадки відокремлення означень, прикладок, поняття про головні та другорядні члени речення, порядок синтаксичного розбору простого речення.

Учні повинні вміти: визначати головні та другорядні члени речення, відокремлені означення та прикладки, виконувати синтаксичний розбір речення, грамотно аргументувати свої думки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Робота з картками:



  • 1 учень біля дошки;

Картка № 1. Тема «Відокремлені члени речення» - 8 клас.

Переписати речення. Поставити розділові знаки. Знайти відокремлені члени і підкреслити.

Спить уночі соняшник, схиливши золоті пелюстки.



  • 1 учень за партою.

Картка № 2. Тема «Відокремлені члени речення» - 8 клас.

Постав розділові знаки. Підкреслити відокремлені члени речення.

Весною каштан цвів білим цвітом піднявши до сонця свої свічечки. (І. Цюпа)

Дуб схиляє віти любиме дерево мого народу. (А. Малишко)



  1. Перевірка домашнього завдання у решти учнів в класі.



  1. Перевірка роботи учня біля дошки. Додаткові запитання від учнів.

ІІІ. Мотивація до навчання.

Вправа «Знайди помилку» - учні по черзі виходять до дошки і записують слово правильно виправлену орфограму записують кольоровою крейдою.

Слова на дошці записані у стовпчик.

дніпро - Дніпро

милосерддя - милосердя

Казак - козак

горячий - гарячий

молодісттю - молодістю

галова - голова

вогзал - вокзал

Вчитель. Якщо ви все зробили правильно, то прочитаєте закодоване слово. (Додаток)

Запитання до учнів:

  • Які орфограми повторили? (правопис власної назви, ненаголошені голосні, уподібненння за дзвінкістю, подовження)

  • Пригадайте, що таке додаток? Наведіть приклад.

  • Чим виражений додаток?

  • На які питання відповідає додаток?

  • Яку тему ми вивчаємо? Чому згадали про додаток?

  • Як ви вважаєте, яку тему будемо вивчати, що будемо робити на уроці?

Учні висловлюють припущення щодо назви теми та мети уроку.



  • Запишіть число і тему уроку.

ІV. Засвоєння нової теми.

1.Порівняльний аналіз.

Речення записані на дошці.

Люблю всі пори року.

Люблю всі пори року, особливо літо.

Влітку тарви милують око.

Крім милування, цілющі трави ще й лікують

* Запитання до учнів.

  • Порівняйте речення. Яку синтаксичну роль виконують виділені конструкції?

  • Чим вони виражені? (іменник з прийменником)

  • Яку роль відіграють виражені конструкції? (уточнють, виключають з ряду інших)

  • Як відокремлюються?

2. Дослідження- спостереження

1) вивісити таблицю на дошці.

*Робота з таблицею «Умови відокремдення додатка».

Чим виражені додатки

Умови відокремлення

1.Іменникама або займенниками зі словами крім, окрім, опріч, за винятком…

Якщо означають предмети, які виключаються з ряду інших.

2. Іменниками з прийменником замість.

Якщо означають предмети, які можуть заміщати один одного.

3.Словосполученнями зі словами тобто, цебто, а саме, зокрема…

Якщо мають уточнююче значення.

4.Словосполученнями зі словами наприклад, в тому числі, причому…

Якщо мають приєднувальне значення.

2) робота з мовним матеріалом. Картки з реченням роздати на парти.

* Завдання: розгляньте речення, прочитайте. Знайдіть відповідники до кожної зумов відокремлення

Спостерігай!

1. Лікарські рослини збирали, крім старих людей, діти.

2. Кожна господиня мала вдома багато цілющої рослинності, у тому числі звіробою, ромашки, барвінку.

  1. Замість пігулок, бабуся лікувалася відварами цілющих трав.

4. Ми бажаємо вам здоров'я, тобто гармонії між внутрішнім і зовнішнім світом.

* Завдання: сформулюйте умови відокремлення додатків.

*Отже, якщо додатки виражені іменником з прийменниками крім, окрім, за винятком, особливо та ін. і мають значення виключення, включення, заміщення, то вони відокремлюються на письмі комами.

3) запитання до учнів.

  • Що ви знаєте про цілющі рослини?

  • Хто їх збирає?

  • Які рослини мала кожна господиня в домі? Вивісити ілюстрації рослин на дошку.

  • Які цілющі рослини ви знаєте чи збирали їх коли-небудь?

4) лексико- орфографічна хвилинка.

Записати слова: мати-й-мачуха, цілющий, безсмертник - як ви розумієте значення слова цілющий?

Пояснення учнів. Вивісити тлумачення цих слів.

Ц і л ю щ и й - який має лікувальні властивості, корисний для здоров'я.

3.Фізкультхвилинка.

- Отож, уявіть, що ви вийшли в поле збирати цілющі рослини і разом з нами виконайте фізкультхвилинку.

Школярі виконують вправи з учнем-інструктором.

Для здоровя та порядку

Дружно робимо зарядку.

В лісі квіти і трава

Ясне сонце зігріва.

Руки вгору піднімаєм,

На дерева поглядаєм.

І береза і ялина

Нам дарують вітаміни.

Раз - направо нахилились,

На ромашку подивились.

Два - наліво. Ручку нижче

Роздивись суничку ближче.

Присідаємо завзято.

На галяві пахне мята,

Глибоко вдихаєм кисень

Від ожини і меліси.

Незамінні для людини

Добрі лікарські рослини.

Заспокоїлися трішки?

А тепер відкриєм книжку.

4.Робота з книгою.

  1. самостійне опрацювання теоретичного матеріалу;

  2. відшукайте в підручнику теоретичний матеріал, який залишився не розглянутий під час роботи з мовним матеріалом.

V. Закріплення.

1. Синтаксичний практикум.

* Індивідуальне творче завдання за малюнками.

Скласти зв'язне висловлювання за поданою ілюстрацією, вживаючи відокремлені додатки.

* Творче моделювання. Робота в парах.

Введіт ь у подані речення відокремлені додатки, що стоять у дужках. Записати ці речення в зошитах.

  1. В Україні здавна шанували барвінок, бо він зміцнює організм, загоює рани, лікує хвороби шкіри (зокрема серце)



  1. Лише в наш час достеменно відомо, що відвар барвінку можна вживати при лікуванні різних захворювань (у тому числі й гіпертонії).



  1. Звіробій повністю використовується у народній медицині (за винятком коріння).

*Колективна робота.

Записати речення на дошці. Зробити синтаксичний розбір колективно. Один учень біля дошки.

За даними науковців, чебрець, крім знеболювання, має протизапальні властивості.

*Перевірка робіт.

2. Виконання тестових робіт.

Тести до уроку «Відокремлені додатки»

І варіант

  1. Відокремлені додатки в реченні вживаються зі словами:

А тож, якби, також, ніби;

Б замість,о саме, крім, за винятком;

В що, коли, який, наче.

  1. Який відокремлений член речення вжито у наведеному реченні?

Окрім Добрині, було поранено ще кілька чоловік.

А відокремлена прикладка;

Б відокремлена обставина;

В відокремлений додаток.

  1. Укажіть речення, в якому допущено пунктуаційну помилку.

А Святий Миколай допомагає людям, окрім злих і недобрих.

Б Святий Миколай допомагає, людям окрім, злих і недобрих.

  1. В якому реченні правильно визначений відокремлений додаток?

А На лівому березі, замість верб і чагарників, видно погорблені смуги темряви.

Б На лівому березі, замість верб і чагарників, видно погорблені смуги темряви.

ІІ варіант

  1. Відокремлені додатки в реченні вживаються зі словами:

А тож, також, невже, ніби;

Б що, коли, якщо, який.

В особливо, зокрема, в тому числі;

  1. Який відокремлений член речення вжито у наведеному реченні?

У нашому селі ніхто, крім мене, про те не знає.

А відокремлений додаток.

Б відокремлена обставина;

В відокремлена прикладка.

  1. Укажіть речення, в якому розділові знаки поставлені правильно.

А На його дворі замість, похилої хатини, стояв веселий будинок.(Панас Мирний)

Б На його дворі, замість похилої хатини, стояв веселий будинок.(Панас Мирний)

  1. В якому реченні правильно визначений відокремлений додаток?

А Окрім нього, у батька ще три сини та дві дочки на шиї.

Б Окрім нього, у батька ще три сини та дві дочки на шиї.

*Перевірка тестів під час виконання вправи з підручника.

Відповіді до тестів: І в. - 1-б, 2-в, 3-б, 4-а.

ІІ.в. - 1-в, 2-а, 3-б, 4-б.

*Робота з підручником.

Вправа 272.

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

  • Що нового дізналися на уроці?

  • Що було важким для вас?

  • Що цікавим?

  • Як би ви оцінили свої досягнення? Можливо, щось треба повторити.

Оцінювання.

VII. Домашнє завдання.

Вивчити § 31 - стор. 158. Повтор. §§ 29, 30. *Вправа 272 (закінчити), ** Вправа 273 або скласти розповідь про те, які лікарські рослини використовують у вашій родині при застуді, вживаючи в реченнях відокремлені додатки.







Открытый урок в 8 классеОткрытый урок в 8 классе

Барвінок Безсмертник Открытый урок в 8 классе Открытый урок в 8 классе

Мати-й-мачуха Звіробій

Открытый урок в 8 классе Открытый урок в 8 классе

Чебрець Ромашка

9


© 2010-2022