- Преподавателю
- Украинский язык
- Розробка уроку ЧАСИ ДІЄСЛІВ
Розробка уроку ЧАСИ ДІЄСЛІВ
Раздел | Украинский язык |
Класс | 7 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Каковкина Т.Н. |
Дата | 06.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Тема. ЧАСИ ДІЄСЛІВ
Мета: закріпити й поглибити знання учнів про часи дієслова; розвивати в учнів уміння визначати час дієслів, використовувати вивчені правила на практиці; розвивати пам'ять, логічне мислення, удосконалювати культуру усного та писемного мовлення; виховувати в учнів любов до природи.
Методи і прийоми: розповідь вчителя, вправ, гра.
Очікувані результати: учні визначають вид дієслів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал,таблиця
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГМОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.Перевірка домашнього завдання(заслуховування дитячих творів про архітектурні пам'ятки нашого міста).
2.Гра «Хто більше»
Навести приклади прислів'їв. Виписати з них дієслова. Поставити їх у формі інфінітива, визначити вид. Перемагає той, хто наведе більше прикладів.
III.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Робота з таблицею.
За допомогою узагальнювальної таблиці пригадати вивчене про часи дієслів.
ЧАСИ ДІЄСЛІВ
минулий
теперішній
майбутній
Дієслова минулого часу змінюються за родами та числами.
Творяться від основи інфінітива+суфікси -в-,
-л- (знала,учив).
Дієслова теперішнього часу змінюються за особами та числами.Творяться від основи теперішнього часу недоконаного виду (знаю, думаю).
Має три форми: просту, складну і складену.
VI.ОСМИСЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ,УМІНЬ
Виконання вправ
1.Усна вибіркова вправа.
Прослухати текст, визначити час дієслів.
Школярі садять фруктові дерева. Вчора привезли молоді щепи та копали ямки. Влітку будуть доглядати деревця: поливатимуть їх, знищуватимуть гусінь.
2.Розподільна вправа.
Подані слова записати у три стовпчика залежно від того, в якому часі вони вжиті. З других букв повинно скластися шість недописаних слів у рядку з народної пісні «Чом, чом...?»
Озивається, стямився, вечоріє, забув, стихне, дивуватимусь, смієшся,
скористалися, клубочаться, змеркне, шелестить, вернемося, кліпнув, смеркає, снитиметься, сюрчали, збагнула,хочете, підпадьомкатиме, заїжджав, дякуємо.
3.Вибірково-розподільний диктант.
Виписати з наведеного тексту в три колонки дієслова минулого, теперішнього та майбутнього часу. Визначити число дієслів, у дієсловах теперішнього та майбутнього часу - особу, а в дієсловах минулого часу однини -рід.
І уявилась Хариті вижата нива,а на ній стоять полукіпки і блищать проти сонця, як золоті. І сама Харитя стоїть на полі, дивиться на свою працю і думає, як би це звести у стодолу. От що вона зробить: піде до хрещеного батька , обійме його рученьками за шию і скаже: «Татку мій любий та милий! Я вже вам бавитиму маленького Андрійчика. Буду йому за няньку, тільки звезіть нам хліб та складіть у стодолу».
4.Диктант із коментуванням
Записати текст,визначити час дієслів
Це було темного зимового вечора. Сонце сховалося за обрій. Зарожевів сніговий килим. Стало тихо. Замерехтіли зорі в глибокому небі.
Раптом з півночі насунула чорна хмара. Попливла над снігами. Потемнів сніговий килим. Посипались сніжинки. Тихо лягали на поле, на ліс, на дорогу. Я прислухався до тихого снігопаду і чув ніжний дзвін. Немов десь далеко дзвеніла велика кришталева чаша, до якої доторкався срібний молоточок.
VII.ЗАКРІПЛЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ
Логічний диктант
До фразеологічних зворотів дібрати відповідні сполучення слів.
Виділити в них дієслова минулого часу.
1.Піймав облизня 1.Робити щось без бажання
2.Гаплик пришити. 2.Накинувся з погрозами.
3.Розводити кислиці 3.Знайти співчуття.
4.Накрив мокрим рядном 4.Залишився ні з чим.
5.Як мокре горить 5.Зробити дошкульне зауваження.
6.Нагріти душу 6.Плакати.
VIII..КОНТРОЛЬНО -КОРИГУВАЛЬНИЙ ЕТАП
А.Бесіда.
- Що нового ви дізналися про дієслова?
- Чим різняться часові форми дієслова?
- Як визначити час дієслова?
Вправа на закріплення
Визначити в творі дієслова, визначити їх час
Поле чорніє. Проходять хмари
Гаптують небо химерною грою.
Пролісків перших блакитні отари.
Земле! Як тепло нам із тобою!
IX.ПІДСУМКИ .РЕФЛЕКСІЯ.
Інтерактивна вправа "Мікрофон"
Продовжити речення:"Сьогодні урок допоміг мені..."
Х. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти зв'язну відповідь у науковому стилі про часи дієслів (усно).
Скласти письмово невелику розповідь про відомого письменника,
використовуючи дієслова минулого часу.