Урок з української мови з теми Перехід прикметників із одної групи в іншу (6 клас)

Раздел Украинский язык
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Українська мова 6 клас

Автор: Шовкопляс О.В . - учитель української мови та літератури

Запорізької ЗШ № 65

Тема: Перехід прикметників із однієї групи в іншу.

Мета: повторити прикметник, його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль, розряди за значенням; пояснити учням явище переходу прикметників із однієї групи в іншу; удосконалювати вміння визначати групи прикметників, які вживаються у переносному значенні; розвивати культуру усного і писемного мовлення; виховувати любов до рідного слова .

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: підручник

Перебіг уроку

І.Організаційний етап.

ІІ. Перевірка домашнього завдання .

  • На які групи за значенням поділяються прикметники?

  • Які прикметники називаються якісними, відносними, присвійними?

Розподільний диктант.

Записати словосполучення у три колонки :

А) з відносними прикметниками; б) з присвійними прикметниками; в) з якісними прикметниками.

Свіжий , блакитний, охайний, скляний, мамина, дружний, гірський, людський, залізний, калинова, Улянин, зимовий, ведмежа, чистий, простий.

Індивідуальне завдання на картках.

Картка № 1

Завдання. Прочитайте. Випишіть відносні і присвійні прикметники,вставляючи пропущені букви

І ось біля г...нералової палати знову стоїть вартовий (Ю.Янковський). 2. Тут ось, зараз, над ставком до (ч, чч)ина хата. (О.Донченко). 3. З лавки, угледівши мене, підв...лась здорове(н, нн)а постать дядькова. (М.Коцюбинський). 4. Вона їхала на газиках, тряслась на дядьківських возах. (П. Автомонов).

Картка № 2

Завдання. Прочитайте. Випишіть відносні і присвійні прикметникиВставляючи пропущені букви .

1. Артем підходить до столика з т...л...фонами в д...ректорському кабінеті. (В, Кучер). 2. Панас Максимович виголосив з свого головиного місця: "Дорогі гості! Під пісню, кажуть, краще працюєт...ся і веселіше живет...ся (В.Минко). 3. Щось мовби ш...птало їй, щоби вона пішла подивитись що роблять діти. Був це правдивий материнський інстинкт, бо зараз здалека учула дитячий крик і плач. (Н.К.)

ІІІ. Актуалізація опорних знань .

Прочитайте і поясніть значення поданих виразів . У якому значенні - прямому чи переносному - вжиті в них прикметники?

  1. Гострий на язик. 2. Відкласти в довгий ящик. 3. Мати вовчий апетит.4. Соловʼїний голос.

ІV . Мотивація навчальної діяльності . Повідомлення теми і мети уроку.

Проблемне питання .

-До якого розряду належить прикметник соловʼїний голос? Чи можна те саме сказати про словосполучення соловʹїне гніздо?

V. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1 Спостереження .

Визначте , чи в усіх словосполученнях , поданих групами , ті самі прикметники належать до тих самих розрядів за значенням .

1.Біла стіна - білий хліб. Зелений луг - зелений борщ. 2. Молочна каша - молочна імла.

3 Лисяча нора - лисяча вдача.

2.Слово вчителя : прикметники можуть переходити із одної групи в іншу. Відносні і присвійні прикметники набувають ознак якісних , якщо вживаються в переносному значенні.

Присвійні переходять у відносні , коли вказують на ознаку за різноманітними відношеннями між предметами: лисячий комір - комір з лисиці.

Якісні прикметники у складі усталених назв переходять у відносні : зелений лист - зелений борщ (назва страви)

3.Робота з підручником

  • Опрацювання теоретичного матеріалу стор. 71.

  • Виконання вправи № 192(усно),193

4. Тренувальні вправи.

Вправа № 1

Визначте групу прикметників за значенням .

Лисячий усміх, золотий браслет, золоте правило, рибʹячий жир , лисяче манто, гусячий пух горобина ніч , лисячі нори .

Вправа № 2

Спишіть, доберіть антоніми до багатозначних прикметників. Визначте групу прикметників за значенням. З виділеними словосполученнями складіть речення.

Міцний дуб, міцна дружба, міцне слово; свіже повітря,свіжа газета, свіжа думка, свіжий хліб; легкий нежить , легке завдання, легкий день; холодна батарея, холодний погляд, холодне серце.

VІ. Закріплення матеріалу .

Гра « Хто швидше»

Записати словосполучення у три колонки :

А) з відносними прикметниками; б) з присвійними прикметниками; в) з якісними прикметниками.

Вовчі ягоди, вовчий хвіст, осляча впертість, лисяча обережність, баранячий кожух, бараняче око, шовкова накидка,шовкове волосся , поетові твори,бараняча кмітливість,свиняче ікло,одноденна екскурсія,заяче вухо.

Якщо ви правильно виконали завдання , то з перших букв записаних іменників складається початок прислівʹя : « …козою стати , та не навчився капусту їсти»

VІ.Підсумок уроку

«Мікрофон».

  • На сьогоднішньому уроці я дізнався (лася)…

  • Що було легко? А складно?

VІ І. Домашнє завдання. Вивчити §22. Виконати вправу №194

Українська мова для загальноосвіт. навч. закл. з навч. рос. мовою: підруч.для 6 кл. загальноосвіт.навч. закл./ О.В.Заболотний, В.В.Заболотний.-К.: Генеза, 2014.



© 2010-2022