Урок української мови на тему Звуки [дж], [дз], [дз´]

Раздел Украинский язык
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: Звуки [дж],[дз],[дз´].

Мета: вчити правильно вимовляти слова із звуками [дж], [дз],[дз´], записувати їх; розвивати фонематичний слух, звукову культуру мовлення, логічне мислення; поширювати словниковий запас; виховувати любов до природи, працьовитість, відповідальність.

Обладнання: малюнки: кукурудза, дзвоник, джерело, бджола; таблиця складів,

ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

  • Діти! Прошу вас привітатись з гостями, які завітали до нас на урок. Тепер хай сяде краса нашого класу і сила. Приготувалися до праці.


  • Діти, сьогодні у нас незвичайний урок, урок-подорож. Ми будемо подорожувати Країною Незвичайних Звуків. А яких звуків ви дізнаєтесь пізніше. Наша подорож непроста, тому ви повинні бути уважними, старатись і гарно відповідати українською мовою.

ІІ. РОБОТА НАД РОЗВИТКОМ АРТИКУЛЯЦІЙНОГО АПАРАТУ, НАВИЧОК ЧИТАННЯ

  • Ось ми прийшли до воріт нашої Країни. Але що тут? Ворота зачинені і охоронці нас не пустять доки ми не розімнемо наш язичок і не скажемо скоромовку.

  1. Вправи на дихання:

Задуй свічку. Короткий спокійний вдих носом, потім пауза (затримати дихання на 1-2 сек.) і довгий безперервний видих через ледве зімкнуті губи з промовлянням «пф», начебто гасячи свічку (дути можна на пальчики).


  1. Вправи для розвитку артикуляційного апарату:

А. « Слони на водопої ». Зобразити хобот слона за допомогою витягнутих в трубочку губ. Через трубочку « втягувати воду», прицмокуючи .

Б. Чистимо зуби

Щоб зуби всі були біленькі,

Їх слід почистити гарненько.

«Почистити» язиком верхні зуби, спочатку з внутрішнього, а потім із зовнішнього боку, роблячи повільні рухи вліво-вправо. Потім «почистити» нижні зуби.

Рахунок: 1 - 2.

В. Біг коника.


  1. Повторення скоромовок.

- Здається, нас можуть вже пропустити. Справді, ворота відчинились. І ми можемо розпочати нашу подорож. Вона відбувається 18 грудня. Запишіть цю дату собі в зошити. Сядьте рівненько, покладіть правильно зошит.

(Учні записують число, класна робота).

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

- Ось ми крокуємо чарівною стежиною, вона нас привела до струмка . А щоб ми змогли його пройти треба виконати завдання.

Ви бачите зачароване слово? Нам потрібно закреслити «лінощі» і знайти слово яке буде ключовим для нашого уроку.

Лджіменлиокщі (джмелик)

- Отже, діти. Яке слово ми знайшли?

- Так правильно це джмелик.

- Послухайте девіз нашого уроку.

Девіз записаний на дошці.

Девіз уроку

Ми не будем лінуватись

Будем гарно ми навчатись.

І як джмелик працювати,

Щоб усе довкола знати.

- А тепер давайте ми його зачитаємо всі разом.

-З цим завданням ви добре справились, молодці.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Каліграфічна хвилинка

Ми йдемо далі і наша наступна зупинка «Місток каліграфічного письма». Сядьте рівненько, покладіть правильно зошит і спишіть з дошки якнайкраще букви, буквосполучення і слова.

Д д ж дж Джмелик

- Молодці, ви гарно написали. Рушаймо далі!

2. Ознайомлення з новими звуками.

Наша наступна зупинка « Печера звуків ».

а) Виділення звука [дж] у слові джміль.

- Назвіть перший звук у слові «джміль».

б) Артикуляція звуків [дж] [дз], [дз'] (їх слід вимовляти злито).

в) Позначення на письмі.

- На письмі звуки [дж] [дз], [дз'] позначаються двома буками.

в) Звуко-буквений аналіз слова джміль.

Дж м і ль

- - о =

-Чому букв більше? ( Тому що звук [дж] позначається буквосполученням дж. )

-Отже, як правильно позначати на письмі звук [дж]?(Двома буквами д і ж).

Запишіть собі зошити

- Тепе рви можете здогадатись, які незвичайні звуки живуть в нашій Країні. Назвіть їх. Молодці, ви добре працювали. Йдемо далі!

3. Читання складової таблиці.

А тепер ми потрапили на квіткову галявину складів. Щоб її минути, потрібно почитати склади

а

о

у

и

і

е

ДЖ

джа

джо

джу

джи

джі

дже

ДЗ

дза

дзо

дзу

дзи

дзі

дзе

(Таблиця на проекторі)

Ви вже навчились читати , то вирушаймо до наступної зупинки.

4. Гра «Впіймай звук».

- Послухайте вірш , запам'ятайте слова зі звуком [дж].

Старий джміль купив жилет,

Джемпер, джинси та жакет.

- Які слова зі звуком [дж] ви запам'ятали?

5. Вивчення правила.

Розривати дж, дз при переносі не можна!!!!

Наприклад: Бджо-ла, хо-джу, за-дзво-нив

6.Гра «З'єднай малюнок і назву».

Наступна зупинка «Ігрова алея».

- Які слова зі звуками [дж] [дз], [дз'] ви знаєте? (Діти називають).

- Погляньте на дошку і допоможіть бджілці з'єднати назву і малюнок. (Слова і малюнки на магнітній дошці)

Кукурудза, дзвоник, дзиґа, джерело, бджола.

7.Робота в зошиті. Письмо по пам'яті.

Прочитайте ще раз ці слова і запишіть їх по пам'яті.

Кукурудза, дзвоник, джерело, бджола.

А тепер складіть речення з одним із слів.

Молодці, галявина лишилася позаду.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

Місток відпочивайко

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ.

1. Робота з підручником.

Як і всі діти, жителі Країни Незвичайних Звуків теж ходять до школи. І наша зупинка «Лісова школа». Щоб її пройти, потрібно попрацювати з підручником.

- Розгорніть підручник на с. 74. Розгляньте малюнки. Що зображене на малюнку?(Відповіді учнів)

- Давайте прочитаємо вірш і назвемо слова в яких зустрічаються звуки [дж] [дз], [дз'].

-В якому слові є звук [дз´]? (Дзюркотить.)

- Запишіть слова із звуками [дж] [дз], [дз'] в зошит.

2. Напівголосне читання вірша учнями.

3. Робота над виразним читанням вірша «Світла стелиться стежина».


  1. Словниково-логічна вправа.

«Ріка творчості»

-Прочитайте слова. Знайдіть закономірність їх розташування у стовпчиках.


дзеркало

бджола

дзеркальце

джмелик

бджолиний

(Таблиця на проекторі)

  1. Складання вірша учнями

Бджілка летіла,

На квіточку _____,

Медочку набрала,

«Спасибі!» - ________.

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ


Бесіда з учнями.

- Про що ви дізналися на уроці?

- Скількома буквами позначаються звуки [дз], [дз'], [дж]?

-Що вам сподобалося на уроці?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам'ять вірш «Світла стелиться стежина».



© 2010-2022