Разработка урока по украинскому языку

Урок развития речи по украинскому языку в 7 классе с использованием мультимедиа. Тема: составление сочинения-рассуждения «Все работы хороши...». Работа детей проходит в необычной форме. Для этого они объединяются в 4 группы, каждая из которых выбирает себе определённую профессию (методом жеребьевки). Эти профессии должны быть близки ученикам, чтобы они с лёгкостью владели определёнными слоями лексики. Выполнив часть работы, ученики обмениваются с группой, сидящей рядом, пересаживаясь по часовой ...
Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема. Розвиток зв'язного мовлення. Письмовий твір-роздум «Чарівний світ професій». ( 7 класс)

Мета: поновити в пам'яті учнів матеріал про особливості побудови твору-роздуму; вчити складати письмове висловлювання на основі життєвого досвіду, добирати мовні засоби відповідно до стилю та типу мовлення, грамотно висловлювати думки; розвивати вміння здійснювати змістовно-композиційний і мовний аналіз твору-роздуму; виховувати пошану і любов до праці, прагнення бути майстром своєї справи, відповідальність за свою роботу, доброзичливість.

Обладнання: мультимедіа, аркуші паперу, різнокольорові картки, картки із

зображенням професій вчителя, будівельника, шахтаря, лікаря (по 4 картки)

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Запитання до учнів

  • Які стилі мовлення ви знаєте?

  • Які типи мовлення вам відомі? Охарактеризуйте кожний з типів мовлення.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Слово вчителя

- А зараз розгадайте загадки, представлені на слайдах (діти читають та відгадують)

Як ви вже здогадалися сьогодні ми з вами потрапляємо в чарівний світ професій (серія слайдів із зображенням різних професій), і бачимо, який він великий і різноманітний. У майбутньому він предстане перед вами у вигляді широкого кола вибору. І вже сьогодні ми на один крок наближаємося до нашого майбутнього. Наша подорож буде незвичайна. І щоб її розпочати, ми повинні об'єднатися у робочі групи для написання твору про професії, які достатньо нам відомі. З'ясувати, яка їх роль у суспільстві, та що вони позначають для вас.

(Пропоную дітям витягнути з мішечка картки із зображенням певної професії. Діти, отримавши кожен свою картку, займають відповідне місце. Утворюються 4 групи по 4 учня в кожній: лікарі, вчителі, будівельники, шахтарі).

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Запитання до учнів

  • Як ви гадаєте, який тип мовлення треба обрати для написання такого твору? (роздум)

  • Обґрунтуйте свою думку, (треба логічно викласти свої пояснення, міркування, висновки на певну тему, треба довести основну думку)

  • Для того, щоб розпочати свою подорож, пригадайте якомога більше прислів'їв та приказок про роль праці у житті людей. Вони обов'язково допоможуть зібратися думками, адже це - невмирущі перли народної мудрості.

(наприкінці відповідей, демонстрація прислів'їв та приказок у слайдах).

- Як бачите, їх ціла сила-силенна. Спробуйте поповнити свої знання,
запам'ятовуючи хоча б деякі з них.

IV. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

Слово вчителя

 Тож, вперед! Як ви вже зрозуміли, сьогодні ми перетворилися на вчителів, лікарів, будівельників та шахтарів. Ці професії дуже вам близькі, і, на мою думку, у вас не виникне труднощів у справжньому перевтіленні. Але на початку роботи ви повинні обрати спікера вашої групи, який буде записувати ваші спільні думки на окремому аркуші(аркуш лежить на столі). Дайте змогу висловлюватися усім членам вашої групи, поважайте та не перебивайте один одного, допомагайте добирати відповідні мовні засоби. Кожна група працює над своєю професією, тобто пише про себе. Подумайте дві хвилини, про що саме ви хочете писати, після чого доберіть заголовок до свого твору. Заголовок має складатися не з одного слова - назви професії, а з якогось виразу, який би висвітлював вашу тему, (діти працюють)

  • Справились? Як я вам вже казала у майбутньому ви будете мати право вибору, яку професію обирати. Тож і зараз я не буду обмежувати вас у мріях і надам вам змогу відчути себе у різних професіях (пропоную всім пересісти, рухаючись по годинниковій стрілці, залишаючи свою тему твору і заголовок на своїх місцях)

  • Ось і стали лікарі вчителями, вчителі - будівельниками, будівельники - шахтарями, а шахтарі етапи лікарями. Прочитайте уважно заголовок, який вам залишила попередня група, і спробуйте уявити про що вони намагалися написати у своєму творі. І зараз доберіть до своєї нової спеціальності ключові слова та словосполучення^ які будуть відбивати суть цієї професії та допомагати у написанні вашого твору, (діти обговорюють, спікер записує)

(Знов пропоную помінятися місцями у тому ж напрямку)

- Цього разу ви вже представники інших професій, і я пропоную за новою
для вас темою, поданими ключовими словами та словосполученнями скласти
план (Орієнтовний загальний план представлений на слайді.

  1. Важлива роль праці

  2. Важливість даної професії для суспільного життя.

  3. Особливість даної професії.

  4. Який трудовий процес спостерігався?

  5. Чим приваблює мене дана професія ? )

- Ви можете, за бажанням, поповнити свій план додатковими пунктами, або замінити існуючі. Але пам'ятайте про структуру розповіді, її основні
частини! (діти працюють та занотовують свої думки)

(По закінченню роботи останній раз обмінюються місцями)

  • І ось ми дійшли до останнього етапу нашої спільної роботи - це складання письмових творів. Все необхідне у вас уже є: тема, заголовок, ключові слова та словосполучення, план. Отже не зволікайте, включайте свою творчість, свій життєвий досвід і вперед! { спікери записують твір-роздум)

  • А зараз найважливіший момент, момент істини! Я пропоную спікерам зачитати ваші твори.

(Заслуховування та аналіз творів)

Звернення до учнів

- Пам'ятаєте, коли ви тільки продумували свій заголовок до вашої першої
професії, я пропонувала вам поміркувати, про що буде йтися у вашому творі.
А зараз, коли ви почули кінцевий результат, скажіть, чи відповідають вони
вашому початковому задуму. Чи почули ви щось нове? Чи щось бажаєте
додати? (діти по черзі висловлюють свої думки)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Бліц - інтерв'ю ( піднімаючи кольорову картку, яка відображає настрій, учень пояснює, чому саме цей колір обрав, і чим корисний був для нього цей урок)

- Я сподіваюся, що ви будете сумлінними працівниками, знавцями свого діла. Але пам'ятаймо, що ніщо не приходить само собою. Людська праця потребує знань. Знання здобуваються в навчанні. Вчімось! Зробімо так, щоб сьогоднішній день став гордістю для майбутнього!

© 2010-2022