Інтелектуальна лінгвістична гра Найрозумніший

Інтелектуальна гра "Найрозумніший"  Тема. Інтелектуальна лінгвістична гра « Найрозумніший» Мета: : виявити серед учнів 9 –го класу учня з високим рівнем знання з української мови; розвивати увагу, пам'ять, мислення; виховувати  повагу до рідної мови. Обладнання: мультимедійна дошка, листочки, ручки ХІД ГРИ Правила гри   Обирається 6 учасників, хто перший справиться із завданням «Шифрувальник».   Кожен учасник гри відповідає на одне питання із кожної категорії.   Переможцем стає той, хто  набрав ...
Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Інтелектуальна лінгвістична гра Найрозумніший

Тема. Інтелектуальна лінгвістична гра « Найрозумніший»

Мета: : виявити серед учнів 9 -го класу учня з високим рівнем знання з української мови; розвивати увагу, пам'ять, мислення; виховувати повагу до рідної мови.

Обладнання: мультимедійна дошка, листочки, ручки

ХІД ГРИ

Правила гри

  • Обирається 6 учасників, хто перший справиться із завданням «Шифрувальник».

  • Кожен учасник гри відповідає на одне питання із кожної категорії.

  • Переможцем стає той, хто набрав найбільшу кількість балів.

  • Перед початком гри підписуємо роздані листочки.

ШИФРУВАЛЬНИК

Назвати одиницю мови з 5 літер (слово)

7

5

6

1

6

1

АБВ

2

ГҐ Д

3

ЕЄЖ

4

ЗІЇ

5

ЙКЛ

6

МНО

7

ПРС

8

ТУФ

9

ХЦЧ


0

ШЩЮЯ


Інтелектуальна лінгвістична гра Найрозумніший

Шановні учасники гри!

Не поспішайте відповідь
Давати навмання,
Нехай допомагають
Вам розум і знання!


Морфологія


1.Частина мови, яка вказує на предмети, ознаки, кількість, але не називає їх .... (Займенник)

2. До якої відміни належить іменний "телятко"? (Другої)

3. До якої частини мови належить слово "подвоїти"? (Дієслово)
4. "Осінній" - це якісний, відносний чи присвійний прикметник? (Відносний)
5. Родовий відмінок іменника "лоша" (Лошати)
6. "Вірус, бацила" - це назви істот чи неістот (Неістота)

Фонетика


  1. Скільки в українській мові голосних звуків? (6)

2.Які літери в українській графіці не означають жодного звука? (М'який знак)

3.Які букви завжди позначають два звуки? ( ї, Щ)

4.Скільки в слові "яблунька" звуків? (8)

5.Як називається звуковий запис слова? (Транскрипція)

6. Як називається розділ науки про мову, в якому вивчається сукупність умовних знаків при передачі на письмі усного мовлення? (Графіка)

Фразеологія

  1. Пояснити фразеологізм "Хоч греблю гати" ( Багато)

  2. Підібрати синонімічний фразеологізм до слова "мовчати" (Язика прикусити або набрати в рот води)

  3. Усталений вислів повчального характеру, що виражає здебільшого морально-етичну ідею, називається .....( Прислів'я)

  4. Пояснити фразеологізм "Молоко на губах не обсохло" (Молодий, недосвідчений)

  5. Образні вислови, афоризми, що вийшли з відомих літературних чи публіцистичних джерел, називаються.... (Крилаті вислови)

  6. Що означає фразеологізм античного походження "Домоклів меч"(Небезпека)

Прислів'я

1.Книга вчить…(…як на світі жить.)

2.Хто багато читає…(…той багато знає.)

3.Вік живи …(…вік учись.)

4. Наука в ліс не веде…(…а з лісу виводить.)

5.Мудрим ніхто не вродився…(…а навчився.)

6.Одна розумна голова добре…(…а дві ще краще!)

Синтаксис


  1. Розділ науки про мову, який вивчає будову словосполучень і речень, називається ...( Синтаксис)

  2. За допомогою якого зв'язку поєднуються слова в словосполученні? (Підрядного)

  3. Як називається речення, в якому лише одна граматична основа?

(Простим)

  1. Речення, в яких пропущений один або кілька членів речення, що легко відтворюється зі змісту попереднього речення, називається .... (Неповне)

  2. Україно! Тобі я присвячую свої пісні! Яким членом речення є слово "Україно"? (Жодним)

  3. Член речення, що означає предмет, на який спрямована дія, стан, відповідає на питання непрямих відмінків, називається ..

( Додатком)


Секрет


  1. Слова, протилежні за значенням (Антоніми)

  2. Яка кількість букв в українському алфавіті? (33)

  3. Частина мови, яка вказує на дію предмета, називається…

( Дієсловом)

  1. Слово "кожний" - яка це частина мови? (Займенник)

  2. Кому належать слова:

Ну що б, здавалося, слова....

Слова та голос - більш нічого (Т.Г.Шевченко)

6. Художнє перебільшення має назву... (Гіпербола)


(Журі підраховує бали учасників, а в цей час діти читають вірші про мову та співають пісні)

Якщо виявиться у двох лідерів однакова кількість балів, то їм задають ще питання, на які вони повинні відповісти протягом однієї хвилини.

Бліц-турнір


  1. Алегоричний твір повчального характеру( Байка)

  2. Скільки звуків у слові «джміль» (4)

  3. Співзвучне закінчення рядків (Рима)

  4. У якому словнику можна знайти значення слова (Тлумачному)

  5. У якому стилі мовлення пишеться газетна стаття (Публіцистичному)

  6. У якому столітті українській мові надано статус державної? (ХХ)

  7. Який розділовий знак треба поставити в реченні «Гра «Найрозумніший» гра саме для мене» (Тире)

  8. День української писемності і мови ми відзначаємо (9 листопада)

  9. Розділ науки, що вивчає правильне написання слів (Орфографія)

  10. Дата народження Т.Г.Шевченка? (9 березня 1814 р.)

  11. Скільки всього є самостійних частин мови ? (6)

  12. У якій відміні при відмінюванні іменника з'являються суфікси -ат-, -ят-, -ен- (ІV)

  13. Непрямий порядок слів у реченні має назву (Інверсія)

  14. Як пишеться слово хіт-парад? (через дефіс)

  15. З якими іменниками пів-, пишуться через дефіс? (з власною назвою)

  16. Гальмування, гума, пальне - це професійна лексика …(водія)

  17. Чи є велика буква, коми та крапки у транскрипції? (нема)

  18. Скільки звуків у слові ящик ?( шість)

  19. Слова, які відповідають на одне і те ж запитання, відносяться до одного і того ж слова, називаються…( однорідними)

  20. Чуже мовлення, передане дослівно - це …(пряма мова)

  21. Чим поширюється речення? (другорядними членами речення)

  22. Як пишуться слова, які мають відтінки кольорів і смаків?(через дефіс)

  23. Назвіть підмет і присудок у реченні: Очі - волошки в житі.(підмет - очі, присудок - волошки)

  24. Назвіть вид обставини, що відповідає на питання: Де? Куди? Звідки? (обставина місця)

  25. Скільки в українській мові частин мови? (10)

  26. До якого роду належать іменник соня? (спільного)

  27. Якою частиною мови виступає слово «майбутнє» в реченні

  28. Вже почалось, мабуть, майбутнє. (іменником)

  29. Частина слова без закінчення - це… (основа)

  30. Незмінна частина мови, що виражає почуття, не називаючи їх. (Вигук)

Вітаємо переможця конкурсу «Найрозумніший», його ім'я заноситься до шкільної «Книги рекордів Гіннеса».

Тема. « Мово українська, мово солов'їна! »
Мета. Навчати дітей розуміти і збагачувати рідну мову, формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна, як держава. Розширювати знання про красу і багатство української мови. Пробудити почуття національної гідності. Розвивати логічне і творче мислення. Виховувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою.
Обладнання. Вишивані рушники, хліб, калина, портрет Т.Г. Шевченка, плакати «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема», «Пісня - душа народу», «Кажуть, дитино, що мова наша - солов'їна».
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Оголошення теми та мети уроку.
- Любі друзі, ми починаємо змагання знавців української мови.
Девіз нашого змагання:
Хто любить, знає рідну мову, тому вона всміхнеться.
Солодке слово перемога нелегко всім дається.
Хто мову шанує свою, хай той переможе в бою.
- А епіграфом нашого уроку будуть слова:
Ніколи не говори: «Я - неук»,
А завжди кажи «Я - зірка».
На парту кожному із вас упала зірка. За допомогою цих зірочок ми визначи¬мо, хто стане найяскравішою зіркою у нашому королівстві рідної мови. Але кожен із вас пам'ятає:
Я - учень
Я - хочу знати
Я - думаю
Я - вмію
Я - знаю
Я - особистість творча
Я - зірка
ІІ. Правила гри
- Сьогодні ви матимете змогу показати свої:
1. Знання
2. Уміння
3. Навички
4. Ерудицію
5. Кмітливість
Уважно послухайте правила гри. Перевіримо знання української мови .
За кожну правильну відповідь ви отримуєте зірочку. Всі учні продовжують набирати бали-зірочки до кінця змагання. Потім учні підраховують їх загальну кількість. Таким чином обираємо кращого знавця рідної мови та нагороджуємо його медаллю «Лицар української мови»
Представлення команд і їх капітанів.
Команда «Мовознавці»
Команда «Розумники»
ІІІ. Гра «Зоряна година»
 КОНКУРС « НАША МОВА СОЛОВ'ЇНА»
Учні по черзі читають вірші про мову, підготовлені вдома, а також вірші, які вони склали самі.
 КОНКУРС «РОЗМИНКА»
- Перевіримо швидкість вашого мислення. Я буду називати тлумачення понять, а ви - називати їх одним словом. Це своєрідний словник.
І команда
• Мати батька або матері (бабуся)
• Народнообрядова пісня, в якій оспівується пробудження природи, кохання, надії на врожай (веснянка)
• Прикраси з перлів, коралів, які носять жінки на шиї (намисто)
• Старовинна обрядова новорічна пісня, що виконується 31 грудня та 1 січня за старим стилем (щедрівка)
• Квіти, листя, гілки, сплетені в коло, яким зазвичай прикрашають голову дівчата (вінок)
• Спосіб числення днів у році, а також таблиця з переліком усіх днів року (календар)
• Прилад для визначення сторін світу(компас)
• Машина для їзди, яку рухають ногами (велосипед)
• Страва з варених крупів (каша)
• Наука про минуле (історія)
ІІ команда
• Вигадка, розповідь про те, чого насправді не було й не може бути (байка)
• Чоловік стосовно своїх дітей (батько)
• Дерево або кущ з гнучким гіллям, продовгуватими вузькими листками і зібраними в сережки квітками (верба)
• Гра-задача, коли необхідно вписати літери в перехресні рядки клітинок накресленої фігури (кросворд)
• Особа, що керує оркестром чи хором (диригент)
• Крупа з проса (пшоно)
• Небесне тіло, яке обертається навколо сонця і отримує від нього світло і тепло (планета)
• Мати дружини (теща)
• Мати чоловіка (свекруха)
• Одна дванадцята частина року (місяць)
• Свійський птах з червоним гребенем на голові і пишним хвостом, самець курки (півень)

 КОНКУРС « ХВИЛИНКА »
( запитання і відповіді даються протягом 1 хвилини. За правильну відповідь - 1 бал).
І команда
• Державна мова України (українська).
• Найбільша одиниця мови (текст).
• Частина мови, яка називає ознаку (прикметник).
• Знак у кінці питального речення (?).
• Чим починається репліка діалогу на письмі (-).
• Слова з протилежним значенням (антоніми).
• Перша буква у власній назві (велика).
• Знак у слові з-поміж (дефіс).
• Наука про звуки мови (фонетика).
• Розписне яйце (писанка).
• Скільки -н- у слові незрівнянний (чотири).
• Головні члени речення (підмет, присудок).
• Документ про середню освіту (атестат).
• Символ українців, що оберігає (оберіг).
• Префікс у слові прекрасний (пре-).
• Частина мови а (сполучник).
• Список літер встановленого порядку ( алфавіт).
• Займенник з однієї букви ( Я).
• Частина тексту з нового рядка (абзац).
• Остання буква у слові шістдесят (т).
• Розділ науки про правопис (орфографія).

ІІ команда
• Без чого зникає народ? (без мови).
• Найменша одиниця мови (звук).
• Слова спільного кореня (спільнокореневі).
• Частина мови слова зошит (іменник).
• Знак у кінці розповідного речення (крапка).
• Розділовий знак при звертанні (кома або знак оклику).
• Словник про значення слів (тлумачний).
• Власний життєпис (автобіографія).
• Стиль підручника (науковий).
• Остання частина слова (закінчення).
• Документ про хід зборів (протокол).
• Розмова двох осіб (діалог).
• Опис природи (пейзаж).
• Помилка в правописі (орфограма).
• Що стоїть перед коренем (префікс).
• Слова, близькі за значенням (синоніми).
• Остання літера алфавіту (я).
• Буква, яка не є звуком (ь).
• Невеличкий твір повчального змісту (байка).

 КОНКУРС « ЗАКІНЧИ ПРИСЛІВ'Я»
Говори мало, слухай багато, а… (думай ще більше).
Не хочеш почути поганих слів, … (не кажи їх сам).
Умій вчасно сказати і вчасно… (змовчати).
Краще мовчати, аніж… (брехати).
Дав слово - … (дотримай його).
Шабля ранить голову, а слово -… (душу).
Від теплого слова і… (крига скресне).
Слово старше за… (гроші).
Більше діла - … (менше слів).
Їж борщ з грибами і …(тримай язик за зубами).
Дурний язик голові не …(приятель).
Довгим язиком тільки… (полумиски лизати).
Хто людей питає, …(той розум має).

 КОНКУРС «ДОПИШИ ВІРШИКА»


ЇЖАЧОК
Ходить лісом їжачок,
В нього шубка з... (ниток, дроту, колючок)



ЩО ЇЙ СНИТЬСЯ?
Вночі їй завжди півник сниться.
Вона не курка, а... (гуска, ворона, лисиця)


НА ПРОГУЛЯНКУ
У неділю на Хрещатик
Квочка вивела... (голубів, курчаток, вівців)

ХТО ТАКА?
Великі очі й голова.
Не Колобок це, а... (слон, сова, коза)

РИБАЛКА
Ярослав на камінь сів,
Ловить в річці... (щук, карасів, мух)


РОЗУМНИЦЯ
Має Галя добру звичку
Класти книги на... (вікно, підлогу, поличку)

МАЙСТЕР
Меблі, двері й чобіток
Ремонтує... (голка, ложка, молоток)


ЛІСОВЕ ТАКСІ
По дорозі жук повзе,
На спині листок... (фарбує, малює, везе)
А ЯК У НИХ
Є ім'я у мене і в сестрички,
А щеня і котик мають... (рибу, клички, назву)

НОВИЙ ГЕРОЙ
Їжак згорнувся у клубок.
- Я, - каже, - не їжак, а... (пиріжок, булочка, Колобок)


- В кожному рядку вірша відкинути зайві синоніми і залишити тільки той, який допоможе розказати про свою мрію у віршованій формі.

МРІЯ
Як виросту - збудую (дім, хату, оселю),
Поставлю, колесо (приладнаю приб'ю, прикріплю).
А там я поселю (крилату, летючу, літаючу)
Лелечу клекітну (родину, сім'ю, пару)
Нехай розводиться, (селиться, гніздиться)
По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях)
Нехай мені щоночі (здається, сниться, ввижається)
Що я літаю, наче (пташка, птиця, птах).

- Спробуємо потренуватися добирати риму.


По долині жук повзе,
На спині жука … везе.

Облизала кішка кришку
І пішла ловити … мишку.

Я поклала спати кішку
У м'яке котяче … ліжко.

Ворона вчила солов'я:
-Співай, сусідо мій, як …я.

Їжак ожину в лісі їв
І слухав пісню … солов'їв.

Пожовтів і пересох
На городі цар …горох.

До землі зігнулась гілочка,
Як по ній пробігла … білочка.

Собі мама купила праску,
А мені новорічну … маску.

Усміхнулася Лукерка,
Як поглянула в … люстерко.
Ярослав у човен сів,
Ловить в річці … карасів.
-Обережним будь, Іванку,
Не розбий з варенням … банку.

Має Галя добру звичку
Класти книжку на … поличку.

11


© 2010-2022