- Преподавателю
- Украинский язык
- Урок з української мови Творчість Довженка
Урок з української мови Творчість Довженка
Раздел | Украинский язык |
Класс | 11 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Замай Т.А. |
Дата | 20.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Урок - подорож
в 11 класі за кіноповістю
Олександра Довженка
«Зачарована Десна»
Учитель: Замай Т.А.
с. Хомутове
2015 рік
Тема: Подорож у країну дитинства за кіноповістю О.Довженка «Зачарована Десна».
Мета:
Сприяти виробленню в учнів умінь і навичок аналізувати художній твір.
Розвивати пам∙ять, увагу, уміння аналізувати прозовий твір і робити вис-
новки.
Виховувати любов і повагу до людей, здатність бачити красу у всьому, що
нас оточує.
Обладнання: портрет письменника, мультимедійна презентація, кіноповість «Зачарована Десна», редакційний кошик.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Вид уроку: урок - подорож.
Форми та методи роботи:
-
Впізнай героя», «Карусель», «Мікрофон», «Позмагаємось з письменником», «Асоціаційний кущ».
-
Робота в групах, індивідуальна робота.
Хід уроку
Благословенна будь, моя незаймана дівчинці Десно,
що згадуючи тебе вже много літ, я завжди добрішав
почував себе невичерпно багатим і щедрим.
Так багато дала мені ти подарунків на все життя.
О. Довженко.
І. Організація класу.
ІІ. Підготовка учнів до засвоєння навчального матеріалу
ІІІ. Учні класу розподілені на дві групи. У кожної групи учнів на столі лежить навчальний кошик, який потрібно наповнити протягом уроку змістом навчального матеріалу.
Учитель. Сьогодні ми з вами на уроці ознайомимося з чудовою людиною, яка народилася серед поліської природи у містечку Сосниця на Чернігівщині. Тут на його околиці, що зветься В∙юнище, в сім∙ї хліборобів Довженків і народився великий український поет Олександр Петрович Довженко. Незвичайна, талановита людина, яка залишила після себе величезну літературну спадщину.
ІV. Перегляд презентації життя і творчості письменника.
v. Бесіда - спогад письменника.
1.«І перші радощі, і вболівання, і чари перших дитячих захоплень…»
2. «Жили ми в повній гармонії з силами природи».
3. «Сучасне завжди по дорозі в майбутнє…».
4. «Щасливий я, що й досі дивлячись часом униз, не втратив щастя бачити оті зорі навіть у буденних калюжах на життєвих шляхах..»
VІ. Сприйняття і розуміння учнями навчального матеріалу.
1.Вправа «Мікрофон». Дайте відповіді на питання.
-
Коли в Довженка виник задум написати «Зачаровану Десну?»
-
Як сам письменник називає цей твір?
-
Який твір називають автобіографічним?
-
Назвіть жанр твору «Зачарована Десна».
-
Яка тема кіноповісті?
-
Що таке кіноповість?.
Учитель. Протягом чотирнадцяти років роботи над «Зачарованою Десною» Олександр Петрович «сміявся і плакав», линучи думкою до мальовничих сінокосів, до хати, до діда, до спогадів дитинства. А зараз я вам пропаную згадати зміст автобіографічного твору і виконати вправу
2.«Впізнай героя».
-
«Нічого в світі так я не люблю, як садити що - небудь у землю, щоб проізростало. Коли вилізає саме з землі всяка росиночка, ото мені радість».
-
«Він був високий і худий. І чоло в нього було високе, а хвилясте довге волосся сиве, а борода біла».
-
«Вона була малесенька й така прудка, і очі мала такі видющі й гострі, що сховатись од неї не могло ніщо в світі».
-
«У малині лежав повержений з небес маленький янгол і плакав без сліз».
-
«Дід був коваль, хоча я ніколи не бачив, аби він щось кував».
-
«Скільки він землі виорав, скільки хліба накосив! Як вправно робив. Який був дужий і чистий».
Учитель. Діти! А зараз ми з вами проведемо лінгвістичний експеримент і навчимося доводити свої думки, доводи, спираючись на зміст твору «Зачарована Десна».
Учні класу розподіляються на дві мікрогрупи і виконують завдання у зошитах.
3. « Позмагаємось з письменником».
-
«Дід любив гарну бесіду й..» (добре слово)
-
«Старі люди по дідовому кашлю..»(вгадували навіть погоду)
-
«Більше за все чомусь я любив..» (морковку)
-
Хата Сашкова була схожа на..» (стареньку білу печерицю)
-
«Більше за всіх на віті я любив..» (музику)
-
«Він був наш добрий дух..» (лугу і риби)
-
«Більше за все на світі дід любив..» (сонце)
-
«Так як дід любив сонце, так його мати, прабаба наша, що її, як я теж уже аж потім довідався, звали Марусиною, любила..(прокльони)
-
Щоб замолити гріх, Сашко вирішив: «Піду на вулицю..»(шанувати великих людей)
-
«Батько заплакав: «Ой сини мої, сини! Дітки мої..» (соловейки).
Учитель: Для того, щоб визначити основних героїв повісті, розкрити тему кіноповісті, визначити внутрішній світ Олександра Довженка я вам пропаную визначити і зачитати сенкани, якими заповнимо асоціативний кущ.
4. «Асоціативний кущ»
Прабабуся «Зачарована Бажання
Робити добро Річка Десна
Прокльони Горе
Батько Музика коси
Косовиця Перший гріх
Мрії Святість
Роздуми митця Малий Сашко
Коні Батькове багатство
Зорі в калюжах Повінь
Учитель: Ми з вами знаємо, що в житті маленького Сашка провідну роль зіграли його рідні- батько, мати, бабуся, дідусь. Кожному із членів родини у своїй творчості Олександр Довженко присвятив рядки подяки, які протягом усього життя зігрівали душу письменника.
5. Складання характеристики до образу рідних письменника та маленького Сашка.
Завдання до твору кіноповісті:
6. Визначте проблематику кіноповісті «Зачарована Десна» (учні називають по черзі)
-
долі української нації;
-
сімейних традицій;
-
народної творчості;
-
збереженні рідної природи;
-
взаємовідносин у сім∙ї;
-
освіти;
-
гармонії людини і природи;
-
людського характеру;
-
служіння митця своєму народові.
7.Творче завдання.
Асоціативний твір - замальовка. Знайдіть і прочитайте опис річки у творі. Напишіть твір - мініатюру «Річка мого дитинства».
8. Аукціон цікавих думок. Вправа « Відкритий мікрофон».
Виписати актуальні проблеми для нашого часу і для кожного учня окремо, які відтворені у кіноповісті «Зачарована Десна». (Учні називають по черзі визначені проблеми).
Рефлексія
Учитель: Діти! Ось і підійшла до кінця наша подорож по кіноповісті Олександра Довженка «Зачарована Десна». Але протягом уроку ви всі наповнювали змістом навчального матеріалу свій навчальний кошик, тож пропаную Вам відкрити свій кошик і назвати той навчальний матеріал, який ви винесли з сьогоднішнього уроку.
Домашнє завдання.
Скласти запитання для тестового опитування з теми.
Підсумок уроку
У житті кожної людини є своя країна, але вона у кожного неповторна.
Не спішіть дорослішати. Все у Вас буде:коханні і весілля, радощі і турботи, діти і робота. Та не буде безтурботності, доглянутості, спокою та захисту, як у дитинстві.
І моя вам щира порада: візьміть із собою те прекрасне, що є у геніального митця Олександра Довженка:любов до людей, закоханість у красу, бажання творити добро.