Розробка уроку на тему: Написання прислівників разом і окремо

Раздел Украинский язык
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: Написання прислівників разом і окремо.

Мета: закріпити знання учнів з написання прислівників, ознайомити учнів з правилами написання прислівників разом і окремо, формувати в них уміння знаходити відповідну орфограму, правильно писати слова з нею; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, порівнювати мовні явища; виховувати в учнів повагу до багатства і виразності української мови.

Тип уроку: набуття нових знань

Обладнання: підручник, таблиці, картки

Хід уроку

І. Мотивація навчання школярів

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Учні записують тему уроку, визначають завдання.

1. Організаційний момент

Метод мозкового штурму.

а) Що називається прислівником?

б) Які є розряди прислівників за значенням?

в) Назвіть ступені порівняння прислівників.

г) Поясніть написання н і нн у прислівниках.

д) Поясніть написання часток не і ні з прислівниками.

е) В яких випадках пишеться и та і в кінці прислівників.

Словниковий диктант.

Удвіч.., заоч.., восен.., взагал.., звідк.., дедал.., надвор.., завширшк.., наодинц.., напровесн.., втрич.., віднин.., зовн.., навколішк.., поноч..., верх..., по-товариськ..., навкруг..., не/забаром, ні/куди, не/гайно, не/швидко; не/щодавно, не/голосно, не/багато.

Робота на картках.


Картка № 1

Списати, розкриваючи дужки.

Розмовляти (не)по-вашому; (не)дуже холодно; (не)зовсім правильно; ставитися (не)адекватно; писати (не)розбірливо; співати (не)голосно; говорити (не)точно; коштує (не)дорого, а дешево; поводити (не)дисципліновано; виконати (не)добросовісно, а халатно; стояти (не)порушно; трапилося (не)задовго; (не)забутньо провести час; (не)довершено зроблений; забути (не)навмисно, а випадково; тримати (не)міцно; виїхати (не)надовго, а тимчасово; розташований (не)подалік; учинити (не)по-дружньому.

Картка № 2

Спишіть, вставляючи потрібні букви з дужок.

Радіс(н, нн)о, приєм(н, нн)о, безпереч(н, нн)о, потріб(н, нн)о, соняч(н, нн)о, невблага(н, нн)о, непримире(н, нн)о, страше(н, нн)о, безпідстав(н, нн)о, сором(н, нн)о, нужда(н, нн)о, несказа(н, нн)о.

Картка № 3

Утворіть і запишіть прислівники із суфіксом о від поданих прикметників.

Заможний, небезпечний, здивований, холодний, немічний, законний, корисний, незмінний, незбагненний, ненастанний, неодмінний, звичний, щогодинний, істинний.

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

Пояснення вчителя

Написання прислівників разом

Правило

Приклад

1.Прислівники, утворені за допомогою префіксів прийменникового походження.

Вниз, вночі, навесні, влітку, взимку

2. Прислівники з префіксами прийменникового походження, якщо в слові є суфікси -о, -е, (є),-и, -і, - ки, -у(ю), -а(я).

Потроху, нагорі, спересердя, вперше, попідтинню

3. Прислівники, утворені за допомогою злиття основ слів.

Босими ногами - босоніж, обома руками - обіруч, мимо ходити - мимохідь

4. Із префіксами де-, аби -, що -.

Деколи, абияк, щодня, дедалі, абикуди, десь

Написання прислівників окремо


Правило

Приклад

1.Прислівники, утворені з прийменника та іменника, який зберігає своє лексичне значення (між прийменником та іменником можна вставити означення)

На щастя, на жаль, з розгону, на бік

2. Прислівники, утворені сполученням прийменника з прикметником

В цілому, в основному, в середньому

3. Прислівники, утворені поєднанням збірного числівника і прийменника по

По двоє, по п'ятеро, по семеро

4. Прислівники, утворені поєднанням іменників, прикметників, займенників, числівників у різних відмінках

З ранку до ночі, одним одна, сама самотою

Робота з підручником (Правило с. 118).

Фронтальне опитування

  1. В яких випадках прислівники пишуться разом?

  2. В яких випадках прислівники пишуться окремо?

Виконання вправи № 236 (усно).

Дослідження - зіставлення

Завдання. Переписати речення, словосполучення, розкриваючи дужки. З'ясувати розбіжність у написанні однозвучних слів. Назвати частини мови, до яких вони належать.

1. Крамниця замкнута (з)середини - починай читати (з)середини розділу.

2. Глянути (в)бік - ударити (в)бік.

3. Попередити (в)останнє - налити води (в)останнє відро.

4. Увести прислівник (у)перше речення - (у)перше почути.

5. Подарувати (на)пам'ять книгу - прочитати вірш Шевченка

(на)пам'ять.

Гра "З'єднай частини" (утворити прислівник).

Творче конструювання

Доповнити речення. Пояснити правопис прислівників.

1) Я вважаю, що людина повинна думати перед/усім про…

2) Коли я бачу поруч добру людину, то…

3) Справжня людина ні/коли не дозволить собі…

ІV. Закріплення нового матеріалу

Розподільний диктант (І колонка - разом, ІІ колонка - окремо).

В/горі, по/знаку, мимо/хідь, на/щастя, в/цілому, з/низу, рік/у/рік, право/руч, в/третє, одним/одна, горі/лиць, по/вік, на/певно, по/шестеро, за/раз, без/вісти, с/права, у/низ.

Розгадування кросворду.

Розподілити прислівники за написанням: до першого кросворду записати ті, що пишуться разом, до другого - ті, що пишуться окремо. У виділених рядках прочитати у словах, що вказують на особливість їх написання.

По/заду, в/ранці, на/зло, по/двоє, поза/вчора, до/речі, без/краю, з/на/двору, по/малу, на/мить, з/переляку.

Розробка уроку на тему: Написання прислівників разом і окремо

Робота біля дошки.

Завдання. Написати речення, знайти прислівники, пояснити правопис. Зробити повний синтаксичний розбір речення.

Димок не танув і не падав набік, а погойдувався повільно у ранковій тиші.

V. Підсумок уроку.

Оцінювання (картки самооцінювання)

Картка самооцінювання

Вид роботи

Кількість помилок

Бал

Отриманий бал

Словниковий диктант


Дослідження - зіставлення


Творче конструювання


Розподільний диктант


Домашнє завдання

Вивчити п. 22, виконати вправи 240, 241.




© 2010-2022