- Преподавателю
- Украинский язык
- Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї
Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї
Раздел | Украинский язык |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Дысь Л.И. |
Дата | 04.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
4
Клас: 5
Тема. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї.
Мета. Повторити і поглибити відомості про звуки і букви;
розвивати фонетичний слух учнів;
вдосконалювати вміння й навички учнів визначати співвідношення звуків і букв, позначати звукове значення букв я, ю, є, ї, щ;
прищеплювати учням любов до рідної мови, культури.
Завдання уроку. Забезпечити усвідомлення і засвоєння основних відомостей про співвідношення букв та звуків; навчити учнів практично розрізняти букви та звуки.
Обладнання. Підручник, орфографічний словник, підручник з української літератури, картки із завданням, опорні таблиці.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Хід уроку
-
Оргмомент. Перевірка відсутніх.
-
Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування
-
Що ми називаємо алфавітом?
-
Чого більше в українській мові букв чи звуків?
-
Скільки букв на відміну від російського в українському алфавіті?
-
Як ми називаємо такий запис слів?
[ш к о л а]
-
Перевірка написаної домашньої вправи № 252, стор.115 :
Білик, Вітриченко, Власенко, Дмитренко, Журба, Златів, Ковалів, Ковальський, Луценко, Марков, Марченко, Поляков, Юрченко, Соболевський, Соболєв, Щербак.
1. Індивідуальна робота біля дошки робота
-
Випишіть слова з м'яким знаком. Пояснить правопис цих слів.
Державною мовою в Україні є українська мова.
Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.
-
Зробіть синтаксичний розбір речення. Дайте характеристику реченню.
Іван Франко писав прозові та віршовані твори.
-
Вставте м'який знак. Скажіть, з якого твору взяті ці слова?
Мален...кому, молилос.., здаєт..ся, веселилос.., плоскін.., сл..ози.
2.Робота з класом (Вибірковий диктант)
Випишіть слова з м'яким знаком та поясніть правопис цих слів.
Ще не вмерла України
і слава , і воля,
Ще нам, браття молодії,
усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки,
як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття.
у своїй сторонці.
Станем, браття, в бій кривавий
від Сяну до Дону,
В ріднім краю панувати
не дамо нікому;
Чорне море ще всміхнеться,
дід Дніпро зрадіє,
Ще у нашій Україні
доленька наспіє.
А завзяття, праця щира
Свого ще докаже.
Ще ся воля в Україні
піснь гучна розляже.
За Карпати відоб'ється
згомонить степами,
України слово стане
поміж ворогами.
Душу, тіло ми положим
за нашу свободу.
І покажем, що ми, браття,
козацького роду.
3. Перевірка індивідуальних робіт учнів біля дошки
4. Фонетичний розбір слова виділеного слова. Пояснення учнів.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети, завдання уроку.
-
Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.
(Пояснення вчителя)
Співвідношення звуків і букв не однакове. Подивіться на таблицю і зробіть висновок, за яких умов букви я, ю, є, ї можуть позначати 1 та 2 звуки.
Я,Ю,Є,Ї
позначають два звуки, коли стоять
-
на початку слова
-
після голосного
-
після
мякого знака
-
після апострофа
А є такі, що взагалі не позначають звуків. Наприклад, м'який знак: кудись, кінь, запорожець, народність.
(Звертається до дітей)
- Поясніть, чи однакова кількість букв та звуків у словах, записаних на дошці?
(Учні пояснюють)
Яблуко, яма, полум'я, інструкція, своєї, сідає, їсти, повітря, вістря, пісня, люк.
- Зверніть увагу на буквосполучення дж, дз, які позначають 1 звук: джміль, бджола, дзвоник.
- Крім того, треба зазначити, що є буква щ, яка передає два звуки [шч]: щавель, щастя.
Творче завдання
Доведіть, що у виділених словах, буква я позначає в одному випадку 2 звуки, а в другому - 1 звук.
Зброя в запорожців була добра та вся убрана в срібло й золото.
Знайди зайве слово. Обґрунтуйте свою думку.
-
Україна, воля, руїна
-
синє, ясні, гарячої
-
золотої, країна, переляк
-
героїчної, земля, краєм
V. Усвідомлення нових знань у процесі практичної діяльності.
Робота з підручником
Вправа № 236, с. 106 ( виписати слова з буквами я, ю, є, ї та щ та пояснити співвідношення букв та звуків).
Українсько-російський словник підручника (стор.267)
1. Знайдіть серед букв алфавіту букву Щ. Перепишіть слова, поясніть скільки букв і чому позначає буква щ та я?
Гра "Найспритніший"
2. Із цього ж словничка випишіть п'ять будь-яких слів, де кількість букв та звуків не співпадає. Доведіть свою думку.
Робота з підручником літератури (самостійна робота)
Відкрийте сторінку 74 та виконайте диференційоване завдання. Перед вами поезія Тараса Григоровича Шевченка "Сон".
Для слабких учнів: виписати слова з буквами я, ю, є, ї , ь в один рядок.
Для середніх учнів: виписати в два стовпчики. Перший - там, де є невідповідність між буквами та звуками. Другий - там, де кількість букв та звуків однакова.
Для сильних учнів: зробити звуковий запис виділених слів у вірші.
Робота біля дошки
Позначте рядок, у якому літери я, ю, є, ї позначають 2 звуки.
-
лисиця, клятва, злякати, гілля
-
життя, пляма, повітря, суддя, страусеня
-
яскравий, явір, юшка, їжачок
-
свято, козеня, стаття
Диктант- переклад
Мяч, пять, задание, умение, связь, рисование, семья, криница, седьмой, синяя, ищу.
Фонетичний розбір слова за варіантами
I. варіант. Не колода, ні пень - лежить цілий день (ледар).
II. варіант. Кругле озерце, а ніколи не замерзає (око).
VI. Підведення підсумків уроку. Висновок.
-
Чи однакова кількість букв та звуків в українській мові?
-
Які букви можуть позначати два звуки?
-
Подивіться на малюнок та назвіть предмети у яких є букви, що позначають неоднакову кількість букв.
-
Скажіть чи правильне моє твердження, що у слові дзвоник - 7 б., 7 зв.?
VII. Домашнє завдання. § 24, стор. 95 - 97. Випишіть з підручника літератури 10 слів, у яких спостерігається невідповідність між буквами та звуками.