Правопис часток НЕ і НІ з різними частинами мови

Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема. Правопис часток НЕ і НІ з різними частинами мови

Мета: поглибити знання студентів про написанням не і ні з різними частинами мови; формувати вміння членувати слова за будовою, визначати роль часток не і ні у реченнях; розвивати творчі вміння використання не і ні у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до рослинного і тваринного світу України, почуття відповідальності за їх збереження. Правопис: написання не і ні з різними частинами мови.

Внутрішньопредметні зв'язки:

Синтаксис: уживання не і ні у реченнях, текстах і власних висловлюваннях.

Культура мовлення: виразне читання речень із не і ні.

Текст (риторичний аспект): використання не і ні для підсилення виразності мовлення. Міжпредметні зв'язки: використання не і ні як виражального засобу в художніх творах (література).

Тип заняття: комбіноване

ХІД ЗАНЯТТЯ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення студентів з темою, метою і завданнями заняття. Оголошення епіграфа

Тому, хто посадить дерево, подякують і онуки, а того, хто загубить, прокленуть і діти.

Народна творчість

  1. Актуалізація мотиваційних резервів студентів Колективна робота з текстом

  • Прочитати текст. Визначити тип і стиль мовлення. Дібрати власний заголовок. Пригадати, які почуття і враження виникають у вас під час перебування в лісі.

БЕЗЦІННИЙ ДАР

Ліси - неоціненний дар природи. Вони є надійним захисником полів. Це вони пом'якшують клімат, поліпшують водний режим полів, захищають їх від суховіїв і пилових бур, а ріки і водойми від замулювання та пересихання.

Ліс - це чудова лабораторія, гігантська фабрика цілющого повітря. Це легені наших міст і селищ. Для кожного з нас перебування в лісі неначе свято. У лісі неодмінно піднімається настрій, відчувається прилив енергії, бадьорості.

Ліси, парки, сквери - це не тільки зелена окраса. Вони мають і важливе лікувальне значення. Саме тому більша частина санаторіїв, будинків відпочинку розташовані в лісах або біля них.

Неабияке корисне повітря соснових лісів і дібров, які є найулюбленішими місцями туризму та масового відпочинку (3 книги «Дари лісів»),

  • Виписати виділені слова. Визначити, до якої частини мови вони належать. Чим виступає не: часткою чи префіксом? Аргументувати своє твердження. Дібрати кілька власних прикладів з не.

  • Переказати текст, доповнюючи інформацією про роль і значення лісу в житті людини.

  1. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи Лінгвістичне дослідження (за варіантами)

Варіант 1

  • Дібрати синоніми з часткою не до поданих слів.

Загроза, вигадка, рабство, ворог, підозра, брехня, тривога.

  • Виписати з орфографічного словника шість слів, які без не не вживаються. З двома словами скласти речення.


  • Д

    Варіант 2ібрати антоніми з часткою не до слів гарний, розумний, далеко, давно, завзято.

  • Виписати із художніх творів української літератури по п'ять речень з часткою не, коли вона пишеться окремо і разом.

Гра «Добери синоніми»

> Замінити рисочки буквами так, щоб вийшли синоніми з часткою не, яка пишеться разом з іменниками:

1) Невіглас. 2) Хвороба. 3) Ворог. 4) Хиба. 5) Зневага. 6) Безладдя. 7) Нужда, нестатки. 8) Рабиня. 9) Прикрість.

  1. не _

  2. не

  3. не

  4. не

  5. не

  6. не

  7. не

  8. не

  9. не

Ключ: 1. Неук. 2) Неміч. 3) Недруг. 4) Недолік. 5) Непошана. 6) Непорядок. 7) Недостатки. 8) Невільниця. 9) Неприємність.

  • Запам'ятати правопис слів нікчемність, нічийний, нівроку, нізвідки, недуг, немовля, негода, неабищо. Скласти з ними речення.

Колективне опрацювання таблиці

> Розглянути таблицю. Скласти монологічне висловлювання про написання заперечної частки не.

Написання заперечної частки не

Разом

Окремо

  1. 3 усіма словами, що без не не вживаються: немовля, невід, ненавидіти, неволити, де не - частина кореня.

  2. 3 іменниками, прикметниками, прислівниками тоді, коли утворюється нове слово, яке можна замінити синонімом без не: недовір'я - підозрілість, недобре - погано.

  3. 3 іменниками, прикметниками, дієприкметниками, прислівниками, дієсловами, що мають префікс недо- (позначає неповну ознаку або дію в неповній мірі): недоконаний, недобачати, недосяжний.

  4. 3 дієприкметником без залежних від нього слів: Бурею вривалися у незруйновані чисті міста (0. Гончар).

  5. 3 дієприкметниками і прикметниками, якщо при них є слова дуже, вельми, надзвичайно, що збільшують ступінь якості: Надзвичайно негарний випадок

  1. 3 числівниками, займенниками, займенниковими прислівниками, службовими словами: не три, не такий, не під (деревом), не який-небудь (але неабиякий).

  2. 3 дієсловами, дієслівними формами та деякими прислівниками: не хотів, не виконано, не розуміючи, не гаразд, не видно, не треба.

  3. 3 іменниками. прикметниками, прислівниками, дієприкметниками при протиставленні: Вона мені не ворог, а подруга. Він рухався не швидко, а повільно.

  4. 3 дієсловами з префіксом до (закінчення дії або додатковий процес): Не досолить - не доїсть.

  5. 3 іменниками, прикметниками, дієприкметниками, прислівниками, якщо в реченні є заперечення: Чи не близько він підійшов?

  6. 3 прислівниками: не до лиця, не до ладу, не до смаку, не до пуття





  • Дібрати по три власні приклади написання не разом і окремо.

  • Які правила, на ваш погляд, є найскладнішими? Перечитати їх ще раз і розказати однокласнику по парті.Аналіз мовних явищ на основі текст}'

  • Прочитати уривок з вірша Д. Куровського «Недо й Пере». Визначити основну думку тексту. Переписати. Підкреслити орфограми. Пояснити їх.

Недо - вічний (не) дороба,

(не) доводько до кінця.

Все йому (не) довподоби,

Все йому (не) (до) лиця.

«(Не) займай» - (не) дочуває,

«Поможи» - (не) добачає,

(Не) доївши хліба - страв,

(не) довзувшись, - геть подався... ох, і в кого він удався - я і сам ще (не) добрав.

З ним і в школі теж морока:

(Не) додума, (не) довтне,

(не) довисидить уроку...

(Не) додому йде по зміні,

(не) до книжки - на пусте...

(Не) доходить до хлопчини, що (не) доуком росте.

  • Переказати текст своїми словами.

Робота з таблицею

  • Розказати про написання ні з різними частинами мови, використовуючи матеріал

  • таблиці.

    Разом

    Окремо

    1. У заперечних займенниках, якщо після ні немає прийменника: ніхто, ніщо, нічий, ніякий.

    2. У заперечних прислівниках: ніде, нізвідки, ніскільки, нітрохи.

    3. У словах, які без ні не вживаються: нівечити, нікчемний

    1. Якщо ні заперечує наявніть дії, ознаки предмета: ні місто, ні село; ні великий, ні малий.

    2. У займенникових сполученнях, якщо після ні є займенники з прийменником: ні на чому, ні до кого, ні 3 ким




    На кожне правило дібрати власні приклади. Зачитати їх уголос.

Спостереження над мовним матеріалом

  • Прочитати. З'ясувати роль ні в кожному слові. Пояснити правопис.

Ніхто, нісенітниця, ніякий, ні в чий, ні до кого, нівроку, ніяк, ні одна, ніяковість, нічийний, ні краплі дощу, ні сльозинки, нівечення.

  • З'ясувати лексичне значення виділеного слова. У разі потреби звернутися до тлумачного словника.

Мовленнєва ситуація

Уявити ситуацію: вам доручили виступити на зборах шкільного активу і розказати про недобросовісне прибирання класами пришкільних ділянок. У своїй розповіді вказати на недоліки виконаної на суботнику роботи і шляхи їх подолання. Використати слова з ні з попередньої вправи.

Дослідження-відновлення

  • Записати, розкриваючи дужки. З'ясувати правила написання не і ні з різними частинами мови.

  1. Уламок рейки!.. Він був такий важкий, що іншим разом Хаєцький певно, (ні)защо його (не)підняв би. 2) Пройшовши наскрізь вуличку, він (Хома) (не)зустрів (ні)кого зі своїх. 3) - (Не)вже ми оце врятовані? І (ні)хто нас більше (не)ловитиме, (ні)хто (не)постріля? 4) Хомі (ні)колилось. бій уже відгримів десь за містечко (О. Гончар). 5) Він (не)ловив линів у озерах (ні)волоком, (ні)топчійкою, а яко(сь) (не)наче брав їх з води прямо руками. 6) - (Ні)чого у світі я так (не)люблю, як саджати що (не)будь у землю, щоб проізростало, - любила проказувати мати. 7) - Прямо, та й прямо, та й прямо, та й (ні)куди ж (не)звертайте! - гукав дід подорожньому. 8) (Ні)дід, (ні)ми (не)розуміли прочитаного, і це завжди хвилювало нас. 9) У хаті (ні)що (не)замикалось (О. Довженко).

  • Зробити синтаксичний розбір останнього речення. Виписати з нього частки і розібрати як частину мови.

>З'ясувати зміст шостого речення. й, дж.дгдж'й шлнсну думку щодо прочитаного. Розказати, чи люблять у вашій родині працювати на землі.

  1. Систематизація й узагальнення знань

  • Подумати і дати відповіді:

  1. Коли не пишеться разом з різними частинами мови? Навести приклади.

  2. Коли ні пишеться разом з різними частинами мови? коли окремо? Навести приклади.

  3. З'ясувати написання слів неабияк, нікчема, недокінчивши, не читаючи.

  4. Коли не пишеться окремо з різними частинами мови? Навести приклади.

  1. Підсумок заняття

Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час опрацювання теми.

  1. Домашнє завдання

1. Уявити ситуацію: ви перебуваєте на екскурсії, під час якої вас переповнюють почуття від побаченої краси й різноманітності рослинного і тваринного світу України. Скласти діалог, використовуючи частки.

2. Написати твір-мініатюру на тему «Мрії збуваються», використовуючи різні частини мови з частками не і ні. Пояснити їх правопис.

© 2010-2022