Т. Г. Шевченко. Визначні діячі культури про Шевченка. Огляд вивченої поетичної спадщини

ТЕМА: Т.Г. Шевченко. Визначні діячі культури про Шевченка. Огляд вивченої поетичної спадщини ( 9 клас) МЕТА: ·        розширити та поглибити знання учнів стосовно осмислення образу          Т.Г. Шевченка в контексті сучасності України; ·        розвивати навички етики мовної поведінки, поповнювати словниковий запас учнів; ·         виховувати почуття поваги до життєвого подвигу Т. Шевченка в умовах підневільного становища нації в першій половині XIX ст.; інтерес до історичного минулого рідного...
Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ТЕМА: Т.Г. Шевченко. Визначні діячі культури про Шевченка. Огляд вивченої поетичної спадщини ( 9 клас)

МЕТА:

  • розширити та поглибити знання учнів стосовно осмислення образу Т.Г. Шевченка в контексті сучасності України;

  • розвивати навички етики мовної поведінки, поповнювати словниковий запас учнів;

  • виховувати почуття поваги до життєвого подвигу Т. Шевченка в умовах підневільного становища нації в першій половині XIX ст.; інтерес до історичного минулого рідного краю.

ТИП УРОКУ: урок узагальнення і систематизації знань

ОБЛАДНАННЯ: кольорові роздруківки життя Т. Шевченка; твори письменників, присвячені Т.Г. Шевченку; розгорнутий «Кобзар»

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Звучить мелодія «Реве та стогне Дніпр широкий»

Звернення учителя до учнів

Свою промову про видатного письменника, художника, поета, етнографа Т.Г. Шевченка я хочу почати словами відомого нашого земляка, професора О.Неживого: «Шевченка називають Великим Кобзарем. Багато віків українські кобзарі несли до людей найдорожче духовне багатство - народну пісню. І тоді ніхто не забував, що таке віра, воля, самовідданість, відвага, а ще працьовитість, творчість, щирість і намагався навчити цього своїх дітей. Так і в творчості Тараса Шевченка, особливо в головній книзі "Кобзар", нерозривно пов'язане минуле, сучасне та майбутнє українського народу, право кожної людини на вільне, щасливе життя. Бути гідними ймення Тараса Шевченка означає тепер постійно збагачуватися духовно, берегти рідне слово, вірити в незалежну державу і працювати для добра в Україні».

Вивчення творчості Т.Шевченка важливе ще тому, що з 1939 року один із найстаріших вищих навчальних закладів східноукраїнського краю - Луганський національний університет носить ім'я Тараса Шевченка. Тарас Шевченко - постать радикально міфологізована. Тому спробуємо розібратися, в чому ж таки заслуга великого Кобзаря перед нами - сучасниками.

На початку нашого уроку зауважу, що до образу Тараса Шевченка звертались у своїх творах поети О.Неживий, Р.Лубківський, Б.Стельмах, О.Лупій, М.Людкевич, М.Ільницький, Н.Давидовська, М.Хоросницька, Я.Павличко тощо.

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІV. Робота над темою уроку

1. Вступне слово вчителя

Тарас Шевченко мав багато уподобань. Володів окрім української мови, ще польською та російською, вивчав французьку. Він був чудовим художником, читав багато літературних творів, відвідував театр та оперу. Проте ми знаємо з вами, що його життєвий шлях був дуже важким. Із прожитих 47 літ він 24 роки був кріпаком, 10 років провів у засланні, у військовій муштрі, 3 з гаком роки поет провів під постійним наглядом поліції. І лише 9 років - він прожив вільною людиною. Усе життя його - то важкий труд, де було так мало місця для щастя.

«Уже для багатьох поколінь українців - і не тільки українців, - відзначає Іван Дзюба, - Шевченко значить так багато, що сама собою створюється ілю­зія, ніби ми все про нього знаємо, все в ньому розуміємо, і він завжди з нами. Тa це лише ілюзія. Шевченко як явище велике і вічне - невичерп­ний і нескінченний. Волею історії він ототожнений з Україною, і разом з її буттям продовжуєть­ся його буття, вбираючи в себе нові дні і новий досвід народу, відзиваючись на нові болі й думи, стаючи до нових скрижалів долі. Він росте і розви­вається в часі, в історії, і нам ще йти і йти до його осягнення... Тараса Шевченка розуміємо настільки, наскільки розуміємо себе - свій час і Україну в ньому. Але щоб краще зрозуміти його як нашого сучасника, треба повніше осягнути його як сучасника людей, проб­лем, суспільства ХІХ століття. Шевченко сам приходить у наш день. Але й ми повинні йти у його час. Лише так між нами й ним глибшатиме взаємо­розуміння».

2. Виконання тестових завдань за біографією та творчістю Т.Г.Шевченка.

1. Вищий навчальний заклад, у якому Шевченко здобув освіту:

А) Києво-Могилянська академія;

Б) Острозька академія;

Б) Московський університет;

Г) Академія мистецтв.

2. Вкажіть дату викупу Тараса Шевченка з кріпацтва:

А) 22 квітня 1838р.;

Б) 16 березня 1840р.;

В) 5 квітня 1840р.;

Г) 22 травня 1861р.

3. Перше видання книги Т.Г. Шевченка:

А) 1838р.;

Б) 1840р.;

В) 1841р.;

Г) 1843р.

4. У першому виданні «Кобзаря» налічувалось:

А) 8 творів;

Б) 20 творів;

В) 25 творів;

Г) 28 творів.

5. Вкажіть рядок, у якому розміщені назви балад Шевченка:

А) «Тополя», «Катерина», «Марія»;

Б) «Лілея», «Гайдамаки», «Наймичка»;

В) «Тополя», «Лілея», «Причинна»;

Г) «Кавказ», «Марія», «Гамалія».

6. Перша подорож Тараса Шевченка в Україну:

А) 1843 - 1844рр.;

Б) 1845р.;

В) 1847р.;

Г) 1857р.

7. Назвати організацію, до якої вступив Т.Г. Шевченко, за що був засуджений 5 квітня 1847 року:

А) Київське братство;

Б) Кирило-Мефодіївське товариство;

В) Студентське братство;

Г) Петербурзьке братство студентів.

8. Заслання Шевченка тривало протягом 10 років:

А) 1838 - 1848рр.;

Б) 1843р. - 1853 рр.;

В) 1845р. - 1855рр.;

Г) 1847 - 1857рр.

9. «Заповіт» Шевченко написав:

А) 1831р, м.Вільно;

Б) 1840р., м. Петербург;

В) 1843р., м. Київ;

Г) 1845р., м. Переяслав.

10. До циклу «В казематі» належить твір, який став шедевром світової пейзажної лірики. Це вірш Т.Г.Шевченка:

А) «До Основ'яненка»;

Б) «Садок вишневий коло хати»;

В) «Заповіт»;

Г) «Мені тринадцятий минало».

11. Вкажіть місця, в яких відбував заслання Тарас Шевченко:

А) Петербург, Оренбург, Кос-Арал;

Б) Оренбург, Кос-Арал, Новопетровська фортеця;

В) Оренбург, Москва, Нижній Новгород;

Г) Мангишлак, Нижній Тагіл, Сибір.

12. Мрії про новий суспільний лад, де всі будуть рівні:

І на оновленій землі

Врага не буде, супостата,

А буде син, і буде мати, І будуть люди на землі, -

Тарас Шевченко висловив у вірші:

А) «Думи мої, думи мої»;

Б) «Світе ясний, світе тихий!»;

В) «І Архімед, і Галілей»;

Г) «Заповіт».

Відповіді: 1.Г 2.А 3.Б 4. А5.В 6.А 7.Б 8.Г 9. Г10. Б11. Б12.В

Два століття пролягли між добою Шевченка і нашими днями, але час не віддаляє нас від Тараса, не зменшує потреби в розумінні феномену його особистості, не послаблює чарівності і сили Кобзаревого слова.

3. Вікторина за життям та творами Т.Г.Шевченка

Вікторина «Усім нам знайомий Т. Шевченко»

Завдання: упродовж 6 хв. надати письмово відповіді на запитання:

  1. Село, яке письменник вважав своєю батьківщиною.

  2. Соціальний стан Тараса у дитячі роки.

  3. Професія батька майбутнього письменника.

  4. Здібність поета у дитинстві.

  5. Ім'я художника і написаний ним портрет, який розіграли в лотерею, щоб визволити Т. Шевченка з кріпацтва.

  6. Сума викупу Тараса з кріпацтва.

  7. Рік і місто видання «Кобзаря».

  8. Заклад, у якому навчався Тарас Григорович, отримавши «вільну».

  9. Де побував Т. Шевченко разом із науковою експедицією як художник?

  10. Хто з родини Шевченків мав ім'я Катерина?

  11. Відома поезія митця про безрадісне сирітське дитинство.

Примітка. За кожну правильну відповідь установлюється 1 бал.

Вікторина «Життєва доля Т. Шевченка»

Завдання: розташуйте факти з життя Тараса Григоровича у хронологіч­ній послідовності.

а) Перебування в казематі.

б) Солдат-засланець в Орській фортеці.

в) Кухарювання за наказом управителя панських маєтків.

г) Ув'язнення в Новопетрівській фортеці на березі Каспійського моря.

д) Пастух у дядька Павла.

е) Нижній Новгород. Знайомство з О. Герценом, Анненковим.
є) «Школяр-поіїихач» у дячка Богорського.

ж) Діяльність в «Современнике».

з) Козачок у пана Енгельгарда.

й) Участь у Кирило-Мефодіївському товаристві.

і) Викуп із кріпацтва.

ї) Закінчення Академії мистецтв і приїзд на Україну.

Ключ-відповідь

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12




Картка- пам'ятка «Сторінки життя Т. Г. Шевченка»

Завдання: заповніть прогалини у хронологічній таблиці.


Дата


Подія

9 березня 1814 року

Померла мати

12 років

Осінь 1828- поч. 1831

Найвірогідніше, що він короткий час учився у Яна-Батіста Лампі

З Шевченком познайомився учень Академії мистецтв І. Сошенко

Перша подорож на Україну

1844 рік

Травень 1843 року

Пише один за одним твори "Єретик", "Сліпий", "Наймичка", "Кавказ", "І мертвим, і живим...", "Холодний яр", "Як умру, то поховайте" ("Заповіт") та ін.

Цикл «Три літа»

1845 рік

1846 рік

1847 рік

Шевченка привезли до Оренбурга, звідти до Орської кріпості, де він мав відбувати солдатську службу

На клопотання Шевченкових друзів його включили як художника до складу Аральської описової експедиції, очолюваної О. Бутаковим

Жовтень 1848р. -травень 1849р.

Шевченко відвідав Україну. Зустрівся в Кирилівці з братами й сестрою. Остання подорож на Батьківщину

Рада Академії мистецтв надала йому звання академіка гравірування

Січень 1860 року

10 березня 1861 року

Учитель: Найкращим пам'ятником Тарасові є живе слово народу, яке влучно відобразилося в прислів'ях та приказках про Тараса.

У цьому завданні в прислів'ях та приказках слова переставлені місцями, треба правильно скласти речення, і записати.

1. З Шевченком набирається той знається, розуму хто.

(Хто з Шевченком знається, той розуму набирається)

2. Прочитав, Шевченка хто став багатший серцем.

(Хто Шевченка прочитав, той багатий серцем став)

3. Тараса - наша слово окраса і зброя.

(Слово Тараса - наша зброя і окраса)

4. Слово живе Тарасове здорове і

(Тарасове слово живе і здорове)

5. Підведення підсумків вікторини

V. Рефлексія

Інтерактивний прийом «Мікрофон»

  • Що нового ви дізнались про життя Т.Шевченка?

  • Які твори Т.Шевченка вам сподобались найбільше?

  • Які моральні уроки ви винесли з цих творів?

VІ. Домашнє завдання

Підібрати та записати слова або вирази-асоціації для характеристики Тараса Шевченка та його творчості.

Орієнтовний термін проведення уроку- ІІ семестр, місяць квітень-травень




















Література

  1. Неживий О. Шевченкіана. - Ч. 38 (727). 26 вересня - 2 жовтня 2013 року

  2. Дзюба І. Тарас Шевченко. Життя і творчість. - К.2008.

  3. Большаков Л.Н. «Все он изведал…» Тарас Шевченко: поиски и находки /Л.Н. Большаков . - К.: Дніпро, 1988. - 542 с.

4. Неділько Г.Я. Тарас Шевченко. Життя і творчість / Г.Я. Неділько. - К.: Рад. школа, 1988. - 246 с.

5. Вогняне слово Кобзаря : Літер. - крит. статті про Т.Г.Шевченка / Упоряд. Ф.С. Кислий. - К.: Рад. школа, 1984. - 248 с.

6. Хинкулов Л. Тарас Шевченко. Биография/ Л. Хинкулов. - М.: Худож. літ., 1960. - 541 с.

7. Красицький Дмитро. Тарас-художник : оповідання про юність Т.Г. Шевченка / Д. Красицький. - К. : Веселка, 1973. - 139 с.

8. Хинкулов Л. Т.Г. Шевченко 1814-1861 / Л. Хинкулов . - М.: Молодая гвардія, 1957. - 431 с.

9. Іваненко Оксана Дмитрівна. Тарасові шляхи : роман / О.Д.Іваненко . - Київ: Держ. вид-во дитяч. літ., 1964. - 796 с. : іл.

10. Шевченко, Т.Г. Твори: в 12 т. - Т.8. - К.:Наукова думка, 2013. - 584с.

11. Міщенко, О.І.Українська література: підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч.

закл. / Олена Міщенко. - К. : Генеза, 2009. - 304 с.


© 2010-2022