Конспект уроку Принципи українського правопису

«Орфографія — одна з ознак літературної мови, її нерідко називають мундиром мови. Вона задовольняє практичну потребу: заміну неправильного написання правильним»(О.Шахматов). «Правопис - це одяг писемної форми вироблюваної віками літературної мови. У всі часи він має бути зручним і ошатним»(В.Русанівський). 1.1 . Орфографія (від гр.) - історично сформована,, уніфікована система правил, що визначають написання слів згідно з усталеними нормами» 1 .2. 0рфограма - це правильне (таке, що відповідає пр...
Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема. Орфограма. Принципи українського правопису .

Мета. Систематизувати і поглибити знання учнів з орфографії, проаналізувати найтиповіші орфографічні помилки; розвивати орфографічну та пунктуаційну увагу; вдосконалювати навички побудови усного висловлювання на лінгвістичну тему; формувати вміння редагувати тексти, складати зв'язні висловлювання на задану тему у формі реклами; виховувати потребу в удосконаленні орфографічної грамотності; формувати норми правильної літературної вимови; ознайомити із професією коректора.

Тип уроку: урок-практикум

Обладнання: орфографічний та тлумачний словники, картки.

Хід уроку

І.Мотивація навчальної діяльності.

(де в житті знадобляться знання, здобуті на уроках української мови?)

- спілкування;

- висловлювання власної думки (про прочитану книгу, переглянутий фільм...);

- написання ділових паперів (заяви, автобіографії тощо);

- грамотне оформлення письмових висловлювань.

- які професії вимагають досконалого знання української мови?

Висновок: повинні навчитись будувати висловлювання різних, формувати навички орфографічної і пунктуаційної грамотності.

ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Запис у зошиті.

III. Ознайомлення з правилами роботи в групах. Вибір кольорів, мотивація.

ІV. Робота із тлумачним словником.

Визначити значення слів, скласти з ними речення:

1 гр. - «коректор»

2 гр. - «коригувати»

V. Опрацювання матеріалу уроку.

1.Актуалізація опорних знань.

«Орфографія - одна з ознак літературної мови, її нерідко називають мундиром мови. Вона задовольняє практичну потребу: заміну неправильного написання правильним»(О.Шахматов).

«Правопис - це одяг писемної форми вироблюваної віками літературної мови. У всі часи він має бути зручним і ошатним»(В.Русанівський).

1.1 . Орфографія (від гр.) - історично сформована,, уніфікована система правил, що визначають написання слів згідно з усталеними нормами»

1 .2. 0рфограма - це правильне (таке, що відповідає правилам або традиціям) написання, яке потрібно вибрати з ряду можливих.

1.3.Принципи українського правопису:

- Фонетичний: повна відповідність між звучанням і написанням (пишемо так,

як говоримо).

Н-д: шостий, пізно, чесний, материнка, яблунька, галка. Галька...

- Морфологічний: значущі частини споріднених слів (морфеми) пишуться

однаково, незважаючи на різне звучання.

Н-д: весна, степи; просьба, молотьба; зшити, зсадити; безчестя, безшовний;

намагаються, вагаєшся.

  • Історичний (традиційний) - деякі написання не зумовлені ні вимовою, ні позицією звука в слові, а пишуться за традицією.

  • Н-д: літери я, ю, є, ї, щ - на позначення двох фонем; дз, дж - на позначення однієї фонеми; левада, келих, кишеня, лиман, дзвінок, щітка .

  • Смисловий: диференціація значень слів за допомогою різних написань.

  • Н-д: високе дерево - село Високе; вгору - в гору; не друг - недруг..

Основу української орфографії становлять два головні принципи - фонетичний і морфологічний. Фонетичний принцип є домінуючим в українському правописі, який завдяки цьому значно легший від російського (там переважає морфологічний принцип), але важчий від білоруського (у ньому ще послідовніше дотримуються фонетичного принципу)

1.4. 0сновні орфограми української мови:

- Велика літера у власних назвах;

- Написання слів разом, окремо, через дефіс;

- Апостроф;

- Написання ненаголошених голосних;

- Спрощення у групах приголосних;

- Подовження та подвоєння. приголосних…

1.5 Види орфограм: буквені і небуквені

Буквені:

а) вибір потрібної літери: ряска - разка (намиста) Б) наявність - відсутність літери: облич - обличчя.

Небуквені:

а) разом: вгору, мовби;

б) окремо: за те, знав би;

в) через дефіс: будь-що, віч-на-віч;

г) перенос слів: хо-джу, одно-складове;

д) апостроф: пів'яблука, В'ячеслав, миш'як.

1.6. Визначення принципів правопису та орфограм.

Небо, вода, червоний, загадка, сміються, усміхаєшся, студентський, яблуня, мрії, безсмертний, принісши, виноград, степ. Біла Церква, напам'ять, на пам'ять, проте, про те, назустріч, на зустріч.

2.Практичне застосування знань на практиці.

(виконання завдань з карток) дод. 2.

2.1. Апостроф.

2.2. Неозначені займенники.

2.3. Спрощення.

2.4. Написання префіксів.

2.5. Іменники 3-ї відміни О.в.

2.6. Із розкритими ключами скласти речення, визначити автора, пояснити розділові знаки.

3.1. Робота з орфографічним словником.

«Хто швидше?»

Фестиваль, паралелі, дефіцит, детектив, реклама, медаль, герой, кишеня,

природа, експеримент, жетон, леміш.

3.2. Пояснити значення, скласти речення.

3.3 «Страшне перо не в гусака»

Усі знають і люблять цю рубрику в газетах, журналах, на телебаченні. Щоб усунути комічний ефект, у наведених фразах необхідно замінити або переставити розділові знаки.

1. Громадяни, корови, телята й інша худоба можуть випасатися тільки на

спеціально відведених місцях.

2. На зимівлю залишено отару овець, яку доглядають троє чабанів і більше

двохсот свиней.

3. В., в якого помер брат без ніякого попередження і заяви, не з'явився на

роботу.

А чи тільки професія коректора вимагає досконалого володіння українською мовою?

4. Робота у групах.

Виконати роботу коректора, записати у зошити, підкреслити слова з орфограмами. Дод. 4.

4.1. Давидковецький ресторан. Оформити грамотно меню.

4.2.Магазин «Зроби сам». Перекласти українською мовою.

4.3.Косметичний салон. Відредагувати текст.

5.Скласти і «захистити» проект реклами «власного закладу», використовуючи лексичний матеріал із попередніх вправ.

VІ. Підведення підсумків уроку.

1. Підведення вчителем підсумків змагань.

2. Оцінки кожному учневі виставляє керівник групи.

VII. Домашнє завдання:

Високий рівень : скласти казку про орфограми

Достатній рівень: скласти по дві картки: з пропущеними орфограмами, з пропущеними розділовими знаками.

Середній рівень: скласти план до теми, використавши матеріали уроку та параграф підручника




Дод. 2.1.

Апостроф.

1. Прокоментуйте правила вживання апострофа. (Складіть опорну таблицю на правила вживання апострофа)

2. Правильно запишіть запропоновані слова, згрупувавши їх у дві колонки: з апострофом, без апострофа.

Арф.. .яр, ет.. .юд, при..їжджати, різьб.. .яр, над.. .яр.. .я, екстер.. .єр, осв.. .ятити, серм.. .яга, ум.. .ятість, вод.. .яник, ал.. .юміній, лл.. .ється, л..юстра,

м.. .язи, нав.. .язати, явл…яти.

3. Підкресліть у кожному слові першу букву - прочитайте ключ вправи.

(…а не сумне провалля…)

4. Запишіть ключ на аркуші, вивішайте на дошці.

5. Запишіть речення із художньої літератури на опрацьовану орфограму.

Поясніть написання слів та розділових знаків.

Н-д: Восени розумнішою стає людина і ще м'якшим - трави прим'ятої шовк.

(М.Рильський).

6. Складіть власне речення із словами на дану орфограму. Поясніть написання і розділові знаки.

Дод. 2.2.

Неозначені займенники»

1. Правило. Коли неозначені займенники пишуться разом, через дефіс, окремо?

2. Правильно запишіть неозначені займенники, згрупувавши їх у три колонки:

через дефіс, разом, окремо.

Будь / у / кого, яке / небудь, що / небудь, на де / якому, при будь / якому,

аби / скільки, у якій / небудь, який / небудь, на хтозна / якому.

3. Підкресліть у кожному слові 4-ту від початку букву - прочитайте ключ

вправи. (…не бійтесь…)

4. Запишіть ключ на аркуші, вивішайте на дошці.

5. Запишіть речення із художньої літератури на опрацьовану орфограму.

Поясніть написання слів та розділових знаків.

Н-д: Любіть працю на Землі, бо без цього не буде щастя нам і дітям нашим ні

на якій планеті (О.Довженко). Маю серце широкеє - ні з ким поділити! (Т.Шевченко).

6.Складіть власне речення із словами на вивчену орфограму. Поясніть написання і розділові знаки.

Дод. 2.3.

Спрощення.

1. Правило. Коли відбувається і коли не відбувається спрощення.

2. Правильно запишіть запропоновані слова, згрупувавши їх у дві колонки:

Відбувається, не відбувається

На ус…ному, на скатер…ці, на кіс...лявому, в улес...ливого, на облас...ній,

осві...чений, ус...ний, очис...ний.

3. Підкресліть у кожному слові 3-тю від початку букву - прочитайте ключ до вправи (…у словник…)

4. Запишіть ключ на аркуші, вивішайте на дошці.

5. Запишіть речення із художньої літератури на опрацьовану орфограму.

Поясніть написання слів і розділових знаків.

Н-д: Радісна праця - ознака творчості (Ю. Яновський)

6. Складіть власне речення із словами на вивчену орфограму. Поясніть написання і розділові знаки.

Дод. 2.4.

Написання префіксів.

1. Правило. Коли пишуться прі-, пре-, при-, з-, с-?

2. Правильно запишіть слова, згрупувавши їх у п'ять колонок:

прі-, пре-, при-, с-, з-.

(с/з)жатися, у (с/з)сипаній, пр... гвинтити, (з/с)ходити, (с/з)кладати, пр...леглий,

пр,. .звище, пр.. .активний, пр.. .яр я.

3. Підкресліть у кожному слові 4-ту від початку букву - прочитайте ключ вправи (…заглядати…)

4. Запишіть ключ на аркуші, розмістіть на дошці.

5. Запишіть речення з художньої літератури на опрацьовану орфограму.

Поясніть написання слів та розділових знаків.

Н-д: Я п'ю тебе, сонце, твій теплий цілющий напій (М.Коцюбинський).

6. Складіть власне речення із словами на вивчену орфограму. Поясніть написання та розділові знаки.

Дод. 2.5.

Іменники 3-ї відміни О.в.

1.Правило. Які іменники відносяться до 3-ї відміни? Що може відбуватися в іменниках 3-ї відміни в О.в?

2.Правильно запишіть запропоновані слова, згрупувавши їх у три колонки:

Подвоєння, немає подвоєння, апостроф.

Верф.. ,ю, міц.. .ю, з безліч.. .ю, доповід.. ю, пишніст.. .ю, ненавист.. .ю,

мит.. .ю, з дикіст.. .ю, войовничіст.. .ю, наявніст.. .ю.

3. Підкресліть у кожному слові 3-тю від початку букву - прочитайте ключ вправи (…це пишний яр…)

4. Запишіть ключ на аркуші, розмістіть на дошці.

5.Запишіть речення із художньої літератури на опрацьовану орфограму. Поясніть написання слів та розділових знаків.

Н-д: Людина, не позначена любов'ю, не може звести серце для добра

(В. Коротич). Ми працю любимо, повиту творчістю ясною.

6. Складіть власне речення із словами на вивчену орфограму. Поясніть написання та розділові знаки.

Дод. 2.6.

Конструктор.

1. Із розкритими ключами вправ складіть речення. Визначте автора.

2. Запишіть у власні зошити та продиктуйте всьому класу.

3. Поясніть розділові знаки та орфограми.

Додаток 4.1

«Давидковецький ресторан»

Оформити грамотно меню, записати у зошити, підкреслити слова з орфограмами, пояснити орфограми

1. Бул .. .он курячий з ф.. .кадельками.

2. Каша гр...ча...а.

3. Риба смаж... на.

4. Вареники з сиром, мащ.. .ні см.. .таною

5. Шампін.. .они в яєчно.. .масляному соусі.

6. Компот груш... во...алич... вий.

7. П...ріжки з п...ч...нкою.

Скласти і показати проект реклами «власного закладу», використовуючи лексичний матеріал попередньої вправи.

Додаток 4.2.

Магазин «Зроби сам»

Перекласти українською мовою, записати у зошити, підкреслити слова з орфограмами, пояснити орфограми.

Отвертка

Долото

Провода

Предохранитель Плоскогубцы

Бревно

Веревка

Тиски

Стремянка

Винт

Цепь

Топор

Перочинный ножик Зажигалка.

Скласти і захистити проект реклами «власного закладу», використовуючи лексичний матеріал попередньої вправи.

Додаток 4.3

Косметичний салон.

Відредагувати текст, записати у зошити, підкреслити слова з орфограмами.

Пояснити орфограми.

Даний шампунь розроблений спеціально для покрашеного волосся. Нова формула по догляданню за волоссям з колоріном стабілізує красящі пігменти, значно продовжує стійкість і блиск краски. До даного шампуня рекомендується ополоскуватель, який облегшує розчісування волосся.

Скласти і захистити проект реклами «власного закладу», використовуючи лексичний матеріал попередньої вправи.


Громадяни, корови, телята й інша худоба можуть випасатися тільки на спеціально відведених місцях.

На зимівлю залишено отару овець, яку доглядають троє чабанів і більше двохсот свиней.

Комісія встановила, що продуктовий магазин уражений гризунами з дуже малим асортиментом.

(Громадяни! Корови, телята й інша худоба можуть випасатися тільки на спеціально відведених місцях.

На зимівлю залишено отару овець, яку доглядають троє чабанів, і більше двохсот свиней.

Комісія встановила, що продуктовий магазин, уражений гризунами,

з дуже малим асортиментом.


У майбутньому ми повинні жити в чистих і комфортних містах і їздити на безпечному транспорті. Люди повинні зробити все, щоб зберегти природу, а крім того самим їсти здорову їжу і дихати свіжим повітрям, працювати в нормальних умовах. Все це зробить нас більш здоровими і допоможе уникнути хвороб.

А крім того, я сподіваюся, що люди у світі майбутнього стануть щасливішими. У них буде більше вільного часу, так що вони зможуть займатися тим, що люблять.

Що стосується мене, то я розумію, що ніхто поодинці не може зробити кращим світ. Тому кожен повинен попрацювати над самим собою, розвинути в собі потрібні якості. Вивчитися, отримати професію, розширити свій кругозір. А для того, щоб бути щасливим, людині потрібні не тільки космічні технології, а тепло і дружба близьких друзів. Якщо всі ми будемо добрими один до одного, то наш світ стане краще прямо зараз.













Не одне покоління людей замислювалось над питаннями: хто така людина: для чого вона живе на Землі; що значить бути справжньою Людиною… Звичайно, що ці та інші питання не можуть не хвилювати мене. Часто я замислююсь над моїм призначенням на Землі. Адже кожна людина живе лише один раз, і іншого разу не буде.

Один мудрець сказав, що людина - це її вчинки. Я погоджуюсь з ним.

Усе своє життя люди, де б вони не жили, пізнають, що таке добро і зло, правда і кривда…

У такому складному і суперечливому світі, в якому ми живемо, важко бути толерантним. Бо толерантність - це терпимість до інших думок, поглядів, переконань, традицій тощо. Толерантним бути важко, але дуже необхідно кожному жителю нашої планети виховувати у собі цю рису характеру. Планета Земля - наш спільний дім. Де б кожен з нас не жив, як би не думав, але всім нам потрібно бути справжніми Людьми. Ввічливе, уважне і доброзичливе ставлення до інших людей може виявлятися не тільки у вчинках, у словах, а й у тоні розмови з ними. Думаю, що не достатньо бути добрим, а треба навчитись виявляти свою доброту, співпереживання, терпимість до інших так, щоб тебе розуміли.

Чи толерантна я на сто процентів? Думаю, що ні. Мені потрібно ще багато працювати над самовдосконаленням. Цей шлях важкий і тернистий, але я переконана, що при великому бажанні можна досягти всього в житті. Такі людські почуття як любов, доброта, прощення не можна купити ні на базарі, ні в магазині, їх ні в кого не позичити, але можна навчити себе бути добрим, людяним і милосердним.

Життя кожної людини прекрасне і неповторне, тому потрібно бути толерантним, поспішати творити добро на землі.

Есе "Дорослі" роздуми підлітка про толерантність"

Толерантність - це здатність без агресії сприймати думки, поведінку, форми самовираження та спосіб життя іншої людини, які відрізняються від власних. Виникла толерантність у західній цивілізації на релігійному рівні. Передусім толерантність означає доброзичливе та терпиме ставлення до чогось. Основою толерантності є відкритість думки та спілкування, особиста свобода індивіда та поцінування прав та свобод людини. Толерантність означає активну позицію людини, а не пасивно-терпиме ставлення до навколишніх подій, тобто толерантна людина не повинна бути терпима до всього, наприклад, до порушення прав людини чи маніпуляцій та спекуляцій. Те, що порушує загальнолюдську мораль, не повинно сприйматись толерантно. Тому потрібно розрізняти толерантну поведінку та рабську терпимість, яка не приводить ні до чого хорошого. Потрібно пильно розрізняти ці поняття, бо маніпулятори (в тому числі більшість політиків) закликають до "лже-толерантності", оскільки людьми, які відносяться до всього лояльно, легше управляти. Оскільки людина є істотою суспільною, то і її повноцінне життя поза життям громади просто неможливе. Людина повинна зважати на норми та форму поведінки, які заведені в суспільстві загалом та в конкретних ситуаціях чи в тому чи іншому товаристві. Часто те, що не сприймається в одному товаристві, можна дозволити собі в іншій ситуації. Але все-таки кожна людина повинна сформувати для себе основоположні принципи поводження, які визначатимуть її життєву норму та лінію поведінки і, таким чином, формуватимуть її відносини з іншими людьми, а звідси і її життєвий успіх. Звичайно, основою поводження в товаристві знайомих чи незнайомих людей має бути ввічливе ставлення до оточуючих. Інтелігентна людина завжди вміє підтримати розмову на будь-яку тему, вислухати і звернутися до когось. Тому в товаристві не слід бути замкнутим, бо саме тут ми знаходимо свої шанси та можливості для самовираження, саморозвитку та самовдосконалення. Товариство, у свою чергу, також допомагає нам у формуванні та реалізації наших ідей та планів. Думка, почута у товаристві, є дуже важливою, оскільки саме так сприйматимуть вашу, вже реалізовану, ідею й інші люди та від цього залежатиме ваш життєвий успіх у цілому. Толерантність включає в себе не тільки відношення до суспільства, а й відношення до батьків. Молодь, спілкуючись між собою, зазвичай звертається на "ти", показуючи простоту самого спілкування та дружні відносини. На "ви" зазвичай звертаємося до старших від себе осіб, людей, які нам невідомі або маловідомі, представляють відповідні органи влади чи якісь організації, тощо. У деяких сім'ях залишилася традиція звертатися до батьків на "ви". Це підкреслює особливу повагу до батьків та чемність, стиль виховання. Адже саме батько та мати є для дитини власне найвищий авторитет і найвища влада. Таке звертання створює також такий собі "бар'єр" для "простяцького" спілкування зі старшими від себе та не допускає у спілкуванні з батьками так званого молодіжного сленгу, який не обов'язково є найкращим вибором. Вживання сленгових слів у жодному разі не робить людину "своїм хлопцем" у товаристві, це скороминуще, зате породжує в людині недобру звичку вживання не завжди найприємніших слів, що може за певних умов проявитися у невідповідному товаристві чи вдома і повністю змінити думку про цю людину, як особу чемну та виховану. Основоположною у відносинах між дітьми й батьками повинна бути четверта Божа Заповідь: "Шануй свого батька і матір свою, щоб було тобі добре та щоб довго прожив ти на землі!". Почуттям поваги до людини єднається любов. Ми можемо любити того, кого поважаємо. Тому чемна людина завжди буде вдячна батькам за те, що привели її у цей світ, навчили любити життя, дали можливість вивчитися, отримати професію, допомагають і підтримують її завжди правильною порадою. Пам'ятаючи про це, слід подорослішавши, підтримувати вже своїх батьків, які з віком часто дуже потребують цієї підтримки і турботи. Адже для батьків немає у світі нічого дорожчого і ріднішого від своїх дітей.

Поряд із батьками значне місце в житті людини займає вихователь, учитель, викладач - люди, які намагалися передати знання, виховати справжню людину, іноді сварили, але скеровували в житті. Цим людям також слід віддати належне. Людина має бути толерантною навіть в елементарних нормах поведінки, наприклад, знання і виконання правил мобільного етикету - це ознака вихованості та високої культури спілкування. Але ми, діти, мало знаємо про мобільний етикет, а чи всі дорослі нам показують приклад? Толерантність - це частина етикету, що прийняті в суспільстві. Ці норми моральності сформувалися протягом тривалого часу становлення взаємин між людьми. На цих нормах поведінки базуються політичні, економічні, культурні відносини, бо існування без дотримання певних правил неможливе. Сучасний етикет успадкував усі звичаї та досвід усіх народів світу з давніх часів до сьогодення. Культурна поведінка в своїй основі є всезагальною, і дотримуватись її повинні не окремі особи, а все суспільство загалом. У кожній країні народ вносить свої виправлення й доповнення в етикет, що зумовлено соціальним, політичним, суспільним життям та специфікою історичного розвитку країни, походженню, традиціями та звичаями народу. Норми етикету є "неписаними", тобто мають характер певної своєрідної угоди між людьми, щодо дотримання певних стандартів поведінки. Кожна культурна людина повинна не тільки знати і дотримуватися основних норм етикету, але й розуміти необхідність існування визначених правил і взаємин між людьми. Манери людини є індикатором багатства внутрішнього світу людини, вони відображають моральний та інтелектуальний розвиток. У сучасному світі культурна поведінка має дуже велике значення: вона допомагає встановлювати контакти між людьми, спілкуватися та створювати стійкі взаємини.

Отже, толерантність є доволі тонкою категорією, якої, безумовно, потрібно дотримуватись, оскільки вона визначає моральний, суспільний і демократичний розвиток суспільства.

Твір-роздум з елементами дослідження публіцистичного характеру

У Україні проживають люди 134 національностей. Кожна має свою самобутню культуру, історію, традиції. Але всім нам слід бути толерантними по відношенню один до одного.

«Толерантність - це гармонія в різноманітті. Толерантність - пошана, ухвалення і розуміння багатої різноманітності культур миру, наших форм самовираження і способів проявів людської індивідуальності». Це визначення ми знаходимо в «Декларації принципів толерантності» ЮНЕСКО.

На думку моїх однолітків, толерантність - привілей сильних і розумних, таких, що не сумніваються в своїх здібностях просуватися на шляху до істини через діалог і різноманітність думок і позицій.

А на думку моїх батьків, толерантність - це спілкування і свобода думки, совісті і переконань, гармонія в різноманітті, чеснота, яка робить можливими досягнення взаєморозуміння між людьми, батьками і дітьми мирним безконфліктним шляхом.

Але що ж робити, якщо конфлікт затягується і росте стіна нерозуміння?

Пітер Бріч порадив, як легко можна зруйнувати «стіну нерозуміння»: «Треба просто посміхнутися і бути ввічливим. Я упевнений, що співбесідник поступить також». Давайте спробуємо, адже всі ми - жителі однієї планети, майже сусіди. Житимемо дружно!

Толерантність та її підґрунтя (стаття на морально-етичну тему) Твори з мови

Люди, яких люблять і шанують, не обов'язково вродливі і не завжди винятково розумні. Проте вони мають такі якості, які полегшують їм установлювати контакти з іншими людьми й допомагають знаходити собі друзів. Ці якості можуть бути закладені в характері від самого народження, але їх можна й набути, доклавши до цього певних зусиль. У чому ж таємниця правильного спілкування з людьми? Які риси для цього необхідні?

Кажуть, що люди - ніби дзеркало. Усміхайся - і світ вертатиме тобі усмішку. Якщо досі ви не користувалися цим засобом, щоб завоювати симпатії людей, спробуйте провести такий дослід. Усміхайтеся до кожного, з ким ви маєте встановити контакти, і ви переконаєтеся, що усмішка налаштовує розмову зовсім на інший лад. І люди навкруги здаватимуться вам приязнішими, доброзичливішими. Отже, усмішка може повністю змінити атмосферу довкола нас.

Пліч-о-пліч із усмішкою йде дружнє ставлення до людей. У чому воно полягає? Хто любить людей, того й люди люблять. Людина, характерною рисою якої є дружнє ставлення до інших, не чекатиме усмішки чи привітання. Вона першою привітається й усміхнеться. На її обличчі з'являться радість від зустрічі. Вона починає розмову із запитань про здоров'я, сім'ю, службові й особисті справи, інтереси тощо. І лише після такого своєрідного вступу переходить до суті справи, якщо їй потрібно було вирішити якесь питання. Проте дружнє ставлення полегшує спілкування між людьми лише тоді, коли воно щире. Якщо ж хтось лише робить вигляд, що подружньому ставиться до іншого, а сам при цьому має на меті щось корисливе, то таке «дружнє ставлення» заслуговує якнайсуворішого засудження. Добре, що довколишнє �.. точення дуже швидко розгадує таку людину.

Людям дуже важко ставитися грубо до. того, хто ставиться до них приязно. Через те привітність і ввічливість - найкращі засоби боротьби з нечемністю.

Тож запитаймо себе, а що лежить в основі поведінки людини, з якою приємно спілкуватися, вести приватні розмови й вести ділові справи, тобто бізнес. А в основі лежить мораль, яка традиційно зберігається й передається у спадок. А далі фахівці різних галузей знань використовують мораль як певну даність, як необхідність, як потребу дня.... Адже кожен знає: закон спирається на силу влади, на примус. А от на що ж спирається мораль? Мораль суспільства взагалі й мораль кожного індивіда? Здавна існує усталена думка, що мораль трималася й тримається завдяки трьом речам. Перше - це традиції і звичаї, що склалися в кожного народу, коли змалку тато з мамою наказують дитині: «так заведено», «так слід чинити» і т. п. Друге - це авторитет громадської думки («що люди скажуть»), бо одні вчинки людей суспільство засуджує, інші схвалює. Таким чином воно регулює поведінку кожного з нас. Третя річ найважливіша й найскладніша. Річ у тім, що моральна поведінка є річчю цілком добровільною. Силоміць змусити бути чесним і порядним неможливо. Про високу мораль доводиться говорити лише за умови, що основою поведінки людини є совість. Мораль ґрунтується на свідомості кожного з нас. Таким чином, мораль має три точки опори, і це засвідчує історія. Мораль - це те поняття, яке здавна існувало.

А сучасний світ нині висунув інший термін - «толерантність» (у перекладі з грецької це означає «терпимість»). І саме нинішні зміни набувають надзвичайно важливого зна�... �ення, бо в мінливому світі геополітичних перетворень це набуває глобального значення. Тож ми всі з вами стаємо учасниками цих перетворень, і від нас залежить якість цих перетворень і змін, а без толерантності це зробити неможливо.


У Україні проживають люди 134 національностей. Кожна має свою самобутню культуру, історію, традиції. Але всім нам слід бути толерантними по відношенню один до одного.

"Толерантність - це гармонія в різноманітті. Толерантність - пошана, ухвалення і розуміння багатої різноманітності культур миру, наших форм самовираження і способів проявів людської індивідуальності". Це визначення ми знаходимо в "Декларації принципів толерантності" ЮНЕСКО.

На думку моїх однолітків, толерантність - привілей сильних і розумних, таких, що не сумніваються в своїх здібностях просуватися на шляху до істини через діалог і різноманітність думок і позицій.

А на думку моїх батьків, толерантність - це спілкування і свобода думки, совісті і переконань, гармонія в різноманітті, чеснота, яка робить можливими досягнення взаєморозуміння між людьми, батьками і дітьми мирним безконфліктним шляхом.

Але що ж робити, якщо конфлікт затягується і росте стіна нерозуміння?

Пітер Бріч порадив, як легко можна зруйнувати "стіну нерозуміння": "Треба просто посміхнутися і бути ввічливим. Я упевнений, що співбесідник поступить також". Давайте спробуємо, адже всі ми - жителі однієї планети, майже сусіди. Житимемо дружно!

© 2010-2022