• Преподавателю
  • Украинский язык
  • Конспект по украинскому языку «Розробка уроку з української мови з теми: Як стати успішною людиною? Складні випадки правопису слів»

Конспект по украинскому языку «Розробка уроку з української мови з теми: Як стати успішною людиною? Складні випадки правопису слів»

"Описание материала: Як стати успішною людиною,"багатьох хвилює це питання. Живучи в умовах XXІ століття,людина повинна бути конкурентноспроможною. Пропонуємо варіант уроку,який допоможе молодим людям задуматися над своїм місцем у житті. Особистісно-зорієнтований урок української мови в 10 класі «Як стати успішною людиною? « на тему ««Складні випадки правопису слів» є корисним матеріалом для вчителя. Тип уроку - узагальнення й систематизація виучуваного матеріалу дає широкі можливості для вик...
Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Як стати успішною людиною?

Ольга Калашник,

учитель вищої категорії

Троїцької гімназії

Луганська область

Особистісно-зорієнтований урок

української мови

Як стати успішною людиною,багатьох хвилює це питання. Живучи в умовах XXІ століття,людина повинна бути конкурентноспроможною. Пропонуємо варіант уроку,який допоможе молодим людям задуматися над своїм місцем у житті.

Тема. Складні випадки правопису слів

Мета. Узагальнити вивчений матеріал про складні випадки правопису слів,виявити прогалини у знаннях учнів і зробити відповідну корекцію знань,умінь та навичок із розділу Орфографія,поглиблювати інтерес до вивченого мовного матеріалу,формувати культуру мовлення учнів,повторити основні орфограми.

Спираючись на суб'єктний досвід школярів,формувати життєві компетентності учнів.

Перебіг уроку

Записи на дошці

Епіграф


Успішними не народжуються, а стають.

(Народна мудрість)

Словник(бризки слави)

Афоризми-короткі влучні вислови; паренетікон (від грецького - повчаю) - збірка морально-етичних повчань. Записати до Словників.

Вступне слово вчителя

Шановні друзі, ви на порозі юності. Сьогодні ми продовжуємо серію уроків Дорослості. Повторюючи відомості про складні випадки правопису слів, ми будемо вирішувати проблему, як стати успішною людиною.

Отже, мета нашого уроку узагальнити вивчений матеріал про складні випадки правопису слів(власні назви, м'який знак, апостроф у іншомовних словах і власне українських),виявити прогалини у знаннях і зробити відповідну корекцію знань, умінь та навичок із розділу "Орфографія", поглиблювати інтерес до вивченого мовного матеріалу,формувати культуру мовлення, повторити основні орфограми.

Спираючись на суб'єктний досвід школярів,формувати життєві компетентності учнів.

Бесіда на емоційне сприйняття

Спробуємо розібратися з чужою формулою успіху.

Як зрозуміли зміст цього речення?

(учні відповідають)

. Визначити його вид.

  • Як ви міркуєте, чи легкий шлях до успіху? Прислів'я говорить: "Умій переборювати труднощі. Отже, перша перешкода, яку ми повинні подолати на шляху до успіху - це "Орфографічна розминка".

Розподільний диктант на повторення складних слів( з використанням дошки):

Ультрачервоний льотчик-винущувач

сільськогосподарський ювелірно-годинниковий

позавчора де-факто

імунодефіцит и

шестиборство народно-визвольний

новобудова афро-американський

інтерсуб'єктивність, аудієнція

саморегулювальний

темнобарвний

Отже, ключове слово нашого уроку успішна людина

Щоб стати успішною людиною, треба бути інформованим, тому пропоную вам взяти участь у "Газетній хвилинці".

Робота в групах

1 група готує газетну інформацію "Успішна людина Троїцького району". Визначити складні випадки правопису. Назвати орфограми.

2 група, спираючись на проекти, готує інформацію, що таке успіх. Визначити складні випадки правопису. Назвати орфограми.

3 група записує прізвища успішних людей з фотоілюстрацій. Визначити складні випадки правопису. Назвати орфограми.

Учитель. Щоб досягти успіху, треба розвивати організаторські здібності. Коментоване письмо "Я учитель". Підручник М.Я. Плющ, В.І. Тихоші"Українська мова"10 клас, вправа 343, с.153 (використання довідкового бюро, таблиця)

Обговорення проектів

Учитель. А ще треба бути витривалим. Отже, за справу

Диктант-шпигун

В'ячеслав, неньчин, без'язиковий, Маньчжурія, бриньчати, женьшень, різьбяр, гірко-солоний, хитромудрий, віце-президент, прем'єр-міністр, унтер-офіцер, авіабаза, аероклуб, незрівнянний, незрівняний, туманний, олов'яний, контрастний, випускний, пропускний.

  1. 1 група. Придумати зі словами, в яких пишеться апостроф, м'який знак, п'ять речень. Взаємоперевірка речень.

  2. 2 група. Придумати речення зі словами, в яких пишеться 2 букви, не відбувається спрощення.

  3. 3 група. Гра "Четверте зайве".

А. 1. Незадоволений. 2. Овва! 3. Численний. 4. Старанний.

Б. 1. Сторіччя. 2. Ілля. 3. Життєпис. 4. Трясся.

В. 1. Законно. 2. Суддя. 3. Денний. 4. Письменник.

Г. 1. Тінню. 2. Міццю. 3. Ріллю. 4. Повінню.

Ґ. 1. Піддашшя. 2. Колоссю. 3. Відкриттів. 4. Туманність.

  • Вправи на переклад"Піднімись на вершину".

  • Робота з підручником "Назустріч тестуванню",С.154,1-8

  • Робота в групах.

Творче завдання. Написати твір-мініатюру.

1. Який він світ за вікном?

2. Мої досягнення.

3. Що нового я дізналася на цьому уроці?

  • Отже, шлях до успіху, який він?

Учням пропонуються диференційовані завдання на картках.

Ігрове дослідження-відновлення

Картка 1. Записати слова у дві колонки: а). з ненаголошеним е; б). з ненаголошеним и.

1). Ет...кетка, д...есятий, еф...ктивний, нож...ці, кат...горія, ап...льсин, т...жневий, доб...реться.

Ключ. Підкресливши першу букву у кожному слові, прочитаєте назву одного з віршів І. Франка.

Картка 2. Записати слова у дві колонки: а). з ненаголошеним е; б). з ненаголошеним и.

2). Ож...ледиця, др...жати, ож...вати, л...генький, ел...гантний, в...шневий, ж...рненький,кл...котіти, ст...пи, евр...ка, н...зенько, адр...сат, кр...ниця, ож...вати, нап...кти, дал...чінь, р...ве.

Ключ. Підкресліть у кожному слові першу букву - прочитаєте ім'я та прізвище автора повісті "Зачарована Десна".

Картка 3. .Записати слова у дві колонки: а). з ненаголошеним е; б). з ненаголошеним и.

З...рно, вер...с, л...ман, м...далі, ваз...лін, ш...рокі, вер...сень, п...ніцилін, кр...латої, м...сколиз, чер...да, трен...р, пш...ниця, велос...пед, бр...ніти, н...потріб, вес...ло, ц...ферблат, гл...бочінь, з...рном, б...режу, п...ньок, м...тро.

Ключ. У кожному слові підкресліть останню букву - прочитаєте народну мудрість.

Картка 4. Записати слова у дві колонки: а). з ненаголошеним е; б). з ненаголошеним и.

Мат...матика, м...лкий, ос...литися, ж...брак, оп...тати, ж...раф, нав...сати, акт...вний, нам...рзати, ан...ктод, н...ктар, тр...вожний, р...зикувати, ет...кет, бр...ніти, арт...стичність, ен...ргетичний.

Ключ. У кожному слові підкресліть першу букву. З цих букв прочитаєте закінчення вислову В. О. Сухомлинського "Треба тонко відчувати три речі:..."

Картка 5. Записати слова у дві колонки: а). з ненаголошеним е; б). з ненаголошеним и.

В...ликий, муніц...пальний, ож...ледь, вер...ск, акт...віст, розд...рати, кр...ниця, чер...во, очищ...ння, опр...томніти, кош...ня.

Ключ. Прочитайте перші букви у словах, спочатку в першому стовпчику, а потім у другому - дізнайтеся псевдонім відомої української поетеси Марії Олександрівни Вільнинської.

Відповіді. 1. "Декадент". 2. Олександр Довженко. 3. Осінь на рябому коні їздить. 4. Треба тонко відчувати три речі: можна, не можна, треба (О. Сухомлинський). 5. Марко Вовчок.

Тренувальні вправи

1) Словниковий диктант (На окремих листках).

Донеччина, Київщина, чеський, птаство, льотчик, його, льодовик, даний, життя, обличчя, листя, чесний, переїжджати, прізвище, прикрасити, прекрасний, прізвисько, дорожчий, вищий, приміський, премилий, розписка, безстрашний, сказати, зшити, одеський.

2) Утворити від поданих слів спільнокореневі за допомогою префіксів пре-, при-. Пояснити правопис слів.

Добрий, дужий, сісти, писати, в'ялити, широкий, їхати, гарний, мріяти.

3) Вставити замість крапок пропущені букви, виділити префікси, пояснити різницю їх написання.

Пр...глухий - пр...глушений, пр...малий - пр...меншений, пр...добрий - пр...дорити, пр...білий - пр...білити, пр...тихий - пр...тихлий, пр... хороший - пр...хорошити, пр...мудрий - пр...мудритись, пр...світлий - пр...світити.

4) Словникова робота.

Завдання: вставити замість крапок пропущені в словах букви (можна користуватися орфографічним словником).

Пр...т...ндент, пр...з...дент, пр...стиж, пр...ватний, пр... зер, пр...м'єра, п...р...ферія, п...р...м...тр, пр...парат, пр...мха, пр...нцип.

5) Пояснювальний словниковий диктант. (Учні пишуть по п'ять сполучень слів біля дошки.)

Збройні Сили України, Харківський національний університет, Всесвітня Рада Миру, Новий рік, Великий піст, Різдво, Господь, Син Божий, Мати Божа, День незалежності, епоха Відродження, країни Сходу, народи Півночі, Далекий Схід, Північний полюс, Президент України, президент фірми, Прем'єр - міністр України, санаторій "Україна", поема "Кавказ", вулиця Миру, вуз, Ярослав Мудрий.


  • Підсумок уроку.

Вивести формулу успіху допоможуть вам афоризми Григорія Сковороди, Паренетікон Івана Франка. Кожен учень зачитує афоризм, який, на його думку, виражає його сенс життя, коментує, розкриває своє розуміння його змісту.

Вправа "Мікрофон".

Цей урок успішний тому що...

Що вивчили на цьому уроці?

Які орфограми повторили?

Чи важливе для успішності знання рідної мови? Відповідь обґрунтуйте.

  • Рефлексія.

  • Що ми робили на уроці і як?

Учень: Цей урок - відкриття формули успіху. У кожного вона своя. Але спільне одне - треба позбавитися трьох найнебезпечніших недоліків характеру, вад: безхарактерності, ліні, роздратування.

Щоб стати успішним, необхідно виховати в собі:

- наполегливість,

- впевненість,

- вміння спілкуватися з людьми,

- працелюбність,

- гарний настрій.

  • Домашнє завдання(диференційоване).

Повторити параграф и26-29.

Виконати вправи:

1-а група - 12 , с.155

2-а група - 14, с.156

3-а група - 15, с.156



© 2010-2022