Конспект урока

Стисло ознайомитися з життєвою і творчою долею С.Чернілевського, визначити ідейно-тематичне спрямування, художні особли­вості його віршів, з'ясувати їх значення; розвивати культуру зв'язного мовлення учнів; вміння виразно і усвідомлено читати вірші; прокоментувати відчуття, ви­словлені в цих творах; виховувати почуття поваги до творчості С. Чернілевського, батьків, рідної оселі, близької людини, рідного краю. ознайомити учнів із життям і творчістю поета, допомогти усвідомити зміст і красу його т... розвивати навички виразного читання, коментування поетичних рядків, співвіднесення висловлених у них почуттів зі своїми власними; виховувати любов до рідного дому, батьків, почуття відповідальності за них.
Раздел Украинский язык
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: С.Чернілевський. "Теплота родинного інтиму", "Забула внучка в баби черевички".

Мета: стисло ознайомитися з життєвою і творчою долею С.Чернілевського, визначити ідейно-тематичне спрямування, художні особливості його віршів, з'ясувати їх значення; розвивати культуру зв'язного мовлення учнів; вміння виразно і усвідомлено читати вірші; прокоментувати відчуття, висловлені в цих творах; виховувати почуття поваги до творчості С. Чернілевського, батьків, рідної оселі, близької людини, рідного краю. ознайомити учнів із життям і творчістю поета, допомогти усвідомити зміст і красу його творів;

розвивати навички виразного читання, коментування поетичних рядків, співвіднесення висловлених у них почуттів зі своїми власними; виховувати любов до рідного дому, батьків, почуття відповідальності за них.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Орг. момент.

1. Вступне слово вчителя

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Літературний диктант.

  1. Літературний термін, який в перекладі з грецької озачає: роблю, творю. Для нього характерна особлива організація художньої мови, яка відзначається ритмом і римою - Поезія.

  2. Жанр поезії, в якому описується природа - Пейзажна.

  3. Інтимна лірика - теж жанр поезії. Що в ній описує автор? - Особисті почуття.

  4. До якого жанру відносяться вірші, сповнені патріотичної символіки? - Громадянська лірика.

  5. Як називається жанр, у якому піднімаються життєві питання? - Філософська лірика.

  6. Як називається твір, у якому автор розповідає про себе? - Автобіографічний.

  7. Слайд. Самоперевірка.

  • Діти, скажіть, а про кого ми, як правило згадуємо, розповідаючи свою біографію? (Про батьків).

  • Чим ви зобов'язані своїм батькам? (Я зобов'заний, перш за все життям, а також тим, що я можу вчитися, відпочивати, маю можливість навчатися танцям…)

Яка роль батьківського дому в житті кожної людини? Відповідь обґрунтуйте. (Для мене це місце, де мене любдять, завжди підтримають, ніколи не зрадять)

Слайд

У своїх роботах ви стверджуєте, що світ порятує краса душі, тепло людських сердець, щирість стосунків, милосердя. Найбільше любові й розуміння Павлик мав від найрідніших людей - мами та дідуся. Вас теж люблять батьки, дідусі, бабуся. Поговоримо сьогодні про бабусь - мам ваших батьків, найближчих і найдорожчих для вас людей. Дехто з вас мешкає з бабусею, інші - ідуть до неї в гості.

Чи любите ви свою бабусю? Чи чекає вона на вас?

А як випроводжає вас бабуся після тривалого гостювання під час канікул? Чи можете ви передати її душевний стан?

ІІІ . Оголошення теми та мети уроку

Отже, сьогодні ми з вами поговоримо про людські взаємини, а в цьому нам допоможе творчість відомого українського поета С. Чернілевського.

ІV. Сприйняття й засвоєнн я учнями навчального матеріалу

Чи помічали ви, як ваші бабусі, дідусі ставляться до своїх дорослих дітей - ваших мам і тат? Як ви думаєте, чому саме так? (Для батьків, навіть дорослі діти, завжди залишаються дітьми, тому за них так само переживають, люблять їх і жаліють).

Слайд

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку ( 2 хв.)

Як ви вже здогадалися, сьогодні на уроці ми будемо знайомитися з віршами. А хто автор, ми зараз дізнаємося з короткої розповіді.

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу ( 10 хв.)

Слайд

  1. Станіслав Чернілевський народився 1950 року с. Жвані на Вінниччині.

  2. Поет, кіносценарист.

  3. Закінчив Вінницький педагогічний інститут та факультет кінорежисури Київського театрального інституту імені І. Карпенка-Карого.

  4. Працював учителем.

  5. Здійснення мрії дитинства - «робити кіно». Працював на Київській кіностудії художніх фільмів імені О. Довженка. Писав кіносценарії.

  6. Ще учнем четвертого класу надрукував у районній газеті свій перший вірш про Тараса Шевченка.

  7. Перша поетична збірка "Рушник землі" вийшла лише в 1984р.

  8. Лауреат премії імені Василя Симоненка.

Запишіть будь ласка у зошити число, класна робота та тему: С.Чернілевського «Теплота родинного інтиму», «Забула внучка в баби черевички».

А зараз давайте підсумуємо почуте про Станіслава Чернілевського, створивши асоціативний кущ.

Асоціативний кущ.

З якими іменниками у вас асоціюється ім'я Станіслава Чернілевського?

школяр

вчитель



син



поет

кіносценарист

Станіслав Чернілевський





людина

сучасник

інтелігент



Перш ніж читати поезії автора, пропоную ознайомитися з новими словами, які ми зустрінемо у них.

Словникова робота

Інтим, інтимний - особистий, задушевний; затишна обстановка, що сприяє відвертості, близькості.

Шиби - віконне скло;

Досвіток - світанок, ранок;

Печія - пекучій біль;

Зело - зелень, трави.

Введіть в речення кожне з цих слів (усно).

Орієнтовні відповіді:

  • Під час зустрічі панувала інтимна обстановка.

  • Взимку шиби вкриваються чудернацькими візерунками.

  • Ніжний досвіток торкнувся мого обличчя.

  • Я відчув у грудях печію.

  • Навколо буяло зело, співали пташки, а на небі посміхалося ласкаве сонечко.

А зараз ми з вами познайомимося з творами письменника. Це незвичайні, неповторні вірші. У них автор оспівує рідний дім, найдорожчих людей, теплі родинні стосунки.

Слайд Читання вірша напам'ять під муз. супровід учнем.

Слайд Зверніть увагу на партитуру вірша!

Давайте пригадаємо правила виразного читання:

Слайд

Робота з підручником

Відкриваємо підручники на с. 88.

Слайд Читання поезії «Теплота родинного інтиму»

Слайд Бесіда за прочитаним:

• Яке значення має мама для кожної людини? Чим ми їй зобов'язані? (Мама знаходиться з дитиною з перших хвилин її життя, доглядає, любить, допомагає зрозуміти навколишній світ ).

• Де відбуваються події, змальовані у вірші?

• Які настрої та почуття висловлені в поезії?

• Які враження справив на вас цей вірш? Поділися ними з однокласниками.

• А як ви зрозуміли слова з поезії С.Чернілевького: "Встала мати. Мотузочком диму хату прив'язала до небес".

• Що символізує вогонь у батьківській оселі?

• 3 якими почуттями згадує поет власне дитинство?

• Чи можна вважати поезію автобіографічною? Доведіть це.

• Від чого у ліричного героя твору "душа світліє"?

• Чому, на ваш погляд, поетові найбільше з дитинства запам'ятався досвітній ранок рідної оселі?

Слайд. • Визначте тему поезії. (згадка письменника про рідну хату, власне дитинство, матір, її доброту, щирість душі)

• А яка ідея поезії. (уславлення найсвятішого для кожної людини - материнської любові, батьківської хати, щасливих років дитинства).

• Давайте ж визначимо основну думку поезії? (кожна людина ніколи не забуде і пам'ятатиме те рідне місце, де вона народилася, теплоту батьківської оселі, чарівне дитинство)

• 3 якими почуттями згадує поет власне дитинство?

• Чи можна вважати поезію автобіографічною? Доведіть це.

• Від чого у ліричного героя твору «душа світліє»?

• Чому, на ваш погляд, поетові найбільше з дитинства запам'ятався досвітній ранок рідної оселі?

Визначення художніх особливостей поезії.

- Епітети : «спорожніла хата», «зорі паровички»;

- метафора: «літо перекотилось», «курява вляглась», «вийшли в небо зорі», «осінь опустила ... листок».

Слайд «Усне мовлення» з художнім домислом . Змалювати словесно історію літературного героя твору.

(Наприклад: син працює у місті, має квартиру з усіма вигодами. Досягнув успіхів у своїй професійній діяльності, дуже зайнятий і заклопотаний. Але раз на рік обов'язково приїжджає у своє рідне село, у звичайний сільський будиночок. Милується димом, що прив'язав мотузочком хату до небес, заслуховується гоготінням полум'я в печі. І від ласкавого маминого слова, ніжної руки стає йому так добре, лагідно й спокійно на душі, що відступають усі життєві негаразди, тривоги й клопоти. Знову він - маленька дитина в родинному гніздечку під крильцем невсипущої мами).

Опрацювання поетичного твору С.Чернілевького «Забула внучка в баби черевички»

Прослуховування поезії у виконанні учениці під му. Супровід + презентація.

Читання поезії с. 89 - 90.

Обмін враженнями про прочитане (4хв).

У поезії немає таких слів, як: бабуся сумує, їй самотньо, вона журиться. Але ж ми чітко розуміємо стан старенької. Знайдіть у тексті ті слова, що свідчать про такий її стан. (Учні відшукують, зачитують і коментують).

Яку роль у передачі почуттів старенької жінки відіграють черевички? (черевички - це матеріально виражений спогад про внучку, яка поїхала додому).

Пояснення вчителя (Теорія літератури) (1хв).

У літературі це називається художньою деталлю.

Слайд Деталь - виразна подробиця, що збуджує думку, часто викликає в уяві цілу картину. (Учні записують поняття у зошит).

Слайд "Незакінчене речення" (2хв).

1. Закінчіть речення одним словом:

"Вірш "Забула внучка в баби черевички" про ....(любов, тепло, розлуку, бабусю, родину).

Проблемне питання :

- Як ви вважаєте, яка основна думка твору? (Основна думка твору: звертання до нас, читачів, любити рідних, не забувати їх, уміти дякувати за ласку і тепло).

Бесіда за питаннями підручника. С. 90.

ІV. Закріплення нового матеріалу

Творче завдання

Складання сенкана (сенквейна)

А зараз давайте з вами трохи поміркуємо та зробимо висновки сьогоднішнього уроку. Та складемо свій власний вірш на тему «Родина». Але це не простий вірш. Його ім'я сенквейн. Пам'ятаєте з кількох рядків він складається? (Цей вірш складається з 5 рядків.)

Пригадаймо правила його написання.

1 рядок - це назва, ключове слово. 1 іменник.

2 рядок - 2 прикметника.

3 рядок - 3 дієслова.

4 рядок - фраза, який має смисл.

5 рядок - висновок. 1 іменник.

V. Підсумки уроку.

- Бесіда

Ланцюжком говоримо : Сьогодні на уроці я дізнався, але не повторюємося.

VІ . Домашнє завдання

Підручник с. 88 - 90 - читати.


© 2010-2022