Твір-опис зовнішності людини в художньому стилі (7 клас)

Раздел Украинский язык
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

7 КЛАС

ТЕМА УРОКУ: ТВІР-ОПИС ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ (УСНО).

Мета уроку: навчити учнів складати твори-описи, дотримуючись типу і стилю мовлення, поглибити їх знання про особливості побудови творів-описів; розвивати творчу уяву і зв'язне мовлення; формувати уміння доцільно добирати слова, логічно, послідовно викладати думки, користуватися образними висловами, художніми засобами (епітетами, порівняннями, метафорою); виховувати культуру спілкування, любов до рідного слова, естетичні почуття, потяг до прекрасного.

Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.

Методи і прийоми: слово вчителя, евристична бесіда, спеціальний інструктаж учителя, метод вправ, метод використання наочних посібників і технічних засобів навчання, розбір мовних явищ, прийом порівняння, прийом групування і узагальнення, прийом заміни, рефлексія.

Обладнання: зразки текстів-описів, підручник, комп'ютер, мультимедійний проектор, словники.



Хід уроку

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

1. Організаційний момент.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

- Українське прислів'я говорить: «Вчаться на інших дивлячись». Сьогодні, дивлячись на прекрасні взірці українського художнього красномовства, ми вчимося складати твори-описи. А для цього нам потрібно:

ЗНАТИ поняття: твір, опис, портрет, стиль, тип мовлення, ознаки художнього стилю, структуру тексту, особливості побудови словесного портрета;

УМІТИ визначати тему, стиль і структуру тексту, тип мовлення; відрізняти художній опис від наукового; використовувати в описах художні засоби (епітети, порівняння, метафори), логічно, послідовно викладати думки, доцільно обирати слова;

ЦІНУВАТИ красиве слово, цінувати прекрасне в житті.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

1. Евристична бесіда:

1) Що таке опис? Яка його мета?

2) Які описи ви знаєте?

3) Як можна передати опис? (словесно, графічно, ілюстраційно, фотографією тощо)

4) У якому стилі можна виконати опис?

5) Чим відрізняється науковий опис від художнього?

ІІІ. ВИРОБЛЕННЯ ПРАКТИЧНИХ НАВИЧОК НАПИСАННЯ ТВОРІВ-ОПИСІВ.

1.Робота з текстом. (Учні читають текст, запропонований учителем, визначають його тему і стиль. Вибирають з тексту і переказують портрети вчительки. З'ясовують значення обох портретів для розкриття змісту твору. Пояснюють, які художні засоби дібрав автор для змалювання героїні).

УЧИТЕЛЬКА

Їй було дев'ятнадцять, а наймолодшому з нас - дванадцять, і кожний по-своєму був закоханий у неї, тоненьку, тендітну дівчинку - вчительку.

Стояв жовтень 1941 року. По садах ганяв хмари жовто-зеленого листя вітер, а в класі було темно і похмуро.

Ми розв'язували задачу. Задача не виходила, здавалася безглуздою.

А вона стояла біля вікна і раптом відчинила його, взяла з підвіконня багря​ний листок клена, що на мить приліг там спочити, і повернулася до класу.

-Погляньте, яка краса! - Вона високо підняла листок, і стільки дитячого здивування було в її голубих очах, що ми оточили її, розгляда​ючи, як коштовність, зів'ялий кленовий лист, хоча до цього бачили такі листки тисячі разів.

У класі ніби посвітлішало, і чомусь раптом легко і просто розв'язалася задача.

Війна гриміла далеко від нас, але була вона і в нашому селі. Жила в прямокутниках конвертів з похоронками, у м'ятих трикутниках листів з фронту; війна виглядала з очей наших матерів і з опухлих від голоду дитячих облич.

Останній раз вчителька була з нами ясного грудневого ранку 1942 року. У військовій формі, змінена до невпізнання і дуже красива, вона читала поезії...

На вішалці висіла її шинель і тривожно пахла війною. Уроку не бу​ло - було прощання... Загинула вона в березні... (За М. Нировим).

2.Доберіть за зразком з усної народної творчості постійні порівняння, які використовуються в описах зовнішності людини.

ЗРАЗОК: Брови тонкі, як шнурочки.

Гарна дівчина, як … . Високий, як … . Гнучка, як … . Дівчина, як … . Діти маленькі, мов … . Хлопець міцний, як … . Лисий, як … . Очі сині, як … . Очі темні, як … . Обличчя біле, як … . Вид ясний, як … .

3.Складання словничка.

ЗАВДАННЯ: дібрати епітети до характеристики рис обличчя мами, бабусі, сестри.

ОБЛИЧЧЯ: кругле, витягнуте, лобате, свіже, повнощоке, смагляве, молоде, юне, повне, овальне, суворе, бліде.

ВІЇ: густі, довгі, загнуті, крисаті, світлі, фарбовані, опущені, пухнасті, чорні, руді.

ВОЛОССЯ: біляве, блискуче, вицвіле, посивіле, русяве, темно-русе, пишне, розпущене, довге, густе, сиве, коротке, курчаче.

ВУСТА (рот, губи): вишневі, соковиті, сухі, повні, привітні, холодні, палкі, тонкі, сором'язливі.

ВУХА: гострі, довгі, маленькі, чуйні, чутливі, уважні.

ОЧІ: карі, голубі, медові, світло-сині, чорні, темно-сині, красиві, вологі, іскристі, ясні, великі, глибокі, вузькі, розширені.

ЧОЛО: глибокодумне, чисте, зі зморшками, високе.

НІС: рівний, прямий, кирпатий, чутливий, широкий, задерикуватий.

4.За поданим планом, використовуючи складені словнички, описати (усно) близьку вам людину (у художньому стилі).

ПЛАН

1.Основний задум опису.

2.Портретована особа.

3.Найбільш яскраві елементи портрета:

а) риси та вираз обличчя;

б) очі і погляд, брови;

в) вуста і мова;

г) волосся і зачіска.

4.Зріст, постава, хода, манера поведінки.

5.Одяг, окремі деталі, особливі уподобання (прикраси, косметика, краватка, люлька тощо).

6.Загальне враження (у чому індивідуальність особи).

7.Моє ставлення до цієї особи.

ІV. Домашнє завдання: підготувати усну розповідь за планом.

V. Підсумок уроку.

Рефлексія:

  1. Який твій найбільший успіх на уроці?

  2. Чому і як ти його досяг?

  3. У чому відчував труднощі?

  4. Як їх подолав?

  5. Які зміни відбулись в твоїх знаннях?

  6. Якими новими видами і способами діяльності оволодів?


© 2010-2022