Разработка урока по украинскому языку на тему Частини мови. Морфологічні особливості іменника, прикметника

Раздел Украинский язык
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок № 25 21. 03. 2016 р. 10 клас

Тема. Частини мови. Морфологічні особливості іменника, прикметника

Мета: актуалізувати та систематизувати знання учнів про частини мови; вдосконалювати вміння розрізняти частини мови і визначати їхні граматичні ознаки, вдосконалювати правописні вміння та навички, формувати й удосконалювати вміння й навички знаходити орфограми в закінченнях іменників та прикметників, пояснювати їх за допомогою правил; повторити складні випадки написання іменників, прикметників; виховувати старанність та наполегливість у навчанні.

Основні поняття: морфологія, частини мови, граматичні категорії

Обладнання: підручник, таблиці «Клична форма іменників», «Ступені порівняння якісних прикметників», дидактичний матеріал.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

  • Перевірка домашнього завдання.

  • Бесіда.

  • Що вивчає морфологія?

  • На які групи поділяються всі частини мови?

  • Чим відрізняються самостійні частини мови від службових?

  • За якими спільними ознаками серед самостійних частин мови ви виділили б групу іменних частин мови?

III. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Оголошення теми й мети уроку

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Проблемне завдання.

  • Запишіть словосполучення, узгоджуючи іменники з прикметниками, вкажіть рід іменників. Обrрунтуйте свій вибір. Які труднощі виникали у вас при визначенні роду іменника?

Рояль старовинн.., гостр.. біль, путь довг.., вчен.. ступінь, широк.. Дніпро, кашне тепл.., запаш.. ваніль, тюль тонк.., лебідь чорн.., неабияк.. розкіш, директор молод.., сирота нещасн.., собака вірн.., вітальн.. туш.

  • Робота з таблицею

Іменники I відміни

Іменники II відміни

Іменники III відміни

- о

іменники твердої групи: матінко, сестро, зірко, панно

Іменники м'якої і мішаної груп: земле, доле, душе, Ілле, робітнице

- безсуфіксні іменники твердої групи: орле, Богдане, друже, козаче;

- іменники м'якої групи із суфіксом ець: молодче, хлопча, але бійцю, мудрецю, знавцю;

- деякі іменники мішаної групи, в тому числі власні назви на ж, ч, ш, дж і загальні назви з основою на р, ж: маляре, столяре;

- прізвища прикметникового походження на -ів(-їв), -ов, -ев (-єв), -ин,-ін (-їн) при звертанні можуть мати кличну форму із закінченням -е, так і форму називного відмінка: Щоголева - Щоголів, Глібове - Глібов, Пушкіне - Пушкін;

- географічні назви з зазначенними мають закінчення -е: Києве, Харкове

Іменники м'якої групи після голосного та апострофа: Мар'є, мріє, Соломіє, Лідіє

- іменники твердої групи (у тому числі з суфіксами -ик, -ок, - к(о): конику, батьку, синку, Петренку;

-іншомовні імена з основою на г, к, х: Джеку, Жаку, Людвігу;

- деякі іменники мішаної групи з основою на шиплячий приголосний (крім ж): слухачу, читачу, товаришу, керманичу;

- іменники діду, сину, тату

- ю

Деякі пестливі іменники м'якої групи: бабусю, доню, Галю, матусю

3 .Робота з підручником (Н. В. Бондаренко. Українська мова: Підручн. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл. з російською мовою навч. - К.: Грамота, 21010. - 2010 с.

(Учитель може запропонувати учням прочитати теоретичний матеріал на с. 127.)

4 . Тренувальні вправи.

1)Запишіть подані іменники у формі кличного відмінка.

Батько, Олег, товариш, ніч, піч, круча, хлоп'я, Марія, мама, мрія, Андрій, Василь, край, лікар, Ігор, Юрій, Дніпро, вітер, козак, Київ, Херсон, пісняр, сторож, друг, Павло Іванович, Артем Сергійович, , Анатолій Микитович, Галина Пилипівна, Марія Петрівна.

2) Розподільний диктант.

  • Випишіть в одну колонку слова, що мають у родовому відмінку однини закінчення -а, -я, а в другу - -у, -ю.

Інститут, хор, ліс, садок, палац, інженер, Крим, Львів, берег, мороз, Дід Мороз, вокзал, процес, предмет, патент, об'єкт, балет, вальс, телефон, Єгипет, ступінь, оператор.

5. Проблемне завдання.

1) Провідміняйте прикметники безпорадний, безпосередній, безкраїй. Проаналізуйте закінчення прикметників, зробіть висновки.

2) Провідміняйте прикметники темно-синій, білолиций, світлошкірий; порівняйте закінчення і встановіть, у чому виявляється особливість відмінювання складних прикметників на -лиций.

6. Робота з таблицею.

Ступені порівняння якісних прикметників

Ступінь

Форма

Як утворено?

Приклади

Вищий

Проста

За допомогою суфіксів -іш-, -ш-

Теплий - тепліший

Тонкий - тонший

Складена

За допомогою додавання до прикметників слів більш, менш

Влучний - більш влучний

Приємний - менш приємний

Найвищий

Проста

За допомогою додавання до прикметників вищого ступеня префікса най-

Вищий - найвищий

Кращий - найкращий

Складена

За допомогою додавання до прикметників слів найбільш, найменш

Найбільш здібний,

Найменш вдалий

Зверніть увагу!

Ступенів порівняння не мають:

  • назви абсолютних ознак: голий, лисий, мертвий, німий , сліпий, глухий;

  • аазви мастей тварин: гнідий, зозулястий, чалий, вороний, попелястий;

  • назви кольорів, утворені за кольором певних предметів: салатовий, жовто-помаранчевий, буряковий;

  • прикметники, які вказують на більший або менший вияв ознаки: білуватий, багатющий, широчезний, пречудовий, ультракороткий;

  • прикметники зі зменшено-пестливими суфіксами: сизенький, тонюсінький, білесенький;

  • складні прикметники: темно-сірий, чорно-білий, білогривий, спіралевидний:

  • віддієслівні прикметники з префіксом не-: невпинний, незмивний, невигойний;

  • прикметники із суфіксами -анн-, -енн-, які означають велику міру вияву ознаки: невблаганний, незрівнянний, незліченний, нескінченний, несказанний.

7. Робота з підручником. Виконати вправу № 265.

8. Тестове завдання.

  • Вкажіть рядок, у якому всі складні слова потрібно писати через дефіс. Обrрунтуйте свій вибір відповідним правилом.

А Військово/полонений, північно/західний, високо/кваліфікований;

Б віце/президентський, важко/хворий, літературно/художній;

В тепло/обмунний, радіо/телефонний, середземно/морський;

Г історико/культурний, парусно/моторний, бліджо/рожевий.

V. Підбиття підсумків уроку

1) Інтерактива вправа «Мікрофон».

  • Продовжіть речення.

«Іменники твердої групи у кличному відмінку мають закінчення…»

«Іменники м'якої групи у кличному відмінку мають закінчення…»

«Іменники мішаної групи у кличному відмінку мають закінченн…»

2) Проблемне запитання.

- Чому від прикметників худий, великий, мудрий, синій можна утворити ступені порівняння , а від прикметників худющий, величезний, премудрий, синюватий - ні? Обrрунтуйте свою відповідь.

VI. Домашнє завдання

  1. Вивчити теоретичний матеріал підручника:

  2. Виконати вправу за підручником : 257, 270



© 2010-2022