Разработка урока по украинской литературе на тему В. Кава Пиріжок з калиною Добро і щедрість-основа людського життя

Раздел Украинский язык
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема. В. Кава «Пиріжок із калиною»

Добро і щедрість- основа людського життя

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст оповідання; навчати висловлювати власні думки про героїв, коментувати прочитане; розвивати навички виразного читання, переказу, характеризування героїв, оцінювання їхніх дій і вчинків, виховувати кращі людські якості: доброту, милосердя, совісність, співчуття, відповідальність за свої вчинки.

Тип уроку: удосконалення вмінь і навичок з використанням інноваційних технологій.

Обладнання: малюнки до твору, роздатковий матеріал з букв, підручник, портрет письменника, мультимедійна презентація

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго дня! Я рада вас вітати на сьогоднішньому уроці.

Я попрошу вас хвилинку постояти.Хай першими сядуть ті,хто наділені уважністю і чуйністю,другими- сердечністю і щирістю,а згодом- добротою і милосердністю.Ви завагались?Чому?Тому,що ваші серця переповнені і одним,і другим, і третім.Я невипадково зупинила вас.Ви на хвилинку замислилися над чистими джерелами своєї душі.

Поверніть,будь ласка, руки долонями один до одного.Ваш товариш посилає на вас своє тепло.Це тепло його серця,його душі.

Девіз нашого уроку.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Проблемне запитання.

Діти, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Яку користь, на вашу думку, ви можете отримати від обговорення даної теми? (Можемо стати кращими, навчимося поводитися…)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя

Індивідуальне завдання .Розповідь про В.Каву

На дошці написані слова, зверніть на них увагу

Роби добро - мені

Казала мати ,-

І чисту совість не

віддай за шмати!

Д.Павличко

Любі,учні, подивіться,який сьогодні чудовий день,весняний.

І ніби сонечко світить яскравіше,і настрій у всіх сьогодні хороший ,і ви сьогодні такі гарні .І урок сьогодні у нас незвичайний ,бо це урок про добро і щедрість,про саму сутність Людини, духовну красу цього творіння.Про добро і щедрість.Ця тема вічна,проте кожен письменник її розкриває по-своєму.

- Як ви думаєте, про що йтиметься мова на нашому сьогоднішньому уроці, виходячи з цих слів?

Так, ви праві. Ми будемо розмірковувати над серйозними проблемами, які стосуються і дорослих, і дітей… Людина, якою вона повинна бути, як ставитись до оточуючих, що таке співчуття, добро, щедрість. А допоможе нам у цьому розібратись оповідання В.Кави «Пиріжок з калиною». На прикладі цього оповідання ми спостерігатимемо за стосунками між хлопчиками й дівчатками. Вони будуть різні. А ми з вами будемо шукати оптимальний варіант поведінки у конфліктах між підлітками. Причому діяти завжди треба так, щоб про вас могли сказати: «Це культурні, виховані діти».

ІV. Актуалізація опорних знань учнів

Гра « Репортер» Потрібно взяти у своїх однокласників інтерв'ю на тему «Що для вас у житті найцінніше,найважливіше ?»

Слово вчителя

Як ви вважаєте, навіщо люди вигадали правила, закони, норми поведінки? Чи завжди вони їх дотримуються?

Чи зможемо ми навчитися корисного ,опрацювавши проблему добра і щедрості в оповіданні «Пиріжок із калиною». Думку про це ми висловимо, обговоривши зміст оповідання, яке ви повинні були прочитати вдома.

Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

З'ясування емоційного враження від прочитаного.

( із застосуванням елементів методу «Прес»)

Читаючи оповідання я

відчував

захоплювався

дивувався бо

думав

не розумів

запитував


  1. Перевірка змісту:

  • Коли відбуваються події в оповіданні?

  • Назвіть імена хлопців, головних героїв оповідання.

  • Як мати називала Митька? Чому вона його так називала?

  • Що робили хлопці в хаті?

  • З якого класу були Митько і Федір?

  • Що робили на вулиці шестикласники

  • За що образились на вулиці Митько і Федір?

  • Чому Митько кинув сніжку?

  • Чому раптом Митько побіг додому?

  • Куди вирішив піти поночі Митько?

  • Як поводилася Ніна?

Y. Формування і вдосконалення вмінь та навичок

Слово вчителя.

Хто з вас не любить пиріжки?Свіжі,пухкі,домашні спечені добрими руками мами чи бабусі.Тепер печуть пироги із сиром,картоплею,капустою,повидлом,маком,різними ягодами.А раніше їх робили ще й з калиною.А як ви думаєте,чи може пиріжок стати дивом? Може,ще і яким.Так стверджує український письменник,автор оповідання.

Слово вчителя

Зараз ми з вами проведемо міні-дослідження, спираючись на текст, спробуємо дати оцінку діям і вчинкам дітей.


  1. Міні-дослідження


  1. Прочитайте 1 речення. Поясніть характер хлопця.

  2. Знайдіть і прочитайте речення, коли шестикласники не прийняли до гурту хлопців, проаналізуйте.

  3. Прочитайте епізод, як Митько йшов до Ніни. Чому він ішов саме так?

  4. Які були думки Митька біля хати Ніни?

  5. Які почуття охоплюють Митька, коли він просить вибачення у Ніни?

  6. Як ви думаєте, що в цей час відчувала Ніна?

- Кажуть, що після вибачення людині стає легше. Скажіть, чи стало Митькові легше після вибачення?


  1. Як би ви зробили на місці Дмитра? Чи відчували б ви докори сумління?

Слово вчителя.

Дякую, ви плідно попрацювали, а зараз давайте подивимося, що нам підготували ваші однокласники.


  1. 2. Інсценізація

(діти показують маленьку інсценівку)

Слово вчителя

Іноді ми в житті не можемо порозумітися, робимо один одному боляче, забуваючи про доброту, ображаємо близьких нам людей. Нам буває важко вибачитись. Зло зробити легше. В людині є добро і зло, все залежить від її вибору. Митько зробив свій вибір. Він виявився не тільки доброю, а й сміливою людиною.

Робота в групах

1 група

А зараз давайте розшифруємо з вами прислів'я, записане на ягідках калини. Саме воно відповідає головній думці твору В. Кави.

Сумління- найкращий порадник

(діти розшифровують прислів'я та записують у зошит )

2 група

Ми з вами вже визначили головну думку твору, а розшифрувавши зараз на шаховій дошці прислів'я дізнаємося про ідею цього оповідання.

(діти розшифровують прислів'я і записують його у зошит)


спо


є

ня


сум

ма

кій

те

лін

но

чис


хто

ля

є.

спа


ти

*кінь

га


Хто чисте сумління має,спокійно спати лягає.

Сумління- почуття і свідомість моральної відповідальності за свою поведінку і вчинки перед самим собою,перед суспільством.

Моральні принципи,погляди,переконання

3 група

Завдання: пояснити значення фразеологізмів, з'ясувати ситуації, у яких вони можуть уживатися Хоч крізь землю (соромно, незручно).

  • Тільки його й бачили (швидко зник).

  • Шапкою можна докинути (недалеко).

  • Поціляти у білий світ (кидати мимо Мішелі, не влучати).

  • Голод візьме своє (дуже зголодніти).

  • Тенькнуло в грудях (раптово злякався, стривожився).

  • Водичка під носом не обсохла (малий ще).

  • Застиг стовпом (став непорушно - від переляку, здивування).



Слово вчителя

Ми багато з вами говорили про Митька, тож давайте спробуємо зараз його охарактеризувати


  1. Колективне складання характеристики Митька

(Учні підходять до дошки, пишуть риси характеру Митька і доводять (у вигляді ромашки, яка намальована на дошці)

- Діти, зверніть увагу, що деякі пелюстки впали. А як ви думаєте чому?

- Які, на вашу думку, у Митька негативні риси характеру?

(діти називають негативні риси хлопчика)

Проблемне запитання


  1. Діти, то ж якою повинна бути людина?

  2. Визначте основну думку твору.

3. Діти, а які ж поняття у вас асоціюються зі словом СОВІСТЬ («Асоціативний кущ»)

С -

О -

В -

І -

С -

Т -

Ь -

4. Подивіться, на малюнку намальовано пиріжок. Такий смачний, м'якенький, пухкий. Що він символізує?

VI. Закріплення знань, умінь та навичок

5. Робота з підручником.

Зачитати кінець оповідання «Пиріжок з калиною», порівняти варіант виходу із ситуації, що склалася, автора і запропоновані в класі. Які риси характеру Митька проявилися в кінці оповідання?

Гра.

Із літер, які випадково перемішались, складіть слова, а потім вислови, які співзвучні думці

І гр.. - Добро врятує світ.

ІІ гр.. - Добро перемагає зло.

ІІІ гр.. - Робіть добро - це приємно.

Слово вчителя

В.Кава змушує нас замислитись над життям, дбати про чистоту думок і душі, спонукає бути добрим, щирим, милосердним. Бо несправедливий вчинок нікуди не дівається, а лишається на нашій совісті. Як говорить народне прислів'я «Стоїть, як гріх над душею».

Дитинство - цікава пора в житті людини. Безтурботно минають дні людини. Безтурботно минають дні в іграх і розвагах. Але це несерйозно на перший погляд. Насправді діти вперше починають пізнавати життя і себе, розрізняти добро і зло, прекрасне і потворне. І тут без помилок не обходиться.

Талановитий дитячий письменник Віктор Кава зазирнув у світ дитинства. В оповіданні «Пиріжок з калиною» він розкриває проблеми школярів.

Під час зимових розваг виникає у головного героя, хлопця Митька, складна ситуація. Він влучив сніжкою в око дівчинці Ніні. Хоча школярка і не знала винуватця травми, але від цього хлопцю не стало легше. В нього прокинувся внутрішній голос - сумління. Докори сумління змусили Митька зізнатися у скоєному Ніні. На щастя, дівчина виявилася розумною і доброю. Замість докорів і обвинувачень Ніна пригостила хлопця пиріжком із калиною. Пиріжок у творі - символ чуйності, добра й милосердя. Оповідання вчить нас вмінню вибачати іншим, не судити суворо людей за ненавмисні провини, цінувати чесність і щирість.

Головні герої твору викликають симпатію. Слід нам усім брати з них приклад і робити крок у розумінні один одного.

Даруйте щедро добро людям!
А можна ж цього уникнути. Треба лише пам'ятати:

Навіть якщо маленьке те добро,

Це набагато краще, ніж велике зло.

Твори добро, щоб залюбки добро тебе знайшло,

Зла не роби, аби тебе не знищило воно.

Нізамі

Діти, тож запишемо пораду учням нашої школи і всім людям


(діти пишуть поради для інших)

Заслухаємо проекти підготовлені вдома під назвою " Якою повинна бути людина?

підготуйте розповідь із фотографіями, ілюстраціями, малюнками про ідеальну людину.Якою вона повинна бути.? (це можуть бути не тільки політики, діячі культури, літератури, спорту, а можливо - це проста людина, вчинок якої вартий того, щоб нею пишалися )

Ідеальна людина. Яка вона?

.. .Людина. Індивідуальність, особистість. Вона живе не лише для себе, а й для суспільства.

Один український філософ сказав: «Ідеальної людини не буває... У людини борються два начала: добро і зло...»

Мабуть, ідеалом є та людина, котра має щирий доброзичливий характер, розуміє оточуючих, дбає про них.

Ми прийшли в цей світ, щоб зробити його кращим. Тому маємо виховувати в собі Людину з великої літери.

Прикладом для нас мають бути батьки. Матуся дає поради на майбутнє, допомагає знайти відповіді на невирішені питання. Навчає любові до рідного краю, природи. Тато навчає мудрості, сміливості. А ще вони роблять так, щоб ніяка праця не викликала в нас протесту. Взагалі батьки відіграють вирішальну роль у нашому вихованні, готують нас до дорослого життя. Ми дуже вдячні батькам за те, що в кожному з нас вони бачать особистість, пробачають помилки і допомагають у скрутні хвилини.

А ще бути Людиною вчать герої улюблених художніх творів.

Виховує нас і праця. Ніколи не варто цуратися ніякої роботи. Вона додає нам фізичних сил, ми стаємо впевненішими у собі. Праця - це і навчання, поглиблення знань, накопичення інформації. Адже з ерудованою, мудрою, розумною людиною завжди приємно спілкуватися. А тому нам варто кожен день використовувати для поповнення своїх знань.

Ще людина має бути милосердною. Любити ближнього, захищати рослинний і тваринний світ, бути чесною і правдивою. Бо якщо своє життя

будувати на брехні, воно врешті-решт зруйнується. Маємо зачинити двері брехні та заздрощам, установити гармонію між природою та людиною.

Ідеальну людину треба в собі збудувати. Можна стати лікарем, учителем, бізнесменом, опанувати професію у навчальному закладі за 4-5 років. А вузу, де вчать бути Людиною, у нас поки що немає. А жаль...

Як поєднати духовний світ із суспільними інтересами і проблемами, як виконати найповніше свою місію на землі? Мабуть, на ці запитання відповіді відразу не знайдеш. Та ми певні, що з дитинства треба йти стежкою, котра вчить добра, відповідальності за вчинки. А ще - всім серцем любити свою родину, дім, Батьківщину. І тоді все складеться у житті щасливо: і для нас, і для нашого майбутнього.

VІ. Рефлексія. (Закріплення знань, умінь та навичок)

- Перед вами - дерево добра. Воно голе. Щоб воно зацвіло, пропоную вам кожному згадати один свій вчинок, яким ви пишаєтесь, напишіть про нього на квіточках і наклейте їх на наше дерево.

- Ось бачите, яке чудове дерево вийшло в нас, багато гарних вчинків ви здійснили. І як кожна квітка прикрасила дерево, так і кожен гарний вчинок прикрашає наше життя. Тож, сподіваюся, що протягом усього вашого життя ці квіти цвістимуть в кожного на його "дереві добра"

Слово вчителя

- Наш урок я хочу закінчити словами Матері Терези "Всі захоплюються людьми, які мають видатні здібності в галузі науки, мистецтва чи спорту. У світі багато талановитих та обдарованих людей. І це чудово, якщо Господь обдарував людину талантом поета, музиканта, математика.

Та не таланти й обдарування врятують світ: його врятує любов і доброта. Світ потребує перш за все тих, хто здатен проявляти високі моральні якості. Прагніть стати більш добрими, мудрими, люблячими, чесними. Любіть себе і все навколо вас.

Експрес-інтерв'ю

Сьогоднішній урок навчив мене

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжіть речення.

«Цей урок мені був корисний…»

«Обговорюване викликало в мене такі почуття…»

«Я почував себе у ролі актора…»

«Я почував себе у ролі ображеного…»

«Я почував себе у ролі того, що образили…»

«Мені не підходить жоден варіант вирішення конфлікту, тому що…»

«Мої очікування від уроку оправдались (не оправдались

Оголошення оцінок

Слово вчителя

Я бажаю вам добра, щирості і милосердя навколо вас.

VII. Домашнє завдання

Скласти твір на одну з тем

  1. «Добро і щедрість - основа людського життя».

  2. «Пиріжок за підбите око».

  3. «Як я ставлюся до Митька та його вчинку».


© 2010-2022