- Преподавателю
- Украинский язык
- Конспект урока по украинской литературе на тему: «Характеристика образів у п’єсі Івана Котляревського Наталка Полтавка»
Конспект урока по украинской литературе на тему: «Характеристика образів у п’єсі Івана Котляревського Наталка Полтавка»
Раздел | Украинский язык |
Класс | 8 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Климашевская И.К. |
Дата | 05.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
8 клас
Тема. Характеристика образів у п'єсі І.Котляревського «Наталка Полтавка».
Мета:
-
допомогти учням проаналізувати характери і вчинки персонажів;
-
розвивати навички характеристики образів героїв, вміння висловлювати свою думку;
-
виховувати почуття гідності, оптимізм, активну життєву позицію, прагнення до щастя.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації та малюнки до п'єси (додаток), роздатковий матеріал.
Тип уроку:урок використання знань з елементами театралізації.
Методи і прийоми: слово вчителя, цитатний диктант, робота в групах, літературна вікторина, переказ уривку за ілюстрацією, інсценування.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання. Створення сприятливої атмосфери на уроці.
II. Актуалізація опорних знань
Цитатний диктант.
Завдання: за наведеними рядками визначте, про кого йдеться(записуються у зошит у рядок, через кому):
• «Ти був бідним, любив мене - і за те потерпів і мусив мене оставити; я тебе любила і тепер люблю». (Петра)
• Хто про себе говорить: «Противні мні статут і розділи, / Позви і копи страх надоїли, / Несносен мні синкліт весь бумажний, / Противен тож і чин мой преважний?» (Возний Тетерваковський)
• «Не багата я і проста, но чесного роду, / Не стижуся прясти, шити і носити воду?» (Наталка)
• Хто з героїв характеризує Виборного: «Чоловік і добрий був би, так біда - хитрий, як лисиця, і на всі сторони мотається, де не посій, там і уродиться...»? (Микола)
• «...Живуть хоть не так, як люди, а хоть побіля людей, копійка водиться і про чорний день іміється». (Возний Тетерваковський)
• Дійова особа, яка так висловлює думку про Наталку: «Золото не дівка! Наградив Бог Терпилиху дочкою». (Виборний Макогоненко)
• До кого звернулась Наталка з промовою: «Я покорюсь нашій волі і для вас за первого жениха, вам угодного, піду замуж, перенесу своє горе... не буду ніколи плакати»? (Терпилиха)
• Кого мав на увазі Виборний, зазначаючи: «Ради пройдисвіта, ланця, що, може, де в острозі сидить, може, умер або в москалі завербувався!..»? (Петра)
• «Один собі живу на світі, як билинка на полі; сирота -- без роду, без племені, без талану і без приюту». (Микола)
Запис у зошиті: Петро, Возний, Наталка, Микола, Возний, Виборний, Терпелиха, Петро, Микола.
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку, мотивація навчальної діяльності школярів
Отже, П'єса «Наталка Полтавка» прочитана… І, напевне, багатьом із вас сподобалася смілива, енергійна, щира дівчина-українка, у якої багато чого можна повчитися. Вразив і нещасливий Петро, який пройшов через випробовування долі. Заради щастя коханої дівчини був готовий віддати зароблені гроші, аби його кохана була щасливою і майбутній чоловік не дорікав їй бідністю.
Наш сьогоднішній урок буде присвячений характеристиці літературних образів.
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
Учитель. Ми будемо працювати в групах (учитель дає завдання групам). Від імені групи виступить один представник.
-
Робота в групах.
1-ша група характеризує образ Наталки і Терпилихи.
2-га група характеризує образи Возного і Виборного.
3-тя група - образи Петра і Миколи.
Учитель. Для характеристики образів скористайтеся пам'яткою, що лежить перед вами.
Орієнтовний план характеристики художнього образу-персонажа
(Пам'ятки лежать на парті перед кожним учнем)
1. Місце персонажа в системі образів твору.
2. Характеристика персонажа як певного соціального типу (соціальне і матеріальне становище)
3. Його портрет (зовнішній вигляд)
4. Риси характеру і вчинки, в яких вони виявляються.
5. Найпоказовіший вчинок персонажа.
6. Висловлювання героя, яке найбільше вразило, схвилювало (цитата)
-
Переказ уривка за ілюстрацією. (вибірково 3 учня)
-
Інсценування уривку п'єси. (фінальна сцена - ява 11 стор. 81-84)
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів
Літературна вікторина.
-
Що запропонував Возний Наталці при першій зустрічі? (Одружитися)
-
Чим дівчина пояснювала свою відмову? (Вони не рівні)
-
Чим у своїй пісні «Видно шляхи полтавськії…» пишається Наталка? (Своїм чесним родом, ім'ям)
-
У кого вищий чин - у Возного чи у Виборного? (У Возного)
-
Хто такий Петро, крім того, що коханий Наталки? (Прийомний син Терпилів, годованець)
-
Чому Терпило вигнав Петра? (Бо вважав його бідним, нерівнею для Наталки)
-
Як Терпилиха з дочкою опинилися в селі? (Батько Наталки помер, вони збідніли і виїхали)
-
Про що просить Возний Виборного? (Щоб той сприяв його одруженню з Наталкою
-
)На що сподівалася Наталка, даючи матері обіцянку вийти заміж за першого, хто посватається? (Що ніхто не буде свататися)
-
Чому Микола і Петро швидко потоваришували? (Бо обидва сироти, чесні, порядні)
-
Як Терпилиха поставилася спочатку до появи Петра? (Вороже, бо він ламав їхні плани)
-
Любить чи не любить Терпилиха свою дочку? (Звісно, любить і не хоче, щоб вона поневірялася, але не розуміє, що, віддавши за нелюба, губить свою дитину)
-
Завдяки кому конфлікт щасливо закінчився? (Завдяки Возному та стійкості Наталки)
-
Які риси характеру для всіх дійових осіб є спільними? (Доброта, великодушність, щирість)
VІ. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон». Продовжіть речення.
«З усіх героїв п'єси «Наталка Полтавка» Івана Котляревського мені найбільше запам'ятався…., тому що…»
VІІІ. Оцінювання учнів
VІІ. Домашнє завдання
-
Скласти 10 питань за змістом твору.
-
Творче завдання. Написати твір-мініатюру «Що для мене щастя».