- Преподавателю
- Украинский язык
- Урок (позакласний захід) Літературно-мовна гра Що?Де? Коли?
Урок (позакласний захід) Літературно-мовна гра Що?Де? Коли?
Раздел | Украинский язык |
Класс | 6 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Ковач А.В. |
Дата | 11.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Ватутінська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2
ім. М.Ф.Ватутіна
Ватутінської міської ради Черкаської області
ЛІТЕРАТУРНО - МОВНА ГРА
«ЩО? ДЕ? КОЛИ?»
(позакласний захід
для учнів 6-го класу)
Підготували та провели:
вчитель української мови
літератури та зарубіжної літератури
Ковач Леся Василівна;
вчитель української мови
та літератури
Скасків Світлана Вагіфівна.
Ватутіне - 2016
ЛІТЕРАТУРНО - МОВНА ГРА «ЩО? ДЕ? КОЛИ?»
(позакласний захід)
Мета: узагальнити та закріпити набуті знання з вивчених тем української мови, літератури, зарубіжної літератури; розвивати в учнів уміння й навички усного спілкування українською мовою, грамотність; розвивати навички роботи в команді; розвивати кмітливість, допитливість, логічне мислення; виховувати любов і повагу до мови, літератури; виховувати культуру усного й писемного спілкування.
Обладнання : проектор, картки із завданнями, таблиці для журі.
-
Організаційний момент
Учні об'єднуються у три команди, кожна з яких заздалегідь отримала завдання: обрати капітана команди, підготуватись до конкурсів. Визначається склад журі із запрошених вчителів. З'ясування порядку участі у змаганнях (проводиться жеребкування). За правильні відповіді команди отримують бали, які потім перераховуються в оцінку.
Учні знайомляться з правилами гри та оцінюванням.
ІІ. Оголошення теми, мети заходу
Слово вчителя
Шановні друзі! Вітаю вас сьогодні у нашому класі на позакласному заході літературно - мовна гра Що? Де? Коли ? За програмою української мови, літератури та зарубіжної літератури ми вивчили багато цікавих тем. Наша гра сьогодні покаже ваші знання з української мови, літератури та зарубіжної. Ми не тільки будемо перевіряти знання, а й розвивати навички роботи в команді, розвиватимемо кмітливість, допитливість, логічне мислення. Перед початком гри давайте поглянемо на дошку і познайомимося з правилами.
Слайд 2
ПРАВИЛА ГРИ
-
Грає три команди.
-
Кожна команда вибирає капітана.
-
Капітан вирішує хто буде давати відповідь.
-
За підказку команді знімається 1 бал.
-
Якщо підказуєте двічі - знімається 2 бали.
-
Відповідь дається стоячи.
-
На підготовку відповіді ІІ та ІІІ рівнів дається 1 хвилина.
-
На підготовку відповіді І рівня - не більше 10 секунд.
-
У І рівні - 10 тестових запитань. Кожне з них оцінюється в 5 балів.
Максимальна кількість балів у І рівні може мати 50 балів.
10. У ІІ рівні - 5 завдань. Кожне з них оцінюється в 10 балів.
Максимальна кількість балів у ІІ рівні - 50 балів.
11. У ІІІ рівні - 5 завдань. Кожне з них оцінюється в 20 балів.
Максимальна кількість балів у ІІІ рівні - 100 балів.
12. Зелені картки - завдання для середнього рівня;
Жовті картки - завдання для достатнього рівня;
Червоні картки - завдання для високого рівня.
13.За попередження щодо поведінки команді зніматиметься 1 бал.
Слайд 3
ПРАВИЛА ОЦІНЮВАННЯ
Бали Оцінки
1-50 1-3
51-100 4-6
101-150 7-9
151-200 10-12
Отже, розпочинаємо І раунд!
(звучить музика)
III Основний зміст заходу
Запитання команді зелених - І ЛОТ!
1.Сидів у бочці і тремтів за своє життя. А потім, дякуючи тому, що було в цій бочці, став повелителем, бо відрізнявся від усіх, хто він і з якої казки?
2. Міфічна істота річок, озер.
3.Усний народний твір, що виконується співом.
4. Гіпербола- це порівняння, перебільшення, уособлення
5. Як написати слово РОБОТА п'ятьма літерами?
6. Прикметник- це частина слова, частина мови, частина речення?
7. Доберіть прикметники, що мають спільні корені з поданими іменниками: Волошка, ромашка, мед, полотно, липа, береза.
8. Яку річ попросила Оксана в парубка,щоб він їй привіз від самої цариці з твору М.Гоголя «Ніч перед Різдвом» ?
9. Який герой міфу був закоханий у своє зображення…
10. Твір «Жага до життя» Джека Лондона «…жива істота, у якій важко було впізнати людину: сліпа й безтямна, вона звивалася, немов велетенський…»
черв'як; вуж; хробак.
Запитання команді жовтих - І ЛОТ!
1.Свято першого снопа
2. Одна з дванадцяти обов'язкових страв на святковому столі у Святий вечір, яку готують із пшениці і заправляють тертим маком, горіхами, медом чи узваром?
3. Похвальна пісня
4. Книга, в якій в алфавітному порядку подано слова певної мови?
5. За кількістю граматичних основ речення поділяються на …
6. Яким членом речення найчастіше виступає прикметник?
7. Які прикметники відповідають на питання ЧИЙ?
8. Страва, яка сама застрибувала Пацюкові до рота з твору М.Гоголя «Ніч перед Різдвом».
9. Хто це з твору «П'ятнадцятирічний капітан»? «… міцно збудований, чорнявий, із синіми рішучими очима, дуже рухливий, спритний і міцний фізично…»
10. Що і зараз носять люди в пам'ять про Прометея?
Запитання команді червоних - І ЛОТ!
1.Древній бог грому, блискавок.
2.Після смерті Федька Толя забрав у його батьків…
3. «Шляхи биті», «молода дівчина», «ненька старенька» - це метафори; гіперболи; постійні епітети
4. Як можна змінити школу?
5. Які граматичні категорії має прикметник?
6. Прикметники у множині не змінюються: за …..
7. Увести в речення слово кривий так, щоб в одному воно було іменником, а в другому - прикметником.
8. Які літери були вигравіювані на нашийник Дінго з твору «П'ятнадцятирічний капітан»?
9. Кого і з якого твору можна так охарактеризувати «…з бляшанкою на ремінці через пле че, сіткою в руці й лупою на грудях знов і знов зникав у високій траві»
10. Твір «Жага до життя» Джека Лондона «Він шукав у озерцях…, хоча й знав, що…не живуть так далеко на півночі». Про кого йдеться у цитаті?
Підбиття підсумків за І ЛОТ!!!
(музика)
Раунд ІІ
Запитання команді зелених - ІІ ЛОТ!
1.Хлопчики - ваші однолітки. Вони здатні на вигадку, бешкетують, завдають клопотів оточуючим. Але ми розуміємо, що все це вони роблять на зі зла, це - так би мовити, плоди їхньої бурхливої фантазії. - Хто вони із якого твору?
2.Знайдіть зайве слово: Говорить, розмовляє, регоче, базікає, мимрить, гомонить.
3. Списати, розкриваючи дужки:
(Не)високі дерева; ця дівчина (не)висока; його будинок (не)високий, а низький; (не)заможні громадяни; мій брат (не)заможній; (не)гідний учинок; (не)щасний випадок; (не)гайний результат; (не)досяжна мрія; (не)мічний дідусь.
4.Увести в речення слово хворий так, щоб в одному воно було іменником, а в другому - прикметником.
5.Міфічний дім богів, гора в Фессалії на півночі Греції.
Запитання команді жовтих - ІІ ЛОТ!
1.Відтворіть усі звуки, які ви почули у вірші Т.Г.Шевченка «Садок вишневий коло хати».
2. Поставити слова в О.в., розподіливши їх у дві колонки з подвоєнням кінцевих приголосних і без подвоєння: мораль, ненависть,область,мазь,зелень,подорож,неповторність,користь,даль,сухість.
3. Розподіліть іменники за родами, жіночі - чоловічі: біль, ваніль, рукопис,живопис, шампунь, нежить, опис, підпис, недуга, полин, рояль, собака, степ, тунель, тюль, антресоль, бандероль, емаль, криза, жаль, папороть, ярмарок, президія, путь, розкіш.
4. Зніміть риску та запишіть правильно:
Абстрактно/конкретний, абсолютно/чистий,
багато/віковий, багряно/ синій, березово/сосновий, вершково/шоколадний, взаємно/корисний, вибухо/небезпечний, десяти/поверховий, економіко/правовий, естрадно/цирковий, книго/друкарський,
криво/ногий, курортно/санаторний, лісо/степний,
широко/листий, художньо/поетичний, соціально/активний.
5. Після чийого візиту Скрудж «…Відчуває каяття за свої вчинки, усвідомлює, що справжнє щастя - це добрі справи, а не гроші. Вирішує повністю змінитися і виконує це».
Запитання команді червоних - ІІ ЛОТ!
-
Про кого йдеться? «Він щодня чистив зуби, робив зарядку і взагалі був свиня».
-
Віднови визначення:
Префікс - яка стоїть / і служить / перед коренем / для утворення / частина слова, / значуща / нових слів
-
Розподілити слова за відмінами: Ягня, гиря, велетень, міць, гуся, машина, явище, суддя, тесляр, успіх, гуща, вир, майстер, козир, календар, гектар, місце, змагання, тім'я, орля, завод, Дніпро, місто, розкіш, лоша, фабрика.
-
Відгадай загадку. Слово-відгадку провідміняй:
Ну, хто співця весни не знає?
Закривши очі він співає.
Та пісня радісна, дзвінка.
Скажіть, як звати співака?
-
Ця героїня навчила всіх оточуючих своєї гри. Завдяки її оптимізму всі, хто з нею стикався, змінювалися на краще.
-
Запитання: згадайте ім'я героїні, назву твору та його автора. Про яку гру йдеться?
Підбиття підсумків за ІІ ЛОТ!!!
(музика)
Раунд ІІІ
Запитання команді зелених - ІІІ ЛОТ!
-
Невеличке прозове повчальне алегоричне оповідання про людське життя з моральним висновком - це казка; притча; поема.
-
Доберіть до слів антоніми: більше -
веселий -
весна -
вечірній -
густий -
добрий -
корисний -
людяність -
-
Що значать ці фразеологізми: Дати ногам волю -…
Дістати печінок -…
Хоч з лиця воду пий -…
Аж ребра світяться -…
Передати куті меду -…
Крутити хвостом -…
Де Макар телят не пасе -…
-
Узяти, де потрібно, в лапки іменники - власні назви: поема Енеїда,
гора Говерла,
газета Українське слово,
річка Дніпро,
готель Україна,
теплохід Леся Українка.
-
Яким терміном називається видумане ім'я автора щоб підписатися під своїм твором - кличка,прізвисько, псевдонім?
Запитання команді жовтих - ІІІ ЛОТ!
-
«Мовчать гори, грає море, могили сумують» - це гіпербола; метафора; епітети.
-
«Що, болить?» - мене питали, Але я не признавалась - Я була малою горда, - Щоб не плакать, я сміялась. - Чиї це слова? Назвіть назву твору.
-
Віднови визначення: Речення - або / слів, / за змістом / це слово / і граматично / декілька / зв'язаних.
-
Як називаються ці слова та що вони означають: легінь, гутарити, пательня, крисаня; бордзо, стрий, мольфарка.
-
З'єднайте іншомовні слова з їх українськими відповідниками:
Процент, бібліотека, фонтан, ін'єкція, інфекція, лауреат, премія.
Довідка: книгозбірня, укол, нагорода,зараза, водограй,переможець, відсоток,
Запитання команді червоних - ІІІ ЛОТ!
-
Що називається пригодницьким твором:
а) середній за обсягом прозовий твір, у якому йдеться про певні важливі події життя;
б) епічний твір, у якому описуються незвичайні або небезпечні події;
в) епічний твір, в якому сюжет розвивається швидко, інтригуюче, діють сильні, яскраві герої;
г) епічний твір, у якому описуються незвичайні або небезпечні події, сюжет розвивається швидко, інтригуюче, діють сильні, яскраві герої.
2.Виправ помилки:
Як хороше стати на лижі й побіхти до ранкового лісу! Ялинкі і сосни поодягали снігові шапкі і сумно позирають з під зилених гілочок. Та ось із за хмари виглянуло соничко а навколо заіскрилися замирихтіли засяяли сьніжинкі. Які вони красіві й різні але у них є і спільне.
Кожна сьніжинка має шисть основних проміньчиків, що розходяця від центра.
3. Постав іменники в Р.в.:
Місто, плече, знаряддя, студент, учитель, Володимир, кінь, гвинт, Тернопіль, жовтень, листопад, долар, Дунай, вислів, рукопис, пароплав, хокей, епос, стиль, трактор, екзамен, спорт, біль, вогонь, університет, іменник.
4. Визначити групу прикметників за значенням:
Молода вербичка, солов'їна пісня,
вишневий садок,
лисяча нора,
зимовий день,
красива берізка.
5. Встановіть відповідність між твором та його жанром:
1."Попелюшка"
2."Аліса в Країні Див"
3."Поліанна"
4."Лобо"
5."П'ятнадцятирічний капітан"
оповідання,повість,казка,повість-казка,роман
Підбиття підсумків за ІІІ ЛОТ!!!
(музика)
IV. Оголошення журі результатів гри.
Слово вчителя
Гра наша відбулася. Результати відомі. Тож відкрийте свої щоденники і поставте бали. Я дякую усім учасникам гри за знання, ввічливість і бажання перемагати. До нових зустрічей!