Логарифмдік теңдеулерді шешу

Сабақ тақырыбы: Логарифмдік теңдеулерді шешу.  Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға логарифмдік теңдеулерді шешудің әдіс-тәсілдерін оқып-үйрету.  2. Логарифмдік теңдеулерді шешу үшін алдымен берілген логарифмдік функцияның анықталу облысын табу, логарифмнің анықтамасын және логарифмнің қасиеттерін қолдана алу дағдыларын қалыптастыру, есептерді өзбетінше шығара алуы іскерліктерін арттыру. 3.Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, адалдыққа, тиянақтылыққа, зейінділікке тәрбиелеу. Сабақтың типі: жаңа сабақ Сабақтың барысы:  І. Ұйымдастыру кезеңі. II Үй жұмысын тексеру. ІIІ. Оқушылардың білімін тексеру. а) Ауызша сұрақтар 0 1 Логарифмдік функцияның анықталу облысы R Қандай жағдайда  функция өседі  болғанда Мәндерінің жиыны  болғанда Қандай жағдайда функция кемиді R +   А) Логарифмдік теңдеулерді шешу тәсілдерін пайдаланып есептер шығару б) «Ұпай жинау” ойыны в) Activote- тест құрылғысының көмегімен есептерін шығару  с) Үйге тапсырма беру  І. Ұйымдастыру кезеңінде оқушыларды журналға түгендеп, сыныптың тазалығын тексеріп шығамын.  ІІ. Сабақтың мақсатын түсіндіріп, оқушыларды сабақтың барысымен таныстырамын. Сынып екі топқа бөлініп, өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды.  ІІІ.Оқушылардың білімін тексеру а) Ауызша сұрақтар: 1.Сендер қандай теңдеулердің түрін білесіңдер? - Рационал теңдеулер; - Бөлшек рационал теңдеулер;  - Сызықтық теңдеулер; - Квадрат теңдеулер; - Иррационал теңдеулер; - Тригонометриялық теңдеулер;  - Көрсеткіштік теңдеулер; - Логарифмдік теңдеулер.  2. Қандай теңдік теңдеу- деп аталады?  Құрамында мәнін табу қажет болатын әрпі бар теңдікті теңдеу деп атайды.  3. Теңдеудің түбірі дегеніміз не? Әріптің теңдеуді тура санды теңдікке айналдыратын мәні теңдеудің түбірі - деп аталады. 4. Теңдеуді шешу дегеніміз не? Теңдеуді шешу дегеніміз- оның барлық түбірлерін табу немесе олардың жоқ екенін дәлелдеу.  5. Негізі а болатын N санының логаримі - дегеніміз не?  Негізі а болатын N санының логарифмі деп- N санына тең болатын негіздің дәреже көрсеткішін айтамыз. Анықтама бойынша: 6. Қандай теңдеу логарифмдік деп аталады?  түрінде берілген немесе осы түрге келетін теңдеуді логарифмдік теңдеу деп атайды. 7. Логарифмдік теңдеулерді шешудің қандай тәсілдерін қарастырдық?  а) потенциалдау;  б) екі жақ бөлігін бірдей негізге келтіру; с) жаңа айнымалы енгізу;  ә) Топтастыру. V. Білімді қорытындылау және жүйелеу  а) Ауызша есептер шығару Тақтадан есептің дұрыс жауаптарын тауып, стрелкамен көрсету. ә) Логарифмдік теңдеулерді шешу тәсілдерін пайдаланып есептер шығару  б) «Ұпай жинау” ойыны Екі топ кезектесіп ұяшықтағы ұпайларды таңдап, есепті шығарады.  Екі топта есепті орындарында отырып шығарады. Егер ұпайды таңдаған топ есепті өзі шығарса ұпай сол топқа беріледі, егер шеше алмаса екінші топ шығарса, сол топқа беріледі.  5 ұпайлық есеп - 10 ұпайлық есеп - 15 ұпайлық есеп - 20 ұпайлық есеп - в) Activote- тест құрылғысының көмегімен есептерін шығару с)Үйге тапсырма: № 334
Раздел Математика
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ тақырыбы: Логарифмдік теңдеулерді шешу.

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларға логарифмдік теңдеулерді шешудің әдіс-тәсілдерін оқып-үйрету.

2. Логарифмдік теңдеулерді шешу үшін алдымен берілген логарифмдік функцияның анықталу облысын табу, логарифмнің анықтамасын және логарифмнің қасиеттерін қолдана алу дағдыларын қалыптастыру, есептерді өзбетінше шығара алуы іскерліктерін арттыру.

3.Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, адалдыққа, тиянақтылыққа, зейінділікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

II Үй жұмысын тексеру.

ІIІ. Оқушылардың білімін тексеру.

а) Ауызша сұрақтар

Логарифмдік теңдеулерді шешу

Логарифмдік теңдеулерді шешу

Логарифмдік теңдеулерді шешу

Логарифмдік теңдеулерді шешу

Логарифмдік теңдеулерді шешу

Логарифмдік теңдеулерді шешу

Логарифмдік теңдеулерді шешу

0

Логарифмдік теңдеулерді шешу

1

Логарифмдік теңдеулерді шешу

Логарифмдік теңдеулерді шешу

Логарифмдік функцияның анықталу облысы

Қандай жағдайда функция өседі

Логарифмдік теңдеулерді шешуболғанда

Мәндерінің жиыны

Логарифмдік теңдеулерді шешуболғанда

Қандай жағдайда функция кемиді

R +

А) Логарифмдік теңдеулерді шешу тәсілдерін пайдаланып есептер шығару

б) "Ұпай жинау" ойыны

в) Activote- тест құрылғысының көмегімен есептерін шығару

с) Үйге тапсырма беру

І. Ұйымдастыру кезеңінде оқушыларды журналға түгендеп, сыныптың тазалығын тексеріп шығамын.

ІІ. Сабақтың мақсатын түсіндіріп, оқушыларды сабақтың барысымен таныстырамын. Сынып екі топқа бөлініп, өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды.

ІІІ.Оқушылардың білімін тексеру

а) Ауызша сұрақтар:

1.Сендер қандай теңдеулердің түрін білесіңдер?

- Рационал теңдеулер;

- Бөлшек рационал теңдеулер;

- Сызықтық теңдеулер;

- Квадрат теңдеулер;

- Иррационал теңдеулер;

- Тригонометриялық теңдеулер;

- Көрсеткіштік теңдеулер;

- Логарифмдік теңдеулер.

2. Қандай теңдік теңдеу- деп аталады?

Құрамында мәнін табу қажет болатын әрпі бар теңдікті теңдеу деп атайды.

3. Теңдеудің түбірі дегеніміз не?

Әріптің теңдеуді тура санды теңдікке айналдыратын мәні теңдеудің түбірі - деп аталады.

4. Теңдеуді шешу дегеніміз не?

Теңдеуді шешу дегеніміз- оның барлық түбірлерін табу немесе олардың жоқ екенін дәлелдеу.

5. Негізі а болатын N санының логаримі - дегеніміз не?

Негізі а болатын N санының логарифмі деп- N санына тең болатын негіздің дәреже көрсеткішін айтамыз. Анықтама бойынша:

6. Қандай теңдеу логарифмдік деп аталады?

түрінде берілген немесе осы түрге келетін теңдеуді логарифмдік теңдеу деп атайды.

7. Логарифмдік теңдеулерді шешудің қандай тәсілдерін қарастырдық?

а) потенциалдау;

б) екі жақ бөлігін бірдей негізге келтіру;

с) жаңа айнымалы енгізу;

ә) Топтастыру.

V. Білімді қорытындылау және жүйелеу

а) Ауызша есептер шығару Тақтадан есептің дұрыс жауаптарын тауып, стрелкамен көрсету.

ә) Логарифмдік теңдеулерді шешу тәсілдерін пайдаланып есептер шығару

б) "Ұпай жинау" ойыны Екі топ кезектесіп ұяшықтағы ұпайларды таңдап, есепті шығарады.

Екі топта есепті орындарында отырып шығарады. Егер ұпайды таңдаған топ есепті өзі шығарса ұпай сол топқа беріледі, егер шеше алмаса екінші топ шығарса, сол топқа беріледі.

5 ұпайлық есеп -

10 ұпайлық есеп -

15 ұпайлық есеп -

20 ұпайлық есеп -

в) Activote- тест құрылғысының көмегімен есептерін шығару

с)Үйге тапсырма: № 334


© 2010-2022