- Преподавателю
- Математика
- Көбейтіндінің, қосындының және айырманың бөлінгіштігі
Көбейтіндінің, қосындының және айырманың бөлінгіштігі
Раздел | Математика |
Класс | 5 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Сайлаубек Д.С. |
Дата | 11.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Пән: математика сынып: 5 күні: __________
Тақырыбы: «Көбейтіндінің, қосындының және айырманың бөлінгіштігі»
Мақсаты:
-
Қосындының айырманың, көбейтіндінің берілген санға бөлінгіштігін анықтай білуге үйрету;
-
Тиімді тәсілмен есептей білу үшін қосындының айырманың, көбейтудің берілген санға бөлінгіштігін пайдалана білуге үйрету;
-
Оқуылардың өз ойын толық әрі дұрыс жеткізуге, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру: а) сәлемдесу
ә) оқушыларды түгендеу
б) оқушылар назарын сабаққа аудару
Жаңа сабақ:
-
Көбейтіндінің бөлінгіштігі
-
Қосындының берілген санға бөлінгіштігі
-
Айырманың берілген санға санға бөлінгіштігі
І. Егер көбейткіштердің біреуі берілген санға бөлінсе, онда көбейтінді де сол санға бөлінеді.
Мысалы: көбейтіндісінің 8 - ге бөлінгіштігін анықтайық.
.
Егер көбейтінді b санына бөлініп, ал b саны c санына бөлінсе, онда көбейтінді с санына да бөлінеді.
ІІ. Егер қосылғыштардың әрқайсысы жеке-жеке берілген санға бөлінсе, онда қосынды да сол санға бөлінеді.
Мысалы: қосындысының 17 - ге бөлінгіштігін анықтайық.
.
ІІІ. Егер азайғыш та, азайтқышта берілген санға жеке-жеке бөлінсе, онда айырма сол санға бөлінеді.
Мысалы: айырмасының 13 - ке бөлінгіштігін анықтайық.
Жаңа сабақты бекіту
№ 586
1)
2)
№ 587
1)
2)
№ 588
1)
2)
№590
Шешуі:
Жауабы: 8 вазаға қойылады.
Жаңа сабақты қорыту:
-
Көбейтіндінің бөлінгіштігі
-
Қосындының берілген санға бөлінгіштігі
-
Айырманың берілген санға санға бөлінгіштігі
Бағалау: оқушылар еңбегін бағалау
Үйге тапсырма: № 591, 592, 593
Пән: математика сынып: 6 күні: __________
Тақырыбы: «Таңбалары әр түрлі екі сандарды қосу»
Мақсаты:
-
Оқушылар таңбалары әртүрлі екі санды қосу алгоритмін үйрену;
-
Оқушылардың есте сақтау қабілетін, логикалық ойлау дағдыларын жетілдіру;
-
Оқуылардың өз ойын толық әрі дұрыс жеткізуге, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру: а) сәлемдесу
ә) оқушыларды түгендеу
б) оқушылар назарын сабаққа аудару
Жаңа сабақ:
-
Теріс сан деп қандай сандарды атаймыз?
-
Оң сандар деп қандай сандарды атаймыз?
-
Таңбалар ережесі қандай?
Таңбалары әр түрлі модульдері тең емес екі санды қосуды берілген сандарды координаталық түзуде қосу.
Мысалы:
Координаталық түзуде 2 саны А нүктесімен кескінделеді. 2 санына -6 санын қосу үшін А нүктесін солға қарай бірлік кесіндіге жылжыту керек. Қосынды В күктесінің координатасына тең болады. Мұндағы:
Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес екі санды қосу үшін:
-
Үлкен модульден кіші модульді азайту керек;
-
Шыққан санның алдына модулә үлкен қосылғыштың таңбасын қою керек.
Мысалы:
Жаңа сабақты бекіту
№ 466
1);
2);
3)
№468
0
0
78
-75,7
4,2
Шешуі:
1)
2)
3)
4)
5)
№470
1) 2) 3)
Жаңа сабақты қорыту:
-
Теріс сан деп қандай сандарды атаймыз?
-
Оң сандар деп қандай сандарды атаймыз?
Бағалау: оқушылар еңбегін бағалау
Үйге тапсырма: № 470 (4,5,6); 467; 473; 475
Пән: алгебра сынып: 8 күні: __________
Тақырыбы: «Квадрат теңдеулерді шешу»
Мақсаты:
-
Квадрат теңдеу ұғымымен танысу, ережесін талдау, теңбе-тең өрнектер ұғцымымен танысу;
-
Оқушылардың есте сақтау қабілетін, логикалық ойлау дағдыларын жетілдіру;
-
Оқуылардың өз ойын толық әрі дұрыс жеткізуге, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру: а) сәлемдесу
ә) оқушыларды түгендеу
б) оқушылар назарын сабаққа аудару
Жаңа сабақ:
-
Сызықты теңдеу дегеніміз не?
-
Квадрат теңдеу дегеніміз не?
-
Үшмүше?
-
Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
-
Толымсыз квадрат теңдеу
-
Толымсыз квадрат теңдеулер түрі
Анықтама: түріндегі теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды. Мұндағы және - берілген сандар, ал - айнымалы.
- бос мүше, егер болса, онда бұл теңдеу түрінде жазылып, ол сызықты теңдеуге айналар еді.
Квадрат теңдеудің сол жақ бөлігін, яғни көп мүшесін квадрат үшмүше деп атайды.
Мысалы:
Шешуі: саны теңдеудің түбірі болады, себебі теңдігі шығады.
Жауабы: .
Квадрат теңдеулердің дербес жағдайында немесе , екеуі бірдей нөлге тең болуы мүмкін. Яғни 1) ; 2) ; 3) . Бұларды толық емес (толымсыз) квадрат теңдеу деп атайды.
Мысалы:
-
2) 3)
Жаңа сабақты бекіту
№ 247
1) 2)
Жаңа сабақты қорыту:
-
Сызықты теңдеу дегеніміз не?
-
Квадрат теңдеу дегеніміз не?
-
Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
-
Толымсыз квадрат теңдеу
-
Толымсыз квадрат теңдеу түрлері
Бағалау: оқушылар еңбегін бағалау
Үйге тапсырма: № 247, 249