- Преподавателю
- Математика
- Разработка факультативного занятия для 8-10 классов Теорема Менелая и её использование при решении задач
Разработка факультативного занятия для 8-10 классов Теорема Менелая и её использование при решении задач
Раздел | Математика |
Класс | 10 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Симоненко Н.М. |
Дата | 13.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
15
ТЕОРЕМА МЕНЕЛАЯ ТА ЇЇ
ЗАСТОСУВАННЯ
Факультативне заняття для учнів 8-10 класів
Сімоненко Н.М.
вчитель математики
Харківської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів №59
Тема. Теорема Менелая та її застосування для розв'язання задач.
Мета: довести теорему Менелая для трикутника та розглянути її застосування для розв'язання задач; розвивати в учнів: стійкий інтерес до математики; логічне мислення; уміння систематизувати матеріал та робити висновки; навички самостійної та творчої роботи з учбовою літературою.
Очікувані результати: учні знають теорему Менелая та уміють її застосовувати при розв'язанні задач.
Структура заняття.
І. Історична довідка.
ІІ. Теоретичний матеріал.
ІІІ. Колективне розв'язання задач.
IV. Самостійне розв'язання задач.
V. Гра «Математична вікторина».
VI. Домашнє завдання.
Хід заняття
І. Історична довідка.
Геометрія починається з трикутника. Якщо взяти шкільний підручник з геометрії, то ми побачимо, що перші змістовні теореми стосуються саме трикутника. Все попереднє - лише аксіоми, означення або найпростіші з них наслідки. На початку свого виникнення планіметрія була "геометрією трикутника". "Геометрія трикутника" може пишатися теоремами, які носять ім'я Піфагора,Фалеса, Ейлера, Торрічеллі, Лейбниця. На рубежі 19-20 століть завдяки великій кількості робіт, присвячених трикутнику, був створений цілий новий розділ планіметрії - "Нова геометрія трикутника". Багато з цих робіт зараз виглядають малоцікавими, недосконалими; термінологія, яка використовувалась в них майже забута й зустрічається тільки в енциклопедіях. Але деякі теореми "Нової геометрії" продовжують жити й досі, це теореми Менелая та Чеви.
Теореми Чеви та Менелая можна назвати "двоїстими" теоремами: вони схоже формулюються й доводяться, вони взаємозамінюються при розв'язанні задач. Теореми Чеви та Менелая корисні у випадках, коли необхідно "з'ясувати відношення" між точками та прямими, - наприклад, довести, що будь-які три прямі перетинаються в одній точці, три точки лежать на одній прямій та ін.
Теореми Чеви та Менелая не входять в основний курс шкільної геометрії, між тим вони прості, цікаві й застосовуються при розв'язанні досить складних задач.
Сьогодні ми розглянемо теорему Менелая. Теорема Менелая дійшла до нас в арабському перекладі книги «Сферика» грецького математика та астронома Менелая Олександрійського (І-ІІ століття нашої ери). Теорема Менелая дозволяє в деяких випадках знаходити відношення відрізків, а також доводити належність трьох точок одній прямій.
ІІ. Теоретичний матеріал. Перед доведенням теореми треба повторити ознаки подібності прямокутних трикутників.
Теорема Менелая. Нехай задано трикутник і три точки на прямих і відповідно. Точки лежать на одній прямій тоді і тільки тоді, коли
(1)
Зауваження. Іноді добуток відношень в теоремі Менелая записують так:
Рис. 1.
Доведення.
Необхідність. Нехай пряма перетинає прямі та в точках і відповідно (див. рис. 1) і - перпендикуляри, які опущено з точок на пряму . Трикутники ААС1, ВВС1 та ССА1,ВВА1 прямокутні та мають по рівному гострому куту отже вони попарно подібні, тоді маємо відношення:
.
Перемножимо записані відношення та одержимо:
.
Достатність. Проведемо пряму . Ми повинні довести, що ця пряма перетинає в точці . Насамперед доведемо, що дійсно перетинає . Припустимо, що паралельна (див. рис. 2). Але тоді
Звідси та з рівності (1) випливає , що неможливо.
Нехай - точка перетину прямих та . По вже доведеному
Рис. 2.
Порівнюючи з умовою, одержуємо, що
.
Отже, теорема Менелая повністю доведена.
ІІІ. Колективне розв'язання задач.
Теорема Менелая доведена тепер можна розглянути її використання для розв'язання задач
Задача 1. У трикутнику медіана ділить відрізок (точка належить стороні ) у відношенні 5:3 , починаючи від вершини . У якому відношенні відрізок ділить медіану
Розв'язання.( Треба повторити поняття колінеарних та не колінеарних векторів та додавання векторів за правилом паралелограма).
1-й спосіб. (Векторний).
Н
ехай .
Введемо вектори .
Розкладемо вектор за неколінеарними векторами і :
Оскільки , то
,
.
Виходячи з єдиності розкладу вектора за неколінеарними векторами і , маємо:
,
Відповідь: 3 : 1.
2-й спосіб
Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої
Виходячи з умови, маємо :
Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої
Тоді
Відповідь: 3 : 1.
Задача2. У трикутнику відрізок ( належить стороні ) ділить медіану у відношенні 3:4, починаючи від вершини . У якому відношенні точка ділить сторону
Розв'язання.(Спочатку треба повторити теорему Фалеса).
1
-й спосіб
Проведемо За умовою За теоремою Фалеса . Нехай , тоді
Відповідь: 3:8.
2-й спосіб
Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої :
Тоді .
Відповідь: 3 : 8 .
На прикладі розв'язання цих задач видно, що за допомогою теореми Менелая вони розв'язуються набагато простіше.
Задача 3. Висота рівнобедреного трикутника з основою поділена на три рівні частини. Через точку та точки поділу проведено прямі, які ділять бічну сторону, що дорівнює см, на три відрізки. Знайти ці відрізки.
Розв'язання.
Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої :
,
,
Звідси см , см.
Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої :
,
Звідси см, (см)
Відповідь: 12 см, 18 см, 30 см.
Задача4. Через середину сторони паралелограма , площа якого дорівнює 1, і вершину проведено пряму, яка перетинає діагональ у точці . Знайти площу чотирикутника .
Розв'язання.
Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої :
,
Оскільки площі трикутників з рівними висотами відносяться як основи, тоді
Відповідь: .
IV. Самостійне розв'язання задач.
Задача1. У трикутнику на стороні взято точку , а на стороні точки і так , що і . У якому відношенні пряма ділить відрізок .
Розв'язання.
За умовою .
.
Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої :
,
,
.
Відповідь: 11 : 3.
Задача2. На сторонах і трикутника дано відповідно точки і такі , що .У якому відношенні точка перетину відрізків і ділить кожен з цих відрізків ?
Розв'язання.
Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої :
.
,
Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої :
,
,
Відповідь: , .
Задача3. З вершини прямого кута трикутника проведено висоту , а в трикутнику проведено бісектрису . Пряма, що проходить через точку паралельно , перетинає у точці . Довести, що пряма ділить відрізок навпіл.
Р
озв'язання.
Нехай , тоді , .
( - бісектриса).
.
Тому - рівнобедрений, .
Запишемо теорему Менелая для трикутника і прямої :
Трикутники і подібні,
.
Тоді
(1)
З подібності трикутників і запишемо:
(2)
З трикутника за властивістю бісектриси:
(3)
Порівнюючи співвідношення (1), (2), (3) маємо:
Підставимо знайдений результат у теорему Менелая :
,
Тобто , що і треба було довести.
V. Гра « Математична вікторина»
( Учні уважно слухають питання , які задає вчитель. Відповідь дають усно).
1. Вони такі непомітні, але дуже потрібні, важливі. В геометрії без них неможливо обійтися.
(Крапка)
2. Майже всі приміщення мають таку форму. І зараз ми знаходимося всередині такого приміщення.
(Паралелепіпед)
3. Яка теорема називається "магістр математики"?
(Теорема Піфагора)
4. Якщо квадрат і ромб мають однакові сторони, то площа якої фігури більша?
(Площа квадрата більша, оскільки висота ромба менша за його сторону)
5. Вітрина, актриса, тритон. Яке число об'єднує всі ці слова?
(Три)
6. Що більше cos 40º чи sin 50º?
(cos 40º = sin (90º - 40º) = sin 50º)
7. Якому вченому належать слова:"Математику вже тому вчити треба, що вона розум до порядку приводить».
(М. В. Ломоносов)
8. Як знайти центр кола, користуючись тільки косинцем?
(Покласти вершину прямого кута в точку кола так, щоб його сторони перетинали коло. Відмітити ці точки перетину, потім з'єднати їх - дістанемо діаметр кола. Таким самим методом побудувати другий діаметр. Їх точка перетину і буде центром кола)
9. Поясніть переклад і походженння слова «геометрія».
(«Гео» - земля, «метрейн» - виміряти)
10. Кому належать слова «Математика - це політ»?
(В. Чкалов)
11. Яке велике творіння давньогрецької математики лежить в основі підручника геометрії для середньої школи в усіх країнах світу? Хто її автор?
(Лежить відоме «Начало» Евкліда, написані в IV столітті до н. е.)
12. Для перевірки того, що вирізаний кусок має форму квадрата, кравчиня перегинає його по кожній з діагоналей і переконується, що краї обох частин співпадають. Чи достатня така перевірка?
(Ні, оскільки вказані дії задовільняють також і ромб)
VІ. Домашнє завдання. Розв'язати задачі.
Задача 1. Нехай - медіана трикутника . На взята точка так, що . В якому співвідношенні пряма ділить площу трикутника ?
Р
озв'язання.
Відношення площ трикутників та дорівнює відношенню відрізків та Застосовуючи теорему Менелая до трикутника ACD та прямої BP, маємо
,
, .
Відповідь: AP:PC=3:2.
Задача 2. В бісектриса поділяє в відношенні 2:1. В якому відношенні медіана поділяє цю бісектрису ?
Розв'язання.
Застосовуємо теорему Менелая до трикутника та прямої
.
Так як - медіана, то , ВС=ВD+СD звідси
.
Відповідь: .