Планирование по казахской литературе на тему Қ. Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)

Сабақта жоспарланған оқыту іс-әрекеттері Ұйымдастыру сәті. Оқушыларды ән жолдарымен үш топқа бөліп, «Қаздар параболасы» арқылы отырғызу.   Қызығушылықты ояту. «Құстар қайтып барады»  әнін Н.Өнербаевпен қосылып шырқау. Жаз өмірін, мәз өмірін қысқартып Бара жатыр, бара жатыр құс қайтып Зымырайды менің бала кезімдей Бір жалт етіп өте шыққан  сезімдей   Құстар, құстар сызылтып ән салады Сол әнімен тербетеді даланы Ал, адамдар күліп бастап өмірін Кетерінде жылай да алмай  қалады   Біздің жаққа бауыр басып кеткен бе? Тамаша әнмен ...                      
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)Сабақ жоспары

Сабақ: 9-10

Мектеп: Ақтөбе қаласы, Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні: 12.02.2015

Мұғалімі: Димисанова Алтынай Батырханқызы

Сынып: 8 «А, В»

Қатысқан оқушы саны: 24

Қатыспағаны

Сабақтың тақырыбы:

Прозадағы Қазақстан бейнесі

Қабдеш Жұмаділовтің «Қаздар қайтып барады» әңгімесі

Оқыту мақсаттары

АИ6 Оқу және дәлелді жауап беру

Т/Ж1 Әдеби шығармаларды түсіну, ұқсас шығармалармен салыстыру

Сабақ мақсаттары

Медиақұралдарды пайдаланып шығарма туралы негізгі идеялар мен сұрақтарға синтез жасайды және қорытынды шығарады.

Әдеби кейіпкердің мінезін анықтап, диалог және монолог түрінде идеялармен бөліседі, оқиға желісі мен кейіпкердің іс- әрекетіне баға береді.

Алдыңғы білім

Қазақстан - өлең жолдарында.

Жоспары

Жоспарланған уақыт

Сабақта жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

2 мин




3 мин

















7 мин

Ұйымдастыру сәті.

Оқушыларды ән жолдарымен үш топқа бөліп, «Қаздар параболасы» арқылы отырғызу.

Қызығушылықты ояту.

«Құстар қайтып барады» әнін Н.Өнербаевпен қосылып шырқау.

Жаз өмірін, мәз өмірін қысқартып
Бара жатыр, бара жатыр құс қайтып
Зымырайды менің бала кезімдей
Бір жалт етіп өте шыққан сезімдей

Құстар, құстар сызылтып ән салады
Сол әнімен тербетеді даланы
Ал, адамдар күліп бастап өмірін
Кетерінде жылай да алмай қалады

Біздің жаққа бауыр басып кеткен бе?
Тамаша әнмен келіп еді көктемде
Өскен жерге сыймай кетіп барады
Өскен жерін қимай кетіп барады

Миға шабуыл. (Білу. Диалогтык оқыту)

- Әннің тақырыбы қандай?

- Құстар қайтып барады

- Біз өтетін әңгіменің тақырыбы қандай болмақ?

- Қаздар қайтып барады

- Бұл шығарманың авторы кім?

Қабырғадағы галерияға саяхат. Оқушылар авторға қатысты мәліметтермен танысып, азды-көпті мәлімет жинақтап, топта талқылап автордың кім екенін анықтайды.

Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)



Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)


слайд




youtube.com/watch?v=8hxA0aVKinY














Қабырғада суреттер мен авторға қатысты мәліметтер
















Сабақтың ортасы

8 мин


















15 мин





5 мин




























25 мин

7 мин




3 мин

Мағынаны тану.

Сабақтың тақырыбы ашылған соң, мақсаты таныстырылады.

Оқушылардың қаздар параболасы арқылы отырғандарын еске саламыз. Қаздардың үшбұрыш жасап ұшу себебі түсіндіріледі.

  • Суретте қаздар қайда қайтуы мүмкін?

Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)

Топта оқушылар ассоциация құрады.

ұясына

Көлге

Қаздар қайтып барады

Жылы жаққа

суық жаққа

мекеніне

Туған жеріне балапанына

Түсіну. Шығарманың атамекен, туған жермен байланысын айта келе, негізгі бөлімдеріне тоқталып, әр топқа екі бөлімнің үзінділері таратылады.

І-топ:

1-бөлім: Жалғыз жортқан жолаушы.

2-бөлім: Жолда көрген қиыншылықтар.

ІІ-топ:

3-бөлім: Ойға оралған өткен күндер, жалғыз немере - Төлеутай.

4-бөлім: Кінәсіз тағылған айып.

ІІІ-топ:

5-бөлім: 40 жылғы көкіректе сақталған ұзақ сапар.

6-бөлім: Тұмардың ішіндегі топырақтың жерге түсуі немесе елге жету.

Қолдану, зерттеу, бағалау.

Топтағы оқушылар үзінділермен танысып болған соң, өзара рөльдерге бөлінеді.

Баяндаушы - мәтіннің мазмұнын баяндайды. (топтағы 4 оқушыға жүктеледі, кезектесіп баяндайды)

Зерттеуші - мәтіндегі әдеби көркемдегіш құралдарды табады. (портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу т.б)

Белгілеуші - үзіндінің мазмұнына сәйкес жоспар құрады.

Сұрақ қоюшы - үзінді бойынша 7 сұрақ дайындайды.

Бағалаушы - алдымен өз тобында мәтінді түсініп оқиды, кейін өзге топтың бағалаушыларымен ауысып, жұмыстарын бақылайды, жетістік критерийлері бойынша бағалап отырады.

Жетістік критерийі:

Критерийлер

балл

1.

Топ жұмысының белсенділігі

5

2.

Топ мүшелерінің бір-бірімен қарым-қатынасы

5

3.

Топтың тапсырманы орындау тиянақтылығы, шапшаңдығы

5

4.

Үзінді бойынша жүйелі жоспар құрады.

5

5.

Мәтіндегі әдеби-көркемдегіш құралдарды табады.

5

6.

Үзінді мазмұнына сай нақты сұрақтар дайындайды.

5

7.

Мәтін мазмұнын толық баяндайды.

5

10

Қорытынды балы


Топтар жұмыстарын қорғайды. Топ бағалаушылары қорытындылайды.

Білім бекіту.

  1. Әңгіменің «Қаздар қайтып барады» деп аталу себебі неде?

  2. Байтас қарт қайда сапар шегіп келеді?

  3. Оның бөтен елге баруының себебі неде, не үшін барған деп ойлайсыңдар? (Тарихи оқиғаларға тоқталады)

  4. Жазушының өмірі мен әңгіменің арасында қандай байланыс бар? (Әңгіменің идеясын ашу) (Қабдеш Жұмаділов 1936 жылы Қытайда, Шыңжан өлкесі, Тарбағатай аймағы, Шәуешек ауданында дүниеге келген)

  5. Байтас қарт шекараны неге бұзып өтті?

  6. Қабдеш аға тарихи Отанына қай жылы оралған еді? (1962 жылы, сәуір айында)

  7. Байтас қарттың туған жеріне жетуіне қорғаушы болған қандай бұйым?

Есіңе сақта!

Тұмар - зиянды тылсым күштерден, тіл-көзден сақтайды деп сенген ежелден келе жатқан қазақ халқының бұйымы. Тұмар сөзінің этимологиясы көне түркі тума және йер тіркесінен "туған жер" мағынасын береді. Көне түркілер тұмарға туған жердің топырағын салып жүрген.

слайд




флипчарт










слайд











Слайд, таратпа қағаздар



Бағалау парақшалары















слайд















слайд



Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия.

Бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіңізді 1 ден 5-ке дейінгі балдық жүйемен бағалаңыз.

Менің іс-әрекетім

балл

Маған проза ұнады, мен қызыға оқыдым

Өзім үшін керекті ақпаратты алдым

Тапсырманы тиянақты орындадым

Сұрақтарыма жауап алдым

Топта өзімді көрсете білдім



Планирование по казахской литературе на тему Қ.Жұмаділов Қаздар қайтып барады (8-класс)

Үйге тапсырма: Әңгімені мазмұндау, композициялық құрылысына талдау жасау.

Шығарманы композициялық құрылысы:

  1. Басталуы: Жалғыз жортқан жолаушы

  2. Байланысы: Жолда көрген қиыншылықтар

  3. Дамуы: кінәсіз тағылған айып

  4. Шиеленісі:Ойға оралған өткен күндер, жалғыз неиере - Төлеутай

  5. Шарықтау шегі: 40 жылғы көкіректе сақталған ұзақ сапар

  6. Шешімі: Тұмардың ішіндегі топырақтың жерге түсуі немесе елге жету.

таратпа стикерлер





слайд



Оқушыларды топқа бөлу

Жаз өмірін, мәз өмірін қысқартып
Бара жатыр, бара жатыр құс қайтып
Зымырайды менің бала кезімдей
Бір жалт етіп өте шыққан сезімдей

Құстар, құстар сызылтып ән салады
Сол әнімен тербетеді даланы
Ал, адамдар күліп бастап өмірін
Кетерінде жылай да алмай қалады

Біздің жаққа бауыр басып кеткен бе?
Тамаша әнмен келіп еді көктемде
Өскен жерге сыймай кетіп барады
Өскен жерін қимай кетіп барады




Топ бағалаушыларына бақылау парағы

Жетістік критерийі:

Критерийлер

балл

1.

Топ жұмысының белсенділігі

5

2.

Топ мүшелерінің бір-бірімен қарым-қатынасы

5

3.

Топтың тапсырманы орындау тиянақтылығы, шапшаңдығы

5

4.

Үзінді бойынша жүйелі жоспар құрады.

5

5.

Мәтіндегі әдеби-көркемдегіш құралдарды табады.

5

6.

Үзінді мазмұнына сай нақты сұрақтар дайындайды.

5

7.

Мәтін мазмұнын толық баяндайды.

5

10

Қорытынды балы

Жетістік критерийі:

Критерийлер

балл

1.

Топ жұмысының белсенділігі

5

2.

Топ мүшелерінің бір-бірімен қарым-қатынасы

5

3.

Топтың тапсырманы орындау тиянақтылығы, шапшаңдығы

5

4.

Үзінді бойынша жүйелі жоспар құрады.

5

5.

Мәтіндегі әдеби-көркемдегіш құралдарды табады.

5

6.

Үзінді мазмұнына сай нақты сұрақтар дайындайды.

5

7.

Мәтін мазмұнын толық баяндайды.

5

10

Қорытынды балы


Рефлексия

Менің іс-әрекетім

балл

Маған проза ұнады, мен қызыға оқыдым

Өзім үшін керекті ақпаратты алдым

Тапсырманы тиянақты орындадым

Сұрақтарыма жауап алдым

Топта өзімді көрсете білдім


Бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіңізді 1 ден 5-ке дейінгі балдық жүйемен бағалаңыз.



Менің іс-әрекетім

балл

Маған проза ұнады, мен қызыға оқыдым

Өзім үшін керекті ақпаратты алдым

Тапсырманы тиянақты орындадым

Сұрақтарыма жауап алдым

Топта өзімді көрсете білдім


Бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіңізді 1 ден 5-ке дейінгі балдық жүйемен бағалаңыз.





Менің іс-әрекетім

балл

Маған проза ұнады, мен қызыға оқыдым

Өзім үшін керекті ақпаратты алдым

Тапсырманы тиянақты орындадым

Сұрақтарыма жауап алдым

Топта өзімді көрсете білдім


Бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіңізді 1 ден 5-ке дейінгі балдық жүйемен бағалаңыз.



Менің іс-әрекетім

балл

Маған проза ұнады, мен қызыға оқыдым

Өзім үшін керекті ақпаратты алдым

Тапсырманы тиянақты орындадым

Сұрақтарыма жауап алдым

Топта өзімді көрсете білдім


Бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіңізді 1 ден 5-ке дейінгі балдық жүйемен бағалаңыз.






Менің іс-әрекетім

балл

Маған проза ұнады, мен қызыға оқыдым

Өзім үшін керекті ақпаратты алдым

Тапсырманы тиянақты орындадым

Сұрақтарыма жауап алдым

Топта өзімді көрсете білдім


Бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіңізді 1 ден 5-ке дейінгі балдық жүйемен бағалаңыз.



Менің іс-әрекетім

балл

Маған проза ұнады, мен қызыға оқыдым

Өзім үшін керекті ақпаратты алдым

Тапсырманы тиянақты орындадым

Сұрақтарыма жауап алдым

Топта өзімді көрсете білдім


Бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіңізді 1 ден 5-ке дейінгі балдық жүйемен бағалаңыз.





Менің іс-әрекетім

балл

Маған проза ұнады, мен қызыға оқыдым

Өзім үшін керекті ақпаратты алдым

Тапсырманы тиянақты орындадым

Сұрақтарыма жауап алдым

Топта өзімді көрсете білдім


Бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіңізді 1 ден 5-ке дейінгі балдық жүйемен бағалаңыз.



Менің іс-әрекетім

балл

Маған проза ұнады, мен қызыға оқыдым

Өзім үшін керекті ақпаратты алдым

Тапсырманы тиянақты орындадым

Сұрақтарыма жауап алдым

Топта өзімді көрсете білдім


Бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіңізді 1 ден 5-ке дейінгі балдық жүйемен бағалаңыз.



Менің іс-әрекетім

балл

Маған проза ұнады, мен қызыға оқыдым

Өзім үшін керекті ақпаратты алдым

Тапсырманы тиянақты орындадым

Сұрақтарыма жауап алдым

Топта өзімді көрсете білдім


Бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіңізді 1 ден 5-ке дейінгі балдық жүйемен бағалаңыз.



Менің іс-әрекетім

балл

Маған проза ұнады, мен қызыға оқыдым

Өзім үшін керекті ақпаратты алдым

Тапсырманы тиянақты орындадым

Сұрақтарыма жауап алдым

Топта өзімді көрсете білдім


Бүгінгі сабақтағы іс-әрекетіңізді 1 ден 5-ке дейінгі балдық жүйемен бағалаңыз.




© 2010-2022