( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

5 сынып математика

Сабақтың тақырыбы: Бірнеше обьектінің бірігіп орындайтын

жұмысына берілетін есептер

Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: жалпы көлемі көрсетілмеген және бірігіп атқарылатын жұмысқа есептер шығару тәсілдерімен таныстыру,осы тәсілдермен есеп шығару білігін қалыптастыру

Дамытушылық: Оқушылардың есептер шығару барысында жалпы қабілеттіліктерін дамыту, еріктілікті дамыту, қабілеттілік пен белсенділік, танымдық қиыншылықты жеңуге тырысу;

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, өзара сыйластыққа, бір-бірінің ойын тыңдауға, жинақылыққа, тиянақтылыққа, уақытты тиімді пайдалана білуге тәрбиелеу..

Сабақтың типі : жаңа білімді меңгерту сабағы.

Сабақты өткізу формасы : жалпы-сыныптық,жекелей

Сабақты өткізу әдісі: Сұрақ-жауап, ережелер, деңгейлік есептер.

Бақылау түрі: өзіндік және мұғалім тұрғысынан бақылау

Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта ,слайд, кесте

САБАҚ БАРЫСЫ:
1. Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу; ә) Оқушыларды түгендеу;
б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару

ІІ.Өткенді қайталау

  1. Үй тапсырмасын тексеру № 656

Тергені - ( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

Уақыты -2 сағат

Барлығына -? сағат

Шешуі : ( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер) Жауабы : ( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

  1. Сұрақ-жауап

1.Жай бөлшектерді бөлу қалай орындалады?

2.Аралас сандарды бөлу ше?

3.Санның бөлігін табу үшін?

4 .Бөлігі бойынша санды табу?

Мысалдар: ( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер) ( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

ІІІ.Жаңа материалды игеруге дайындық

Тақтаға сабақ тақырыбын жазу,мақсатымен таныстыру.

Бірігіп орындалатын жұмысқа есептер шығару бастауыш сыныптағы математикадан белгілі. Күнделікті тұрмыста екі немесе бірнеше жұмысшы бірлесіп бір тапсырманы орындайтын жағдайлар жиі кездеседі. Мысалы, шебер мен оның үйренушісі бірлесіп бір тапсырманы орындайды, құрылысшылардың екі бригадасы бірлесіп бір үй салады. Сол сияқты екі немесе үш құбырдан қатар аққан сумен хауыз толады ,бір-біріне қарсы қозғалған екі дененің қозғалысы және өзендегі катердің ағыспен, теплоходтың ағыспен қозғалыстары бірлесіп орындалатын жұмыстарға жатады

ІУ. Жаңа сабақты меңгерту

Уақыт бөлігінде орындалатын жұмысты өнімділік деп атайды.

Бірлесіп орындалатын жұмыстарға есептер шығаруда: орындалатын жұмыс мөлшері, хауыздың көлемі, қашықтық және т.с.с. шамалардың көлемі көрсетілмейді. Ондай жұмыстың көлемін 1-ге тең деп алады.

1 - есеп. Цистернаны бензинмен бірінші насос 24 минутта толтырса, екінші насос 40 минутта толтырады. Екі насостан қатар аққан бензинмен цистерна қанша уақытта толтырылады?

Цистерна

Цистернаның сыйымдылығы

Жіберілген уақыт

Өнімділік

І

1

24 мин

?

ІІ

1

40 мин

?

Екеуі бірге

1

?

?

Шешуі : 1. І цистернаның өнімділігін табу . 1: 24 =( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

ІІ цистернаның өнімділігі : 1:40=( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

1 минутта екі насостан қатар аққанда цистернаның бензинмен толтырылуы:

( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

Екі насос қатар жұмыс істегенде цистерна бензинмен толтырылу уақыты

( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

Жауабы: екі насос қатар жұмыс істегенде цистернаны 15 минутта бензинмен толтырады.

2-мысал : Сал өзен жағасындағы А айлағынан В айлағына дейінгі арақашықтықты 20 сағат жүзеді. Қайық көлде осындай арақашықтықты

  1. сағ жүзеді. Егер қайық өзенде ағыспен жүзсе,А айлағынан В айлағына неше сағатта барады ?

Шешуі :

А айлағынан В айлағына дейінгі қашықтықты - 1 деп алу.

  1. Салдың 1 сағатта жүзіп өтетін бөлігі : ( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

  2. Қайықтың 1 сағатта жүзіп өтетін бөлігі :( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

  3. Ағыспен жүзгендегі қайықтың жүзген бөлігі : ( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

  4. Ағыспен А айлағынан В айлағына жүзгендегі уақыты: ( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

Жауабы : 4 сағатта

Қозғалысқа берілген есепте жолдың ұзындығы көрсетілмей,қозғалысқа жіберілетін уақыт қана көрсетілген жағдайда,оны 1-ге тең деп алады.

У.Жаңа сабақты пысықтау Тапсырмаларды орындата отырып бұрынғы,бүгінгі білімдерін пайдалана отырып,практикалық негізінде ізденіске ,өз ойын айта білуге қолайлы сәт тудыру.

Есеп : Екі айлақтың арасын катер ағыспен жүзсе 6 сағат жүзеді, ал сал 24 сағат жүзеді. Катер осындай қашықтықты көлде неше сағат жүзеді?

Шешуі: Екі айлақтың қашықтығы - 1

  1. Катердің 1 сағатта жүзіп өтетін бөлігі -( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

  2. Салдың 1 сағатта жүзіп өтетін бөлігі :( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

  3. Ағыспен жүзгендегі катердің жүзген бөлігі : ( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

  4. Ағыспен екі айлақтың арасында жүзгендегі уақыты: ( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

УІ. Сабақты бекіту :

678. Дайындау уақыты-25 күн

Дайындалған тетік -2500

1 күнде жасалған тетік -?

Шешуі : 2500: 25= 100

681

І жұмысшы -26 тетік ІІ жұмысшының жасаған тетігі -26+3( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

ІІ жұмысшы -3 тетік артық Екеуі бірге жасаған тетік саны -26+29( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

7 сағаттағы тетік -? Екеуінің еңбек өнімділігі : 1:55( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

Екеуі бірге жұмыс істегенде жасалатын тетік : 7:( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

Жауабы :385 тетік.

683

Жалпы жұмыс

Жіберілген уақыт

Өнімділік

Шебер

1

3 сағат

?

Шәкірті

1

6 сағат

?

Екеуі бірге

1

?

?

Шешуі : 1. Шебердің еңбек өнімділігін табу . 1: 3 =( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

Шәкірттің еңбек өнімділігі : 1:6=( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

1 сағатта орындалатын жұмыстың бөлігі :

1 сағатта екеуінің жұмысты орындайтын бөлігі : ( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер) =( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)=( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер)

Екеуі бірге жұмыс істегенде жұмысты орындау уақыты

( Урок, Бірнеше объектінің бірігіп орындайтын жұмысына берілетін есептер) Жауабы:2 сағат.

№ 684

УІІ. Үйге тапсырма № 679 № 682, есчепті шығару бойынша нұсқау беру.

УІІІ. Сабақты қорытындылау

Бүгінгі сабақта не үйрендік?

Осы үйренгенімізді кез-келген есеп шығаруда пайдалана аламыз ба?

Бағалау

Ералиева Салтанат Бектурсыновна

Алматы облысы Жамбыл ауданы

Сарыбастау орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі

© 2010-2022