Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып

Раздел Математика
Класс 11 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

18.03 .16 ж

10 сынып алгебра және анализ бастамалары

Сабақ тақырыбы: Функцияның берілген кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері

Сабақ мақсаты:

1.Білімділік.Функцияның ең үлкен ең кіші мәндерін туындыны қолданып анықтау ережелерін үйрету, қолданып есептер шығару.

2.Дамытушылық .Оқушылардың танымдық логикалық ойлау қабілеттерін дамыту,функцияны зерттеушілік біліктіліктерін дамыту.

3.Тәрбиелік.Оқушыларды зеректікке,тапқырлыққа, жүйелі ойлауға тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Сабақ көрнекілігі: графиктер, формулалар, таблицалар, үлестірмелі дидактикалы қағаздар.

Сабақ әдісі:түсінік беру, жаттығулар.

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру бөлімі.

2.Үй тапсырмасын тексеру. №528.

3.Қайталау сұрақтары:

1. Функцияның өсу және кему аралықтары қалай анықталады ?

2. Функцияның экстремум нүктелері дегеніміз не?

3.Қандай нүктелер максимум немесе минимум нүкте деп аталады ?

4.Функцияның ең үлкен ең кіші мәні дегеніміз не ,қалай түсінеміз ?

Жаңа сабақ.

Айталық ,уСабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып функциясы Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып аралығында үздіксіз болып, осы аралықта өзінің ең үлкен ең кіші мәндерін қабылдайтын болса, қалай анықтаймыз ?1

  1. Функцияның барлық кризистік нүктелерін анықтап, бұл нүктелердің Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып аралығына енетіндеріне осы кесіндінің ұштарын өсу тәртібімен тіркеп жазу керек:Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып

  2. Функцияның анықталған нүктелердегі мәндерін табу қажет:Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып7

  3. Осы табылған мәндердің ең үлкені мен ең кішісі берілген yСабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сыныпфункцияның берілген Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып аралықтағы ең үлкен, ең кіші мәні болады.

1 мысал: Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып функциясының Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып аралығындағы ең үлкен және ең кіші мәндерін табу керек.

Шешуі. Кризистік нүктелерді анықтаймыз олар Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып , Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып , Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып ,Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып

Жауабы: берілген аралықтағы функцияның еүлкен мәні 3, ал ең кіші мәні -17

Оқулықпен жұмыс: №537,538,

ҰБТ тапсырмаларынан :

2.2. у=x2-3x функциясының ең кiшi мәнiн табыңыз.

А\ -2,25, В\ 1,5, С\ -1,5, Д\ 0, Е\ 2,25

2.3.Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сыныпкесiндiде f(x)=-x3+3x2+5 функцияның ең үлкен және ең кiшi мәндерiнiң қосындысы тең

А\ 5, В\ 14, С\ 0, Д\ 9, Е\ -5

2.4. Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып аралығындағы f(x)=x3-2x2+8x-2 функциясының ең үлкен және ең кiшi мәндерiн табыңыз.

А\ ең кiшi f(x)=14;ең үлкен f(x)=130,В\ ең кiшi f(x)=-14;ең үлкен f(x)=130

С\ең кiшi f(x)=-130;ең үлкен f(x)=30,Д\ең кiшi f(x)=-130;ең үлкен f(x)=14

Е\ ең кiшi f(x)=-66;еңЎ үлкен f(x)=14

2.5.Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып функциясының Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып кесіндісіндегі а) ең үлкен ; б) ең кіші мәндерін табыңыз.

А) а) 28; б) 0, В) а) 0 ; б) -2, С) а) 28 ; б) 2,Д) а)17 ; б) 2,Е) а)18 ; б) -2

2.6. Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып функциясының Сабақ жоспары Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу 11 сынып кесіндігі а) ең үлкен; б) ең кіші мәндерін табыңыз.

А) а) -12; б) -6, В) а) 0; б) -6, С) а) 0; б) -12

Д) а) -6; б) -12, Е) а) -6; б) 12

Сабақты пысықтау:

  1. Функцияның қандай негізгі қасиеттері бар.

  2. Функцияның ең үлкен ең кіші мәндерін қалаай анықтаймыз ?

  3. Функцияны зерттеп , графигін салу кезеңдерін атап беру .

  4. Функциялардың дербес жағдайлары бойынша анықталу облыстарын анықтау.

Үйге тапсырма: 6.1 тақырып .№ 539.540

Бағалау.

Тексерілді : Нұралиева.Р

© 2010-2022