Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

Раздел Математика
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

«ВЛАСТИВОСТІ МЕДІАН ТРИКУТНИКА»

Факультативне заняття

з математики

для учнів 8-9 класів

Сімоненко Н.М.

вчитель математики

Харківської ЗОШ І-ІІІ степенів №59

Тема. Медіани трикутника.

Мета: розглянути роль медіан в трикутнику та застосування властивостей медіан для розв'язання задач; розвивати стійкий інтерес учнів до математики; логічне мислення; навички самостійно і творчо працювати з учбовою літературою.

Очікувані результати: учні знають властивості медіан трикутника та уміють їх застосовувати при розв'язанні задач.

Структура заняття: І. Підготовчі завдання.

ІІ. Основний матеріал:

1) історична довідка;

2)теоретичний матеріал;

3)приклади розв'язання задач.

ІІІ. Самостійне розв'язання задач.

IV. Гра.

V. Домашнє завдання.

Хід заняття

І. Підготовчі завдання.

  1. Повторення властивостей медіан трикутник.

Можна запропонувати учням конкурс:

«Хто сформулює найбільшу кількість властивостей медіан трикутника».

Відповідь може бути такою:

  • медіана ділить протилежну сторону трикутника навпіл;

  • медіана ділить трикутник на два рівновеликі трикутники;

  • точка перетину медіан трикутника поділяє кожну медіану у відношенні 2:1, рахуючи від вершини трикутника;

  • медіани трикутника поділяють трикутник на шість рівновеликих трикутників;

  • медіана, проведена до гіпотенузи, дорівнює її половині;

  • медіана, проведена до основи рівнобедреного трикутника, є висотою та бісектрисою;

  • в правильному трикутнику кожна медіана є бісектрисою та висотою;

  • точку перетину медіан трикутника називають центроїдом, або центром мас трикутника;

ІІ. Основний матеріал.

1) Історична довідка. (Можна дати завдання кільком учням підготувати історичну довідку про «особливі точки трикутника»)

Ви неодноразово чули термін «особливі точки трикутника».

У четвертій книзі «Початків» Евклід розв'язує задачу: «Вписати коло в даний трикутник». Із розв'язання випливає, що три бісектриси внутрішніх кутів трикутника перетинаються в одній точці - центрі вписаного кола. Із розв'язання іншої задачі Евкліда випливає, що перпендикуляри, проведені до середин сторін трикутника, також перетинаються в одній точці - центрі описаного кола. У «Початках» не сказано про те, що і три висоти трикутника перетинаються в точці, яку називають ортоцентром трикутника. Про це твердження було відомо Архімеду.

Особливою точкою трикутника є точка перетину його медіан, яка називається центроїдом. Архімед довів,що вона є центром ваги трикутника. Починаючи XVIII ст., на зазначені вище чотири точки було звернуто особливу увагу, вони були названі «особливими» точками трикутника. Дослідження властивостей трикутника, пов'язаних з цими та іншими точками, слугувало початком для створення нового розділу елементарної математики - «геометрії трикутника», одним із засновником якого був Леонард Ейлер.

У 1765 році Ейлер довів, що в будь - якому трикутнику ортоцентр, центроїд і центр вписаного кола лежать на одній прямій, яку пізніше назвали «прямою Ейлера».

У 20 - х роках XIXст. Французькі математики Понселе Ж., Бріаншон Ш. довели незалежно один від одного теорему: основи медіан, основи висот і середини відрізків висот, що з'єднують ортоцентр з вершинами трикутника, лежать на одному колі. Це коло називають «колом дев'яти точок», або «колом Ейлера».

2)Теоретичний матеріал.

Щоб успішно розв'язувати задачі з геометрії треба добре знати теоретичний матеріал. На початку заняття були названі властивості медіан, які часто застосовуються для розв'язання задач, але медіани мають властивості, які не вивчаються на уроках. Розглянемо деякі з них.

1.Довести, що медіани трикутника можна знайти за формулами:

Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника.

(Щоб вивести формули медіан трикутника, треба згадати ознаку паралелограма: якщо діагоналі чотирикутника перетинаються і точкою перетину діляться навпіл, то цей чотирикутник буде паралелограмом. Ще треба знати властивість діагоналей паралелограма: сума квадратів діагоналей паралелограма дорівнює сумі квадратів його сторін).

В С

М

А D

Доведення. Нехай в трикутнику АВС АВ=с, АС=b, ВС=а, медіана ВМ=mb. Продовжимо медіану ВМ за точку М на відрізок МD=ВМ. Тоді за ознакою паралелограма чотирикутник АВСD- паралелограм. За властивістю діагоналей паралелограма маємо:

АС2+ВD2=2(АВ2+ВС2), враховуючи, що ВD=2ВМ, одержуємо: АС2+4ВМ2=2(АВ2+ВС2), ВМ2=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника, ВМ=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника враховуючи що АВ=с, АС=b, ВС=а, ВМ=mb , маємо

Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника. Аналогічно можна вивести також формулиКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника .

2.Довести, якщо дві медіани трикутника перпендикулярні, тоді сума квадратів сторін трикутника, до яких вони проведені, в 5 разів більша квадрата третьої сторони, тобто Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника c2+b2=5a2.

(Для доведення треба згадати теорему Піфагора та властивість медіан трикутника).

Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

Доведення. Нехай медіани ВК і СР перпендикулярні і перетинаються в точці О. АВ=c, ВС=a, АС=b. Трикутник ВОС прямокутний, кут ВОС прямий. Тоді за теоремою Піфагора: ВС2=ВО2+СО2. За властивістю точки перетину медіан трикутника, маємо ВО=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаВК, СО=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаСР. Одержуємо ВС2=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника(ВК2+СР2). Медіани трикутника знаходяться за формулами:

Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаПозначимо ВС=а, ВК=mb, CP=mc, одержимо Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника mb2+ mc2) =a2, підставляючи значення mb і mc в рівність Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника mb2+ mc2) = a2 , маємо , Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника c2+b2=5a2, що треба було довести.

3.Довести, якщо точку перетину медіан трикутника з'єднати з вершинами трикутника, то одержимо три рівновеликі трикутники.

Спочатку доведемо, що медіани трикутника поділяють трикутник на шість рівновеликих трикутників (трикутники рівновеликі,якщо мають рівні площі).Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

Доведення. Проведемо в трикутнику АВС медіани АА1, ВВ1, СС1. Вони перетинаються в точці М. Проведемо також висоту ВН1 і відрізок МККонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника АС, тоді ВН1Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаМК і трикутники МКВ1 та ВН1В1 подібні. Доведемо, що площа трикутника МВ1С дорівнює Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника площі трикутника АВС. Маємо SМВ1С=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаВ1СКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаМК, але В1С=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника АС, тоді SМВ1С =Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаАСКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаМК. З подібності трикутників МКВ1 та ВН1В1 маємо МК:ВН1=МВ1:ВВ1=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника тому, що МВ1= Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника ВВ1. Отже МК=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаВН1 і тоді SМВ1С =Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаАСКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаМК=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаАСКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаВН1=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника (Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаАСКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаВН1)=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаSАВС. Отже трикутники ВМС1, АМС1, АМВ1, СМВ1, СМА1, ВМА1 рівновеликі і кожний з них дорівнює шостій частині площі трикутника АВС. Кожний з трикутників ВМС, ВМА, АМС складається з двох рівновеликих трикутників, тому і трикутники ВМС,ВМА,АМС рівновеликі, що й треба було довести.

4.Довести, якщо М - точка перетину медіан трикутника АВС, тоді Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника +Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника+Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника=0.

(Для доведення треба повторити додавання векторів за правилом паралелограма та чому дорівнює сума протилежних векторів).

Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

Доведення. Нехай відрізки АА1, ВВ1, СС1 - медіани трикутника АВС. Застосовуючи додавання векторів за правилом паралелограма, одержимо:

Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника1=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника(Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника+Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника), Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника =Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника +Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника ) Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника 1=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника(Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника+Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника). Додамо почленно ліві та праві частини одержаних рівностей і одержимо:

Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника1+Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника +Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника1Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника (Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника+Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника+ Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника +Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника + Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника +Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника ) =

= Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника (Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника + Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника + Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника + Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника + Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника )= 0, Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника 1+Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника +Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника1=0.

З властивостей медіан трикутника (медіани трикутника точкою перетину діляться в відношенні 2:1) маємо: Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника =Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника1, Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника =Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника1, Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника =Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника1. Знову почленно додамо ліві та праві частини одержаних рівностей, тоді Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника +Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника+Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника1Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника1Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника1 =Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника (Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника1+Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника1+Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника 0=0. Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

3)Розв'язання задач.

Задача 1. Довести, що медіана АD рівновіддалена від вершин В і С трикутника АВС. Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

Доведення. Проведемо перпендикуляри ВH і СK до медіани АD. Розглянемо трикутники ВDH і CKD. Ці трикутники прямокутні: кути СKD і ВHD прямі. Кути СDK і ВDH рівні як вертикальні. Тоді трикутники ВDH і СKD рівні за гіпотенузою та гострим кутом. Якщо трикутники рівні, то рівні і їх відповідні сторони: ВH = СK. Отже вершини В і С рівновіддалені від медіани АD.

Задача2. В трикутнику АВС АВ=4см, ВС=6Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника см, кут АВС дорівнює 30Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника. Знайти медіану ВМ.

(Учням треба нагадати , що скалярний квадрат вектора дорівнює квадрату його модуля та додавання векторів за правилом паралелограма).

Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

Розв'язання. Відомо, що Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника = Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника (Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника+Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника). Піднесемо обидві частини рівності до другого степеня, одержимо: Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника 2=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника(Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника + Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника )2 =Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника(Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника2 +2Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника +Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника2)=

=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника(16+2Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника+108)=49,ВМ2=49,ВМ=7см. Відповідь: 7см.

Задача 3. В трикутнику АВС медіани СD і ВЕ перетинаються в точці К. Знайти площу чотирикутника АDКЕ, якщо АС=20см, ВС=12см, кут АСВ дорівнює 135Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника.

Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

Розв'язання. Проведемо медіану АМ до третьої сторони. Для розв'язування задачі застосуємо властивість медіан трикутника: медіани ділять трикутник на шість рівновеликих трикутників. Площі трикутників ВКD, ВКМ, АКD, АКЕ, СКЕ, СКМ рівні. Чотирикутник АDКЕ складається з двох рівновеликих трикутників, тоді його площа дорівнює Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника площі трикутника АВС. Площу трикутника АВС можна знайти за формулою S=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаabКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

SАВС =Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника20Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника12Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника=60Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника(см2). Тоді площа чотирикутника АDКЕ буде: SАДКЕ=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника60Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника=20Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникасм2). Відповідь: 20Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникасм2.

ІІІ. Самостійне розв'зання задач.

Задача 1. Довести, що медіана АМ в трикутнику АВС з більшою із сторін АС і АВ, утворює менший кут.

Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

Доведення. Нехай АСКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаАВ. Продовжимо медіану АМ за точку М на відрізок АМ=МТ, та одержимо паралелограм АВТС, в якому ВТ=b і кут АТВ дорівнює Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника . В трикутнику проти більшої сторони лежить більший кут, тоді в трикутнику АТВ сторона АВ=c менша сторони ВТ=b. Кут АТВ дорівнює куту САТ, як внутрішні різносторонні (АСКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника, АС=ВТ як протилежні сторони паралелограма, тоді кут САМ менший кута ВАМ тобто Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника . Отже медіана трикутника з більшою стороною утворює менший кут.

Задача2. Промінь, який виходить з вершини А і містить медіану АD, трикутника АВС, є геометричним місцем точок G, які лежать на промені, таких, що SABG=SACG.

Розв'язання. Нехай BHКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаAD, CKКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаAD, GКонспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаAM. Розглянемо трикутники АВG і АСG, вони мають спільну основу АG та рівні висоти BH=CK (прямокутні трикутники ВHD і СKD рівні за гіпотенузою та гострим кутом) тоді площі цих трикутників рівні. Якщо точка G не лежить на медіані, то висоти і площі трикутників будуть різні.

IV. Гра « Вірю - не вірю».

Вчитель задає питання - учні відповідають: вірно чи невірно.

  1. Якщо точку перетину медіан трикутника з'єднати з вершинами трикутника, то одержимо три рівновеликі трикутники. (так)

  2. Якщо довжина медіани 24 см, то точкою перетину медіан вона поділилась на відрізки 8см і 16см.(так)

  3. Якщо площа трикутника 36см2, то площі трикутників, на які поділила даний трикутник медіана, будуть 12см2 і 24см2.(ні, 18 і18)

  4. Точка перетину медіан трикутника називається ортоцентром.(ні, центроїдом)

  5. Сума квадратів медіан дорівнює Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника суми квадратів сторін трикутника.(так)

  6. Чотири «особливі» точки трикутника: точка перетину медіан; точка перетину висот; точка перетину бісектрис; центр кола, вписаного в трикутник.(невірно останнє: повинно бути «точка перетину серединних перпендикулярів до сторін трикутника».

  7. Якщо одну з медіан АМ трикутника АВС продовжити на відрізок АМ так щоб АМ=МD, то одержимо паралелограм АВDС.(так)

  8. Якщо сторони трикутника 8см, 9см, 13см, то більшою буде медіана, яка проведена до сторони , довжина якої 8см.(так)

  9. У трикутнику точка перетину медіан, ортоцентр і центр описаного кола лежать на одній прямій, яка називається прямою Ейлера.(так)

V. Домашнє завдання. Розв'язати задачі.

Задача 1..В випуклому чотирикутнику ABCD відстань між точками перетину медіан трикутників ABD і ВСD дорівнює а. Знайти АС.

Розв'язання. Нехай точки M і N - точки перетину медіан в трикутниках ABD і BCD тоді МN=а. Нехай К - середина відрізка BD тоді СК і АК медіани. За властивістю медіан - медіани точкою перетину діляться відношенні 2:1, починаючи від вершини, Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника = Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника = 3. Трикутники АКС і MNK подібні за першою ознакою з коефіцієнтом Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника . Тому АС=3MN=3a. Відповідь: АС=3a. Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

Задача 2. Медіани прямокутного трикутника АВС, Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника С=90Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника, проведені до катетів, дорівнюють 3см і 4см. Знайти гіпотенузу.Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

Розв'язання. АD і ВЕ - медіани. Нехай катет АС більший катета ВС, тоді медіана ВЕ менша медіани АD. Позначимо катет АС=2х, а катет ВС=2у. За теоремою Піфагора АС2+ ВС2=АВ2. АВ2=(2х)2+(2у)2, АВ2=4х2+4у2=4(х22)

З Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника ВСЕ: ВС2+СЕ2=ВЕ2 , з Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника АСD: АС2+СD2=АD2,враховуючи позначення, маємо 4у22=32 , 4х22=42. З одержаних рівнянь складаємо систему:Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника. Розв'язавши систему, одержимо: х2=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника, у2=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника. Тоді АВ2=Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника+Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника=20, АВ=2Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника Відповідь: 2Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

Задача 3. Нехай CM − медіана трикутника ABC , в якому CAB 30і

CMB 45Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаЗнайти величину кута ACB (в градусах).

Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника

Розв`язання. Кут ВМC є зовнішнім для трикутника AMC, тому

MCA BMC MAC 453015

Опустимо висоту BH трикутника ABC . Трикутник BHA прямокутний з

кутом 30 тому BH Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутникаАВ=BM MA, Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника АВН =90Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника-30Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника=60Конспект факультативного заняття за темою Властивості медіан трикутника.

Трикутник BHM рівнобедрений з кутом 60, тоді він і рівносторонній. Звідси

CMH BMH BMC 604515.

Таким, чином, у трикутнику MHC два кути рівні по 15він є рівнобедреним з MH HC . Тоді трикутник BHC є прямокутним і рівнобедреним ( BH HC ), і, отже, ACB 45.

Відповідь:45

© 2010-2022