- Преподавателю
- Математика
- Сабақ жоспары Разрядтық қосылғыштарға жіктеу арқылы екі таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға бөлу
Сабақ жоспары Разрядтық қосылғыштарға жіктеу арқылы екі таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға бөлу
Раздел | Математика |
Класс | 4 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Смагилакызы А.С. |
Дата | 24.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Тақырыбы: Разрядтық қосылғыштарға жіктеу арқылы екі таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға бөлу.
Сабақтың мақсаты: Разрядтық қосылғыштарға жіктеу арқылы екі таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға бөлу жйлы түсінік беру есеп шығаруды меңгерту, есеп шығара білу дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: оқушылардың ой еңбегімен шұғылдануын, табиғи ерекшелігін ескере отырып қабілеттілігін, ой-өрісін ашу, логикалық ойлауға, шығармашылыққа жетелеу. Шешімін өзара тексеру арқылы оқушы бойындағы белсенділігін дамыту.
Тәрбиелік: оқушы ізденуге, салыстыруға, қорытынды жасай білуге, өзінше тың пікір айтуға, сол арқылы өз бетінше білім алу дағдысына үйрену. Жеке жұмыс, топ болып бірлесіп жұмыс істеуге, ұйымшылдыққа, білімді, дарынды,озық ойлы болуға ұқыптылыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу. Мақсатына жетуге ұмтылдыру.
Типі: дамыта оқыту.
Түрі: саяхат сабақ
Көрнекіліктер: итерактивті тақта,суреттер
Әдістері: Түсіндіру, топпен жұмыс, сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырма, ойын т.б
Сабақ барысы
I Ұйымдастыру
II Үй тапсырмасын тексеру №11
(45+54):9=11 (56+49):7=15
(2+3)-1-3=1 (3+5)-(2+5)=1
Ақпанның 18-і
Разрядтық қосылғыштарға жіктеу арқылы екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға бөлу.
III Жаңа сабақ
Оқушыларды топқа бөлу.
Әр топ өз атымен,ұранымен таныстырады.
1-топ «Тапқырлар»: Елін сүйген ер болар.
2-топ «Алғырлар»: Оқусыз білім жоқ,білімсіз күнің жоқ.
3-топ «Ептілер»: Егемен елдің еңсесі биік.
1.Бос орындарды толтыр:
I II III
40 90 80 30 100 70
20 ? 30 ? ? 4 10 ? ? 20 10 ?
2.Бөлу қалай орындалғанын түсіндір:
96:3=(90+6):3=90:3+6:3=30+2=32
82:2=(80+2):2=80:2+2:2=40+1=41
77:7=(70+7):7=70:7+7:7=10+1=11
№3 Бөлінгішті разрядтық қосылғыштарға жіктеп, бөліндінің мәнін тап:
I топ Тапқырлар
44:4=(40+4):4=40:4+4:4=10+4=14
39:3=(30+9):3=30:3+9:3=10+3=13
II топ Алғырлар
66:6=(60+6):6=60:6+6:6=10+1=11
88:4=(80+8):4=80:4+8:4=20+2=22
III топ Ептілер
28:2=(20+8):2=20:2+8:2=10+4=14
48:4=(40+8):4=40:4+8:4=10+2=12
№4 Қалып қойған амалдар таңбаларын тиісті орнына қой.
I топ Тапқырлар II топ Алғырлар III топ Ептілер
(7+8)×4=7×4+8×4 (5+7)×6=5×6+7×6 (36+18):9=36:9+18:9
60=60 72=72 6=6
№5 Теңдеуді шеш: Кім жылдам? ойыны
I топ Тапқырлар II топ Алғырлар III топ Ептілер
72:х=40:5 х×6=12+42 157-х=36×4
х=72:8 х=54:6 х=157-144
х=9 х=9 х=13
72:9=40:5 х×9=12+42 157-13=36×4
Есептер ауылына саяхат:
№6 I Тапқырлар
Ақ раушан - 42гүл
Қызыл раушан - 49гүл
7 гүлден - ? гүлшоқ
Шешуі: (42+49):7=91:7=13
Жауабы: 13 гүлшоғы жасалды.
№7 II Алғырлар
Печенье-15кг
Кәмпит - ? 12кг ауыр
4 қорап - ?кг
Шешуі: (15+12)×4=27×4=108
Жауабы: 4 қорапта 108 кг
№8 III Ептілер
5 жүйек - 50л
7 жүйек - ?
Шешуі: (50:5)×7=70
Жауабы: 70л су керек
№9 I топ
Периметрі - 480 см
Ені - 80 см
Ұзындығы - ?
Р=(а+в)×2
480:2=240
240-80=160см
№10 есепте: Өрнектің мәнін тап.
I топ II топ III топ
80×5= 400 60×7= 420 240:80=3
320:4=80 540:90=6 30×7= 210
Сергіту сәті: Дүкенші ойыны
Қайтаратынақшаның саны. Оны ұсақ ақшамен жинақта
100 100 100
25+35=60 30+40=70 60+20=80
40 тг 30 тг 20 тг
№11 Санның квадраты мен кубын көбейтіндімен алмастыр және өрнектердің мәнін тап.
I топ II топ III топ
42×3=4×4×3=48 48-33=48-3×3×3=21 32+53=3×3+5×5×5=134
IV Математикалық диктант: сұрақтар
Ұзындық өлшем бірлігін ата. (см, дм, м)
Уақыт өлшем бірлігін ата. (сағат, минут, күн, ай, жыл, ғасыр т.б)
Салмақ өлшем бірлігін ата. (кг, г, ц, т)
Есеп деген не? (есептің шарты, сұрағы, шешуі, жауабы болады.)
Қанша амалды білеміз? (+, -, ×, : )
Қандай сандарды білеміз? (бір таңбалы сандарды, толық ондықтарды және жүз)
V. Сабақты бекіту:
Ауызша талдау: №12
VI Үйге тапсырма: №13, №14 204 бет
VII Бағалау