- Преподавателю
- Математика
- Күрделі функцияның туындысы (10 сынып)
Күрделі функцияның туындысы (10 сынып)
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Имангазиева К.А. |
Дата | 23.01.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы:Күрделі функцияның туындысы
Мақсаты:Күрделі функция ұғымымен танысу,туындысын табу формуласын оқып үйрену,күрделі функцияны құрастыра білуге оның туындысын табуда білік дағдыларын қалыптастыру
Дамытушылығы:Оқушылардың ой-өрісі мен күрделі функцияның туындысын таба білу қабілетін дамыту,
іскерлігін жетілдіру
Тәрбиелігі:Оқушыларды ұқыптылыққа ,өз бетінше еңбек етуге,ізденуге баули отырып,жауапкершілікті сезінуге,адамгершілікке және шығармашылыққа тәрбиелеу
Көрнекілігі:интерактивті тақта,слайдтар,тірек -сызба,кестелер,бағалау парағы
Сабақ типі:аралас сабақ
Сабақ әдісі :Түсіндіру,сұрақ-жауап,іскерлік пен дағдыны қалыптастыру
Білім беру технологиясы:Ж.Қараевтың «Үш өлшемді әдістемелік жүйе »оқыту технологиясы
Сабақтың барысы:I.Ұйымдастыру Сынып оқушыларымен сәлемдесу,түгендеу,сабаққа дайындықтарын тексеру
II.Үй тапсырмасын 1-слайд арқылы интерактивті тақтада өзара тексеру
170 есеп. х0 нүктесі арқылы өтетін жанаманың теңдеуін жазыңдар:
А) f(х)= х2+1, х0=3 (шешуі: 1. f(3)= ·32+1=4
2.f´(x)=x 3.f´(3)=3=2
4.y=4+2·(x -3)= 4+2x-6=2x-2;жауабы:у=2x-2)
Ә) f(х )=3-х2, x0=-1 (шешуі:1.f(-1)=3-(-1)2=2
2.f´(x)=-2x 3.f´(-1)=-2·(-1)=2
4.y=2+2(x+1)=2+2x+2=2x+4;жауабы:у=2x+4)
III.Негізгі бөлім Оқушылар Күрделі функцияның туындысы тақырыбын өздері тірек-сызба арқылы оқып үйренеді.
Сабақ 4 деңгейден тұрады.
Олар 1-міндетті деңгей(сұрақ-жауап)
Күрделі функция деген не?
Күрделі функцияның туындысы қалай табылады?
3.Күрделі функцияның туындысын табу ережесін тұжырымдап,мысалдар арқылы нақтылау.
2-слайд
Y=
Y=2x+1
Күрделі функция
Y=
Y=(6х-13)5
3.Туындыны табу ережелерін тұжырымдаңдар
4.Мысалдарды талдай отырып,күрделі функцияның туындысынтаба білу дағдыларын қалыптастыру
3- слайд
Күрделі функцияның туындысын табыңдар:
y= y´-?
у= u=3x+2
y´= (3x+2)´= 3==1,5
2.Алгоритмдік деңгей
Тапсырмалар 3 деңгейде берілген.Оқушыларды таңдаған деңгейлері бойынша топқа бөлеміз.
Әр топтан 1 оқушы есептің шығарылу жолын қорғайды.
А деңгей 4-слайд
Туындыны табыңдар 1. у= (шешуі:у´=·5=2,5)
2. y= (2x-1)2 (шешуі:у´=2·(2x-1)=4x-2)
3.y=(шешуі:у´=·11=)
В деңгей
Туындыны табыңдар 1.у=x3+2x2+4x (шешуі:у´=·3x2+2·2x+4=x2+4x+4)
2.y= (шешуі:у´===)
Жанаманың теңдеуін жазыңдар 3. у=4х2+х-1 х0=2
(шешуі:1.у(2)=4·22+2-1=17; 2.y´=8x+1; 3.у´(2)=8·2+1=17;4.у=17+17(x+2)=17+17x+34=17x+51;
У=17x+51)
С деңгей
Туындыны табыңдар 1.у=(4+)3 (шешуі:y´=3·(4+)2·(-)=(4+)2)
2.(x-1)+x2 (шешуі:y´=+·2x=+x)
Функцияның анықталу облысын табыңдар 3. y=
(шешуі:x2-4≠0;x2≠4;x≠±2)
4.Эвристикалық деңгей 6-слайд
Жабық тест сұрақ беріліп,жауабы оқушыдан күтіледі
Туындысын табыңдар
1.f(x)=x+ функциясының х0= нүктесіндегі
2.f(x)=-x2-3x+10 функциясының туындысын тауып , f´(x)теңсіздігін шешіңдер
3.f(x)=x2-2x функциясының туындысын тауып,
f(x)≤0 теңсіздігін шешіңдер
4.f(x)=x3-x2+1 функциясының туындысын тауып,f´(2)+f´(-1)
өрнегінің мәнін табыңдар
IV.Сабақты қорытындылау
V.Оқушыларды бағалау.Әр топтың топ басшылары бағалау парағы бойынша топ мүшелерінің бағаларын айтады.Содан кейін мұғалім жүйелеп, оқушыларды нақты бағалайды.
VI. Үйге тапсырма А-№176
В-№182
С-№186