«Бірмүшелерді көбейту»

Сабақтың тақырыбы: «Бірмүшелерді көбейту» Сабақтың мақсаттары Оқытушылық:  1. Бірмүше туралы өткенді қайталау; 2. Бүтін көрсеткішті дәреженің қаситетерін қайталау; 3. Бірмүшелерді көбейту және дәрежеге шығару ережелерін есептер шығаруда қолдана білу. Тәрбиелік:  Еңбекке, ынталылыққа және қиындықтарды жеңуде табандылыққа тәрбиелеу. Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту. Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: Слайд түрінде берілген математикалық диктант, тестілеу құрылғылары,  карточкалар.   САБАҚ БАРЫСЫ: 1.    Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру. Оқушылардың сабақтың басындағы көңіл-күйін қадағалау. 2.    Ауызша есептер. а) 64 санын негізі 2, -2, -8-ге тең дәреже түрінде көрсетіңдер. Қай санның кубы 64–ке тең? 64 санын натурал көрсеткішті дәреже түрінде көрсетудің басқа тәсілдері бар ма?  в виде степени с натуральными показателями? Бар болса, айтыңдар. б) Х22 өрнегін екі дәреженің көбейтінді түрінде көрсетіңдер    Х22           Х11    Х7     Х1 Х0   Карточкалармен жұмыс. в) Өрнектің белгісін табыңдар. 1)  ;               2) 7 + 34 . 2.   Өткенді қайталау.
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Автордың аты -жөні: Дюсембаева Мереке Канашевна

Лауазымы: математика пәнінің мұғалімі

Оқу орны: КММ ЖББОМ №82

Мекен- жайы: 10001 Қазахстан Республикасы, Қараганды қаласы

Октябрь ауданы, 18 шағын ауданы, 85уй,76кв

үй телефонының нөмірі -

жұмыс телефонының нөмірі -

ұялы телефонының нөмірі - 8 7009299276

Сабақтың тақырыбы: «Бірмүшелерді көбейту»

Сабақтың мақсаттары

Оқытушылық:

1. Бірмүше туралы өткенді қайталау;

2. Бүтін көрсеткішті дәреженің қаситетерін қайталау;

3. Бірмүшелерді көбейту және дәрежеге шығару ережелерін есептер шығаруда қолдана білу.

Тәрбиелік: Еңбекке, ынталылыққа және қиындықтарды жеңуде табандылыққа тәрбиелеу.

Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту.

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер:

Слайд түрінде берілген математикалық диктант, тестілеу құрылғылары, карточкалар.

САБАҚ БАРЫСЫ:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.

Оқушылардың сабақтың басындағы көңіл-күйін қадағалау.

  1. Ауызша есептер.

а) 64 санын негізі 2, -2, -8-ге тең дәреже түрінде көрсетіңдер. Қай санның кубы 64-ке тең? 64 санын натурал көрсеткішті дәреже түрінде көрсетудің басқа тәсілдері бар ма? в виде степени с натуральными показателями? Бар болса, айтыңдар.

«Бірмүшелерді көбейту»

б) Х22 өрнегін екі дәреженің көбейтінді түрінде көрсетіңдер

Х22

Х11

Х7

Х1

Х0

Карточкалармен жұмыс.

«Бірмүшелерді көбейту»

«Бірмүшелерді көбейту»

в) Өрнектің белгісін табыңдар.

1) «Бірмүшелерді көбейту»; 2) «Бірмүшелерді көбейту»7 + 34 .

2. Өткенді қайталау.

- Қандай өрнекті бірмүше деп атайды?

  • Бірмүшенің стандарт түрі қалай жазылады?

  • Стандарт түрдегі бірмүшенің коэффициенті деп нені айтады?

  • Бірмүшенің дәрежесі қалай анықталады?

  1. Математикалық диктант.

  1. Берілген өрнектерден бірмүшелерді жазып алыңдар.

Бұл тізімнен стандарт түріндегі бірмүшелерді тауып алыңдар:

а) 5,2х2у; ә) а«Бірмүшелерді көбейту»(-0,4); б) х-у; в) 4m«Бірмүшелерді көбейту»2n; г) в2+2в; д) -3х5у6z.

Бірмүшелер ____________________

Стандарт түріндегі бірмүшелер______________________

  1. Стандарт түріндегі емес бірмүшелерді сызып тастаңдар, ал қалғандарында коэффициенттерін сызыңдар:

3х5; -4ав2с3; -3,5а2«Бірмүшелерді көбейту»2ав; 2с8в5; 0,02у13«Бірмүшелерді көбейту»6; 18,7а0.

  1. Әр бірмүшенің дәрежесін табыңдар: а) 3,5х2у4; ә) -2ав2с3; б) -5,7m0; в) 8,6; г) -хув2с3.

  2. Сәйкес келетін бірмүше, коэффициент және дәрежені жалға.

Бірмүше Коэффициент Дәреже

5у z2 8 7

5а2 11 8

7авс2 4 2

2m2n9 7 4

11х2у0 2 11

  1. Бірмүше мысалын келтір, егер:

а) коэффициенті -2; дәрежесі 5 болса: ____________________________

ә) коэффициенті 1; дәрежесі 12 болса: ____________________________

б) коэффициенті -1; дәрежесі 8 болса: ____________________________

в) коэффициенті 15,3; дәрежесі 0 болса: ____________________________

4. Жаңа тақырыппен жұмыс.

Оқушылармен бірігіп оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасау (37,38 б., 1-2 мысалдар).

  1. Бекіту тапсырмалары. №156 (1,3,5) - амалдарды орындау (тақтада және дәптерде) №159 (1,5) - тақтада және дәптерде; №159(3,7) - өздік жұмыс, тексерумен; №157 (1,5) - тақтада және дәптерде; №157(3,7) - өздік жұмыс, тексерумен; №160 (1,3) - тақтада және дәптерде; №160 (2,4) - өздік жұмыс, тексерумен.



  1. Сергіту сәті

Есеп ұсынамын

а) Екі жұмыскер 657 бөлшек дайындады, бірінші жұмыскер екіншіге қарағанда 63 бөлшек артық дайындаған. Әр жұмыскер қанша бөлшектен дайындаған? (3 ұпай)

ә) Мотоциклші 3 сағатта велосипедшінің 5 сағатта жүріп өтетін қашықтығын жүріп өтті. Мотоциклшінің жылдамдығы велосипедшінің жылдамдығынан 12 км/с артық. Әрқайсысының жылдамдығын тап. (5 ұпай)

б) Кәрі атайға бақтан сарайға 108 қап жаңғақты тасу керек еді. Ол немерелерін көмекке шақырды. Немерелері жұптарға бөлініп еді, әр жұпқа 3 қаптан келді. Атайда қанша немере бар: (7 ұпай)

  1. Өздік жұмыс.

  1. Бос орынды толтыру:

а) 0,6х2у «Бірмүшелерді көбейту» _____________ = 3х4у5;

ә) -0,5mn3 «Бірмүшелерді көбейту» ____________ = m4 n3;

б) _____________ «Бірмүшелерді көбейту» (-5)ав2 = 10а7в2с3;

в) _____________ «Бірмүшелерді көбейту» 4k5n7 = 7k5n7.



  1. Қай бірмүшелердің көбейтіндісі 54а3х6у2 болып табылады?

а) -9а3х4 «Бірмүшелерді көбейту» (-6ах2у2);

ә) 9ах4у «Бірмүшелерді көбейту»2х2у;

б) 27а3ху2 «Бірмүшелерді көбейту»6;

в) 9а3 «Бірмүшелерді көбейту»6 «Бірмүшелерді көбейту»3ау2;

г) -3а3х5 «Бірмүшелерді көбейту»у «Бірмүшелерді көбейту» 18ху.


  1. 100а4в5 бірмүшесін

а) екі бірмүшенің;

ә) үш бірмүшенің көбейтіндісі түрінде жазу.


  1. Бос орынды толтыру:

а) (_______ )3 = 27х6у3;

ә) (2а4в3).. . = 16а16в12;

б) (-а2__с3)5 = - а10в5с15;

в) (4mn3)2 = 16__n6.


  1. 64х6у18 бірмүшесін

а) бірмүшенің квадраты;

б) бірмүшенің кубы түрінде жазу.

  1. Үйге тапсырма

п.1,2 - сұрақтарға жауап беру; №155, №156(2,4,6), №157(2,4,6,8)

8. Сабақтың қорытындысы

Рефлексия. Оқушылардың сабақтың соңындағы көңіл-күйін қадағалау.

Сұрақ жауап: Сабақ ұнады ма? Неліктен?

Сабақтан өзіңе қандай жаңалық алдың?



© 2010-2022