Сабақ жоспары: Рационал сандарды көбейту 6-сынып

Раздел Математика
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Математика 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: «Рационал сандарды көбейту».
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың рационал сандарды көбейтуді білу туралы түсінік беру;
Дамытушылық: Оқушылардың бірлесіп жұмыс жасауға дағдыландыру, пәнге деген қызығушылықты, математика тілінің мәдениетін дамыту;
Тәрбиелілік. Оқушыларды ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Әдісі: Түсіндіру, есептер шығару.
Көрнекілігі. Үлестірмелі карточкалар, ребустар, карточкалар.

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру:
Екі көбейткіштің таңбалары әртүрлі: біреуі теріс, екіншісі оң болса, көбейткіштер теріс сан болады.
(-) ∙ (+) = (-),
(+) ∙ (-) = (-).
Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі - модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең теріс сан.
(- а) ∙ в= - ав,
а ∙ (- в) =- ав.
Мысалы: 4∙ (- 15) = - 60.
Екі көбейткіштің таңбалары бірдей болса, көбейткіштер оң сан болады.
(-) ∙ (-) = (+),
(+) ∙ (+) = (+).
Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі - модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең оң сан.
(- а) ∙ (- в) = ав,
Мысалы: (- 30) ∙ (- 3) = 90.
Егер көбейткіштердің кемінде біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді де нөлге тең болады,: а∙ 0 = 0.
Кез келген санды 1 - ге көбейткенде, көбейтінді сол санның өзіне тең болады.
а∙ 1 = а.
Мысалы: (- 2, 5) ∙ 1= - 2, 5
Кез келген санды - 1 - ге көбейткенде, көбейтінді сол санға қарама - қарсы санға тең.
а∙ (- 1) = - а,
- а∙ (- 1) = а.
Мысалы:
7, 4 ∙ (- 1) = - 7, 4;
- 9 ∙ (- 1) = 9.
ІV. Рационал сандарды көбейтуге байланысты есептер шығару:
№ 520 (ауызша)
- 3 ∙ (- 18) =54,
- 2 ∙ (- 15) =30,
- 30 ∙ (- 2) = 60,
27∙ (- 2) = - 54,
9 ∙ (- 7) = - 63,
- 15 ∙ 4 = - 60.
Деңгейлік тапсырмалар:
«А»
- 20 ∙ (- 4) =80,
(- 15) ∙ 0 = 0,
28∙ (- 2) = - 56,
3 ∙ (- 25) = - 75,
- 21 ∙ (- 4) = 84.
«Б»
22∙ (- 0, 3) = - 6, 6,
(- 100) ∙ 0, 72 = - 72,
- 88 ∙ 0, 1 = - 8, 8,
- 3, 8 ∙ (- 3) = 11, 4,
- 0, 4 ∙ (- 30) = 12.
«С»
- 1, 5 ∙ 0, 7 = - 1, 05,
0, 6∙ (- 0, 5) = - 0, 3,
7, 2 ∙ (- 25, 3) = - 182, 16,
- 0, 7 ∙ 0, 64 = - 0, 448.
Тапсырмаларды орындау:

Сергіту сәті: «Ойлан тап».

Қөбейтіндіні орындап, шыққан мәндерді өсу ретімен орналастырып тиісті әріптерді қойсақ мақалдың жасырылған сөзін анықтаймыз.
1). - 3 ∙2 ═ - 6 (ы) --------- 5). 4 ∙4 ═ 16(ң)
2). 4 ∙2 ═ 8(н) -------------- 6). - 3 ∙(- 5) ═ 15 (ы)
3). 5 ∙2 ═ 10(н) ------------ 7). 4 ∙(- 5) ═ - 20(о)
4). - 3 ∙4 ═ - 12 (с) -------- 8). 5 ∙(- 5) ═ - 25(Д)
... мың болғанына мақтан,
Дұшпаның жалғыз болса да сақтан.
Жауабы: Досыңның
1. Көбейтіндіні орындап, көбейтінділері бірдей әріптердің орнын ауыстырсақ мақалдың жасырылған сөзі анықталады.
1). - 2 ∙ 3 ═ - 6 (ң)
2). - 10 ∙(- 3) ═ 30 (ы)
3). - 3 ∙(- 2, 2) ═ 6, 6 (с)
4). - 6 ∙(- 4) ═ 24 (д)
5). 60 ∙(- 0, 1) ═ - 6 (д)
6). 12 ∙ 2 ═ 24 (ы)
7). 5 ∙ 6 ═ 30 (о)
... үш күн сынама, үш жыл сына.
Жауабы: Досыңды

Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма:
Бағалау.



© 2010-2022