Призманың көлемі

ПРИЗМАНЫҢ  КӨЛЕМІ Абилдаева Кульжан Сембаевна Қызылорда облысы     Арал ауданы                              №19 орта  мектебінің  математика пәні мұғалімі                     11 – сынып  геометрия Сабақтың мақсаты: Білімділік: Тік призма және көлбеу призма туралы түсінікті пысықтау, есептер шығару дағдысын  қалыптастыру.   Тәрбиелік:  Әр бір оқушының  өзіндік ізденісін қалыптастыру,өз ойлырын тұжырымдап  айтуды үйрету. Оқушылардың математикалық мәдениеттілігін , сауаттылығын  қалыптастыру.  Дамытушылық: Логикалық бейнелік  есептер арқылы оқушылардың бағдарлы  іскерлік  құзыреттілігін дамыту. Сабақтық түрі:  Дәстүрлі емес Сабақтың типі:  Жинақтау , жүйелеу сабағы Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, сұрақ – жауап Сабақтың формасы: Дара жұмыс, топтық жұмыс Сабақта қолданылатын технология: Үшөлшемді оқыту техрологиясы Пән аралық байланыс:  Математика, сызу, қазақ тілі, психология Құрал-жабдықтар: Интерактивті  тақта Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы, геометриялық денелер, бейне слайдтар, топ белгілері Сабақтың барысы:   1. Ұйымдастыру кезеңі  А)Оқушылырды  түгендеу  В) оқушыларды топқа бөлу. Лидер оқушылардың бірі мұғалім көмекшісі болып таңдалады. /Оқушылар  пирамида,призма, конус, цилиндр суреттерін  таңдап, төрт топқа топталады./ 2. Үй жұмысын тексеру Тест есептерін жауаптары бойынша тексеру 1.В     2.А    3.Д    4.С       5.Е 3. Теориялық білім /Толықтыру /. Оқушылық деңгей  /Көмекші оқушы  жұмыстарды тексереді./ 1. Тік призманың бүйір бетінің ауданы   2. Герон формуласы   3. Үшбұрашқа іштей сызылған шеңбердің радиусы   4. Тік призманың көлемі   5. Дұрыс үшбұрыштың ауданы   6. Косинустар  теоремасы   7. Паралеллограмның ауданы   8. Дұрыс көпбұрыштың ауданы   9. Көлбеу призманың көлемі   10. Синустар теоремасы   ... 4.Есептер шығару. Алгоритмдік деңгей.  /топ басшылары І, ІІ нұсқадағы тапсырманы таңдайы, шығарады,шешуін  түсіндіреді/ І нұсқа . Дұрыс алты бұрышты призманың ең ұзын диагоналі 8 см және ол бүйір қырымен 30◦  бұрыш жасайды. Призманың көлемін есептеп табыңдар. V=SH      H-?    S-? Тік бұрышты үшбұрыштың қасиеті бойынша А1Д1=АД1 / 2=8см /2=4 см А1А2=АД12 –А1Д12      H=64-16=43 см Үшбұрыш А1О1F1 – ді қарастырамыз  А1О1= А1 Д1 / 2=4/2= 2 см;  S=a234   ;   S3 = 434=3 см 2       Табаны алтыбұрышты көпбұрыш , сондықтан S6 =63 см 2   V=SH      V= 6 3 см 2  * 43 см = 72 см3   ІІ нұсқа . АВСА1В1С1 көлбеу призманың табаны қабырғасы 10 см теңқабырғалы үшбұрыш. А төбесінің проекциясы  АВС үшбұрышының центріне түседі, ал АА1 қыры  табан жазықтығымен  30◦ бұрыш жасайды. Көлбеу призманың көлемін табыңдар.                                                                 V=SH      H-?    S-? S=a234   ;   S=10034=253см2   Үшбұрыш А1КВ1 қарастырамыз А1К =AB-KB=100-25=53 см А1О=23А1К=1033 АОА1 үшбұрышында  АОА1О=tg300◦  ;   АО=1033=103  см   V=SH      V=  253см2  * 103  см = 25033 см 3 5. Интелектуалдық логикалық тапсырма. Эвристикалық деңгей /Оқушыларға  тапсырманы орындауға арналған парақтар таратылады.Мұғалім әр сұрақты  тек бір рет оқитынын  ескертеді. Дұрыс жауаптар интерактивті тақта арқылы көрсетіледі. / 1-ші. 1-ші торкөзге параллелепипед сөзінде неше әріп барын жаз. 2-ші. 3-ші торкөзді үш бөлікке бөліп ортаңғы бөлігіне  шеңбер ұзындығының формуласын жаз. 3-ші. 20-ші торкөзге дөңгелек пен квадрат сыз. Квадраттың ішіне 5 санын, дөңгелектің ішіне 4 санын жаз. 4-ші. 7-ші торкөзге тең қабырғалы үшбұрыштың ауданының формуласынның ең үлкен дәрежесін бесінші дәрежеге дәрежелеп, нәтижесін жаз. 5-ші. 9-шы  торкөзге призма сөзін жаз, дауысты дыбыстардың  астын сызып, дауыссыз дыбыстардың үстіне нүкте белгіле. 6-шы. 17-ші  торкөздің оң жоғарғы бұрышына  екі таңбалы ең кіші жай санды жаз, төменгі  сол бұрышына ең үлкен бір таңбалы жай санды жаз. 7-ші. 11-ші торкөзге эллипс сызып оның ішіне  конус сөзін кері қарай жаз. 8-ші. 13-ші торкөзге шеңбер сызып ішкі бөлігіне үш нүкте, сыртқы бөлігіне төрт тырнақша сал. 9-шы. 15-ші торкөзге бесбұрышты призманың неше қыры бар болса, сол санды үшке бөліп нәтижесін  жаз. 10-шы. 19-шы  торкөзге ромб сызып, оған іштей дөңгелек сыз, оның ішіне 2,7,13 санын жаз. Жауап үлгісі: 1                 13   2 3 4 5     C=2πR   6         7         32 8 9     призма 10 11       сунок   ккконус   конуснок    ок         12 .     .          .      .. 13 «                               «          «                                «                                     14 15               5 16    ... 6.Сызба бойынша есеп құрастыру. Шығармашылық деңгей /топ жетекшілері екі нұсқадағы тапсырмаларды таңдайды: 1-ші  сурет, 2-ші сурет / Тапсырма. Сызбаға  сандық мәндерін көрсетіп А,В,С деңгейдегі  есептер құрастыру. Құрастырылған есептер басқа топтарға   ұсынылады.Есептерді шығаруға 6. Бағалау /Топ жетекшілері топ мүшелерін жұмыстары бойынша әр бөлім бойынша бағалайды/ р/с Оқушының аты-жөні Үй тапсырмасы Толықтыру сынағы 1-Есепт шығару Интеллект тапсырма Есеп құрастыру Баға                  (Үй тапсырмасы+толықтыру сынағы+есептер шығару+интеллектуалдық тапсырма+сызба бойынша есеп құрастыру ): 5 = баға 7. Үйге тапсырма. 3 есептен құрастыру, шығару 8. Қорытындылау  Оқушылар «білем, білмеймін, білгім келеді» кестесін толықтырады
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Призманың көлеміПРИЗМАНЫҢ КӨЛЕМІ

Абилдаева Кульжан Сембаевна

Қызылорда облысы Арал ауданы

№19 орта мектебінің математика пәні мұғалімі

11 - сынып геометрия

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Тік призма және көлбеу призма туралы түсінікті пысықтау, есептер шығару дағдысын қалыптастыру. Тәрбиелік: Әр бір оқушының өзіндік ізденісін қалыптастыру,өз ойлырын тұжырымдап айтуды үйрету. Оқушылардың математикалық мәдениеттілігін , сауаттылығын қалыптастыру. Дамытушылық: Логикалық бейнелік есептер арқылы оқушылардың бағдарлы іскерлік құзыреттілігін дамыту.

Сабақтық түрі: Дәстүрлі емес

Сабақтың типі: Жинақтау , жүйелеу сабағы

Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, сұрақ - жауап

Сабақтың формасы: Дара жұмыс, топтық жұмыс

Сабақта қолданылатын технология: Үшөлшемді оқыту техрологиясы

Пән аралық байланыс: Математика, сызу, қазақ тілі, психология

Құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта

Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы, геометриялық денелер, бейне слайдтар, топ белгілері

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі

А)Оқушылырды түгендеу

В) оқушыларды топқа бөлу. Лидер оқушылардың бірі мұғалім көмекшісі болып таңдалады.

/Оқушылар пирамида,призма, конус, цилиндр суреттерін таңдап, төрт топқа топталады./

2. Үй жұмысын тексеру

Тест есептерін жауаптары бойынша тексеру

1.В 2.А 3.Д 4.С 5.Е

3. Теориялық білім /Толықтыру /. Оқушылық деңгей

/Көмекші оқушы жұмыстарды тексереді./

1.

Тік призманың бүйір бетінің ауданы

2.

Герон формуласы

3.

Үшбұрашқа іштей сызылған шеңбердің радиусы

4.

Тік призманың көлемі

5.

Дұрыс үшбұрыштың ауданы

6.

Косинустар теоремасы

7.

Паралеллограмның ауданы

8.

Дұрыс көпбұрыштың ауданы

9.

Көлбеу призманың көлемі

10.

Синустар теоремасы

4.Есептер шығару. Алгоритмдік деңгей. /топ басшылары І, ІІ нұсқадағы тапсырманы таңдайы, шығарады,шешуін түсіндіреді/

І нұсқа . Дұрыс алты бұрышты призманың ең ұзын диагоналі 8 см және ол бүйір қырымен 30 бұрыш жасайды. Призманың көлемін есептеп табыңдар.

Призманың көлемі

V=SH H-? S-?

Тік бұрышты үшбұрыштың қасиеті бойынша

А1Д1=АД1 / 2=8см /2=4 см

А1А2=АД121Д12 H=Призманың көлемі

Үшбұрыш А1О1F1 - ді қарастырамыз А1О1= А1 Д1 / 2=4/2= 2 см; SПризманың көлемі ; S3 =Призманың көлемі2

Табаны алтыбұрышты көпбұрыш , сондықтан

S6 =6Призманың көлемі2

V=SH V= 6 Призманың көлемі2 * Призманың көлемі= 72 см3

ІІ нұсқа . АВСА1В1С1 көлбеу призманың табаны қабырғасы 10 см теңқабырғалы үшбұрыш. А төбесінің проекциясы АВС үшбұрышының центріне түседі, ал АА1 қыры табан жазықтығымен 30 бұрыш жасайды. Көлбеу призманың көлемін табыңдар.

Призманың көлемі

V=SH H-? S-?

SПризманың көлемі ; SПризманың көлемі

Үшбұрыш А1КВ1 қарастырамыз

А1К =Призманың көлемі

А1О=Призманың көлемі

АОА1 үшбұрышында Призманың көлемі ; АО=Призманың көлемі см

V=SH V= Призманың көлемі * Призманың көлемі см = Призманың көлемі3

5. Интелектуалдық логикалық тапсырма. Эвристикалық деңгей

/Оқушыларға тапсырманы орындауға арналған парақтар таратылады.Мұғалім әр сұрақты тек бір рет оқитынын ескертеді. Дұрыс жауаптар интерактивті тақта арқылы көрсетіледі. /

1-ші. 1-ші торкөзге параллелепипед сөзінде неше әріп барын жаз.

2-ші. 3-ші торкөзді үш бөлікке бөліп ортаңғы бөлігіне шеңбер ұзындығының формуласын жаз.

3-ші. 20-ші торкөзге дөңгелек пен квадрат сыз. Квадраттың ішіне 5 санын, дөңгелектің ішіне 4 санын жаз.

4-ші. 7-ші торкөзге тең қабырғалы үшбұрыштың ауданының формуласынның ең үлкен дәрежесін бесінші дәрежеге дәрежелеп, нәтижесін жаз.

5-ші. 9-шы торкөзге призма сөзін жаз, дауысты дыбыстардың астын сызып, дауыссыз дыбыстардың үстіне нүкте белгіле.

6-шы. 17-ші торкөздің оң жоғарғы бұрышына екі таңбалы ең кіші жай санды жаз, төменгі сол бұрышына ең үлкен бір таңбалы жай санды жаз.

7-ші. 11-ші торкөзге эллипс сызып оның ішіне конус сөзін кері қарай жаз.

8-ші. 13-ші торкөзге шеңбер сызып ішкі бөлігіне үш нүкте, сыртқы бөлігіне төрт тырнақша сал.

9-шы. 15-ші торкөзге бесбұрышты призманың неше қыры бар болса, сол санды үшке бөліп нәтижесін жаз.

10-шы. 19-шы торкөзге ромб сызып, оған іштей дөңгелек сыз, оның ішіне 2,7,13 санын жаз.

Жауап үлгісі:

1

13

2

3

4

5

C=2πR



6



7

32

8

9

Призманың көлемі

10

11

сунок ккконус конуснок ок

12

. . .

..13

« «

« «

14

15

5

16



17 11

7

18

2 7

1319

20

4

5

6.Сызба бойынша есеп құрастыру. Шығармашылық деңгей

/топ жетекшілері екі нұсқадағы тапсырмаларды таңдайды: 1-ші сурет, 2-ші сурет /

Призманың көлемі

Призманың көлемі

Тапсырма. Сызбаға сандық мәндерін көрсетіп А,В,С деңгейдегі есептер құрастыру.

Құрастырылған есептер басқа топтарға ұсынылады.Есептерді шығаруға

6. Бағалау

/Топ жетекшілері топ мүшелерін жұмыстары бойынша әр бөлім бойынша бағалайды/

р/с

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Толықтыру сынағы

1-Есепт шығару

Интеллект тапсырма

Есеп құрастыру

Баға



(Үй тапсырмасы+толықтыру сынағы+есептер шығару+интеллектуалдық тапсырма+сызба бойынша есеп құрастыру ): 5 = баға

7. Үйге тапсырма. 3 есептен құрастыру, шығару

8. Қорытындылау Оқушылар «білем, білмеймін, білгім келеді» кестесін толықтырады


© 2010-2022