План урока на тему

Сабақтың тақырыбы: Виет теоремасы   Сабақтың мақсаты:1. Виет теоремасын пайдаланып, келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерін табуға және  Виет теоремасына кері теореманы пайдаланып,квадрат теңдеу құруға үйрету. 2. Алған білімдерін әртүрлі жағдайда қолдана білуге дағдыландыру.                                                            3. Белсенділігін көтеруге, ойлау қабілетін  арттыруға, өз ойын жүйелеуге,қабылдауға ұқсастықты, қарама-қайшылықты байқауға дағдыландыру. Сабақтың түрі: Сын тұрғысы... Теңдеу Түбірлерінің қосындысы Түбірлерінің көбейтіндісі х2-37x+27=0 -37 27 у2+41y-371=0 -41 -371 2x2-9x-10=0 4,5 5 3x2+12x+7=0 4 -7/3 3x2-10=0 -10 0   Егер жоқ болса, қатесін айтып дәлелдейді. Қандай жағдайда Виет теоремасы және оған кері теорема қолданылады? Үйге тапсырма: № 292, 297   Бағалау.                                                    
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Виет теоремасы

Сабақтың мақсаты:1. Виет теоремасын пайдаланып, келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерін табуға және Виет теоремасына кері теореманы пайдаланып,квадрат теңдеу құруға үйрету.

2. Алған білімдерін әртүрлі жағдайда қолдана білуге дағдыландыру. 3. Белсенділігін көтеруге, ойлау қабілетін арттыруға, өз ойын жүйелеуге,қабылдауға

ұқсастықты, қарама-қайшылықты байқауға дағдыландыру.

Сабақтың түрі: Сын тұрғысынан ойлау технологиясы бойынша жүргізілген бекіту сабағы.

Әдісі: қызығушылықты ояту, «араласып кеткен оқиға» стратегиясы, «Иә, жоқ» стратегиясы.

Көрнекілігі: 1. Квадрат теңдеулердің түбірлерін табу формулалары.

2. Әр түрлі деңгейлік тапсырмалар жазылған үлестірмелер.

3. «Жалғасын тап» ойынынан керекті анықтамалар, формулалар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

Сыныпты 4-4-тен топқа бөлемін. Топ басшысы сайланады. Бағалау парағы таратылып беріледі.

І кезең: «Қызығушылықты ояту»

Крассворд шешу.

Тапсырма: Егер дұрыс сөздерді тапса, онда француз математигінің фамилиясы шығады.

Сұрақтар:

  1. ах2+вх+с=0, теңдеуі қалай аталады? (квадрат)

  2. Квадрат теңдеудің түбірлерінің болатынын немесе болмайтынын анықтайтын шама? (дискриминант)

  3. Квадрат теңдеудегі а және в сандарының атауы? (коэффициент)

  4. а=1 тең болғандағы квадрат теңдеудің түрі? (толымсыз)

Тарихи дерек (математик Франсуа Виет) туралы айту.

ІІ. Өткен материалды еске түсіру.

«Жағасын тап» ойыны бойынша формулалар мен анықтамалар қиылып таратылады, топтар дұрыс тауып құрастыруы керек.

ІІІ. Мағынаны ажырату.

Оқушыларға әр деңгейдегі үлестірме таратылады.

1-ші жеке жұмыс.

2-ші жұптық.

3-ші топтық.

Тапсырмаларын бір-біріне түсіндіреді. (Әр топтан оқушылар есепті тақтада шығарады)

Тапсырма:

  1. Теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін тап:

x2-2x-3=0; x2+4x-6=0; x2+5x+8=0.

  1. Виет теоремасын пайдаланып теңдеудің түбірін тап:

х2-5x-6=0; x2-3x-4=0; x2+2x-3=0.

3. Белгілі түбірлері бойынша квадрат теңдеу құрастыр:

А) 7 және 2

Б) -1 және 4

В) 8 және -3

Г) 0 және 5

4. Теңдеуді шеш:

а) 3(x-2)-x=2x

б) 3x+3/2=1-x/4

в) (x-3)=1

г) (x-1)(x+2)+3x=10

Кітаппен жұмыс.

№294, 295.

Сабақты бекіту.

  1. «Иә» немесе «Жоқ». «Кім жылдам» ойыны.

Теңдеу

Түбірлерінің қосындысы

Түбірлерінің көбейтіндісі

х2-37x+27=0

-37

27

у2+41y-371=0

-41

-371

2x2-9x-10=0

4,5

5

3x2+12x+7=0

4

-7/3

3x2-10=0

-10

0

Егер жоқ болса, қатесін айтып дәлелдейді.

  1. Қандай жағдайда Виет теоремасы және оған кері теорема қолданылады?

Үйге тапсырма: № 292, 297

Бағалау.












© 2010-2022