- Преподавателю
- Математика
- ҮЗДІК МАТЕМАТИК сыныптан тыс сабақ жоспары
ҮЗДІК МАТЕМАТИК сыныптан тыс сабақ жоспары
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Аблизеева А.М. |
Дата | 21.03.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: ҮЗДІК МАТЕМАТИК
Мақсаты: дарынды оқушыларды табу, олардың қабілеттерін ашу, алған білімдерін өмірде қолдана білуге үйрету; сергектік, зеректік және логикалық ойлау дағдыларын қалыптастыру.
Көрнекілік: карточкалар, слайдтар.
Сабақтың барысы:
Ал, кәнекей қаралық,
Мына жақта жаңалық!
Бүгінгі кеш төрінде,
Математика елінде,
Математика тілінде
Есеп шешіп жарысып,
Шабыт тасып шалқысып,
Есеппенен ән салып,
Көңілді кеш жасайық.
-
Құрметті ұстаздар, оқушылар сіздерді «Үздік математик» атты сайысымызды бастауға рұқсат етіңіздер.
Біреуінің жүрегінің түгі бар.
Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар.
Енді біреуінің қатты істейтін миы бар-дей келе қатысушыларды анықтап алайық. Ол үшін мақал- мәтелдердің жалғасын тауып, ондағы сандарды орысша және ағылшын тіліне аудару керек.
а) қатысушыларды анықтау.
1. Бір елі ауызға ( он елі қақпақ). Он- десять-ten.
2. Жүз сомың болғанша ( жүз досың болсын). Жүз-сто-one hundred.
3. Білекті бірді жығар (білімді мыңды жығар). Мың-тысяча-thousand.
4. Білгенің бір тоғыз,( білмегенің тоқсан тоғыз). Тоқсан тоғыз-девяносто девять- ninety-nine.
5. Отыз тістен шыққан сөз( отыз рулы елге тарайды). Отыз-тридцать- thirty.
6.7 жұрттың тілін біл,( 7 түрлі білім біл). Жеті- семь- seven.
7. 2 жақсы қас болмас, 2 жаман дос болмас. Екі-два-two.
8. Ат баспаймын деген жерін 3 басады. Үш-три-three.
б) кезеңдермен таныстыру.
1. Математикалық викторина
2. Сиқырлы сөз « Тіктөртбұрыш»
3. «Ой ұшқырлығы»
4. «Ойлан, тап». Есептер шығару.
- «Математика- ғылымдардың патшасы» дегендей , бүгін барлықтарын математикалық білімдеріңді көрсетесіздер. Бірақ әр түрлі тур сайын ұпайы төмен қатысушылар ойыннан шығып отырады. Ал, іске сәт! Алдымен қатысушылар өздерін таныстырып өтсін.
1. Математикалық викторина.
Әр дұрыс жауапқа 5 ұпайдан.
-
Төртбұрыштың барлық қабырғасының қосындысы қалай аталады? (периметр)
-
60-ты 0,6-ға бөлсек қанша болады? (100)
-
Дәлелдеуді қажет етпейтін тұжырым.(аксиома)
-
Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш.(шаршы)
-
13/35+12/35? (5/7)
-
2 нің 5 дәрежесі-32
-
Қай жағдайды квадрат теңдеудің 2 түбірі болады? (дискриминант 0-ден үлен болса)
-
330 градус қай ширекте орласқан? (4)
-
Герон формуласы қай фигураның ауданын табуғақолданылады?(үшбұрыш)
-
Орта сызығы табандарының қосындысының жартысына тең болады.(трапеция)
-
12-ні 10 есе арттыр.ең үлкен 3 таңбалы сан (100)
-
«Математика - ғылымдар патшасы , ал арифметика - математика патшасы» сөзінің авторы кім?(Гаусс)
-
Ең алғаш математик әйел.(Софья Кавлевская)
-
Қаңдай сандардың жазылуында қанша әріп болса, сонша цифр болады? (он, жүз)
-
1-қандай сандардың көбейтіндісі?(Кері)
-
Математик, дәрігер, ақын, музыкант екінші Аристотель атанған шығыстың ғұламасы? (Әл-Фараби)
-
360 санын 10 есе кеміт. Кім барлық тілде сөйлейді?
-
25%- санның қандай бөлігі?( ¼)
-
Тізбектей тұрған үш санның қосындысы ды, көбейтіндісі де 6-ға тең. (1,2,3)
-
Мектепке келе жатқан 5 балаға қарсы 4 жолда 4 бала жолықты.
(5 бала )
2. Сыйқырлы сөз « Тіктөртбұрыш».
Осы сөздің құрамындағы әріптерден сөз құрау. 1 минут ішінде аз сөз құрағандар ойыннан шығады. Әр сөзге - 5ұпай.
3. «Ой ұшқырлығы»
Логикалық сұрақтар. Дұрыс жауапқа 10 ұпай.
-
Аспанда құстар ұшып жүр: торғай, инелік, қарлығаш, шыбын, қарға,ара. Қаншасы құс? 3
-
Қоршаудың ар жағынан4 адам аяғы және 4 аң аяғыкөрініп тұр.Қанша адам, қанша аң? 2 адам,1 аң.
-
2 адам төрт сағат шахмат ойнады,әрқайсысы неше сағат ойнады? 4
-
Столдың бір бұрышын кесіп тастаса столда неше бұрыш қалады? 5
-
Барлық цифрлардың көбейтіндісі неге тең? 0
-
Үстел басында екі адам отыр. Бір адам екінші адамның әкесі, ал екінші адам бірінші адамның ұлы емес. Сонда ол кім? қызы
-
Аңның 2 оң аяғы, 2 сол аяғы, 2 алдыңғы аяғы, 2 артқы аяғы бар?Аңның барлығы неше аяғы бар? 4
-
Үстелдің үстінді 5 май шам тұр еді, Диас оның 4 өшіріп тастады. Үстел үстінде неше май шам қалды? 5
Ұпай есептеліп аз ұпайға ие болғандар ойыннан шығады.
«Ойлан, тап». Есеп шығару. 3 минут
№1 6 терек өсіп тұр, ал әр теректе үлкен 6 бұтақ бар, ал әр бұтақта 6 алма өсіп тұр. Барлығы қанша алма бар? Теректе алма өспейді.
№2 6 6 6=30 алтылардың арасына қандай арифметикалық амалдар қойғанда теңдік дұрыс болады? 6*6-6=30
№3 8 қалам 72 теңге тұрады. 10 қалам қанша тұрады? 90
№4 Арифметикалық амалдарды қолдана отырып, бес 4 пайдаланып
55 санын жаз.44-44/4
№5 6 бірдей саннын көмегімен 100 жаз. 99+99/99
№6 Ыдыстағы 5 алманы 5 баланың әр қайсысы біреуден алатындай және бір алма ыдыста қалатындай етіп бөліп беріңіз. 1 алманы ыдысымен беру.
№7 Менің әкем 31 жаста болғанда, маған 8 жас толды. Енді менің әкемнің жасы меннің жасымнан 2есе артық. Мен неше жастамын?
23 жаста, себебі 31-8=23. Әкем 46, 46-31=15, 23-15=8.
№8 Бесеу, он бес, екісіз жиырма. Барлығы қанша?20
№9
Тиімді тәсілмен есептеңдер.
№10
Тиімді тәсілмен есептеу керек:
45 ∙ 52 - 52∙42 + 42∙51 - 51∙39 + 39∙50 - 50∙36 + 36∙49 - 49∙33 = 606
№11
(1 2 3- 4 5)- (6 7- 8 9) цифрларының орналасу ретін өзгертпей олардың арасына «плюс немесе минус» таңбаларын, барлығы үш таңба қою керек.Сонда 100 саны шығу керек.
№12
Үш әке мен алты бала серуенге шықты.Олар 42 алма сатып алды.Бұлардың әрқайсысына 6 алмадан келді.Бұл қалай болғаны? ( 1 ата, 2 әке, 4 немере)
Қорытынды:
Осымен «Үздік математик» атты сайысымызды аяқтаймыз.
Алдыңызда жайнаған жүздерәні,
Сіздермен кездесеміз біздер әлі
Құрметті, көрермен, сау тұрыңдар
Күтеді бізді жарқын күндер әлі,-деп қоштасамыз.
Келесі кездескенше сау болыңыздар!
№5 орта мектеп
ҮЗДІК МАТЕМАТИК
мұғалімі: Аблизеева А
сыныбы: 8"В"
2013-2014 оқу жылы