- Преподавателю
- Математика
- Урок по математике Нөлмен аяқталатын санға көбейту және бөлу (4 сынып)
Урок по математике Нөлмен аяқталатын санға көбейту және бөлу (4 сынып)
Раздел | Математика |
Класс | 4 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Мухамедгали К.А. |
Дата | 02.03.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Қостанай облысы, Жангелдин ауданы,
«Қаражан Топаев атындағы орта мектебі»ММ
Математика пәні мұғалімі Мұхамедғали Күлпаш Әбдісалыққызы
Сабақ тақырыбы: 0-мен аяқталатын санға көбейту
және бөлу.
Сабақ мақсаты:
1.білімділік:Санды көбейтіндіге көбейту және бөлуді пысықтау,білім
дағдыларын бекіту,есеп шығаруға машықтандыру.білімді пысықтау.
2.дамытушылық:ойлау қабілетін дамыта отырып,ауызша
және жазбаша есептеу дағдыларын жетілдіру.Сөйлеу қорын дамыту.
3.тәрбиелік:нәтижеге жете білуге,өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақ түрі: Аралас сабақ.
Пәнаралық байланыс: дүниетану.
Сабақтың технологиялық құрылымы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.Оқушыларды 2 топқа бөлу.
2.Үй тапсырмасын тексеру.№ 9
3.Жаңа сабаққа әзірлік.
14.5.8=14.(5.8)=14.40=560
(14.5).8=70.8=560
(14.8).5=112.5=560
12:(2.3) =12.6=2
12:2:3=6:3=2
4.Жаңа сабақ.
а/70.90=7 онд.(9.10)=(7онд.9).10=63онд.=630онд=6300
ә/6300:90=63жүзд .10(9 .10)=(63жүзд:9):10=70жүзд:10 =70
б/90 .700=9онд(7 .100)=(9 онд .7).100=63онд .100=6300онд=63000
в/63000:700=63мыңд:(7 .100)=(63мыңд:7):100=9мыңд:100=90
г/700 .90=7жүзд.(9.10)=(7жүзд.9).10=63жүзд .10=63000
д/63000:90=63мыңд:(9 .10)=63мыңд :9:10=7мыңд:10=700
5.Миға шабуыл.( Есептер шығару)
«Алтын қақпа»ойынын ойнаймыз.
-
«Тас қақпадан »өтуіміз керек.
Тас қақпа иесі-қоян.
Қоян түсі жыл мезгілдеріне қалай өзгереді?
(қыста ақ,көктемде көкшіл,күзде қоңыр болып өзгереді.)
Оқулықпен жұмыс.
1-топ.
1)80 .60=80 .(6.10)=(80.6).10=480.10=4800
2)60.80=60.(10.10)=(60.8).10=480.10=4800
3)4800:60=4800:(6.10)=4800:6:10=800:10=80
4)4800:80=4800:(8.10)=4800:8:10=600:10=60
2-топ.
5)300 .40=900 .(4.10)=(900.4).10=3600.10=36000
6)40.90=40.(9.100)=(40.9).100=360.100=36000
7)36000:40=36000:(4.10)=36000:4:10=9000:10=900
8)36000:500=36000:(9:100)=36000:9:100=4000:10=40
«Күміс қақпа»иесі аю.
Аюдың қандай түрлері бар?Тапсырмалары:(жеке жұмыс)
№3.1-топ.а/25.16 көбейтудің мәнін тап.
25.(8.2)=(25.8.2)=200.2=400
25.(4.4)=(25.4).4=100.4=400
2-топ. 400:16=400:(4.4)=400:4:4=100:4=25
«Алтын қақпа»иесі Арыстан.Аң патшасы арыстан қандай аң?
Тақтамен жұмыс.
1-топ.Екі бала сурет себеттермен 90 кг.
1 бала 7 себет.
2 бала 8себет жинады.
әрқайсысы неше кг қияр жинады?
Шешуі:90:(7+8)=90:15=6
6.7=42 кг
6.8=48 кг
2-топ.2 машина жылдамдықпен жүріп,біріншісі жолда 8 сағат.ал екіншісі 3сағат болды.1-машина екіншісінен 320 км артық жүрді.Әр машина қанша километр жүрді? Шешуі:320: (8-3)=320:5=64 64.8=512 64.3=192км
Алтын қақпа ашылғанмен ішіндегі алтын сандықты ашуымыз керек.
«Алтын сандық»тапсырмасы:
1-топ.
Теңдеу құр,оны шеш:
Ойлаған сан мен 70-тің көбейтіндісін 900-ге бөл,200-дің айырмасына тең.
Х .70=900-200
Х.70=700
Х=700:70
Х=10
2-топ.
Ойлаған санның 700-ге бөліндісі 15 пен 4-тің көбейтіндісіне тең.
Х:700=15.4
Х:700=60
Х=60.700
Х=42000
6.Сергіту сәті.
Орнымыздан тұрамыз,мойнымызды бұрамыз.
Қолымызды көтеріп,саусақты ашып-жұмамыз.
Содан соң мөмен түсіріп,Алақанды соғамыз.
Иықты артқа ысырып,Басты төмен саламыз.
Жаттығу жасап осылай,Үлкен боп ертең шығамыз.
7.Сабақты бекіту. (Тест)
1)480:10= а/24 в/48 с/32
2)120.80= а/9600 в/96 с/960
3)810:90= а/90 в/9000 с/9
4)54600:100= а/54 в/5460 с/546
5)72000:90= а/800 в/80 с/8000
6)200.10= а/200 в/2000 с/20
Балалар біз бүгін не білдік?
Сонымен сабақта не өттік?
Сабақ несімен ұнады?
Көңіл күйлерің қалай?
8.Үйге тапсырма беру.№9,№8
IX.Оқушыларды бағалау.