Бұрыштың биссектрисасының қасиеті. Сабақ жоспары-10 сынып

Раздел Математика
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ жоспары


10.1C бөлім: Үшбұрыштар мен шеңберлер

Химия-биология бағытындағы НЗМ Атырау қаласы

Күні:

Шайхиева Н.Ш.

Сынып: 10 а;б;с

Қатысқандар саны: 12

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Бұрыштың биссектрисасының қасиеті;

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

ГМ 10.6 үшбұрыш бұрышының биссектрисасының қасиетін дәлелдейді және қолданады (үшбұрыш бұрышының биссектрисасы өзіне қарсы жатқан қабырғаны басқа екі қабырғасына пропорционал болатын екі кесіндіге бөледі; яғни іргелес екі қабырғаларының қатынасы сәйкес кесінділерінің қатынасына тең);

Сабақ мақсаттары

Аксиомалар, теоремалар, салдарлар, белгілер және қасиеттер көмегімен дәлелдеу машықтарын дамытады

Жетістік критерийлері

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Конгруэнттік туралы өз тұжырымдарын түсіндіре алады.

үшбұрыш, гипотенуза, дұрыс бұрыш,тең(конгруенттік)

Тең (конгруент),

ұқсас, ұқсастығы

түрлі, айырмашылық

бірдей (дәл сондай)

қабырға(лар) ұзындығы

бұрыш(тар) шамасы

қатынас

бір/ екі/барлық бұрыш

Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы екінші үшбұрыштың үш қабырғасына сәйкесінше тең болса, онда бұл үшбұрыштар тең болады. Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрышы екінші үшбұрыштың сәйкес екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрышына тең болса, онда бұл үшбұрыштар тең болады. Егер бір үшбұрыштың бір қабырғасы мен оған іргелес бұрыштарыв екінші үшбұрыштың сәйкес қабырғасы мен оған іргелес бұрыштарына тең болса, онда бұл үшбұрыштар тең болады. Тең бүйірлі үшбұрыштың табанына іргелес бұрыштары тең болады. Егер тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасы мен сүйір бүрышы екінші тік бұрышты үшбұрыштың сәйкес гипотенузасы мен сүйір бұрышына тең болса, онда үшбұрыштар тең болады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды ұйымшылдыққа, топта, жұпта және жеке жұмыс жасауға дағдыландыру

Пәнаралық байланыстар

Геометрия 9 сынып

АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Бастапқы білім

үшбұрыштардың ұқсастық белгілері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Басы


І. Ұйымдастыру.

Амандасу.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу.

Ой түрткі:

  1. Ұқсас түрлендірудің қасиеттерін ата

  2. Үшбұрыштың ұқсастығының қасиеттерін ата

  3. Үшбұрыштар ұқсастығының бірінші белгісінің айтылуы

  4. Үшбұрыштар ұқсастығының екінші белгісінің айтылуы

  5. Үшбұрыштар ұқсастығының үшінші белгісінің айтылуы

  6. Фалес теоремасының айтылуы

  7. Тік бұрышты үшбұрыштың ұқсастық қасиеттері

а, в - катет , с - гипотенуза

в2= c*cb a2=c*ca Бұрыштың биссектрисасының қасиеті. Сабақ жоспары-10 сынып. Бұрыштың биссектрисасының қасиеті. Сабақ жоспары-10 сынып.

Үй тапсырмасын тексеру

Жаңа сабақ

Бұрыштың биссектрисасының қасиеті

Үшбұрыштың биссектрисасы қарсы жатқан қабырғаны былайғы екі қабырғаға пропорционал кесінділерге бөледі.

Бұрыштың биссектрисасының қасиеті. Сабақ жоспары-10 сынып.Үшбұрыш ABC биссектрисасы

Бұрыштың биссектрисасының қасиеті. Сабақ жоспары-10 сынып. немесе Бұрыштың биссектрисасының қасиеті. Сабақ жоспары-10 сынып. АД мен ВД кесінділері АС мен ВС қабырғаларына пропорционал болады.

Жалпы сыныптық жұмыс

№1. АВС үшбұрышында үлкен АВ қабырғасы 40 см - ге тең. ВД биссектрисасы АС қабырғасын 15 см және 24 см кесінділерге бөледі. АВС үшбұрышының периметрін табыңдар.

№2. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының биссектрисасы катетті 12см және 15см кесінділерге бөледі. Үшбұрыштың ауданын табыңыз.



Жұптық жұмыс.

№1.

Тікбұрышты үшбұрыштың биссектрисасы гипотенузаны 20 см және 15 см кесінділерге бөледі. Үшбұрыштың ауданын табыңыз.

№2.

Тікбұрышты үшбұрыштың С тік бұрышы төбесінен жүргізілген биіктік гипотенузаны екі бөлікке бөледі: 4 см және 9 см. Биіктікті есептеңдер.

№3.

Тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының биссектрисасы 12Бұрыштың биссектрисасының қасиеті. Сабақ жоспары-10 сынып. см және ол гипотенузаны 3/4 қатынасында бөледі. Осы үшбұрыштың периметрін табыңдар.

Сабақтың соңы


VIII. Өзін-өзі бағалау



Бұрыштың биссектрисасының қасиеті. Сабақ жоспары-10 сынып.

IX. Рефлексия

Үйге:

Тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының биссектрисасы гипотенузаны 4/3 қатынасында бөледі. Егер үшбұрыштың периметрі 84 см болса, онда осы биссектрисаның ұзындығын табыңдар.

Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?












© 2010-2022