- Преподавателю
- Математика
- Конспект урока-игры «Математичні перегони»
Конспект урока-игры «Математичні перегони»
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Тафля М.М. |
Дата | 07.02.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Урок з геометрії
у 8-ому класі
«Застосування подібності трикутників для розв'язання практичних задач»
Проводила Тафля Марина Михайлівна
учитель математики гімназії-інтернату №299
міста Києва
Тип уроку: урок корекції і узагальнення знань у формі дидактичної гри
«Інтелектуальні перегони»
Мета:
-
навчальна:
-
узагальнити, систематизувати знання учнів про зміст та схеми застосування означення та ознак подібності трикутників;
-
відпрацювати навички застосування набутих знань;
-
показати практичне застосування геометрії в різних галузях.
-
розвивальна:
-
розвивати розумову діяльність, логічне мислення, слухову та зорову пам'ять, увагу;
-
вихована:
-
виховувати позитивне ставлення до математики, працьовитість, кмітливість.
Обладнання: ПК,музичні фрагменти В. А. Моцарт «Маленька нічна серенада», А. Вівальді «Пори року», комп'ютерна презентація Power Point, магнітні фішки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Організація класу до уроку./Слайд 1/
Учитель. Сподіваюсь, готуючись до уроку що ви нічого не забули зошит,ручку, олівець, щоденник, підручник та гарний настрій, пам'ятаєте правила, означення і поняття, які ми з вами вивчали протягом попередніх уроків, і уважно та з розумінням будете працювати на уроці.
Звучить фрагмент музики Моцарта «Маленька нічна серенада».
Ця мелодія є одною з найкрасивіших музичних витворів, оскільки вона побудована за принципами золотого перерізу.
Всі прекрасні художні твори побудовані за цією пропорцією:менша частина так відноситься до більшої, як більша до всього цілого./Слайд 2/
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Сьогодні ми підведемо підсумки по темі «Подібність трикутників» за допомогою гри «Інтелектуальні перегони».
Для вас це буде особистою першістю. За кожну правильну відповідь ви отримуєте 1 бал. В кінці уроку підрахуємо, хто краще вміє застосовувати свої знання для розв'язку практичних задач.
III. Етап перший «Далі…Далі…Далі…»/Слайд з/
Як продовжити вислів правильно?
(Ознаки подібності трикутників)
IV.Етап другий «Ти мені - я тобі». \Слайд 4/
Гравець зліва розглядає рисунок. Пригадує теорему, яку він ілюструє.
Починає її формульовку. Гравець справа закінчує її.
/Слайд 3 -10/
V. /Слайд 11/ Етап третій « В минуле на машині часу»
1) Розгляньте картинку. Запишіть, як великий вчений знайшов висоту піраміди. \Слайд 12\
«Усталый пришёл чужеземец в страну Великого Хапи. Солнце уже садилось,
когда он подошёл к великолепному дворцу фараона. Он что-то сказал слугам.
По мгновению распахнули перед ним двери и провели его в приёмную залу. И вот он стоит в запылённом походном плаще,
а перед ним на золоченом троне сидит фараон. Рядом стоят высокомерные жрецы, хранители великих тайн природы.
- Кто ты? - спросил верховный жрец.
- Зовут меня Фалес. Родом я из Милета.
Жрец надменно продолжал:
- Так это ты похвалялся, что сможешь измерить высоту предмета, не взбираясь на него? -
Жрецы согнулись от хохота. - Будет хорошо, - насмешливо продолжал жрец, - если ты ошибёшься не более чем на 100 локтей.
- Я могу измерить высоту пирамиды и ошибусь не более чем на пол-локтя. Я сделаю это завтра.
Лица жрецов потемнели. Какая наглость! Этот чужеземец утверждает, что может вычислить то, чего не могут они - жрецы великого Египта.
- Хорошо, - сказал фараон. - Около дворца стоит пирамида, мы знаем её высоту. Завтра проверим твоё искусство».
На следующий день Фалес нашёл длинную палку, воткнул её в землю чуть поодаль пирамиды.
Дождался определённого момента. Провёл некоторые измерения, сказал способ определения высоты пирамиды и назвал её высоту.
2)/Слайд 13/ В книзі видатного вченого-письменника, Жюля Верна «Таємничий острів» інженер Сайрус Сміт вимірював висоту скелі за допомогою подібності трикутників. Розгляньте картинку і покажіть, як він це зробив.
Цей спосіб не потребує сонця на небі.
3) /Слайд 14/ Всесвітньо відомий письменник Артур Конан Дойль був лікарем. Проте він, напевне, дуже добре знав геометрію.
В оповіданні "Обряд дома Месгрейвів" він описав, як Шерлок Холмс розкрив страшний злочин у старовинному замку цього роду. Потрібно визначити, де буде знаходитися кінець тіні в'яза, який давно зрубали. Та висота в'яза була відома - дерево мало висоту шістдесят чотири фути.
Цей кінець вказував на вхід до підземелля, де були заховані скарби.
Знайдіть довжину тіні в'яза.
V1. Подібність трикутників у реальному житті.\ Слайд 15\
Слайд 16 1. Як фотографічна картка Ейфелевої вежі (див.фото) допоможе визначити її висоту? Розв'яжіть задачу, якщо основа вежі 125м.
125:25=х:60; х=300.
\Слайд 17\2. Довжина тіні фабричної труби дорівнює 35,8 м. У той самий час вертикально поставлена жердина завдовжки 1,9 м дає тінь довжиною 1,62 м. Знайдіть висоту труби./60 М/
\Слайд 18\3.Які завбільшки повинні бути букви на класній дошці, щоб учні, сидячи за партами, бачили їх так само виразно, як букви в своїх книжках (на відстані 25см від ока)? Відстань від парт до дошки взяти 5м. ширина букви в книжці дорівнює 1мм./21мм =
2см 1 мм=0,021м/
V11. Підсумок гри.
Нагородження переможців. Музика Антоніо Вівальді «Пори року» теж побудована за принципами подівних звукових форм. «Зима» .
V111. Підсумок уроку
Сьогодні ми вчилися застосовувати ознаки подібності трикутників для розв'язання практичних задач.
6