Поурочный план урока по алгебре и началам анализа 10 класса

Раздел Математика
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

САБАҚ: Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функцияның графигіне жүргізілген жанама

МЕКТЕП Ж.Егінбаев атындағы интернаты бар орта мектеп

КҮНІ: 26.01.2016 ж

Мұғалімнің есімі: Ж.С.Салкынбаева

Сынып: 10

Қатысқандар

Қатыспағандар

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Туындының физикалық және геометриялық мағынасын, жанаманың теңдеуі ұғымдарын қалыптастыру;

Туындының физикалық және геометриялық мағынасын, жанаманың теңдеуі ұғымдарын есеп шығару барысында қолдану арқылы бекіту;

Негізгі ұғымдарды нақтылау, жалпылау және салыстыру арқылы қорытынды жасау қабілеттерін дамыту, шығармашылығын, танымдық қызығушылығын арттыру;

Ұқыптылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:.

Анықтамалар мен негізгі ұғымдарды түсіне алады, формулаларды оқып жаза алады, қарапайым есептеулерді орындай біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыпты талдап, қойылған сұрақтарға мәтіннен жауап таба біледі.

Кейбір оқушылар

Тақырып бойынша білімдерін практикада қолдана алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар: математикалық тілдік қорын дамытып, сауатты сөйлеу мәдениетін арттыра түседі.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Функция туындысы, геометриялық, физикалық мағынасы, бұрыштық коэффициент, жанама теңдеуі, жылдамдық, үдеу..

Сыныптағы диалог-жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: анықтамалар мен тірек ұғымдары, формулалар.

Талқылауға арналған тармақтар:

§13, №1192-198

Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба?

Тақырып соңындағы сұрақтар бойынша жұмыс жүргізу.

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Қысқаша тірек конспект, мысалдар, мысалдар бойынша жазбалар, есептердің толық шешімі.

Алдыңғы оқу

Туындының анықтамасы, туынды есептеу ережелері

ЖОСПАР

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

1.Ұйымдастыру кезеңі

2. Үй тапсырмасын тексеру.

2. Тірек білімдерін қайталау.

Сынып оқушыларын түгендеу, релаксация, шаттық шеңбері.

№191 ауызша талқылау. Тақтада жазбасын келтіру.

Туынды кестесі мен туынды есептеу формулаларын қайталау, тақтада және орындарында отырып дайын таратпа материал бойынша еске түсіру.

Бағалау парақтарыңызға сұраққа жауап бергендер әрбір дұрыс жауап үшін бір ұпайдан қойыңыздар.

- Бір-бірімізді тексеріп, әр дұрыс жауапқа 2 ұпайдан қоямыз

Оқулық геометрия- 10 сынып, әдістемелік нұсқау, слайдтар,

Ортасы

3. Проблемалық ситуация (сурет бойынша)

4. Сабақтың мақсатын қою

5. Сабақ мақсатын жүзеге асыру.







Сабаққа қатысты таратылған ресурстар арқылы «Физиктер» және «Геометрлер» тобына бөлу. Сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.

Топтарға тапсырма беру.


интернет материалдары, бағалау парақшалары, сызба құралдары, тест тапсырмалары, кері байланыс парағы, смайликтер, т.б.

«Геометрлер»

f(x) = 5x3+4x2+21x-19 функциясының графигіне абсциссасы х0 = 1 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз.

f(1) = 5×13 + 4 ×12 + 21 ×1 - 19 = 5 + 4 + 21 - 19 = 11

f¢(x) = 15x2 + 8x + 21

f¢(1) = 15×12 + 8×1 + 21 = 15 + 8 + 21 = 44

y = 11 + 44(x - 1) = 11 + 44x - 44 = 44x - 33

Поурочный план урока по алгебре и началам анализа 10 классатеңдеу жанаманың теңдеуі деп аталады.

Мысалы:

у = f(x) функциясының х0 нүктесіндегі туындысы f(x0) осы функция графигінің (х0; f(x0)) нүктесі арқылы өтетін жанаманың бұрыштың коэффициетіне немесе бұрыштың тангенсіне тең.

Поурочный план урока по алгебре и началам анализа 10 класса

Мысалы: f(x) = 4x2 - 5x + 6 функциясы графигінің берілген М(1;2) нүктесінен өтетін жанамасының абсцисса осіне көлбеулік бұрышының тангенсін тап.

f¢(x) = 8x - 5

f¢(1) = 8 × 1 - 5 = 8 - 5 = 3

Поурочный план урока по алгебре и началам анализа 10 класса

f(x) = 7x2 + 29x + 6 функциясы графигінің берілген М(-2;5) нүктесінен өтетін жанамасының абсцисса осіне көлбеулік бұрышын тап.

f¢(x) = 14x + 29

f¢(-2) = 14 × (-2) + 35 = -28 + 29 = 1; Поурочный план урока по алгебре и началам анализа 10 класса ;


«Физиктер»

S(t) = 6t2 - 5t + 4 заңы бойынша түзу сызықты қозғалған дененің t = 1с кезіндегі қозғалыс жылдамдығын тап.

Поурочный план урока по алгебре и началам анализа 10 классаПоурочный план урока по алгебре и началам анализа 10 класса Жауабы: 7м/с

у = f(x) функциясының х нүктесіндегі f(x) туындысы оның х нүктесіндегі өзгеру жылмадығын анықтайды. Поурочный план урока по алгебре и началам анализа 10 класса

Жылдамдықтан алынған туынды үдеуге тең.

Поурочный план урока по алгебре и началам анализа 10 класса

Мысалы: S(t) = 3t3 - 9t2 + 6t - 14 заңы бойынша түзу сызықты қозғалған дененің t = 2с кезіндегі дененің үдеуін тап.

Поурочный план урока по алгебре и началам анализа 10 класса

Поурочный план урока по алгебре и началам анализа 10 класса Жауабы: 18м/с2


6. Бекіту, есептер шығару.

7. Пысықтау (сәйкестендіру тестін алу

№193, 196 екі топқа беру. Тақтада талдау.

Тестті өз бетінше орындау. Бірін-бірі тексеру, тақтамен тексеру.


Аяқталуы

8. Үйге тапсырма, бағалау, рефлексия, кері байланыс, қорытындылау.

№1 (3), №4, §13 оқу тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру.

Бағалау парағындағы ұпайлары бойынша бағаларын қойып, мұғалімге өткізеді.

Сөйлемдерді жалғастыр:

Мен көп жаңа мәлімет алдым ...

Бұл менің өміріме қажет ...

Сабақ барысында ойландыратын тұстар болды ...

Сабақ барысында туындаған сұрақтарыма жауап алдым ...

Мен сабаққа белсенді, жауапкершілікпен атсалыстым және қойылған мақсатқа жеттім ...

Күнделіктеріне бағаларын қою


Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері.

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс


Өзін-өзі бағалау, формативті бағалау.


Математика, информатика, физика қазақ тілі

РЕФЛЕКСИЯ

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуда да, оқуда да)

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алар еді? (оқытуда да, оқуда да)

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?










Дұрыс жауапты сәйкестендір


Жазықтықтағы кез -келген түзумен тік бұрыш жасай қиылысқан түзу

Көлбеу

Виет теоремасы

Жазықтыққа жүргізілген перпендикуляр емес түзу

Перпендикуляр түзу

Перпендикулярдың және көлбеудің жазықтықтағы табандарын қосатын кесінді.

Пифагор теоремасы

Төбелері

Көлбеудің проекциясы

Перпендикуляр мен көлбеудің жазықтықтағы ұштары қалай аталады?

Параллель

Перпендикуляр, көлбеу, проекция құрайтын үшбұрыш

Тікбұрышты үшбұрыш

Перпендикуляр, көлбеу, проекцияны байланыстыратын теорема

Теңқабырғалы үшбұрыш

Табандары

Дұрыс жауапты сәйкестендір


Жазықтықтағы кез -келген түзумен тік бұрыш жасай қиылысқан түзу

Көлбеу

Виет теоремасы

Жазықтыққа жүргізілген перпендикуляр емес түзу

Перпендикуляр түзу

Перпендикулярдың және көлбеудің жазықтықтағы табандарын қосатын кесінді.

Пифагор теоремасы

Төбелері

Көлбеудің проекциясы

Перпендикуляр мен көлбеудің жазықтықтағы ұштары қалай аталады?

Параллель

Перпендикуляр, көлбеу, проекция құрайтын үшбұрыш

Тікбұрышты үшбұрыш

Перпендикуляр, көлбеу, проекцияны байланыстыратын теорема

Теңқабырғалы үшбұрыш

Табандары

Дұрыс жауапты сәйкестендір

Жазықтықтағы кез -келген түзумен тік бұрыш жасай қиылысқан түзу

Көлбеу

Виет теоремасы

Жазықтыққа жүргізілген перпендикуляр емес түзу

Перпендикуляр түзу

Перпендикулярдың және көлбеудің жазықтықтағы табандарын қосатын кесінді.

Пифагор теоремасы

Төбелері

Көлбеудің проекциясы

Перпендикуляр мен көлбеудің жазықтықтағы ұштары қалай аталады?

Параллель

Перпендикуляр, көлбеу, проекция құрайтын үшбұрыш

Тікбұрышты үшбұрыш

Перпендикуляр, көлбеу, проекцияны байланыстыратын теорема

Теңқабырғалы үшбұрыш

Табандары

Бағалау парағы

Ой қозғау

Ой таным

Ой қуаты

Ой тоқтам

Жалпы ұпай





Оқушының аты-жөні:

Күні:


Бағалау парағы

Ой қозғау

Ой таным

Ой қуаты

Ой тоқтам

Жалпы ұпай





Оқушының аты-жөні:

Күні:




Бағалау парағы

Ой қозғау

Ой таным

Ой қуаты

Ой тоқтам

Жалпы ұпай





Оқушының аты-жөні:

Күні:




© 2010-2022