- Преподавателю
- Математика
- Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруге есептер шығару
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруге есептер шығару
Раздел | Математика |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Бекмураткызы А.Б. |
Дата | 14.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Бекітемін: Уақыты 21,12,15 .
Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруге есептер шығару.
Пәні: Математика
Сыныбы: 5
Мақсаты: жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру бойынша есептер шығару жолдарын үйрету
Білімділік міндеті: жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді есеп шығару.барысында .дұрыс.пайдалана.білу.
Дамытушылық міндеті: оқушылардың ойын жүйелеп есептеу дағдыларының қалыптасуына, тез шешім қабылдау қасиетінің дамуына әсерін тигізетін әртүрлі қызықты әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, әрбір оқушының сабаққа.деген.ынта.жігерін.арттыру.
Тәрбиелік міндеті: бірлікке, ұқыптылыққа, шыдамдылыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі:.сұрақ-жауап
Көрнекілігі: оқулық, тест тапсырмалары, үлестірмелі таратпалар, қызықты квадраттар..
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру.кезеңі..
- Сәлемдесу,.түгендеу.
- Үй.тапсырмасын.тексеру..(топтық, жұптық, жекелей)
ІІ. Үй тапсырмасы. Сергіту бөлімі « Жаңылмаймын ойыны»
1-топ....Дұрыс.бөлшек.
1..Үлес.дегеніміз.не?.(тең.бөлшектер.үлес.деп.аталады). 2.Жай.бөлшектің.жазылуы..(екі натурал.санның.бөліндісі) (3:5═3/5) 3..Қандай.бөлшек.дұрыс.бөлшек.деп.аталады? (1/4;2/4;3/4), 1-ден кіші бөлшекті айтамыз.
4.Бөлшектің негізгі қасиеті. (алымын да, бөлімін де бірдей санға көбейту және.бөлу) 2*3/7*3═ 6/21; немесе 12:6/18:6 ═2/3
2-топ. Бұрыс.бөлшек.
1..Қандай.бөлшек.бұрыс.бөлшек.деп.аталады? ( 5/4;7/3;9/2, 5/5.. т.б) ,1-ден үлкен, немесе1-ге тең.
2. Жай бөлшекті қысқарту дегеніміз не? (бөлшектің алымын да, бөлімін де ортақ.бөлгішіне.бөлуді.айтады) 4:4/8 :4═1/2; 5:5/15 :5═ 1/3 3.. 2..Аралас.сан.дегеніміз.не?
4. Бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу үшін: (Бөлімінде қандай сан болса, бірлік кесіндіні сонша тең бөлікке бөлу, алымында қандай сан болса сонша.бөлігін.алу) А(7/5),В(11/5),С(15/5)═С(3)
IIІ Топтық жарыс. «Аукцонға келиндер»
1. Бөлімі 9 болатын барлық дұрыс бөлшектерді.жаз. (1/9; 2/9; 3/9═ 1/3;4/9; 5/9; 6/9═2/3;7/9: 8/9 )
2..Бөлшекті.қысқарт: .33/99 ═
3..Натурал.санды.аралас.санмен.жаз .6.= ..Натурал.санды.бұрыс.бөлшекпен.жаз..15=
1.Алымы.5.болатын.барлық.бұрыс.бөлшектерді.жаз. (6/5; 7/5; 8/5; 9/5 ;11/5 ...) 2..Бөлшекті.қысқарт:.24/30═
3..Натурал.санды.аралас.санмен.жаз..8= 4..Натурал.санды.бұрыс.бөлшекпен.жаз..13=
№1 Ортақ.бөлімге.келтіріңдер
1) және 2) және 3) және
№2
Бөлшектерінің бөлімін 12-ге келтіріңдер.
№1 Ортақ.бөлімге.келтіріңдер
-
№1. ..және. ; 2) және ; 3) және
№2 бөлшегінің бөлімін 1)8; 2) 12; 3) 24; 4) 44; 5) 200 болатын бөлшекке келтіріңдер.
IV. Тапқырлық.
1-топ.....Дұрыс.бөлшек.
Сыныпта 36 оқушы бар, оның 2/3-сі қыздар, қалғаны ұлдар. Сыныпта неше қыз бар?
2-топ......2Бұрыс.бөлшек.
Оркестрдің 32 мүшесінің 3/8-і домбыра тартады. Оркестр мүшелерінің нешеуі домбыра тартады?...
V..Шығармашылық
1- топ....Дұрыс.бөлшек.
(Квадрат дегеніміз не?). Барлық қабырғалары тең тік төртбұрыш.
Квадрат сал, оның 4/9 бөлігін боя. Қандай бөлігі боялмаған? ( 5/9 )
2-топ. Бұрыс.бөлшек. (квадраттың периметрінің формуласын жаз.) Р═4а
Квадрат сал, оның 7/16 бөлігін боя. Қандай бөлігі боялмаған? ( 9/16 )
VI Рефлекция
1-топ. Дұрыс бөлшек.
Нені білдім? Бөлшектердің түрлері: дұрыс және бұрыс бөлшек. Аралас сан натурал санды аралас санмен жазу. Бұрыс бөлшекті аралас санға, әрі керісінше айналдыру.
2-топ. Бұрыс бөлшек.
- Нені білгім келеді?
Бөлшек сандарға амалдар қолдану. Жай бөлшектерді қосу, азайту, көбейту, бөлу. Аралас сандарды қосу, азайту.
VII. Үйге тапсырма: 3-тарауды қайталау.
VIII. Бағалау. Жақсы жұмыс істеген топтарды, оның ішінде кейбір белсенді жұмыс істеген оқушыларды атап өту.
«5»-тік баға алған оқушылар ұшаққа билет алады.
«4»-тік баға алған оқушылар пойызға отырғызылады.
«3»-тік баға алған оқушы автомобильге мінеді.
«2» алған оқушылар есекке мініп қуып жету керек.
Жарайсыңдар !!!
1-топ....Дұрыс.бөлшек.
1..Үлес.дегеніміз.не.
2.Жай.бөлшектің.жазылуы.
3..Қандай.бөлшек.дұрыс.бөлшек.деп.аталады?
4.Бөлшектің негізгі қасиеті.
IIІ Топтық жарыс.
1-топ. Дұрыс бөлшек.
1. Бөлімі 9 болатын барлық дұрыс бөлшектерді.жаз.
3..Натурал.санды.аралас.санмен.жаз 6.=
Натурал.санды.бұрыс.бөлшекпен.жаз.. 15=
1 Бөлімі 9 болатын барлық дұрыс бөлшектерді жаз.
2 Бөлшекті қысқарт: ═
3 Натуралсандыаралассанменжаз 6=
4.Натурал санды бұрыс бөлшекпен жаз 15=
№1 Ортақ бөлімге келтіріңдер
1) және 2) және 3) және
№2
Бөлшектерінің бөлімін 12-ге келтіріңдер.
№1 Ортақ.бөлімге.келтіріңдер
-
және ;
-
және ;
-
және ;
№2 бөлшегінің бөлімін 1)8; 2) 12; 3) 24; 4) 44; 5) 200 болатын бөлшекке келтіріңдер.
1.Алымы 5 болатын бұрыс бөлшектерді жаз.
2. Бөлшекті қысқарт: ═
3. Натурал санды аралас санмен жаз 8=
4. Натурал санды бұрыс бөлшекпен жаз 13=
IV. Тапқырлық.
1-топ.....Дұрыс.бөлшек.
Сыныпта 36 оқушы бар, оның 2/3-сі қыздар, қалғаны ұлдар. Сыныпта неше қыз бар?
2-топ......2Бұрыс.бөлшек.
Оркестрдің 32 мүшесінің 3/8-і домбыра тартады. Оркестр мүшелерінің нешеуі домбыра тартады?...
V.Шығармашылық
1- топ. Дұрыс.бөлшек.
Квадрат дегеніміз не?
Квадрат сал, оның 4/9 бөлігін боя. Қандай бөлігі боялмаған
VI. Рефлекция
1-топ. Дұрыс бөлшек.
Нені білдім? Бөлшектердің түрлері: дұрыс және бұрыс бөлшек. Аралас сан натурал санды аралас санмен жазу. Бұрыс бөлшекті аралас санға, әрі керісінше айналдыру.
IV. Тапқырлық.
2-топ. Бұрыс.бөлшек.
Оркестрдің 32 мүшесінің 3/8-і домбыра тартады. Оркестр мүшелерінің нешеуі домбыра тартады?...
V.Шығармашылық
2-топ. Бұрыс.бөлшек. (квадраттың периметрінің формуласын жаз.)
Квадрат сал, оның 7/16 бөлігін боя. Қандай бөлігі боялмаған?
VI. Рефлекция
2-топ. Бұрыс бөлшек.
- Нені білгім келеді?
Бөлшек сандарға амалдар қолдану. Жай бөлшектерді қосу, азайту, көбейту, бөлу. Аралас сандарды қосу, азайту.
«5»-тік баға алған оқушылар ұшаққа билет алады.
«4»-тік баға алған оқушылар пойызға отырғызылады.
«3»-тік баға алған оқушы автомобильге мінеді.
«2» алған оқушылар есекке мініп қуып жету керек.