- Преподавателю
- Математика
- Ашық сабақ Квадрат теңсіздік. парабола әдісі
Ашық сабақ Квадрат теңсіздік. парабола әдісі
Раздел | Математика |
Класс | 8 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Азмагамбетова Б.С. |
Дата | 04.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: «Квадрат теңсіздік. Парабола әдісі»
Мақсаты:
-
Білімділік. «Квадрат теңсіздік. Парабола әдісі» тақырыбы бойынша оқушылардың білімдерін және дағдыларын тиянақтау, квадрат теңсіздікті парабола әдісімен шешуді үйрету.
-
Дамытушылық. Оқушылардың ой-өрісін дамыту, ойлау қабілетін артыру,теориялық білімін практикда қолдана білу, өз бетімен жұмыс жасай білу дағдыларын, графикалық дағдыларын дамыту. Оқушылардың шығармашылық ойлау қабілетін дамытуға, талдауға, жүйелеуге, өз ойын сауатты жеткізуге ықпал ету.
-
Тәрбиелік. Алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, негізгі мақсатқа табандылықпен жете білуге, өз мүмкіндігіне сенуге, ұйымшылдыққа, тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнектілігі: жағдайлар (І, ІІ, ІІІ) жазылған парақтар, деңгейлер тапсырмалар жазылған карточкалар,кесте парақтары, бағалау парақтары.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы.
Сабақтың типі: Бейімділік пен дағдыны қалыптастыру.
Сабақтың әдістері: деңгейлеп саралап оқыту, ой қозғау, сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
ІІ. Үй жұмысын тексеру: №283.
1) > 0
= 0
D=0
x = 3
Жауабы: (-; 3) (3; +) x
-
-4 + 4х - 0
- + 4х - 4 0
- + 4х - 4 = 0
D=0 x
x=2
Жауабы: (-; +)
3) - - 3х - 2 0
- - 3х - 2 = 0 -2 -1 x
D=1
= -1
= -2
Жауабы: [-2; -1]
4) - 2 + х - 1< 0
- 2 + х - 1 = 0 х
D= -7<0
шешімі жоқ
Жауабы: (-; +)
№290 (С деңгейі)
1) (4х-3)
16х
-5х
-5х / : -5-ке
-х
D=400
Жауабы: (-; -18] (2; +)
Cабақтың мақсаты:
ІІІ. Теориялық білімді тексеру.
-
Квадрат теңсіздік дегеніміз не?
-
Квадрат теңсіздікті шешу дегеніміз не?
-
Квадрат теңсіздікті шешу әдістері қандай?
-
Парабола әдісімен шешу алгоритмі
-
Бұл әдісте неше жағдай қарастырылады?
Оқушылар:
І жағдай. Аманхан Мақпал
ІІ жағдай. Бимжанов Даурен
ІІІ жағдай. Ануарбек Ильяс.
ІV. Математикалық диктант.
Квадрат теңсіздікті шешу жағдайларының кестесін толтыру.
V. Есептерді шығару. №287(1-3), №288 (1)
№287.
1) (2х-1) 2) -3(х 3) 6x
Жауабы: (-3; 5) Жауабы: [-4; 3] Жауабы: (-; +)
№288.
1) 2)
Жауабы: [] Жауабы: [-2-2; -2+2]
Гулдара: Жүсіп Баласағұн ХІ ғасырда өмір сүрген ақын,ойшыл, ғұлама ғалым, 85 тараудан тұратын «Құтты білік» атты кітап жазған. Адам баласын білім мен ақылда болатынын айтып, дүниеқоздықтан, жамандықтан аулақ болуға шақырады.
Біле бер қанша білсең - тағы тіле,
Жетерсің мақсатыңа біле, біле.
Деңгейлік тапсырмалар орындау.
«А» деңгейі І нұсқа Айкүн, Дәлел, Гульдара (3 тапсырма)
«В» деңгейі І нұсқа Досболат, Ильяс, Алия (2 тапсырма)
«А» деңгейі Айдана, Бейімбет
«В» деңгейі ІІ нұсқа Даурен, Айдын
«В» деңгейі ІІІ нұсқа Мақпал, Ерқанат
Өз деңгейін орындаған оқушы келесі деңгейге көшеді.
Деңгейлік тапсырмалар орындағаннан кейін, оларды тексеру және бағалау.
Үйге тапсырма: №288(3, 4), №289(2) - сыныпқа
№289(2), №291 (Мақпал, Ерқанат)
Сабақты қортындылау
Оқушыларды бағалау.