- Преподавателю
- Математика
- План урока на тему Туындыны пайдаланып функцияны зерттеу (10 класс)
План урока на тему Туындыны пайдаланып функцияны зерттеу (10 класс)
Раздел | Математика |
Класс | 10 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Жумашев Ж.К. |
Дата | 18.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
САЛАМАТ МҰҚАШЕВ АТЫНДАҒЫ
«АТЫРАУ ПОЛИТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» кмқк
«Бекітемін»
Директордың оқу- әдістемелік
жұмысы жөніндегі орынбасары
_______________ К.Боранова
«____» _________2015ж.
Сабақ жоспары
Пәні: Математика
Өткізу мерзімі «__»_______2015 ж
Тобы АиУб-15
Тақырыбы: Функцияны туындының көмегімен толық зерттеп, графигін салу
Сабақ мақсаты:
Жаңа талапқа сай, жаңа ақпараттық технологияны қолдана отырып, еліміздің ертеңі болар жас ұрпаққа сапалы білім беру
-
Білімділік: Теориялық материалдарды нақты есептер шығарту арқылы функцияны зерттеу схемасын сызуды және схема бойынша графигін салуды меңгерту, осы бағыттағы есептерді шешу дағдыларын жетілдіру
-
Дамытушылық: Оқушыларға ғылыми бағдар беріп, дербес тұжырымдар жасауға баулу, ой - өрістерін, тақырыптық білім, білігін дамыту
-
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу, өздігінше жұмыс істеуге дағдыландыру, кәсіпке баулу
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Оқыту әдісі:
Сабақта өткізілетін өзіндік жұмыстардың түрлері: өз бетімен туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу
Техникалық оқыту құралдары және көрнекіліктер: Интерактивті тақта, үлестірмелі қағаздар
Пәнаралық байланыс: информатика, геометрия, қазақ әдебиеті
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Бөлме және оқушылар дайындығы, оқушыларды түгендеу. Сабақ мақсатымен таныстыру. Топқа бөлу.
Үй тапсырмасын сұрау:
1. Теориялық тапсырмалар:
біз функцияларды қандай бағыттарда зерттеген едік?
Не білеміз?
1. Функцияның анықталу аймағын, жұп, тақ, периодтылықты зерттеу.
2. Графиктің координата остерімен қиылысу нүктелерін табу;
3. Функцияны үзіліссіздікке зерттеу.
4. Монотонды (өсу, кему) аралықтарын, экстремумдерді табу.
5. Функцияның асимптоталарын табу
6. Ойыс, дөңес аралықтарын, иілу нүктелерін табу.
Үлестірмелі бетшелер арқылы есептер беру.
1)
1. Функцияның туындысын табыңыз
2. Туындының көмегімен өсу кему аралықтарын табу
3. Сындық нүктесін. Экстремум нүктелерін табу.
2)
1. Функцияның туындысын табыңыз
2. Туындының көмегімен өсу кему аралықтарын табу
3. Сындық нүктесін. Экстремум нүктелерін табу.
3)
1. Функцияның туындысын табыңыз
2. Туындының көмегімен өсу кему аралықтарын табу
3. Сындық нүктесін. Экстремум нүктелерін табу.
Суретте кескінделген функцияның графигін зерттеу.
Интерактивті тақтада функцияның графигі беріледі. Зерттеу жүргізу керек.
Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Студенттерге өз бетінше зерттеуге есептер беру. Туындыны пайдаланып функцияны зерттеу алгоритмі бойынша орындалады. Графигін сызып қорғайды.
; ;
Туындыны пайдаланып функцияны зерттеу алгоритмі
1) Функцияның анықталу облысы
2) Функцияның жұп, тақ, периодты болатындығын тексеру қажет.
3) Функция графигiнiң координат өстерiмен қиылысатын нүктелерiн табу.
4) Таңба тұрақтылық аралықтарын табу.
5) Өсу және кему аралықтарын, экстремум нүктелерiн табу.
6) Кесте құру
7) функцияның асимптоталарын табу.
8) функцияның графигін салу.
9) функцияның салынған графигін қолданып, оның мәндерінің жиынын жазу.
Сабақты қорытындылау:
1. Функцияны зерттеңдер және оның графигін салыңдар:
А деңгейі
а) ; ә) ; б) ; в)
В деңгейі
а) ; ә) ; б) ;
в) .
С деңгей
а) ; ә).
2. Интерактивті тақтамен жұмыс жасау.
Туындыны пайдаланып функцияны зерттеу алгоритмін толықтырыңыз
1)
2) Функцияның жұп, тақ, периодты болатындығын тексеру қажет.
3)
4)
5) Өсу және кему аралықтарын, экстремум нүктелерiн табу.
6)
7)
8) функцияның графигін салу.
9)
3. Кестені толтырыңыз.
y = x3 + 4x2 - 1
D(f)
Функцияның жұп, тақ, периодты болатындығын тексеру қажет.
Oy: x = 0; y =
Ox: y = 0; x =
Таңба тұрақтылық аралықтарын табу
Өсу және кему аралықтарын, экстремум нүктелерiн табу.
Өсу
max
Кему
min
Кесте құру
функцияның асимптоталарын табу.
функцияның графигін салу.
x
y
O
E(x)
3. Функцияның графигі бойынша зерттеу.
Берілген y = f(x) функцияның графигі бойынша зерттеңіз анықтаңыз.
Үйге тапсырма беру:
Өтілген жаңа тақырыптар бойынша есептер шығару. Функцияны зерттеудің қоғамда қолданылуы туралы қарап келу. №286, 287, 290 (141-146 бет)
Бағалау:
Өзін өзі бағалау. Студент бүгінгі сабаққа қалай араласқанын стикерлерге смайликтер арқылы бейнелеу.
Әдебиеттер:
Негізгі:
-
Әбілқасымова А.Е, Шойынбеков К.Д, Корчевский В.Е, Жұмағұлова З.А."Алгебра және анализ бастамалары" "Мектеп" баспасы 2010 ж 10-11 сынып
-
Қайдасов Ж, Гусев В, Қағазбаева Ә "Геометрия 10-11" "Мектеп" баспасы 2010
Қосымша:
-
Әбілқасымова А.Е, Шойынбеков К.Д, Корчевский В.Е, З.А.Жұмағұлова "Алгебра және анализ бастамалары" есептер жинағы
-
Колмогоров А.Н, Абрамов А.М, Дудницын Ю.П, Ивлев Б.М, Шварцбурд С.И Алгебра және анализ бастамалары "Мектеп" 2001
Асимптота (грек. asіmptotos - сәйкес келмейтін, қабыспайтын), шексіз алыстатылған қисық сызықтың нүктесі барынша жақындай түсетін түзу.
Оқытушы: Ж.Жұмашев
Ү АПК 703-04-15 Сабақ жоспары. Төртінші басылым.