- Преподавателю
- Математика
- Ашық сабақ Математика мейрамханасы
Ашық сабақ Математика мейрамханасы
Раздел | Математика |
Класс | 11 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Саржанова Ж.И. |
Дата | 28.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Математика пән мұғалімі: Саржанова Ж.И.
"Математика мейрамханасы" ашық сабағының жоспары
Сабақтың тақырыбы : Алғашқы функция және интеграл
Сабақтың мақсаттары :
1.Білімділігі: Оқушылардың білімдерін жүйелеу;
2.Дамытушылығы: Оқушылардың ойлау, логикалық ойлау қабілеттерін, білімін, білік дағдыларын дамыта отырып, ерекшеліктерін қалыптастыру;
3.Тәрбиелігі: Еңбекке, өзін - өзі басқаруға, ұйымшылыққа және дәлділікке тәрбиелеу.
Сабақ әдісі : жүйелеу.
Сабақтың түрі: ойын сабағы.
Пәнаралық байланыс : Тамақ дайындау технологиясы.
Сабақтың көрнекілігі:Плакаттар, слайдтар, компьютерлер.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі
-
Оқушыларды тізіммен тексеру, командаға бөлу.
Балалар! Бүгінгі ойын сабағында сендерді үш дастарханда даяршылар тосып отыр.Дастарханға отыруларыңызды сураймын.
-
Ойынды өткізуге бағыттама және оның мақсаттары
Бүгінгі ойын сабағында тамақ дайындау технологиясын пайдалана отырып біз Алғашқы функциялар және интегралдар тақырыптарынан алған білімдерімізді қайталап, бекітеміз.
3. Ойынның шартымен таныстыру
Ойын барысында:
1.Толық жауапқа - 5 ұпай.
2.Толық емес жауапқа - 3 ұпай
3. Қате жауапқа - 0 ұпай.
II Өткен тақырыптарды сурау
-
Үй жұмысын тексеру (слайдтар)
2. Даяршыларға сурақтар:
1-ші даяршыға сұрақ: Алғашқы функция дегеніміз не? Жалпы түрін жаз.
2- ші даяршыға сұрақ: Анықталмаған интеграл дегеніміз не?
3-ші даяршыға сұрақ: формуласының мағынасын түсіндір.
1-шi дастарханға сұрақтар: функцияларының алғашқы функцияларын айт:
а) хn; ; cos x; 7х2 ; sin x;
в) интегралдың ережелерін айт.
2-шi дастарханға сұрақтар: функцияларының алғашқы функцияларын айт:
а) ; ; ; 5х3; -100;
в) Ньтон - Лейбництың формуласын жаз.
3-шi дастарханға сұрақтар: функцияларының алғашқы функцияларын айт:
а) 30; 21х -2; ; ;
в) Қисық сызықты трапеция деген не?
3. "Жұмбақтармен әшекейленген тоқаштар".
-
Бір үйде тұрады екен елу батыр
Үй сыртына сүйкенсе өліп жатыр.
(Сіріңке).
-
Жеті жүз тесік,
Жалғыз -ақ есік.
(Ау).
-
Алпыс кісі аяқтасты,
Ерте тұрып тояқтасты.
(Кірпік)
-
Өзінде жақ бас та, қас та, мойын да
Ұзындығы жазулы тұр бойында.
Сызғыш)
-
Қос құлақты ,жүз тісті,
Жүзінен бірақ із түсті.
(Ара).
-
Үш жерден белін буған,
Қоқыстың тегін құрған
(Сыпырғыш).
III Оқушылардың білімін бекіту
Тапсырма - 1. "Дәмді теңдеулер"
Оқушылар: Біз бұл тапсырмамызды осылай атадық, себебі егер қажетті формуланы дұрыс қолданып, теңдеуді шешсендер дәмді теңдеулер болады.
f (x) функциясы үшін F (x) алғашқы функция болатынын дәлелдеңдер:
-
F (x) = -; f (x) = .
-
F (x) = .
-
F(x) = - .
Тапсырма -2. "Амалдар қосылған қуырдақ".
Бұл тапсырмада қуырдақтың дәмін білу үшін, амалдарды тиімді пайдалану қажет.
f (x) функциясы үшін алғашқы функцияның жалпы түрін жазыңдар:
-
f (x) = .
2. f (x) =
3.f (x) = .
Тапсырма - 3. "Геометриялық бауырсақтар".
Осы тапсырмада логикалық ойларыңды байыта отырып, берілген геометриялық бауырсақтарда неше үшбұрыш барын толық айтсаңдар, бауырсақтарың да дәмі болары сөзсіз.Қане, байқап көрейік.
Тапсырма -4 ."Біздің дастарханнан сіздерге дәм".
Бұл тапсырмада әр столдағы оқушылар бір -біріне дәм ұсынады.
1-ші столға дәм:
2-ші столға дәм:
3-ші столға дәм:
IV Сабақты қорытындылау
Тапсырма - 5 ."Компьютер балмұздағы".
Бұл тапсырмада оқушылар компьтермен тест тапсырмаларын орындау қажет.
Алғашқы функциясы F (x) = 2-cosx функциясы болатын функцияны анықтаңдар.
а) 2х + sinx
в) sinx
с) - sinx
д) Мұндай функция жоқ.
2)
Қай функция f (x) = 5х4 - 2х функциясының алғашқы функциясы болады?
а) F (х) = 20x4 + 8
в) F (х) = x5 + x2
с) F (х) = 20x4 - 8
д) F (х) = x5 - x2
3)
интегралын есептеңдер.
а) 0
в) 100
с)80
д) 60
4)
cosxdx - интергралын есептеңдер.
а) 2
в) 3
с) 1
д) 4
5)
в-ның қандай мәнінде теңдігі орындалады:
а) 4
в) 8
с) 2
д) 5
6)
y = x2 - 4x + 5; y = 5 қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар:
а)
в)
с) 11
д) 10
7)
а) -14
в) 1
с) 14
д) 0
2.Баға қою.
V Үй жұмысын беру № 31-34, 21-22 бет (есеп шығарып, түсінік беру)