- Преподавателю
- Математика
- Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын түсіндіру
Натурал көрсеткішті дәреже ұғымын түсіндіру
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Есмаганбетова А.М. |
Дата | 18.10.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
Мақсаты:
-
«Натурал көрсеткішті дәреже» ұғымын таныстыру. Оның ережесін қорытып шығаруға үйрету, есеп шығаруда қолдана білуге баулу;
-
Әртүрлі деңгейлі есептер шығару арқылы білік дағдысын қалыптастыру;
-
Өз бетімен жұмыстануға, табандылыққа, ақыл-ой белсенділігін дамыту және пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ.
Сабақ жоспары:
-
Ұйымдастыру бөлімі. (Ауызша жаттығулар)
-
Жаңа сабақ.
-
Жаңа сабақты бекіту.
-
Өзіндік жұмыстар.
-
Үйге тапсырма.
-
Бағалау.
-
Сабақты қорытындылау.
САБАҚ БАРЫСЫ
-
Ұйымдастыру бөлімі. (5 минут)
Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау. Бұл бөлімде оқушылар жаңа сабаққа дайындық мақсатында алынған ауызша жаттығулар орындайды.
-
222= 2) (1/5)(1/5)= 3) 33333= 4) (-10)(-10)(-10)= 4) аааааа
жаттығуларды орындағанан кейін.
Сұрақ: Осы өрнектерді қысқаша жазуға болама?
Дәптерге жаңа сабақтың тақырыбы жазылады.
II. Жаңа сабақ. (10 минут)
Натурал көрсеткіштің дәреженің жазылуына тоқталып, негізі, дәреже көрсеткіші туралы айтылады.
Сұрақ: Дәреже негізі қандай сандар болуы мүмкін ?
Ж: Натурал, бүтін, бөлшек.
Сұрақ: Дәреже көрсеткіші қандай сан болады?
Ж: Натурал.
Сұрақ: егер көбейткіш біреу болса, дәреже түрінде жазуға болама?
Ж: Ия. а=а1
Жауаптарын жүйелей отырып. Дәрежеге анықтама беру .
а п =ааа ааа (n-рет) мұндағы а кез келген сан, n -натурал сан
Анықтаманың көмегімен балалар тақтадағы өрнектердің ішінен дұрысын табады.
Натурал көрсеткішті дәреженің анықтамасы айтылады..
III. Сабақты бекіту. (20 мин.)
№ 1 (тақтаға тек дұрыс жауаптары ғана жазылады. Оқушылар өздігінен орындайды),
2 (ауызша), 14, 16 (тақтаға орындалады)
ІV . Өзіндік жұмыс. (5 мин)
Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі.
А деңгейі
В деңгейі
С деңгейі
Өрнек түрінде жазыңдар:
а) а - дәреже негізі, в - дәреже көрсеткіші.
б) 8 - дәреже көрсеткіші, в - дәреже негізі.
в) 7 - дәреже негізі, 3 - дәреже көрсеткіші.
г) 4 - дәреже көрсеткіші, 5 - дәреже негізі.
Төмендегі өрнектің ішінен мәні 81-ге тең болатын өрнектерді теріп жаз:
а) З4;
б) (- 9)2;
в) - З4;
г) - 92;
д) -(-9)2;
е) -(-З)4;
ж) - (-81)1.
Жауап: А, Б, Ж
1-тапсырма: теңдікті қалай түсіндіруге болады. Оқушылар өз ойларын айтады.
2-тапсырма:Есептелер жүргізбей өрнектің мәні қандай санмен аяқталатын анықта
V. Үйге тапсырма. (2 мин.) № 3,7,13 VІ. Оқушыларды бағалау. (1 мин.)VІІ. Сабақты қорытындылау.