Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Раздел Математика
Класс 8 класс
Тип Тесты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпҒ.Сланов атындағы орта мектеп

Ғ.Сланов атындағы орта мектеп







Тақырыбы: Квадрат түбірлер

(Ашық сабақ)

















Сыныбы: 8

Өткізген: Математика пәні мұғалімі Лұқпанова Гауһар Абатқызы





















2015 - 2016 оқу жылы

Күні: 5.10.2015

Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірлер.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Санның квадрат түбірі, арифметикалық квадрат түбір, белгісін, түбірдің жуық мәнін табуды үйрету

Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Ұжымдық оқыту,өзара оқыту,оқыта үйрету

Сабақтың көрнекілігі, қолданылатын техникалық құралдар: мультимедия, интерактивті тақта, компьютер, слайдтар.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасу,түгендеу,

Сабақтың мақсатымен, жоспарымен,

баға қою критерилермен таныстыру.

ІІ.Үйге берілген тапсырманы тексеру.

Үй тапсырмасын тексеруге арналған сұрақтар:

1.Иррационал сандар дегеніміз? (Кез келген шексіз периодты емес ондық бөлшек)

2. Нақты садар дегеніміз? (Барлық рацонал және иррационал сандар жиыны)

ІІІ.Жаңа сабақты оқып үйрену.

Талдауға ұсынылатын сұрақтар:

1.Теріс емес а санының квадрат түбірі?

2. Арифметикалық квадрат түбірі?

3. Арифметикалық квадрат түбірдің жуық мәнін табу?

Анықтама: Теріс емес а санының квадрат түбірі деп квадраты а-ға тең b санын атайды.

Мысалы: 64 санының квадрат түбірі 8 және -8, өйткені Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпжәнеСабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып.

Түбірдің оң мәнін арифметикалық квадрат түбір деп атайды. Қарастырылған мысылда саны арифметикалық квадрат түбірді береді.

Анықтама: Квадраты а-ға тең кез келген теріс емес b саны теріс емес а санының арифметикалық квадрат түбірі деп аталады.

а санынан алынған арифметикалық квадрат түбір Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып деп белгіленеді. Мұндағы Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып таңбасы арифметикалық квадрат түбірдің таңбасы немесе радикал, а - түбір таңбасының ішіндегі өрнек.

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпөрнегі «а санының арифметикалық квадрат түбірі» деп оқылады. Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасы бойынша:

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныптеңдігі Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып, Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпСабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпболғанда орындалады.

1 - мысал. 1) Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып 2) Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпөрнегінің мәнін табайық.

Шешуі. Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасын қолданамыз:

1) Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып өйткені Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпжәне Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

2) Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып өйткені Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпжәне Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Жауабы: 1) 7; 2) 0,5.

Кез келген санның квадраты теріс емес болғандықтан, Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпөрнегінің Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпжағдайында мағынасы болмайды.

Мысалы, Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпСабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпСабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпөрнектерінің мағынасы жоқ.

Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасынан Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпөрнегінің мағынасы болатын кез келген а үшін

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

теңдігінің дұрыс екені шығады.

Мысады, Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып, Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып.

Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасын қолдануға мысалдар келтірейік.

2 - мысал. Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпөрнегінің мәнін табайық.

Шешуі. Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Жауабы: 3,7.

3 - мысал. Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпболғандағы Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпөрнегінің мәнін есептейік.

Шешуі. Берілген өрнектегі а айнымалысының орнына 13 санын қойып, амалдарды орындаймыз:

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Жауабы: 18.

4 - мысал. Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасын қолданып, Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныптеңдеуін шешейік.

Шешуі. Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып теңдігі Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып, Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпСабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпболғанда орындалатыны белгілі. Демек, Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып теңдеуінен Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпнемесе Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпекенін аламыз.Соңғы теңдеуде Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпдемек квадрат түбірдің анықтамасы бойынша Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпнемесе Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпжәне Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпекі түбір шығады. Тексеру жүргізу арқылы х - тің екі мәні де берілген теңдеудің түбірі болатынын аламыз.

Жауабы: Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып.

Практикада жуық сандарға амалдар жиі қолданылады. Арифметикалық квадрат түбірдің жуық мәнін қалай табуға болатынын қарастырайық.

Кез келген оң иррационал Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып шексіз периодты емес ондық бөлшек сан берілсін.

Берілген сандағы алғашқы ондық таңбаны қалдырайық. Сонда шыққан 0,3 бөлшегін 0,1 дәлдікпен кемімен алынған Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпсанының рационал жуықтауы деп атаймыз; тура осылай 0,34 бөлшегін 0,01 дәлдікпен кемімен алынған Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып санының рационал жуықтауы дейміз; 0,345 бөлшегін 0,001 дәлдікпен кемімен алынған Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпсанының рационал жуықтауы және т.с.с.

Осылайша Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпсанының 0,1 дәлдікпен; 0,01 дәлдікпен; 0,001 дәлдікпен және т.с.с. артығымен алынған Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпсанының рационал жуықтауын жазуға болады. Олар сәйкесінше 0,4; 0,35; 0,346және т.с.с.

Кез келген Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпнақты саны оның кемімен алынған рационал жуықтауынан үлкен, бірақ артығымен алынған рационал жуықтауынан кіші. СондаСабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпнақты санының ондық жуықтауларын мына түрде жазуға болады:

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Кез келген оң нақты санның ондық жуықтауы (кемімен және артығымен алынған) қалай құрастырылатынын көрсеттік.

Квадрат түбірдің мәнін калькулятордың көмегімен есептеуге болады.Ол үшін сәйкес сан теріліп, одан кейін Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпбелгісін басу керек.

Мысалы, калькулятордың көмегімен Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпекенін аламыз. Енді Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпквадрат түбірінің ондық жуықтауларын жазайық:

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Бұл проценті жалғастырып, Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып-нің кез келген дәлдікпен алынған мәнін табуға болады.

Демек,иррационал саны өзінің кемімен алынған ондық жуықтауынан үлкен, бірақ өзінің артығымен алынған ондық жуықтауынан кіші.

IV.Білімді бекіту

  1. "Математикалық диктант";

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпСабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпСабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпСабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сыныпСабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

  1. "Математикалық жәрменке" (деңгейлік есептер шығару);

I деңгей. Өрнектің мәнін тап:

1) Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып 2) Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

II деңгей. Өрнектің мәнін тап.Есепте:

1) Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып 2) Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

III деңгей. Өрнекті ықшамда:

1) Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып 2) Сабақ жоспары Квадрат түбірлер 8 сынып

3. Сергіту сәті "Сөзжұмбақ";



  1. 16 санының түбірі?

  2. 25 санының түбірі?

  3. 64 санының түбірі?

  4. 900 санының түбірі?

V.Сабақты қорытындылау "Рефлексия",оқушыларды бағалау;

VI.Үйге тапсырма беру.

Тақырыпты қайталау. №46.









© 2010-2022