ҚМЖ

Қысқа мерзімді жоспар Алгебра 10 сыныпТақырыбы: «Функцияның графиктерін қарапайым түрлендірулер.»10 сыныпАлгебраМақсаты: графиктерге қарапайым түрлендірулер енгізуді меңгеру.Міндеті:-функцияның графиктерін қарапайым түрлендіребілу;-сыни тұрғыдан ойлау барысында, ойды жүйелеу;-топпен еркін жұмыс жасауға қалыптасу;Қолданылғанмодульдер: Оқытуменоқудағы жаңа тәсілдер.Сынитұрғыданойлауғаүйрету. Оқытуүшін бағалау, оқытудыбағалау.Оқыту меноқудағы ақпараттық технологияларды пайдалану.Талантты жәнедарынд...
Раздел Математика
Класс 10 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ҚМЖҚМЖҚМЖҚМЖҚМЖҚМЖТақырыбы: «Функцияның графиктерін қарапайым түрлендірулер.» 10 сынып Алгебра

Мақсаты: графиктерге қарапайым түрлендірулер енгізуді меңгеру.

Міндеті:

-функцияның графиктерін қарапайым түрлендіре білу;

-сыни тұрғыдан ойлау барысында, ойды жүйелеу;

-топпен еркін жұмыс жасауға қалыптасу;

Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту үшін бағалау, оқытуды бағалау.Оқыту мен оқудағы ақпараттық технологияларды пайдалану.Талантты және дарынды балаларды оқыту.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.

Стратегиялар: «Ыстық алақан», «Жұп,тақ сандар», «Миға шабуыл», «1 жұлдыз,1 тілек», «Маршрут картасы», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Ауадағы сандар», «Ментальды карта», «3 жұлдыз, 1тілек».

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

5мин










Ұйымдастыру кезеңі«Ыстық алақан»

Мақсаты:психологиялық ахуалды жақсарту

«Жұп,тақ сандар»

Мақсаты:топқа бөлу

Оқушыларды шеңберге тұрғызып, амандасып, көңіл-күйлерін,сабаққа дайындықтарын біліп, бір-біріне жылы лебіздерін білдіруді сұраймын.

Оқушыларға1,2 ге санау арқылы топқа бөлемін.

Әр топ мүшесінің қалай жауап бергеніне байланысты түрлі стакандармен бағалайтынымды айтып өтемін.

Топ басшысына бағалау парағын беремін

Мақсаты:өзін-өзі реттеу, оқытуды бағалау.

Аты-жөні

Жақсы ұсы

ныс айтты

Тиісті ақпаратпен бөлісті

Мұқи

ят тыңдады

Пікірін өзгертті

Белсен

ділік

көрсетті

Жиын

тық баға




Оқушылар амандасып,сабаққа дайын екендіктерін айтып,қолдарынан ұстап бір-біріне лебіздерін білдіреді.

Санау бойынша топқа бөлінеді.

Топ атын қояды. «Шарықтау» және «Эверест»

Түрлі стакандармен бағалауға оқушылар қызығушылық танытады.

Әр кезең бойынша критерилерге сәйкес,топбасшы топ мүшелерін бағалап отырады.



Керемет!



Жақсы!

Қызыл стакан

Жасыл

стакан

Сары стакан



Топ ұстанымы



Түрлі стакандар

Бағалау парағы

Тұсаукесер

10 мин











































































«Миға шабуыл»

Мақсаты: өткен тақырып бойынша білімді жинақтап,жаңа сабақтың мағынасын ашу.

















«1 жұлдыз,1 тілек»

Мақсаты:кері байланыс

орнату.

Оқушылардың өткен тақырыпты қалай меңгергендіген білу, жаңа сабақтың мағынасын ашу үшін,сыни тұрғыдан ойлау барысында ойды жүйелеуге байланысты түрткі сұрақтар қою.

Сұрақтар:

1)Функция дегеніміз не?



2)Қандай функция түрлерін білесің?

3)Функцияның анқталу облысы дегеніміз не?



4)Функцияның мәндер облысы дегеніміз не?

Интерактивті тақтадан бірнеше функциялардың графиктерін көрсетеін.

Мысалы:у=2х у=2х+3 у=5х-3

у=х2у=4х2 у=1/4х2 +1

у=х3у=3х3-1 у=1/3х3+2

-Балалар, мына функцияның графиктерінен қандай айырмашылық көріп отырмыз?

Берілген функциялардың графиктеріндегі қарапайым түрлендірулерді байқай отырып, оқушылар жаңа сабақтың мақсатын,міндетін өздері ашады.

-Қане оқушылар, функцияның графиктеріне байланысты тағы не білдік? Кімнің қандай ойы бар? «1жұлдыз, тілек» арқылы айтып өтейікші.



Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтарға жауап:

1)Функция дегеніміз- тәуелсіз айнымалының белгілі бір мәніне, тәуелді айнымалының тек қана бір мәнінің сәйкес келуі.

2)Сызықтық функция, парабола, гипербола,кубтық парабола.

3)Функцияның анықталу облысы дегеніміз-тәуелсіз айнымалалардың қабылдайтын мәндер жиыны.

4)Функцияның мәндер облысы дегеніміз-тәуелді айнымалының қабылдайтын мәндер жиыны.



Функция графиктерінің айырмашылықтарын,гафиктерге қарапайым түрлендірулер енгізілгендігн айтады.

Оқушылар өз ойларын айтады.

графиктерді қарапайым түрлендіруге болатынын білдік.

тілек- функцияның графиктерін өзіміз интерактивті тақтада сызып көрсек.













Жарайсың!



Қызыл стакан





Тамаша!

Қызыл стакан

Өте жақсы!

Жарайсың

дар!





Жасыл

стакан

Жақсы





Жарайсың

дар,тамаша!



















































Интерактв-

ті тақта





Негізгі бөлім

«Маршрут картасы»

Мақсаты: функцияның графиктерін қарапайым түрлендіре білу.













«2 жұлдыз, 1 тілек»

Мақсаты:кері байланыс

орнату.







Сергіту сәті «Ауадағы сандар»

Флипчақа бірнеше қалалардың суреттерін саламын.

Мақсаты: аялдаған қалалардың экологиясын топтарға есептер беру арқылы тазарту.

Аялдамалар: Қарағанды-Балқаш-Арал-Семей



1)Қарағанды аялдамасы(завот фабрикалардан шығатын түтіндерден тазарту)Әр топқа есеп беремін

№19Функцияның графиктерін сыз

І топ ІІ топ

а)у=х-1,5 а)у=2/х-1+3

б)у=(х+2)2 б)у=(х-1)2

География сабағымен пәнаралық байланыс орнайды.



2)Балқаш аялдамасы(Балқаш көлін тазарту)

Таратпа қағаздарды таратамын .

Функцияның жұп, тақ болуын зертте

Ітоп ІІтоп

f(х)=-6+sin2х f(х)=3х2+cos3х/2

3)Арал аялдамасы(Арал суының тартылу себептерін анықтау)

Берілген функцияның графиктері бойынша функцияның атын атау керек.

Интерактивті тақтада функцияның графиктері көрсетіледі.

4)Семей аялдамасы(топырақтың құрамын тазарту)

Топ мүшелері сөйлемді сәйкестендіру керек.

  1. Сызықтық функция......

  2. Парабола..........

  3. Гипербола..............

4)Кубтық парабола........

Оқушылардың ойларына не түйгендерін сұраймын.



Мұрын, құлақ, иық, қол, бөксе, аяқ қимылдарымен ауаға бірден онға дейінгі сандарды жазып, сол сандарды табулары керек екенін айтамын



Әр аялдамаға келгенде оқушылар сол қала туралы мағлұмат беріп өтеді.

Топпен ынтымақтаса отырып графиктерге қарапайым түрлендірулер енгізеді.

Функцияның графиктерін интерактивті тақтада сызады.

Қарағанды қаласы жөнінде қысқашы мағлұмат беріп өтеді.

Оқушылар функцияның қасиеттеріне сүйене отырып зерттейді.

Балқаш қаласы жөнінде мәлімет айтады.

Функция графиктерінің атын атайды.

Арал теңізі туралы мәлімет айтады.



...у=kx

..y=x2

....y=1/x

...y=кх3

Әр топтан бір немесе екі оқушы

тілек .......айтады

Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы сандарды тауып жазады, бойларын сергітеді.







Қызыл стакан









Жарайсың

дар,тамаша



Өте жақсы!



Тамаша!

















оқулық



Интерак

тивті

тақта

Таратпа қағаздар

Қорытынды

«Ментальды карта»

Мақсаты:жаңа сабақ барысындағы алған білімін саралап, өздерінің не үйренгенін байқап, тереңдете түсіну.

«3 жұлдыз, 1 тілек»

Мақсаты:сабақ бойынша қорытынды рефлексия жасау.

Бағалау

Үйге тапсырма беру.



y=x2 мен y=x3 функциясына ментальды карта жасауларын сұраймын.



Сабаққа «3 жұлдыз, 1 тілек» арқылы қорытынды рефлексия жасауларын сұраймын.

Топ басшыларынан бағалау парағын жинап аламын.Белгіленген критерилер бойынша жинаған балл санын біліп, сабаққа қатысуларына байланысты алған түрлі-түсті стакандары арқылы бағалаймын.

Функцияның графиктерін қарапайым түрлендірулерді оқу.

№23 №25 (а,б)

y=x2 мен y=x3 функциясына ментальды карта жасайды

Әр топ ынтымақтаса отырып, орындайды.





тілек....... айтады

Топ басшылар бағалау парақтарын жинайды.

Оқушылар күнделіктеріне баға қойғызады.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

Өте жақсы!

Флипчарт

Маркер

Стикер

Қарағанды облысы, Шет ауданы, Киікті ауылы С.Мұқамеджанов атындағы ОМ

Математимка пәні мұғалімі Фазылова Манар Айткалиевна



© 2010-2022