9 сыныпқа арналған сабақ жоспары Арифметикалық прогрессия

 Сабақ-2.Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы. Мақсаты: берілген формула бойынша арифметикалық прогрессиялардың п-ші мүшелерін табу. (Арифметикалық прогрессия және оның берілу тәсілдері туралы үғымды меңгерту, есептер шығаруда қолдануға жаттықтыру.) Міндеті: 1. арифметикалық прогрессия және олардың берілу тәсілдерін,жолдарын анықтауды меңгерту; 2. оқушылардың арифметикалық прогрессияға есептер шығару дағдысын қалыптастыру, дамыту; 3. есептеулер барысын...
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Арифметикалық прогрессия

Сабақтың тақырыбы:

М-3. Прогрессия.

Сабақ-2.Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы.
Мақсаты: берілген формула бойынша арифметикалық прогрессиялардың п-ші мүшелерін табу.
(Арифметикалық прогрессия және оның берілу тәсілдері туралы үғымды меңгерту, есептер шығаруда қолдануға жаттықтыру.)
Міндеті:
1. арифметикалық прогрессия және олардың берілу тәсілдерін,жолдарын анықтауды меңгерту;
2. оқушылардың арифметикалық прогрессияға есептер шығару дағдысын қалыптастыру, дамыту;
3. есептеулер барысында ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Түрі: жаңа тақырыпты меңгерту
Әдісі: проблемалық әдіс.
Құралдар: интерактивті тақта,формулалар, кестелер, бағалау парағы.( электронды оқулық)
Сабақ барысы:
І кезең.
1.Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу.Сынып оқушыларын, оқу құралдарын түгелдеу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысу.
2.Үй жұмысын тексеру (сынып белсенділерінің көмегіне сүйену).

І деңгей
1. Сан тізбегі.....
2. Сан тізбегі натурал аргументті функцияға жата ма? Мысал келтір.
ІІ деңгей
Бірнеше алғашқы мүшелері бойынша сан тізбегін құрастыру ережесін анықта және осы тізбекті жалғастыр:
1) 2,4,8,16,... 2) -1,1,-1,1,-1,...
ІІІ деңгей

3. Өткенді қайталау: «Қайталау - оқу анасы».
1) Сан тізбегінің берілу тәсілдері.
2) Тұрақты тізбек.
3) Бірсарынды тізбек.
4) Кемімелі және өспелі тізбек.

ІІ кезең.
1.Жаңа білімді меңгеру.
Арифметикалық прогрессия және арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы
2. Жұмыс нәтижесін талдау:
• Тұрақты тізбек арифметикалық прогрессия бола ма?
• Арифметикалық прогрессияны неге «натурал аргументті функция» деп атаймыз?
• Тұрақты және бірсарынды болмайтын арифметикалық прогрессия бола ма?
• Шексіз арифметикалық прогрессияның миллионыншы мүшесін табуға бола ма?
3. Бекіту жаттығулары.

ІІІ кезең. Кері байланыс
І деңгей ІІ деңгей ІІІ деңгей

Ү. Үй тапсырмасын беру
ҮІ. Бағалау
ҮІІ. Қорытындылау. Арифметикалық прогрессия, арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы туралы нені меңгердік?





Жай бөлшекті азайту

Сыныбы: 5
Пәні: Математика
Пән мұғалімі:Жумагулова Амина Серикбековна.

1. Сабақ тақырыбы: Жай бөлшектерді азайту

2. Сабақтың түйінді мақсаттары және оқыту талабына қол жеткізу тәртібі: Жай бөлшектерді азайтуды үйрену
3. Белсенді сабақ беру тәсілдері мен сабақтағы жұмыс түрі:
Жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс
4. Сабақтың нәтижелері (Оқушылар білетін, түсінетін болады және жасай алады):
Білу: Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін білетін болады (барлығы);
Түсіну: Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайту ережесін білетін болады (барлығы);
Қолдану: Есеп шығаруда ережені қолдана алатын болады (көпшілігі);
Талдау: Бөлімдері бірдей және әртүрлі бөлшектерді азайтуды ережесін өздері құра алады (көпшілігі);
Жинақтау: Жай бөлшекті азайтуға айналадан мысал келтіре алады (кейбіреуі);
Бағалау: Өзгенің және өзінің жұмысына баға бере алады (кейбіреуі);
5. Өзіне оқыту үшін бағалау кіретін бағалау (әрбір оқушыны оқыту туралы білу):
Мадақтау, жұптарда өзара бағалау, топтарда өзара бағалау
6. Жоспарлау барысында әр оқушының сұраныс - талабын есепке алу:
Мен тапсырма мақсатына қол жеткізуге көмектесемін. Тапсырманы ерте орындаған оқушыға қосымша тапсырма беремін.
7. Ресурстар мен жабдықтар (алдын ала тапсырыс беру қажет тех. құрылғылар тізімі): пауер пойнт, үлестірмелер, жұмыс парақтары

Барысы:
1 - қадам: Ой қозғау /Ортақ жеке жұмыс/
2 - қадам: Тұсаукесер
3 - қадам: Оқулықпен жұмыс
4 - қадам: Мұғалім - оқушы /жұптық жұмыс/
5 - қадам: Тест жұмысы /жеке жұмыс/
6 - қадам: Сергіту
7 - қадам: Математикалық домино /топтық жұмыс/
8 - қадам: Бағалау, қорытындылау

Ұйымдастыру. Сыныпты үш топқа бөлу
І. Кіріспе
1. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?
2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады?
3. Аралас сандар қалай қосылады?

ІІ. Тұсаукесер

1. Болат қарбызды тең 5 бөлікке бөлді. Оның 3 бөлігін ыдысқа салып, 1 бөлігін жеді. Ыдыста қарбыздың неше бөлігі қалды?

2. 2 шеңбер берілген. Осы шеңберлердің бөлігін алып тастағанда неше бөлігі қалады?

ІІІ. Негізгі бөлім

Жаңа сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді азайту
Ережелері:
- Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, ал сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
- Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайту үшін:
1. бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек;
2. бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесі бойынша азайту амалын орындау керек.
- Натурал саннан бөлшекті азайтқанда азайғыш натурал санды азайтқыш бөлшектің бөліміне тең бұрыс бөлшек ретінде немесе натурал санды бір бүтінге кемітіп, бөлімі азайтқыш бөлшектің бөліміндей аралас сан түрінде жазу керек.

Оқулықпен жұмыс

№686 (1), №687 (3), №688 (5)
Мұғалім - оқушы /жұптық жұмыс/

1 - топқа №686 (5), №687 (1)
2 - топқа №686 (2), №687 (2)
3 - топқа №686 (3), №687 (4)

Тест жұмысы /жеке жұмыс/

1 - топ: Таңдау

1. Есепте: 7\27 - 2\27 ═
1. 5\27 2. 2\27 3. 1\9 4. 1\3

2. Есепте: 3\5 - 1\5 ═
1\5 2. 2\5 3. 1 4. 1\25

3. Есепте: 11\16 - 7\16 ═
3\16 2. 1\4 3. 3\4 4. 1\16

4. Есепте: 37\50 - 13\50 ═
12\25 2. 24\25 3. 7\50 4. 1\5

5. Есепте: 19\36 - 7\36 ═
1. 1\3 2. 1\12 3. 7\36 4. 1

2 - топ: Сәйкестендіру

1. 3/11 - 1/11 А) 4/17

2. 11/17 - 7/17 Ә) 4/25

3. 12/25 - 8/25 Б) 6\35

4. 4\7 - 2\5 В) 5\12

5. 2\3 - 1\4 Г) 2/11

3 - топ: Толықтыру

1. 8/27+ * =17/27

2. * + 1/8 = 3/8

3. 12/13 - * = 1/13

4. 9/10 - * = 1/10

5. 5. 3/4 - 1/5 = *

Сергіту сәті /математикалық жұмбақ/

(видеодан жұмбақ оқылады)
"Математикалық домино" /топтық жұмыс/
ІҮ. Қорытынды
Топ басшыларының, бақылаушылардың пікірін тыңдау





Санның бөлігін табу

Сабақтың тақырыбы: Санның бөлігін табу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың алған білімдерін жинақтау, ойлау, танымдық қабілетін арттыру.
Дамытушылық: логикалық сауаттылығын, пәнге деген қызығушылығын дамыту.
Тәрбиелік: оқуға саналы сезімге, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
1. «Өткенге көз жүгіртейік» деп өткен сабаққты қайталау
Санның бөлігін қалай табамыз?
Бөлшектің көбейту жолдарын қайталайық
А.Екі жай бөлшекті көбейту
Ә.Натурал санды бөлшекке көбейту
Б.Аралас санды бөлшекке көбейту
В. Аралас санды аралас санға көбейту
2. Есептер шығару
І топ

ІІ топ

2. Бөлшектердің тарихынан анықтама беру үшін есептер шығарайық.
3. Тапсырмалар беру №1 амалдарды орындау
Тапсырма №2
Тапсырма №3

4. Оқулықпен жұмыс
Парсы шаруасы үш ұлына 17 түйесін мұраға қалдырады. Бірінші ұлына барлық түйесінің ½-ін, екінші ұлына 1/3-ін, үшінші ұлына 1/9-ін алуды тапсырды. Ағайындылар көп ойланды, бірақ әкесінің мұрасын ол айтқандай етіп бөле алмады. Сол кезде олардың жанынан түйесімен Қожанасыр өтіп бара жатыр еді. Ол түйелерге өзінің түйесін қосып, мәселені шешуді ұсынды. Шындығында, ағайындылар түйелерді әкесі айтқандай бөліп алды, Қожанасыр да өз түйесін қайтарыпалып кетті. Ойланыңдар, бұл қалай болған? Ертегі есеп дұрыс па?
17+1=18
18*1/2=9 1балаға
18*1/3=6 2балаға
18*1/9=2 3балаға
9+6+2=17
5. Логикалық есеп шығару
Екі бұтақта 15 торғай отыр. Бірінші бұтақтан 3 торғай ұшып кетті. Екінші бұтақтан 2 торғай ұшып бірінші бұтаққа қонғанда, екі бұтақтағы торғайлар сандары бірдей болды. Алғашқыда бұтақтардың әрқайсысында қанша торғай отырды?
6. Математикалық диктант
1-топ
1. Бөлшектерді көбейту орындаңдар: 4/7және 7/16
2. Сандардың көбейтіндісін табыңдар: 11/12және 4
3. Бөлшектердің айырмасын табыңдар: 5/14және2/7
4. Сандардың айырмасын табыңдар: 15 және4/12
5. Сандардың қосындысың табыңдар: 2және9/16
2-топ
1. Бөлшектерді көбейту орындаңдар: 3/4және 16/21
2. Сандардың көбейтіндісін табыңдар: 12/13және 26
3. Бөлшектердің айырмасын табыңдар: 7/16және1/8
4. Сандардың айырмасын табыңдар: 13 және4/15
5. Сандардың қосындысың табыңдар: 4және5/17
7. Тест жұмысы
1.Бөлшекті қысқартыңдар: А) ; В) ; С) ; D)
2. х- тің кандай натурал мәнінде теңдік орындалады: = A)1; B)5 ; C)2; D)4;
3. бөлшегін аралас санға айналдырыңдар A)2 ; B)2; C)3 ; D)3 ;
4. 19 санын бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар A) ; B) ; C) ; D)
5. Берілген бөлшектерден тең бөлшектерді таңдап алындар : , , , .
A) = = ; B) = ; C) = ; D) = = ;
6. Есептеңдер: 5-3 A)1 ; B) 2 ; C) 2 ; D)8
7. 1 санына кері сан: А)1; B) ; C) ; D)
8. Қабырғасы дм квадраттың ауданы: A) дм ; B) дм ; C) дм ; D) дм .
9. Есептеңдер: ∙ . A)1; B) ; C) 2 ; D) .
10. Есептеңдер: 2 ∙1 A) ; B)4 ; C)3; D)1 .
2-нұсқа
1.Бөлшекті қысқартыңдар: A) ; B) ; C) ; D) .
2. х- тің кандай натурал мәнінде теңдік орындалады: = A)36; B) 13; C)32; D)5;
3. бөлшегін аралас санға айналдырыңдар. A)2 ; B)3 ; C)3; D)3
4. 17 санын бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар A) ; B) ; C) ; D)
5. Берілген бөлшектерден тең бөлшектерді таңдап алындар : , , , , .
A) = ; B) = ; = ; C) = = ; D) тең бөлшек жоқ..
6. Есептеңдер: 3-1 . A)2 ; B)2 ; C)1 ; D)4 .
7. 2 санына кері сан: A)1 ; B) ; C) ; D) .
8. Қабырғасы см квадраттың ауданы: A)1 см ; B) см ; C) ; см D) . см
9. Есептеңдер: ∙ A) ; B)1 ; C) ; D) .
10. Есептеңдер: 1 ∙2 A)3 ; B) ; C) ; D)1
8. Қорытындылау
Санның бөлігін табу үшін қандай амал орындаймыз?
9. Үйге тапсырмасы
№800есеп, ережелерді қайталау
10. Оқушылардың білімін бағалау



© 2010-2022