«Линейные уравнения с одной переменной»

Тема: Линейные уравнения с одной переменной Урок математики в 6 классе.Цель: развитие познавательного интереса при решении задач.Задачи:образовательная: способствовать совершенствованию полученных знаний по применению и развитию при работе с задачами, обобщить и систематизировать навыки и умения учащихся применять системы уравнений при решении задач; формирование умения переносить знания  в новую ситуацию;развивающая: проверить уровень самостоятельной деятельности обучающихся по применению знани...
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«Линейные уравнения с одной переменной»«Линейные уравнения с одной переменной»«Линейные уравнения с одной переменной»Келісемін Бекітемін № 82 ЖББОМ директоры

ӘБ отырысында оқу ісінің орынбасары

Л.А.Шнигир М.К.Дюсембаева У.А.Альмагамбетова

_____________ __________________ _______________________

« » « » 2014ж « » « » 2014ж « » « » 2014ж





Қазақстан Республикасының жалпы білім беретін мектептері

педагогтерінің біліктілігін арттыру курстарының бағдарламасының

үшінші деңгей бойынша мектептегі тәжірбиесін іске асыру барысында

№82 жалпы білім беретін орта мектебінің коммуналды мемлекеттік мекемесінің

математика пәнінің мұғалімі Аманкелді Самалдың

қысқа мерзімді сабақ жоспары



Сабақ жоспары: математика пәні Сыныбы: 6 «ә»

Тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Линейные уравнения с одной переменной

Мақсаты- Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің шешу алгоритімін дұрыс қолданып, талдауға жағдай жасау. Міндеттері: - 1.Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің шешу алгоритімін құру;

2. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер алгоритімін іс-тәжірибеде дұрыс қолдану;

3.Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді талдай отырып теңдеулердің түбірін табу. Ізденіске, ойлауға баулу

Қолданатын модульдер:

1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.

2.Сыни түрғыдан ойлау.

3. Оқытудағы ақпараттық -коммуникациялық технологияны пайдалану.

4. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.

6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.

Сабақ түрі: топтық және жұптық жұмыс.

Сабақ типі: Өткен сабақты бекіту.

Стратегиялар, әдіс-тәсілдер: Сергіту сәті «Шаттық шеңбері» жылы лебіздер арқылы.

Топтастыру( математикалық фигуралардың түстерімен

«Ыстық орындық», «Ойлан,жұптас,талқыла», Рефлексия.





Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

Кіріспе бөлімі

Сабақтың басталуын ұйымдастыру

5 мин


Психологиялық көңіл-күйді реттеу.

Мақсаты: жағымды эмоция орнату.

Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар және бүгінгі сабағымыздың көрермендері. Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.

Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді:

Күннін шуағындай жылу тілеймін.

Қажымас қайрат тілеймін.

Таудай талап тілеймін.

Сәттілік тілеймін.

Оқушылар топта тұрған балалармен қолдарын ұстап алақан жылуы арқылы бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық.

Топқа бөліну

«Математикалық фигура» түстерімен

Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға ыңғайлы орта құру.

1топ,2 топ,3 топ,4 топ.

Топтасады (үшбұрыш түстерімен)

1топ-қызыл, 2топ-көк, 3 топ-сары,4 топ-жасыл

Сабақтың ұраны:

Білікті бірді жығады,

Білімді мыңды жығады.

«Көршінді тексер» әдісі Мақсаты:Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру.Слайдта үй жұмысының шешімі тұрады.

Үй тапсырмасы № 3,4 тапсырма 198- бет, № 852 ереже

Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне баға қояды.

«Ыстық орындық» стратегиясы

Бүгінгі сабақ бойынша білімдерін пысықтау мақсатында «Ыстық орындық» ойынын ұйымдастырады. Мұғалім ортаға орындық қойып, ыстық орындыққа отыратын оқушыны таңдайды.

«Ыстық орындық» стратегиясының шарты: әр топтан сұрақтар қояды, қойылған сұрақтарға жылдам жауап беру керек.

Мақсаты: оқушылардың өткен сабақтан алған білімдерін жинақтау, қорытындылау, бекіту, оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа үйрету.

«Болжау» стратегиясы. Мақсаты: ой белсенділіктерінің дамуына ықпал ету. Тақтада 4 теңдеу жазылған:

1)5х=-25; 2)-17х=1; 3) 3х=0; 4) -2х=-12

Осы теңдеулердің қандай ұқсастықтары бар?(белгісіз көбейткіш)

2)Осы теңдеулер неге ұқсайды?

Бұлар ах=в теңдеу түріне ұқсайды.

3)Ал ах=в теңдеуі қандай теңдеу деп аталады?

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.

4) Осы теңдеулердің түбірін табу үшін не істеуміз керек?

Теңдеудің оң жағындағы санды белгісіз айнымалының қасындағы коэффициентке бөлу керек немесе теңдеудің түбірін табу үшін теңдеудің екі жағында белгісіз айнымалының жанындағы санға бөлу керек.

5) Мысалы: 2х+9=13-х

Балалар қарандаршы бұл теңдеуді қалай шығарамыз?

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің алгоритімін қолданып.

Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер». (оқушылар қлдарын көтеріп жауап береді)

Сабақтың мақсаты: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің шешу алгоритімін дұрыс қолданып, талдауға жағдай жасау.(оқушылар айтады).

Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл күйімен бөліседі, жылы лебіздер айтады бір-біріне

Топқа бөлініп, топтын атын жазады.


Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп сабақ тақырыбын, мақсатын ашады




Жақсы, жарайсын, смайликтер

Оқулық, үшбұрыштар түрлі түсті.

Тұсау кесер бөлімі

БІЛУ

Қажетті өткен тақырыпты қайталау

10 мин



ТҮСІНУ

Сәйкестігін тап. Дұрыс тапсан математика ғылымының дамуына көп еңбек сіңірген ғалымның фамилиясы шығады ( Жәутіков)

1) Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің неше қасиеті бар

Т) айнымалы

2) Түбірлері бірдей болатын теңдеулерді деп атайды

К) 3

3) 2,3х=9,2 теңдеуді шеш

Ә) мәндес теңдеулер

4) ах=в мұнда х-?

І )теңдеудің түбірі болмайды

5) a=0, b#0 болса, теңдеудің түбірі

У) 4

6) 2х-4=х-1

Ж) 2

7) а=о, b=0 түбірі

В) Бір түбір

8) a#0, b -кез келген сан түбірі

О) шексіз көп

«Линейные уравнения с одной переменной»

Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне баға қояды.(алдарында критериялар тұрады)

Оқушылар өткен білімді еске түсіреді.

Әр топ жауап берген сон тақтада дұрыс жауаптары шығып отырады

Смайликтар, жестпен, жақсы, бас бармақ, ұпай мен бағаланады

Оқулық, флипчарт,орындық.

Негізгі бөлім

ҚОЛДАНУ

Есептер шығару

26 мин

ТАЛДАУ

Сергіту сәті. Мақсаты: Ойды және дене мүшелерін сергіту

«Музыкалық әуен»

«Ойлан,жұптас,талқыла» стратегия. Мақсаты:

топтық білімді жинақтау,ынтымақтаса жұмыс жасай отырып, өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету.

№ 853 -1топ (3), 2топ(2), 3 топ(1), 4топ(4)

№854-1 топ (2), 2топ(1), 3 топ(4), 4топ(3)

№855-1топ (4), 2топ(3), 3 топ(2), 4топ(1)

№860 -барлығына

Бос фигуралардың ішіне «+», «-», «:» және сандарды жаз:

1 топ. 15х-20=5х ; 15х - 5х=20, 10х=20 ,х=20/10, х=2.

2 топ. 5х-7=х+1;5х-х=1+7, 4х=8,х=8/4, х=2.

3 топ. х-2=1+4х, х-4х=1+2, -3х=3, х=3/(-3), х=-1

4 топ. 5х+1=3х+1, 5х-3х=1-1, 2х=0, х=0/2, х=0

Кроссвод шешу: Мақсаты: Оқушылардың қызығушылықтарын ояту.

Әр топқа математикалық кроссворд таратылады.

Әр топтан жауап береді

Топпен бірігіп жұмыс жасайды.

Топтың спикерлері кім қоргайтының айтады.

Оқушы тапсырманы орындайды.Бір-бірін тыңдайды, талқылайды.

Тақтаға оқушы шығып жауаптарын жазады

Жарайсын

дар! Смайлики,жестермен

Ресурстар

флипчарт, оқулық, ресурстар

Қорытынды бөлім

БАҒАЛАУ

Рефлексия

2мин

«Ойлаудың алты қалпағы». Мақсаты:

Әр оқушы топ ішінде және өз бетінше ойларын айтады.Ойланудың алты қалпағы стратегиясы арқылы қортындылау. Интерактивті тақтадан алты қалпақ туралы нақты мәліметтерді ұсындым.Оқушының жауаптарын жинап анализ жасайды.

Көңіл күйлерін көрсетеді(смайликтер арқылы), кейбірлері тақтада көрсетеді

Бағалау парақтарына бағаларын шығарады орташа арифметика бойынша

Қортынды баға қойылады

Стикерлар,смайликтер,қалпақтар

Үйге тапсырма

2 мин

Үйге тапсырма № 856(ж), 876 (ж), 877( ж)

Үй жұмысын талқылайды оқушылармен.

Оқушылар мұқият тыңдайды.

Аты-жөні

Білу ( уй жұмысын бағалау)

№3,4 тапсырма-«3»

№3,4, 852(1,2)-«4»

№3,4,852(1-4)- «5»

Түсіну

(Сәйкестігін тап.)

1-3-«2»

4- « 3»

5-7-«4»

8- «5»

Қолдану(кітаппен жұмыс)

№853,№854-«3»

№853,854,855-«4»

№853,854,855,860-«5»

Бос фигуралардың ішіне «+», «-», «:»және сандарды жаз:

+,-

Кроссворд шешу

Қортынды баға

1







1-топ














Қ

А

З

А

Қ

С

Т

А

Н



















1. Математикалық 4 амалдың біреуі.

2. 5-сынып. Математика оқулығының авторы.

3. Қосу амалына кері амал.

4. Бүтін және бөлшек бөліктен тұратын сан.

5. Айырмашылығы таңбасында ғана болатын сандар?

6. Алымы бөлімінен үлкен болатын бөлшек қалай аталады?

7. Әріпті өрнектердің теңдігін не дейміз?

8. Бүтін және бөлшек сандарды қандай сандар деп атаймыз?

9. Санауға қолданатын сандар












1

М

А

С

Ш

Т

А

Б

2

А

З

А

Й

Т

У

3

С

А

Н

А

Қ

4

Ж

И

Ы

Н

5

Д

И

А

М

Е

Т

Р

6

С

А

Н

Д

А

Р

7

Н

Ө

Л

Қ

А

Р

А

М

А-----

Қ

А

Р

С

Ы

1.Картадағы кескін ұзындығының оған сәйке жер бетіндегі қашықтыққа қатысатын........................ деп атайды.

2.Амалдың бірі.

3.Координаталық түзу бойындағы 0 санын не деп айтады?

4.элементтерден құралады.

5.Шеңбердің центрінен өтетін кесінді.

6. 1,2,3,4,5,6,7,...............................

7.Оң санға да,теріс санға да жатпайды.

8. Бір-біріне тек қана таңбаларымен ажыратылатын сандар.



5.Б

6

1

4

Ө

М

Н

2

3

О

Л

И

А

Т

О

Н

Ш

Н

Т

Е

Ң

Д

Е

У

У

Р

Ы

К

С

Р

І

Қ

Т

А

С

Е

Л

Р

«Линейные уравнения с одной переменной»

-0,8;-0,9; -3,71......

0,6; 0,7; 0,8;0,9.....

-1;-2;-3;-4;-5......

1;2;3;4;5....1......САНДАР 2. .......БҮТІН САНДАР 3. ..........ОНДЫҚ САНДАР 4. ТЕРІС...........БӨЛШЕКТЕР 5. ТЕРІС ЖАЙ ........



+(-)6.

© 2010-2022