- Преподавателю
- Математика
- «РАЦИОНАЛ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУ ЖӘНЕ БӨЛУ» ТАҚЫРЫБЫН ҚАЙТАЛАУ (7 сынып)
«РАЦИОНАЛ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУ ЖӘНЕ БӨЛУ» ТАҚЫРЫБЫН ҚАЙТАЛАУ (7 сынып)
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Баймышева А.Т. |
Дата | 18.10.2014 |
Формат | rar |
Изображения | Есть |
«РАЦИОНАЛ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУ ЖӘНЕ БӨЛУ» ТАҚЫРЫБЫН ҚАЙТАЛАУ
7 СЫНЫП
Темірбулатова Альмира Төлеубекқызы
Математика пәнінің мұғалімі
Ленин жалпы орта білім беру мектебі
Ертіс ауданы, Павлодар облысы
Сабақтың мақсаты: оқушылардың білім денгейін, білік дағдысын тақырып бойынша жинақтау, жүйелеу
Сабақтың түрі: жаңа заманға сай сабақ
Сабақтың типі: қайталау сабағы
Қайталау - оқу анасы.
№
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Уақыт
Ресурс
А
Мотивация
-Сәлеметсіздерме! Қалдарыңыз қалай? Көгіл күйлеріңіз жақсы ма?
-«Көгіл-күй» стратегиясы. Бастаймыз.
Амандасады.Сұрақтарға жауап береді.
Өз жасаған гүлдерін, жапырақтарын бір біріне сыйлайды.
2 мин
Қолдан жасалған гүлдер, жапырақтар
Топқа бөлу
-Қазір мен сіздерге карточка таратамын, ондағы есептерді ауызша шешесіңдер. Бөлу амалан орындағандар 1 топ, көбейтуді орындағандар-2 топ.
Карточкадағы есептерді шығарады, топқа бөлінеді, жайғасып отырады.
3 мин
Карточкалар
Сабақтың тақырыбын, мақсатын қою.
-Қәнеки балалар, кім айтады біз бүгін неліктен көбейту мен бөлуді орындадық?
-Дұрыс бүгінгі сабағымыз шынындада қайталау сабағы. Қайталайтын тақырыбымыз «Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу». Осы тақырыпқа байланысты қандай мақсат ұсына аласыздар?
Өз пікірлерін, ойларын айтады. (мүмкін жауап сабағымыздың тақырыбы-бөлшектерді көбейтуді және бөлуді қайталау)
-рационал өрнектерді түрлендіру, яғни оларға көбейту және бөлу амалдарын қолдануды тиімді тәсілмен шешуді үйренуіміз керек. Оның бірінші шарты: алған білімдеріңді жинақтап, орынды қолдануды білу.
3 мин
Ауызша
Үй жұмысын тексеру
Үйге сіздерге не берілді?
Оны біз «Сәйкестік» стратегиясы арқылы тексереміз
Сәйкестік тест
-
a2-b2= 1. a3-3a2b+3ab2-b3
-
(a-b)2= 2. (a-b)(a+b)
-
(a+b)2= 3. (a-b)(a2+ab+b2)
-
(a-b)3= 4. a2-2ab+b2
-
(a+b)3= 5. a3+3a2b+3ab2+b3
-
a3-b3= 6. a2+2ab+b2
-
a3+b3= 7. (a+b)(a2-ab+b2)
Қысқаша көбейту формулаларын қайталап келу
Тест орындайды
Критерийлер:
Дұрыс жауап - 5
Бұрыс жауап - 0
4 мин
Интербелсенді тақта
В
Практикада қолдану
-пирамида
-оқулықпен жұмыс (топпен)
«Пирамида» стратегиясы
Осы стратегияны сіздер білесіздер. Сондықтан критерий құрастырайық..
Оқулықтың 128 бетін ашамыз № 553
1 топ - 1, 3, 5.
2 топ - 2, 4, 6.
Дұрыс жауаптар арқылы тексереді
Қайдасыңдар?
Оқушылардың мүмкін критерийлері:
Дұрыс жауап - 5
Бұрыс жауап - 0
Орндарында топпен орындайды
Критерийлер:
3 есеп дұрыс - 5
2 есеп дұрыс - 4
1 есеп дұрыс - 3
«Бармақ» стратегиясы
6 мин
5 мин
1 мин
Интербелсенді тақта
Оқулық
Сергіту сәт
Сіздер шаршаған шығарсыңдар, 2 мин жұмыстан демалыңыздар. «Күн шуағы» атты ән
билейді
2 мин
Интербелсенді тақта
С
Қорытынды
-Жұмыстан демалдық, енді жаңа күшпен келесі тапсырмаға кошейік.
-Информатика пәнін есімізге түсірейік. -Алгоритм мағынасын қалай түсінесіздер?
-Ал бұл алгоритм математикада заңдылық болып есептеледі. Енді біз рационал өрнектерді түрлендіру алгоритмін «Интеллект-карта» арқылы құрастырайық .
«Интеллект-картаны» қорғау
Жауаптары (белгілі бір мақсатқа жету үшін орындалатын реттелген әрекеттер жиыны)
Ватманда алгоритм-схема арқылы көрсетеді
1 мин
5 мин
1 мин
Ауызша
Ватман, маркер, стикерлер
Шағын тест. Нашар үлгерген оқышылар келіп тест тапсырмаларын алады және өздеріне консультант таңдап алады
ТЕСТ
1.
а) в) с) 1
2.
а) в) с)
3.
а) в) с)
4. а) в) с)
Тест тапсырмаларын орындайды
Критерийлер:
4 есеп дұрыс - 5 ұпай
3 есеп - 4 ұпай
2 есеп - 3 үпай
1 есеп - 1 үпай
Консультанттар тексереді, үпайларын қояды
5 мин
Бір парақ қағаз
Рефлексия
«Табыс» ағашын отырғызайық. Ағаш діні жаңа сабақта өтілген тақырып, жасыл жилек -сыныбымыздағы көңіл-күй, ал ағаштың жемістері-сіздердің білімдеріңіз.
Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналдым.
Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.
Алмаларға сабақты менгердім, қиналамын, менгерген жоқпын деп жазып жапстырады.
4 мин
Алмалар
Бағалау
Ал енді топтардың лидерін тыңдайық
Топтың лидері өз бағалау парығы бойынша бағаларын айтады
2 мин
Ауызша
Үй жұмысы
№558, тақырыпқа байланысты сұрақтар дайындап әкелу
Күнделіктерін толтырады, бағаға әкеледі
1 мин
Сауболыңыздар
Сауболыңыз