Бөлігі бойынша санды табу

Сабақтың тақырыбы: Бөлігі бойынша санды табу Сабақтың мақсаты: Білімділік мақсаты: Оқушылардың бөлігі бойынша санды табу тақырыбын меңгеріп, есеп шығаруға дағдыландыру, оны дұрыс жазып, оқуға үйрету. Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білімділігін арттыру, есте сақтау, ойлау, ауызша-жазбаша есептеу қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік мақсаты: Еңбекке баулу, жауапкершілікке, мақсатына жете білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақты оқыту әдісі: Сұрақ-жауап, есептер шығару, тест алу, деңгейлеп оқыту технологиясымен оқыту. Сабақтың көрнекілігі: слайд-презентация,  есептер жазылған плакат, бағалау парақтары, тест есептері жазылған карточкалар. Сабақтың жоспары: 1.    Ұйымдастыру. Сабақтың мақсатымен, жоспарымен танысу. 2.    Үй жұмысын тексеру 3.    Жаңа сабақ 4.    Есептер шығару 5.    Білімді бекіту 6.    Үйге тапсырма 7.    Қорытындылау. 8.    Оқушыларды бағалау. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру. (Оқушылармен амандасу, қатысты барлау, оларды сабаққа әзірлеу). Үй жұмысын тексеру. №808   1)    3 . 4 : 9   ــ 3∙4 . 10 ــ 3∙4∙10  ــ 1 8   5  10  ‾ 8∙5    9  ‾   8∙5∙9   ‾ 3       2)  6 :3 .1 2 ــ 6∙5 .7  ــ 6∙5∙7 ــ 2          7  5     5  ‾ 7∙3  5  ‾ 7∙3∙5 ‾       3)  2 2  .1 3 : 3 ــ 24∙11 . 4 ــ 4             11    8    4 ‾ 11∙8     3 ‾   (Оқушыларға тест есептері жазылған карточкалар тарату). Жаңа сабақ. 1 – есеп.  Оқушының кітапханасында 70 оқулық бар. Бұл ондағы барлық кітаптардың 2/5-сіндей. Оқушының кітапханасында неше кітап бар?                 1                            2/5                                        2/5 – і – 70 кітап                                               1= 5/5 - ? кітап    70                  ? Егер кітапханадағы барлық кітаптардың 2/5 – сі 70 кітапқа  тең болса, онда 1/5 – і: 70:2= 35 (кітап) Кітапханадағы барлық кітаптар 5/5 немесе 1/5∙5, онда 35∙5= 175 (кітап).   70: 2 ــ 70∙5 ــ 175 (кітап)      5  ‾     2   ‾     Жауабы: 175 кітап. Бөлігі бойынша санды табу үшін бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке бөлу керек. Бөлігі бойынша санды теңдеу құру арқылы да табуға болады. 2-есеп. Кесіндінің 5/7 – і 15 см-ге тең. Кесіндінің ұзындығын табыңдар. Шешуі: х см – кесіндінің ұзындығы. Есептің шарты бойынша кесіндінің ұзындығы 5/7-сі 15 см-ге тең. Демек, 5 х ــ 15. Онда х=15: 5 ــ 15 .7 ــ 21.                                                                 7    ‾                            7 ‾       5  ‾ Кесіндінің ұзындығы 21 см. Есептер шығару. № 830. (ауызша). № 831.   1) 15: 3 ــ 15∙4 ــ 20           4 ‾    3    ‾   2) 45: 5 ــ 45∙9  ــ 81           9 ‾    5    ‾   3) 13: 1 ــ 13∙2 ــ 26           2 ‾    1    ‾   4) 6 : 2  ــ 6∙3 ــ 9           3 ‾    23‾   №832.   1) 6: 3 ــ 6∙5 ــ 10  (жыл)         5 ‾    3  ‾   2) 12: 3   ــ 12∙20 ــ 80    (тонна)           20 ‾    3      ‾   3) 380: 2 ــ 380∙5 ــ 950    (км)             5 ‾    2     ‾     №833. Тік төртбұрыштың ені 4 1 см, бұл оның ұзындығының 1 – індей. Тік 5                                                                                                                  2 төртбұрыштың периметрін табыңдар. Шешуі:               1) 4 1 : 1 ــ 21∙2 ــ 42  ــ 8 2   (см)                      5   2 ‾    5    ‾  5   ‾    5                           2)  Р ــ 2.(4 1 + 8 2 )   ــ 2 .(12 1+2) ــ 2 . 12 3  ــ 2∙63  ــ  126 ــ 25 1 (см)                       ‾        5        5    ‾               5     ‾           5  ‾    5     ‾    5   ‾      5   Жауабы: 25 1 см                      5   Тест қорытындысын айту. Білімді бекіту сұрақтары: 1.     Бөлігі бойынша санды қалай табуға болады? 2.     Теңдеу құру арқылы бөлігі бойынша санды табуды түсіндіріңдер. Үйге тапсырма. №831 (5-9), №834. Қорытындылау. Оқушыларды бағалау.
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Бөлігі бойынша санды табу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: Оқушылардың бөлігі бойынша санды табу тақырыбын меңгеріп, есеп шығаруға дағдыландыру, оны дұрыс жазып, оқуға үйрету.

Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білімділігін арттыру, есте сақтау, ойлау, ауызша-жазбаша есептеу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Еңбекке баулу, жауапкершілікке, мақсатына жете білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақты оқыту әдісі: Сұрақ-жауап, есептер шығару, тест алу, деңгейлеп оқыту технологиясымен оқыту.

Сабақтың көрнекілігі: слайд-презентация, есептер жазылған плакат, бағалау парақтары, тест есептері жазылған карточкалар.

Сабақтың жоспары:

  1. Ұйымдастыру. Сабақтың мақсатымен, жоспарымен танысу.

  2. Үй жұмысын тексеру

  3. Жаңа сабақ

  4. Есептер шығару

  5. Білімді бекіту

  6. Үйге тапсырма

  7. Қорытындылау.

  8. Оқушыларды бағалау.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру. (Оқушылармен амандасу, қатысты барлау, оларды сабаққа әзірлеу).

Үй жұмысын тексеру.

№808


  1. 3 . 4 : 9 ــ 3∙4 . 10 ــ 3∙4∙10 ــ 1

8 5 10 ‾ 8∙5 9 ‾ 8∙5∙9 ‾ 3

2) 6 :3 .1 2 ــ 6∙5 .7 ــ 6∙5∙7 ــ 2

7 5 5 ‾ 7∙3 5 ‾ 7∙3∙5 ‾

3) 2 2 .1 3 : 3 ــ 24∙11 . 4 ــ 4

11 8 4 ‾ 11∙8 3 ‾

(Оқушыларға тест есептері жазылған карточкалар тарату).

Жаңа сабақ.

1 - есеп. Оқушының кітапханасында 70 оқулық бар. Бұл ондағы барлық кітаптардың 2/5-сіндей. Оқушының кітапханасында неше кітап бар?

Бөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табу1

2/5 2/5 - і - 70 кітап

Бөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табу Бөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табу1= 5/5 - ? кітап

Бөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табуБөлігі бойынша санды табу70

?

Егер кітапханадағы барлық кітаптардың 2/5 - сі 70 кітапқа тең болса, онда 1/5 - і: 70:2= 35 (кітап)

Кітапханадағы барлық кітаптар 5/5 немесе 1/5∙5, онда 35∙5= 175 (кітап).

70: 2 ــ 70∙5 ــ 175 (кітап)

5 ‾ 2 ‾

Жауабы: 175 кітап.

Бөлігі бойынша санды табу үшін бөлікке сәйкес санды осы бөлшекке бөлу керек.

Бөлігі бойынша санды теңдеу құру арқылы да табуға болады.

2-есеп. Кесіндінің 5/7 - і 15 см-ге тең. Кесіндінің ұзындығын табыңдар.

Шешуі: х см - кесіндінің ұзындығы. Есептің шарты бойынша кесіндінің ұзындығы 5/7-сі 15 см-ге тең. Демек, 5 х ــ 15. Онда х=15: 5 ــ 15 .7 ــ 21.

7 ‾ 7 ‾ 5 ‾

Кесіндінің ұзындығы 21 см.

Есептер шығару.

№ 830. (ауызша).

№ 831.

1) 15: 3 ــ 15∙4 ــ 20

4 ‾ 3 ‾

2) 45: 5 ــ 45∙9 ــ 81

9 ‾ 5 ‾

3) 13: 1 ــ 13∙2 ــ 26

2 ‾ 1 ‾

4) 6 : 2 ــ 6∙3 ــ 9

3 ‾ 23‾

№832.

1) 6: 3 ــ 6∙5 ــ 10 (жыл)

5 ‾ 3 ‾

2) 12: 3 ــ 12∙20 ــ 80 (тонна)

20 ‾ 3 ‾

3) 380: 2 ــ 380∙5 ــ 950 (км)

5 ‾ 2 ‾

№833.

Тік төртбұрыштың ені 4 1 см, бұл оның ұзындығының 1 - індей. Тік

  1. 2

төртбұрыштың периметрін табыңдар.

Шешуі:

1) 4 1 : 1 ــ 21∙2 ــ 42 ــ 8 2 (см)

5 2 ‾ 5 ‾ 55

2) Р ــ 2.(4 1 + 8 2 ) ــ 2 .(12 1+2) ــ 2 . 12 3 ــ 2∙63 ــ 126 ــ 25 1 (см)

5 555555

Жауабы: 25 1 см

5

Тест қорытындысын айту.

Білімді бекіту сұрақтары:

  1. Бөлігі бойынша санды қалай табуға болады?

  2. Теңдеу құру арқылы бөлігі бойынша санды табуды түсіндіріңдер.

Үйге тапсырма. №831 (5-9), №834.

Қорытындылау.

Оқушыларды бағалау.


© 2010-2022