- Преподавателю
- Математика
- Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу (6-сынып)
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу (6-сынып)
Раздел | Математика |
Класс | 6 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Шарипова Н.Т. |
Дата | 20.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.
Сабақтың мақсаты: Білімдік: сызықтық теңдеуді шешу әдістерін меңгерту; теңдеудің шешімдері таба білуге дағдыландыру;
Дамытушылық: Ой - өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Шығармашылық ізденіс тапқырлығын, зеректілігін, ойлауға икемділігін дамытуға ықпал ету. Оқушылардың теориялық білімін практикалық шеберлікпен ұштастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа, шапшаңдыққа, еңбекке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу ,ұйымшылдыққа, жинақылыққа еңбекқорлыққа баулу..
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: қайталау
Сабақтың әдісі: деңгейлік тапсырмалар .
Пәнаралық байланыс:
Көрнекілігі: кеспе қағаздар, ағаштың , мейрамхананың суреті
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру.
1. - оқушылармен амандасу;
- Психологиялық ахуал;
- Сабаққа даярлықтарын тексеру.
Бүгін біз үшін ерекше сабақ болады. Сабаққа белсенді қатысуға шақырамын. Мен сендермен тренинг өткізгім келіп тұр: Орнымызда отырып, көзімізді жұмайық:
Көз алдымызға үлкен, әдемі қаланы елестетеміз, онда гүлдер мен теректер жайқалып өсіп тұр. Ол гүлдердің иісі қандай тамаша! Алға қарай жүріп келеміз, жүріп келеміз... Алдымызда биік, көз қызығарлық, зәулім мейрамхана көрінді.
-Осы көз тартарлық өте әдемі мейрамхананың ішіне кіреміз бе, балалар?
-Иә, кіреміз!
Көзімізді ашамыз (әдемі мейрамхананың суреті тақтаға ілінеді)
,
Бүгін біз өзімізді осы мейрамхананың қонағы деп есептейміз. Олай болса, бүгінгі күннің ас мәзірімен таныс болайық:
І. Теңдеудің түбірлерін табыңдар «үй тапсырма» кәмпиті.
ІІ. «Сусындар». (сұрақтарға жауап беру)
ІІІ. «Салаттар»
ІV. «Ыстық тамақ»
V. «Дәмді бәліштер»
VІ. «Торт»
I. Сонымен «үй тапсырмасы» кәмпитінің дәмін көрейік. Үй тапсырмасын тексеріп, бағалау. Әр оқушының орындау нәтижесі және қалай орындалғаны туралы мәлімет беру
ІІ. «Сусындар». (сұрақтарға жауап беру)
-
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?
-
«-» таңбасымен жазылған сандар
2.
-
Мәндес теңдеулер дегеніміз не?
-
«+» таңбасымен жазылған сандар
3.
-
Теңдеулердің 1-қасиеті ?
-
Оң санға да, теріс санға жатпайтын сан
4.
-
Теңдеулердің 2-қасиеті?
-
Ұқсас қосылғыштар дегеніміз не?
5.
-
Математика ғылымының дамуына көп еңбек сіңірген ғалым
-
Ұқсас қосылғыштарды біріктіру дегеніміз не?
6.
-
Алгебралық өрнектің мәні дегеніміз не?
-
Алгебралық қосынды дегеніміз не?
ІІІ. «Салаттар»
1.
2x - 5 = x + 1
2.
3(x - 5) = x + 3
3.
7(x + 6) - 4(5x + 4)
4.
3x - 15 = x + 3
5.
7 - 3x = x +11
6.
2(x + 3) = x + 13
ІV. «Ыстық тамақтар»
4x + 5(3-2x) = 5 - 11x
2.
19 - 2(3x+8) = 2x - 37
3.
8x + 3(7 - 2x) = 4x + 3
4.
23 - 4(3x + 8) = 1 - 7x
5.
4(x - 2)= 2x + 6
6.
9 - 6x = 3x - 6
Сергіту
V. «Дәмді бәліштер»
1.
№ 857 (1)
2.
№ 857 (2)
3.
№ 857 (3)
4.
№ 857 (4)
5.
5(х - 1) = 4x + 3
6.
3(x - 2) = 4x + 3
VІ. «Торт»
Үй тапсырмасы беріледі. № 858 есепті шығару
ҮІ. Қорытынды. «Төрт жол өлең»
Теңдік, тәуелсіздік, шешім, таразы тірек сөздерін пайдаланып төрт жол өлең құрау немесе сөйлем жазу.