Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып

Раздел Математика
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Cыныбы 10


Бекітілді:

Сабақтың тақырыбы

Функцияның мәндер жиыны

Мақсаты

Функциялардың мәндер жиынын табу жолдарын үйрету

Күтілетін нәтиже

А.Функциялардың түрлерін анықтай алады.

В.Функциялардың мәндер жиынын табады.

С.Тригонометриялық функциялардың мәндер жиынын , өзгеру облысын табуда ережеге сүйенеді.

Керекті жабдықтар

Презентация, интернет материалдары, интеллект карта

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

1.

- оқушылармен амандасу;

- сыныпты түгендеу;

- кезекшілік қызметін қадағалау;

- оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

2. . Өткен материалды қайталау.

Үй жұмысын тексеру

1.-мұғаліммен сәлемдесу;

- кезекшілік қызметін атқару;

- сабаққа зер салу.

2. Үй жұмыстарын тексереді, дұрыс болған жағдайда әр есепке 1 баллдан береді.

Тұсаукесер

Ой қозғау сұрақтары.

Тәуелді айнымалының қабылдайтын барлық мәндерін қалай атаймыз?

Тригонометриялық функциялардың мәндер жиынын атаңыздар

Сұрақтарға жауап береді. Сабақтың мақсат-міндеттерін алады.

Синус,косинустың мәндер жиыны [-1;1] арасында екенін айтады.

Негізгі бөлім


Функцияның өзгеру облысын есептеудің стандарт әдістері:

I тәсіл. y =Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сыныпфункциясының аргументі мен функцияның орындарын алмастырып x =Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сыныпяғни кері функция құрастырамыз. Берілген функцияның анықталу облысы (өзгеру облысы) кері функцияның өзгеру облысы (анықталу облысы) екендігін ескеріп, кері функцияның анықталу облысын анықтаймыз.

II тәсіл. Берілген y =Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сыныпфункциясының графигін тұрғызып, сызба бойынша функцияның өзгеру облысын анықтаймыз.

Мысалы:

а) y = x2-4x+3 функциясының мәндер жиынын табыңыз.

Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сыныпСабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сыныпM формулаларын қолданып,

Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сыныпСабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сыныпмұндағы (х 0 ; M)

параболаның төбесінің координаталарын анықтаймыз.

Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып

Графиктен функцияның [-1; +Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып) аралығында өзгеретіндігін көреміз.

б) y = x2 - 4x + 3. х пен у - тің орнын алмастырып,

х = y2 - 4y + 3 өрнегінен у - ті табамыз.

у2 - 4у + 3 - х = 0.

D = 16 - 4(3-x) = 16 - 12 + 4x = 4 + 4x

D Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып 0 болуы үшін х Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып -1 шартының қажеттілігінен,

функцияның мәндер облысы: [-1; +Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып).

в) Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып= (sinx - cosx)2 функциясының өзгеру облысын табыңыз:

1) Берілген функцияны түрлендіреміз.

Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып= (sinx - cosx)2 = sin2x - 2sinxcosx + cos2x =

= (sin2x + cos2x) - 2sinxcosx = 1-sin2x

2) -1 Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып sinx Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып 1 екендігі белгілі. Бұдан:

-1 Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып -sin2x Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып 1

-1 +1 Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып -sin2x +1 Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып 1 +1Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып

0 Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып 1 -sin2x Сабақ жоспары Функцияның мәндер жиыны 10-сынып 2.

3) Жауабы: E(f) = [0; 2].

Есептер шығару

Функцияның мәндер жиынын табудың стандарт әдісімен танысады. Презентация арқылы тақырыпты түсініп алады. Жұптасып, топтасып есептерді шығарады.

Тақтада «Брейнраитинг» әдісі арқылы шығарады.


Қорытынды


Сабақты басбармақ арқылы бағаласа, критерий арқылы өзара ,өзін -өзі бағалайды. «Ыстық орындық» әдісі арқылы қорытындылау. Стикерге функция жазылады. Қандай функция екенін табу керек.

Үйге тапсырма.

Басбармақ арқылы сабақты бағалайды. Табыс критерий бойынша өзара бағалайды.

Сабақтың талдауы


Сабақ бойынша өзгертулер




© 2010-2022